Sepultura vs Slayer

Αν κοιτάμε στο παρελθόν δεν έχει νόημα κατ’ εμέ γιατί δεν θα μπορέσουμε να διαλέξουμε ένα από τα δύο. Αν είναι έτσι να τις βγάλουμε όλοι έξω και να τις κοπανάμε στο τραπέζι με Rainig Blood και Beneath the remains και να λέμε τι γαμάτοι δίσκοι είναι (που είναι). Και οι δύο έχουν ένδοξο παρελθόν με υπεργαμάτους δίσκους. Αλλά αναγκαστικα εφόσον πρόκειται για πολλ εξ’ορισμού πρέπει να βρούμε ένα μέτρο σύγκρισης. Και αν έχω ακούσει π.χ το Christ Illusion 10 φορές, τα A-lex, Dante δεν μπορώ να τα ακούσω ούτε μία.

Δεν κατάλαβα, γαμάει το “World Painted Blood” :!:

Κάπου εδώ υπάρχει ένα “ναι μεν αλλά…”

Οκ οι κορυφές κάθε συγκροτήματος είναι αυτές που θα καθορίσουν τις προτιμήσεις του καθένα, από την άλλη όμως δεν γίνεται να παραβλέψεις την κατάντια των Sepultura εδώ και αρκετά χρονιά. Το ένα ιδρυτικό μέλος μετά το άλλο αποχωρεί και μια σειρά εντελώς αδιάφορων άλμπουμ ακολουθούν (άντε μια μια εξαίρεση του Nation που τουλάχιστον σε εμένα φάνηκε συμπαθητικό). Είμαι σίγουρος οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν θυμούνται καν όλους τους τίτλους των άλμπουμ που έβγαλαν στην μετά Max εποχή. Από την άλλη το τελευταίο Slayer μόνο αδιάφορο δεν το λες ενώ και το christ illusion 2-3 κλωτσιές στις έριχνε για πλάκα. Όπως και να το κάνουμε μετράει αρκετά το αν θα φύγεις με ψηλά το κεφάλι.

Τώρα που το σκέφτομαι αν οι Sepultura το είχαν διαλύσει μετά την φυγή του Max ίσως και να ήταν πολύ πιο ψηλά στις προτιμήσεις αρκετών.

Να γίνω τότε λίγο αιρετικός; Κάποιοι από τους πρόσφατους δίσκους των Sepultura για μένα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από τα δύο τελευταία των Slayer, που το μόνο που κάνουν πλέον είναι να αναμασούν τα South of Heaven και Seasons in the Abyss αλλά χωρίς να έχουν ούτε το 1% της κάβλας που είχαν τότε. Το God Hates Us All πραγματικά ο τελευταίος σπουδαίος δίσκος που έβγαλαν, για μένα.
Εντάξει, για να μη λέω και μαλακίες, δεν τα λέω και αριστουργήματα τα τελευταία Sepultura (ίσα), ούτε τα έχω ακούσει τις άπειρες φορές, αλλά αυτό που είπα - τουλάχιστον δείχνουν ότι έχουν ακόμα κάτι να πουν. Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν πρόκειται να αποδεχτεί ποτέ τον Derrick Green και θα φαντασιώνεται πάντα την επιστροφή του Max (πλέον και του Igor) και δε θέλει να καταλάβει ότι οι Sepultura δεν είναι τυπική περίπτωση μπάντας που κάποιο ιστορικό μέλος της κάποτε είχε μια διαφωνία ή βαρέθηκε ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και την έκανε, ώστε να μπορεί ανά πάσα στιγμή απλά να γυρίσει - το χετε καταλάβει ότι αυτοί σφαχτήκανε και πλέον ΜΙΣΙΟΥΝΤΑΙ; Ακόμα κι αν υποκύψουν στις σειρήνες των εταιρειών και το πρήξιμο των οπαδών και επανενωθούν, δεν υπάρχει περίπτωση να συνυπάρξουν ξανά σαν μπάντα με τέτοιο τρόπο ώστε να βγει κάτι καλό προς τα έξω. Ίσα ίσα που τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.

Τίποτα, επιμένω ότι το μόνο νόημα που έχουν τέτοια πολλ είναι να αναπολούμε το παρελθόν και να λέμε “Beneath the Remains ή Reign in Blood;” “Arise ή Seasons in the Abyss;” και να ασχολούμαστε γενικώς με τέτοια ψιλοανούσια αλλά διασκεδαστικά διλήμματα.

Μεγάλη αλήθεια αυτό.

Ρε τον κερατά το Γράκχο, σε 3 (!) λεπτά κοίτα σεμεδάκι που πόσταρε…

Πάντως, επειδή το βλέπω συχνά να γράφεται, εμένα που μου αρέσει το Christ Illusion ενώ το WPB όχι ιδιαίτερα, να το κοιτάξω ?

Slaves of Pain. Το έριξα Sepultura. 8)

διαφημίσεις.

τα κομμάτια απο το Kairos , Live μαμανε…
απο αυτούς τους sepultura

συνεχίστε…

Βασικά το δικό μου παράπονο από το Christ είναι η παραγωγή. Τα κομμάτια που έχει μέσα μια χαρά είναι.

God Hates Us All ----> πολύ καλός δίσκος, η παραγωγή είναι λίγο μυστήρια.
Christ Illusion ----> 3,4 κομμάτια σου μένουν, στο σύνολο τώρα που το ξανάβαλα πρόσφατα χάνει πολύ
W.P.B. ----------> ρε από το 2009 έχω να το ακούσω.

Πάντως το πιο σημαντικό μέλος των Βραζιλιάνων ήταν είναι και θα είναι ο Kisser.
Οι Καβαλερες είναι τα σήματα κατατεθέν αλλά ο Andreas είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της μπάντας. Οτι είναι ο Mackintosh για τους Paradise Lost, ότι είναι ο Schaffer για τους Iced Earth.
ΔΕΝ αντικαθίσταται. Αυτό φάνηκε το 2008 με τους Cavalera Conspiracy.

@brein.ded:

Μπα, λογικό είναι, το “Christ Illusion” είναι straight-forward δίσκος, πιο εύκολα σε παρασέρνει, απλά το “World Painted Blood” έχει μέσα κάποια τίγκα σκατόψυχα κομμάτια (πχ το υπέρτατο [I]“Playng With Dolls”[/I]) που εμένα προσωπικά μου είχαν λείψει από την εποχή που πρωτοάκουγα το “Divine Intervention”.

Εγώ απ’ το Christ ειλικρινά ξεχωρίζω 2-3 κομμάτια και από κει και πέρα… ύπνος.

Για το World Painted Blood άστο καλύτερα.

Mια χαρά τραγουδάρες εχει και το World Painted Blood.
World Painted Blood , Unit 731, beauty though order, hate worldwide, psychopathy red. Πλακα κανετε?

Τα Dante και Kairos είναι πολυ καλά albums αν και δυστυχώς η αλήθεια ειναι οτι πολλοί λίγοι ασχολουνται με τους Sepultura σημερα…Οσο και να το παλευει ο Green ο κόσμος έχει συνδέσει τους Sepultura με τους Cavalera…Και το κουλό ειναι οτι ειναι πιο πολλά χρόνια στο συγκρότημα απο οτι ο Max…:lol: Τους αναγνωρίζω πάντως οτι δεν μένουν στασιμοι εν συγκρίσει με τους Slayer που βάλτωσαν ωσαν τα έλη της Louisiana…(αν και το christ illussion κατεδαφίζει σπίτια…)

Απορώ αν οι χέητερς του World Painted Blood το έχουν ακούσει! Πραγματικά όμως. Μιλάμε για τρομερό δίσκο… ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, κανείς δεν γράφει τέτοια θρας κομμάτια σαν τους Slayer.

Εγώ πάντως όταν είχε βγει το έλιωνα, thank you very much.
Εκ των υστέρων καλύτερα ν’ άκουγα κάτι άλλο.

Δηλαδή το έλιωνες για να το χωνέψεις αλλά μπα; Συνήθως όταν δεν μας αρέσει κάτι το ακούμε 2-3 φορές και μετά το παρατάμε… νομίζω…

Μάλλον του άρεσε αλλά υποχώρησε ο ενθουσιασμός…

Λίγο κι απ’ τα δύο βασικά. Το άκουγα αρκετά όταν είχε βγει και έψαχνα να βρω κομματάρες, ελπίζοντας να με κερδίσει κάποια στιγμή, και απ’ την άλλη σίγουρα μετρούσε και μια αρχική ικανοποίηση (δε θα το λεγα ενθουσιασμό, ήταν πολύ πιο συγκρατημένο). Φυσικά, όταν το πήρα απόφαση ότι αφ’ ενός δεν επρόκειτο να το καραγουστάρω, αφ’ ετέρου μου άρεσε όλο και λιγότερο με κάθε ακρόαση, ε, το παράτησα.

Ψηφισα sepultura για την εποχη cavalera και μονο!!!