Scorpions αθηνα 27/10/2010

Δυστυχώς απογοητευτικοί και κουραστικοί. Το '04-'05 (που 'χαν παίξει και Θεσσαλονίκη) απείρως καλύτεροι.

???

Σήμερα έμαθα από εγκυρότατη πηγή ότι έκλεισαν για καλοκαίρι,μάλλον καραισκάκη,και αν προσέξατε στην οθόνη στο big city nights είχε την ημερομηνία 10 ιουλίου

τς τς τς τς

δεν θα κάνει εντύπωση σε κανέναν άμα ισχύει.

[SPOILER]πόσο πιο τσάτσοι[/SPOILER]

Λίγα για τους Scorpions.Είναι η μεγαλύτερα μπάντα του πλανήτη αυτή τη στιγμή.Σας μιλάω απο μια χρονομηχανή και εδώ είναι 1976 και μόλις βγήκε το Virgin Killer.
Ένα χρόνο χάρηκαν γιατί μετά…Let there be guitar, there was guitar.

το μονο καλο στην ολη βραδια ηταν που ειδα τον Μαριο Ηλιοπουλο μαζι με firewind…
νομιζω ξεχωρισε η παρουσια του στη μπαντα…εστω και για ενα live ηταν ευχαριστη εκπληξη!

firewind γενικα χαλια…αθλιος ηχος…καλα ο κοσμος που ηταν εκει δεν τους ηξερε αρα λογικο να μην συμετεχει…
scorpions τι να πω, τα σχολια ειναι περιττα…
απλα ηταν η χειροτερη φορα τους…τα κομματια τα σκωτοσαν, σχεδον ολα ομως
πρωτη φορα ειδα τοσο κακη αποδοση των κομματιων
ο κοσμος ηταν οτι να ναι…
ετσι λοιπον τελειωσαν για μενα…4η και τελευταια…και πολλες ειναι…[-X

εγω τους ειδα πρωτη φορα μιας κ καποτε τους λατρευα (μεχρι τα 15) κ περασα αρκετα καλα… αλλα μαλλον δεν θα ξαναπαω οσες τελευταιες συναυλιες κι να κανουν… αν ηταν ετσι ο κοσμος κ τα προηγουμενα χρονια δεν εχανα κ τιποτα…:wink:
εχω παει σε καμια 20αρια συναυλιες, χειροτερο κοινο δεν νομιζω να ειδα…ουτε στους ten years after που ολοι τραγουδησαν μονο το i’d love to change the world… ειδικα στις θυρες μονο τα γαρυφαλα ελειπαν κ οι baby siter να φυλανε τα απειρα παιδια κατω των 10…

εκανα το καθηκον μου κ τους ειδα μια φορα, παμε για αλλα τωρα…8)

[SPOILER]dynamite ρε μ@@νια!!! [/SPOILER]

μαστα…ας μιλησω κι εγω πανω κατω για την εμπειρια μου (αν και πολλους απο οτι βλεπω δεν θα σας βρουν συμφωνους τα λογια μου)…
λοιπον για μενα η χτεσινη συναυλια ηταν ονειρο…συγκηνηση τρομερη…ουρλιαξα,κοπανηθηκα (μην δινοντας ιδιαιτερη σημασια σε κατι ηλιθιες τσατσογριες που με κοιταγανε σαν αλιεν…στην αρενα εισαι μωρη μαλακο…ΝΙΩΣΕ!!!)…
στα των σκορπιονς…εγω δεν ακουσα σκοτωμα τραγουδιου…ισα ισα που πιστευω οτι ο κλαους το βγαλε μια χαρα…νταξει το σετ ηταν λειψο δυστυχως…φανερη απουσια των κομματιω του ροθ…σιγουρα 5-6 τραγουδακια του πουστη θα χωραγανε…
το κοινο ηταν το κοινο των σκορπιονς…εγω κι τσιριδες ακουσα και τραγουδι απο τους περισσοτερους…ο ηχος ηταν καλος…η σκηνη καλα τοποθετημενη ετσι ωστε κι εμεις που χαμε τα 38αρια να τους βλεπαμε…εκπληξη για μενα ο κοτακ…
χτες ειχα παει με παιδια που γκρινιαζαν επειδη ηθελαν να πανε φλειμς και μολις βγηκαμε απο το σεφ και τους ρωτησα καταυχαρηστηθηκαν την συναυλια…
ειναι η δευτερη φορα που τους βλεπω (μετα την υπερσυναυλια του 07 μαζι με ροθ…ΕΠΟΣ) και πραγματικα ευελπιστω και σε τριτη…απιστευτοι…
στα των σαπορτ τωρα…οι Firewind ενω ειχαν καλη σκηνκη παρουσια ο ηχος τους αδικησε…αντικατασταση ηχοληπτη τωρα…
και οσο για τον γακη δεν θα το σχολιασω γτ δεν ειναι του γουστου μου (αν και ειχε πολυ καλυτερο ηχο απο Firewind)…(ρε παιδια ο γακης δεν εμοιαζε με τον eric adams???:-k).

Δηλαδη απ’οτι καταλαβα γαμησαν οι Scorpions,ε?
Τους ειχα δει τοτε με Whitesnake και μου εφυγε το απωθημενο.
Οσο γι αυτο που ειπε ενα παληκαρι για μπουζουκοροκ και κοινο Πανου Κιαμου ποσο δικιο εχει!!!

κοιτα οτι οι σκορπιονς εχουν και τετοιο κοινο κανεις δεν το αμφισβητει…αλλα οχι μονο οι σκορπιονς…πολλες μπαντες ετσι…για μενα οι σκορπιονς εχτες ηταν απολαυση γιατι ειχα ορεξη και ενιωθα την συναυλια…καποιοι ακομα και στην αρενα απλα καθοντουσαν και κοιταγανε…ελεος…αλλα και που τραγουδουσαν σε πολλα κομματια παλι καλα…το μονο που με ψιλοχαλασε ηταν το σετ…θα θελα και λιγα απο την περιοδο του ροθ…εγω σε συζητησεις που ειχα με ατομα που ηθελαν να πανε φλειμς κι οχι σκορπιονς μου ειπαν οτι χαρηκαν που δεν καταφεραν να πουλησουν το εισητηριο και πηγαν τελικα στους σκορπιους…τωρα ενταξει καποιος που τους εχει δει 6 φορες εχει αλλες προσδοκειες σιγουρα…

και γω πρωτη φορα τους ειδα
και δυστυχως απογοητευτηκα

ειχα ακουσει τοσα και τοσα
οτι κανουνε καλα λαιβ

αλλα δυστυχως απο τι φαινεται μου κατσε χαλια βραδυα

συμφωνω οτι ητανε μετριες οι εκτελεσεις
και πριν διαβασω τα παραπανω σχολια
ανησυχουσα μηπως εφταιγε κατι σε μενα που δεν γουσταρα τα τραγουδια
και η φωνη μετρια
και ο ηχος
ιδιαιτερα ολα τα δυνατα κομματια μου ακουγωνταν τα ιδια
οντως λειπανε καποια κομματια
ο κοσμος οκ το περιμενα οτι θα ητανε ετσι
και το μερος ητανε ψιλο αθλιο
οταν μπηκα μεσο στο σταδιο
και ακουσα ηχο απο firewind
και μου ρθε ολη αυτη η καπνιλα και η ζεστη
μου ρθε στο μυαλο η λεξη αχουρι

anyway
αμα ξαναρθουνε με Ροθ το σκεφτομαστε

η δικη μου γνωμη ειναι οτι ο ηχος στους σκορπιους ηταν πολυ πιο καθαρος απο τη τελευταια φορα στο καραισκακη…
βεβαια,ισχυει αυτο που αναφερθηκε οτι τα πιο σκληρα κομματια εχαναν αρκετα,αφου σε σημεια δν ξεχωριζα τι ακουγα
οσο για τους firewind,ειχαν μεγαλη διαθεση,αλλα ο ηχος ηταν σκατα!σαν να ακουγα death metal συναυλια[-X ενας κολλητος μου που γουσταρει πολυ το γκρουπ,απογοητευτηκε αρκετα
αστεια-αστεια,ο γακης ειχα μαλλον τον καλυτερο ηχο!

Καλησπέρες κι από μένα. Λοιπόν περάσαμε όμορφα χθες:
[B]Firewind:[/B] Για τη μια ώρα που ήταν προγραμματισμένο να παίξουν τα σπάσανε. Λείπανε κομμάτια στάνταρ αλλά υπήρχαν κομματάρες όπως Head Up High, Mercenary Man, Till The End Of Time, The Fire And The Fury και I Am The Anger που μας έκαναν να γουστάρουμε τη ζωή μας. Γαμάτο κλείσιμο με Falling To Pieces.:smiley: Αρνητικό η μη συμμετοχή του κόσμου στη πλειοψηφία του (λογικό αν κρίνουμε από τους αρκετούς περαστικούς και ανέπαφους που υπάρχουν σε τέτοιες ευρείας αποδοχής συναυλίες).

[B]Scorpions:[/B] Παρα πολύ καλοί με ένα ωραίο 2ωρο σετ. Ήταν η πρώτη μου συναυλία Scorpions και μου φάνηκαν σε αρκετά καλή κατάσταση, ότι πρέπει για να φύγουν με το κεφάλι ψηλά. Εμπα με το Sting In The Tail, συνέχεια με τα Make It Real και Bad Boys Running Wild. Ακολούθησαν τα The Zoo, Coast To Coast, Love Send Me An Angel, Holiday, Wind Of Change. To νέο άλμπουμ τιμήθηκε με το πολύ όμορφο The Best Is Yet To Come (όπου κοινό και μπάντα γίναν ένα στο ρεφρεν που τράβηξε μετά το τέλος του κομματιού) και το πολύ δυναμικό Raised On Rock. Από κάποιο κομμάτι και μετά έπαιξε drum solo του James Kottak (τρομερή μορφή ο τύπος, ΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!:lol:) με τα videowall να δείχνουν τη δισκογραφία των Scorpions σαν ιστορίες σε συνέχεια (από τα ωραία σημεία της βραδιάς). Μετά μπαίνουν τα Blackout και Dynamite και άναψαν μέχρι και καπνογόνα από κάτω. Το solo του Matthias Jabs καταλήγει στη riffάρα του Big City Nights και μας τρελαίνει (από τα πλέον συναυλιακά κομμάτια που έχουν γραφτεί). Φεύγουν από τη σκηνή και βγαίνουν για 2 κλασσικά και υπεραγαπημένα: Still Loving You και Rock You Like A Hurricane και καληνύχτα σας! Κρατάω την εικόνα των 5 τους με το πανό “Goodbye Scorpions…When The Smoke Is Going Down”, απλά το τέλειο φινάλε!:smiley:
Στα αρνητικά η απουσία κομματιών με το Roth (We’ll Burn The Sky, Pictured Life, In Trance) και του When The Smoke Is Going Down.

Στα αδιάφορα σημεία της βραδιάς η μειωμένη συμμετοχή σε κομμάτια πέραν των Wind Of Change, Rock You Like A Hurricane, Holiday και Still Loving You. Το περίμενα οπότε κλάιν μάιν. Ακόμη το γεγονός ότι διάφοροι (και κυρίως διάφορες) έφυγαν μόλις άκουσαν τη μπαλάντα τους ή μετά από τα 4 πρώτα κομμάτια. Με αυτούς γελάω και τους αφιερώνω το στίχο των Helloween: "If you don’t feel it you won’t understand"8)

Τους είδα για πρώτη φορά, μ’ άρεσαν αρκετά, δεν ακούω όλη τη δισκογραφία τους, δεν τραγουδούσα ακόμα κι όσα τραγούδια ήξερα επειδή ήθελα να απολαύσω το vibe και να εντυπώσω στην ψυχή μου αυτό που ζω (παρά τη γαμ***** ορθοστασία).
Με πέθαναν με το Send me an angel, αλλά μου χρωστάνε το Rhythm of Love & The good die young. Δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά… Άντε μη ζητήσω και το You & I λέμε!

φιλε μου ρισπεκτ…
κατεγραψες πληρως και τα θετικα και τα αρνητικα!!!

Γνωρίζοντας το setlist της Σόφιας δεν είχα μεγάλες προσδοκίες. Και όμως πέρασα καταπληκτικά. Η ενέργεια και το πάθος από την πλευρά του συγκροτήματος ήταν τέτοια που με έκαναν να νιώθω πως τα τραγούδια τα άκουγα live για πρώτη φορά. Ήταν η όγδοη φορά που τους έβλεπα και νομίζω πως ήταν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στην Ελλάδα. Η φωνή του Κλάους σε πολύ καλά επίπεδα. Ο James Kottak αρκετές φορές έκλεβε την παράσταση. Στις κερκίδες ο ήχος ήταν πάρα πολύ καλός.
Ίσως ήταν η τελευταία φορά που τους έβλεπα, αλλά μου αφήσαν τις πιο όμορφες αναμνήσεις.

Και όσο για τα τραγούδια του Roth, υπομονή. Θα τα ακούσουμε στο Ζυγό…

http://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2010/10/28/wind-of-change-scorpions-greece/

Σημείωση: Ακούγοντάς το διαπιστώνω ότι εμείς στην αρένα είχαμε άψογο ήχο ενώ από το σημείο απ’ όπου βιντεοσκοπήθηκε το εν λόγω βίντεο, αν ακουγόταν όλη η συναυλία έτσι, θα ήταν ξενέρωμα. Μέχρι και φάλτσο το σφύριγμα ακούγεται.

Παίδες ο ο Γιώργος Γάκης πως έπαιξε???

Πρώτη μου φορά σε συναυλία των Σκορπιών και πραγματικά το κατευχαριστήθηκα !!

Χωρίς να έχω εμπειρίες από προηγούμενες συναυλίες τους για να κάνω συγκρίσεις, μου άρεσε φοβερά και ο ήχος τους και η σκηνική τους παρουσία. Μορφή πράγματι ο Kottak !!! Για τα τραγούδια τους τι να πω… γι’ αυτά έχει γράψει η ιστορία … και συνεχίζουν να γράφουν ιστορία και να χτίζουν μύθους !!

Το μόνο αρνητικό για μένα ήταν που περίμενα μεγαλύτερα διάρκεια της συναυλίας τους (ούτε καν ένα 2ωρο συμπληρωμένο…) και περισσότερα τραγούδια…
Όσο για τον ετερόκλητο κόσμο που πήγε χθες … ε και ?? όσο δεν με ενοχλούνε απλά … let them be there also.

Respect στον Imperium για την πλήρη και σωστή αναφορά του :thumbup: