Scorpions Wacken

Finally scorpions shows us why Scorpons got a sting
Elpizo kapote na parousiasoun kati aalogo k stin Ellada…eime eksairetika periergi na diavaso tis kritikes pou tha akolouthisoun an pote kanoun tetoia emfanisi…

Τόσο για τον Francis όσο και για τον Herman θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω…Είναι και οι δύο πολύ μέτριοι μουσικοί. Ιστορικές προσωπικότητες (όσον αφορά το συγκρότημα και γενικά το rock) σίγουρα, κυρίως ο Herman που έγραφε και στίχους και κανένα τραγούδι, όμως εκτελεστικά ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Άλλωστε ακόμα και ο ίδιος ο Dierks απ’όσο ξέρω ήθελε να τους διώξει το '84 επειδή τους θεωρούσε “ανίκανους”!!! Και εξάλλου ο Francis την έκανε και την απατεωνιά του απ’ότι λένε (και για αυτό έφυγε κακήν κακώς!) !
Έτσι κι αλλιώς πάντως αν εξαιρέσεις το μέγιστο Roth και τον Μιχαλάκη, σχεδόν όλοι όσοι έχουν περάσει από τους Scorps δεν είναι φοβεροί σαν μουσικοί. (δεν συμπεριλαμβάνω τον Meine σε αυτούς, ο Klaus είναι φαινόμενο…ίδια φωνή 30 χρόνια!!)

κοίτα…

Hermann Rarebell
σίγουρα,δεν είναι ποζέρι σαν τον Kottak,ούτε τόσο καλός τεχνικά,αλλά είναι ένας drummer που πέτυχε το σκόπο του,δηλαδή να δίνει το καλύτερο υπόβραθρο στις κιθάρες και τη φωνή…αυτό δεν το έχει καταφέρει ο Kottak,ο οποίος κάνει άλλα καλά βεβαία…

Francis Buccholz
έχει πολύ feeling στο παίξιμο του…κι όχι μόνο…βλέπε όλα τα 70’s που ακούγεται και πιο πολύ και φυσικά κάτι hard rockιές,όπως το coming home που έχει φοβερό παίξιμο…

Ralph Rieckerman
πολύ καλός μουσικός,σαν τεχνική και σαν παίξιμο,αλλά ίσως μακριά από το ύφος των scorps…

James Kottak
φοβερός drummer,και σαν τεχνική και σαν σκηνική παρουσία…

Pawel Maciwoda
σταθερός και καλός μπασίστας,με καλή σκηνική παρουσία και αρκετά καλό παίξιμο στα καινούρια τραγούδια

Rudolf
τεχνικά δεν λέει τίποτα,σχεδόν…αλλά και μόνο τι έχει γράψει,και ειδικά ΟΛΑ τα solo που παίζει είναι απίστευτα…σε feeling

Matthias
έχει κάνει πολύ καλή κιθαριστική δουλειά,σε όλα τα 80’s albums…όχι στα solo τόσο,όσο στο lead παίξιμο του κατά τη διάρκεια των κομματιών…

Ακούστε live κομμάτια Scorpions με ντράμερ τον James και τα ίδια με ντράμερ τον Herman, και δε μιλάω μόνο για official κυκλοφορίες… Είναι τρομερή η ενέργεια που έχει ο Herman. Τα κομμάτια τα παίζει ποιο γρήγορα στα live απ’οτι είναι γραμένα στο studio! Κιθάρες και φωνή “τρέχουν” για να προλάβουν τον ρυθμό των ντραμς… Και αυτό το δια['ιστωσα και εγώ όταν φίλος ο οποίος έχει πολύ official και unofficial Scorps stuff μου έβαλε να τα ακούσω, ενώ μου επισήμανε τα όσα λέω παραπάνω για την ταχύτητα… Και φυσικά είχε δίκιο!
O James είναι πολύ καλός ντράμερ, αλλά ακόμα και για σκηνική παρουσία να μιλάμε ο ένας σπάει μπουκάλια στο κεφάλι του ο άλλος έσπαγε drumsticks. Ας μην ξεχνάμε ότι πλέον έχουν οι 2 τους και κάτι λιγότερο από 20 χρονάκια διαφορά…

Όσο για τον Pawel, μου αρέσει πολύ, έχει ωραία σκηνική παρουσία και φαίνεται ζεστό παιδί. Αλλά έχει βγάλει μόνο 1 δίσκο με τους Scorps! Δε μπορώ να συμπεράνω πολλά πράγματα από εκεί όταν βέβαια ο Francis έγραφε το μπάσο στα κομμάτια για 18 χρόνια… Και το In Trance είναι για μένα ένα από τα κομμάτια, γενικά στη ροκ σκηνή, που έχει απίστευτο μπάσο!

o Herman λεγεται απο τους ίδιους τους Scorpions οτι είχε ενα μοναδικό χάρισμα όταν έπαιζε drums να δημιουργεί μελωδία κ όχι απλά ένα ρυθμό.
και φυσικά να μη ξεχνάμε ότι με τους στοίχους του έδωσε μια wild και αλήτικη θα μπορούσε κανείς να πει(με τη καλη έννοια) νότα σε αρκετά κομμάτια των scorps…

Τώρα κάτι σχετικό με τους κιθαρίστες μπορεί να μην είμαι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε κιθαρίστρια αλλα αυτα τα χρόνια που σπουδάζω κάτι καταλαβαίνει το αυτί μου…ο Matthias & o Rudy δν είναι Steve Vai η Uli Jon Roth klp klp
απλα δν μπορούν να συγκριθούν διότι έχουν εντελώς διαφορετική μουσική προσέγγιση στα κομμάτια τους.
Υπάρχουν κάποιοι που εξωτερικεύουν αυτό που θέλουν με πιο πολύπλοκο κ περίτεχνο τρόπο και άλλοι με τρόπο πιο προσιτό και απλό.
Στο μουσικό ιίδωμα στο οποίο είναι ταγμένοι είναι απο τους καλύτερους…και αυτο είναι που για μένα προσωπικα έχει σημασία…αν θέλήσω να ακούσω ένα θανατηφόρο απο άποψη τεχνικής σόλο θα βάλω λίγο Vai να ακούσω.so simple

Rudolph σε ζηλευω θανασιμα!!! :cry:
Μακαρι να βγει σε DVD να το δουμε και εμεις :cry: :cry: :cry:

Ουσιαστικά συμφωνούμε. Με αυτά που λες δεν αναιρείς το ότι είναι μέτριος :smiley: . Πολλοί θα μπορούσαν να είχαν τη θέση του!!

Χμ…feeling, δε θα το 'λεγα! Στα 70’s όντως κάτι έκανε αλλά μετά λίγα πράγματα.

Ακριβώς. Αυτός ήξερε να παίζει αλλά ήταν πολύ ψυχρός…

Σκηνική παρουσία ναι, τεχνική όχι :smiley: !! Κατά την άποψή μου τεχνικά δε λέει τίποτα. Ακόμα και το σόλο που παίζει είναι αρκετά εύκολο να βγει ακόμα και από έναν απλά καλό drummer.

Δε ξέρω, δε με έχει κερδίσει ακόμα. Δεν είναι κακός, σταθερός όπως λες είναι, αλλά του λείπει αυτό το “κάτι”!

Μαζί σου!

Και πάλι μαζί σου!

Loipon koita…oi Scorps pote den xreiasthkan na exun virtuozus sthn syn8esh tus…o Ralf pu htan para poly kalos musikos pote den afomiw8hke k den afhse to stigma pu afhse o Francis k ola ayta pu yposthrizeis gia ton Herman me kanun na katalabw oti ektos tu oti den eisai opados tus,den exeis asxolh8ei idiaitera me thn mpanta,k isws ektos bebaia apo to World Wide Live k to Tokyo Tapes,isws den tus exeis akusei na paizun na noiseis thn diafora …oso gi ayto pu les gia ton Dierks…einai ena asteio k na 3ereis oti tu aresan para poly oi stixoi pu egrafe giati htan’rock’n’roll brwmikoi’stixoi…twra pu ta akuses ola ayta …ti na pw…menw afwnos…nai ap’oti blepw ute o Schenker einai foberos musikos e? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φίλε Six String, διαβάζεις καθόλου το site ή το forum ? Το να λες άσχετο τον cozy είναι τουλάχιστον άδικο… Έλεος…!!!

Επίσης να πω κάτι για τον kottak. Τον έχω δει και ζωντανά και σε video. Δεν είμαι drummer σαν τον cozy για να κρίνω την τεχνική του, αλλά…

Η σκηνική του παρουσία μου φαίνεται πολύ δήθεν. Μόνο σε μένα φαίνεται βλαχοαμερικανός και ποζέρι του κερατά ? Δεν καταλαβαίνω πως σας έχει κερδίσει όλους τόσο πολύ. Και στο feeling νομίζω πως υστερεί. Τέτοιες ποζεριές και χαζοαμερικάνικη αντίληψη, ούτε ο Lars στα καλύτερά του…

Φίλε S.S.S.:

  1. Είμαι οπαδός τους και έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα πολύ μαζί τους. Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορώ να τους κρίνω μουσικά. Από εκεί και πέρα, όντως δεν έχει καμία σημασία το πόσο καλοί ή όχι είναι. Αφού μας αρέσει η μουσική τους, αυτό είναι που μετράει. Αφού πήγε η κουβέντα όμως εκεί, δε μπορώ παρά να πω την άποψή μου η οποία πιστεύω πως είναι πέρα για πέρα αντικειμενική. Αν δε συμφωνείς, δικαίωμά σου!
  2. Όταν λέω ότι κάποιος είναι μέτριος δεν το λέω επειδή έχω πρόβλημα μαζί του, ούτε επειδή το είδα στο όνειρό μου. Έχω δει και βιντεοκασσέτες και live και DVD, έχω και bootlegs από τα οποία και σχημάτισα την άποψή μου.
  3. Αυτά για τον Dierks ξέρεις από που τα ξέρω; Από την επανέκδοση του “Love At First Sting”. Οπότε μάλλον ισχύουν από τη στιγμή που αναφέρονται σε επίσημη κυκλοφορία τους!

hm…loipon,oxi idiaitera…alla den xreiazomai na diabasw to biografiko tu ka8ena gia na pw thn gnwmh mu…ute nomizw oti xreiazetai k o cozy dikhgorus…a k kati allo,den eipa ton an8rwpo asxeto…

Φίλε S.S.S.:

  1. Είμαι οπαδός τους και έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα πολύ μαζί τους. Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορώ να τους κρίνω μουσικά. Από εκεί και πέρα, όντως δεν έχει καμία σημασία το πόσο καλοί ή όχι είναι. Αφού μας αρέσει η μουσική τους, αυτό είναι που μετράει. Αφού πήγε η κουβέντα όμως εκεί, δε μπορώ παρά να πω την άποψή μου η οποία πιστεύω πως είναι πέρα για πέρα αντικειμενική. Αν δε συμφωνείς, δικαίωμά σου!
  2. Όταν λέω ότι κάποιος είναι μέτριος δεν το λέω επειδή έχω πρόβλημα μαζί του, ούτε επειδή το είδα στο όνειρό μου. Έχω δει και βιντεοκασσέτες και live και DVD, έχω και bootlegs από τα οποία και σχημάτισα την άποψή μου.
  3. Αυτά για τον Dierks ξέρεις από που τα ξέρω; Από την επανέκδοση του “Love At First Sting”. Οπότε μάλλον ισχύουν από τη στιγμή που αναφέρονται σε επίσημη κυκλοφορία τους![/quote]

Kat’arxhn den mporume oloi na symfwnume me olus,swsta?Apla o xarakthrismos metrios drummer meiwnei enan megalo musiko pu exei grapsei para pollus rock ymnus k ayto einai kati pu kanenas den mporei na to amfisbhthsei… opws epishs den mu arese k to eirwniko sxolio su an ema8e drums!!!
Ti na ekanan oi Scorps ton kalytero drummer tu kosmu(kata thn gnwmh su)an den mporuse na syneisferei sthn omada pu legetai Scorpions?Skefthkes pote giati o Michael phre podi apo tus Scorps?Oi Scorps den einai ute kamia jazz band ute kati sto styl twn Dream Theatre h kati tetoi…den tus xreiazotan tipota perissotero h ligotero apo thn swsth xhmeia pu tsakize alla k tsakizei akoma…
Oso gia ta sxolia tu en8etu,isws na mhn 3ereis oti oi etairies den zhthsan thn gnwmh twn idiwn twn Scorps gia to keimeno ktl ktl,mias k eixan ypograpsei symbolaia ta opoia edinan aperioristh eley8eria stis etairies na kanun o,ti 8elun,xwris na tus rwtane k etsi e3hgeitai k h ypar3h toswn best of
Twra afu exei akusei tosa bootlegs ktl k tus exeis dei k live me ton Herman,me ekplhsei to gegonos oti den prose3es oti mazi tu to group epedide ta kommatia live kalytera apo to studio…mallon mu fainetai oti o Dierks sygkratuse thn mpanta para o Herman…pu ta espage stis synaylies…

dn mporw na katalavw re paidia…grafei kapoios kati diaforetiko,tolmaei na diafwnhsei ki ormate panw tou…etsi tha dhmiourgithei to swsto forum?mhpws xalaei kamia klika?eleos…dn xreiazontai dikigoroi…
kai fysika einai megali kouventa ayto pou eipe o sss oti shmasia exei h xhmeia…

Σχετικά με το συμβάν που αναφέρεισ οτι πηγε ο Dierks να διώξει τους Herman & Francis τη περιοδο ηχογράφησης του love at first sting το 1983
θα παρθέσω το παρακάτω …
Οι σχέσεις μεταξύ των μουσικών & του Dierks μετά απο τόσο καιρό συνεργασίας άρχιζαν να εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια φθοράς κ απομάκρυνσης, καθώς κ το γεγονός οτι ο μπασίστας Francis Bucholz αλλα κ ο drummer Herman Rarebell περνούσν ένα είδος κρίσης σε μουσικό αλλα κ προσωπικό επίπεδο δε βοηθούσε καθόλου ο Dierks τους έκανε σημείωνε σταθερά τις απιτήσεις του σύμνφωνα με τις οποίες έπρεπε να βελτιωθούν ως μουσικοί οι scorpions αυτό ρίχρ ως αποτέλεσμα να γίνεται τεταμένη η ατμόσφαιρα.Στόχος της κριτικής του σχεδόν πάντα ήταν ο Francis.
Σκέστηκαν σοβαρά να βρούνε ένα καλύτεαρο παραγωγό σαν συνέπεια ο Francis & Herman ζήτησαν να μείνουν στα σπίτια τους όσο οι Scorpions θα ταξίδευαν προς τα Polar studios στη Στοκχόλμη αρχές καλοκαιριού του 83 τότε να ξεκινήσουν την ηχογράφηση. Οι προηγούμενοι μουσικοί των Rainbow o Jimmi Bain (basso) & Bobby Rondinely(drums) αναληρωτές των Francis & Herman με μικρή επιτυχία.
κατα την ηχογράφηση συνειδητοποιήσαν ότί η ψηφιακή τεχνολογία που χρησιμοποιήτω στην ηχογράφηση τους εμπ΄΄οδιζε κατα κάποιο τρόπο να βγάλουν τον σωστό ήχο στις κιθάρες σαν επιστέγασμα όλων των παραπάνω ήρθε κ η ανακάλυψη ότι η χημεία μεταξύ των μελων του συγροτήματος δν ήταν η επιθυμητή.Χωρίς το δοκιμασμένο κ άξιο εμπιστοσύνης μέρος του ρυθμού μετά απο ανώφελες προσπάθειες να συμφωνήσουν με τις ψηλες προσδοκίες του παραγωγού όσον αφορά τους όρους για τις συνθέσεις κ τον ήχο οι Scorpions έφυγαν απο την Στοκχόλμη κ ξαναενώθηκαν με Francis & Herman στα γνώριμα Dieter Dierks studios…
συμπέρασμα …δν τους έδιοξε κανενας μόνοις του έφυγαν κ φυσικα όπως λέει κ ενα τραγούδι τους (Im not the best but the best for you… :wink: )

Απ΄το αδικημένο “Pure Instinct” αν θυμάμαι καλά :wink: !
Thanks για την πληροφορία dark_lady. Δεν αλλάζει την ουσία της άποψής μου αλλά επιβεβαιώνει τα περί χημείας!

sto www.scorpions.gr yparxei videaki me thn eisodo twn skorpiwn sto Wacken,opws k dhlwseis tu Klaus sthn synedey3h sto Wacken typu gia tus ellhnes opadus…enjoy :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: