Πέθανε ο τραγουδιστής των Shadow Gallery

r.i.p

Πριν κάτι χρόνια είχα ακούσει το Room V και μου άρεσε πολύ…:frowning:
Κρίμα γαμώτο, r.i.p.

R.I.P.
Eλεος φέτος με αυτούς τους θανάτους!

Όποτε υπήρχε μια συζήτηση για αγαπημένες μπάντες και η συζήτηση έφτανε (αναπόφευκτα) στους Shadow Gallery μπορούσες να διακρίνεις ένα αβίαστο χαμόγελο, μια μικρή υπερηφάνια.

Η μαγεία της μελωδίας, η μαγεία της τέχνης εκτός συμβιβασμών, αλλά για το ωραίο.

Η κοινή απορία ήταν γιατί αδικούν τους εαυτούς τους και δεν είναι στο πάνθεον; Μήπως γιατί σαν άνθρωποι και καλλιτέχνες ήταν πολύ πιο ολοκληρωμένοι από το να αναζητούν εφήμερες και τυπικές αναγνωρισιμότητες;

Αυτόματα στο μυαλό έρχεται σαν μια γεύση από το καλύτερο γλυκό που έχεις φάει η φωνή του Baker. Θεέ μου, τόσο μοναδική, τόσο εκφραστική.

Ήταν αγωνιώδες το ερώτημα στο τέλος της εν λόγω συζήτησης. Άντε πότε θα βγάλουν νέο δίσκο; Πάντα. Μια απίστευτα γλυκιά προσμονή στην ιδέα.

Όχι πλέον.

Για κάποιο γαμημένο λόγο κάποιος αποφάσισε να μην ακούσουμε κάτι νέο ξανά από τους Shadow Gallery και τη θεϊκή φωνή του.

R.I.P. αρχγέ. Θα σε σκοτίσουν για projects πάλι εκεί πάνω.

ε οχι ρε π*** ολοι πεθαινουν…δν ημουν φαν 1-2 τραγουδια μου αρεσαν αλλα παλι… R.I.P.

Only the good die young.

All the evil (βάλτε οποιον θέλετε) seem to live for FUCKING ever.

Καλά μιλάμε σοκαριστικό! Ανατρίχιασα διαβάζοντας το νέο:(…¨Ηταν μέσα στους 5 αγαπημένους μου ερμηνευτές…Μοναδική ζεστασιά στην φωνή του και θεόσταλτες μελωδικές γραμμές φωνητικών…!! Τόσο κρίμα!! Σκατα!

Η φετινή χρονιά πρέπει να είναι η χειρότερη σε αυτό το θέμα εδώ και πολύ καιρό. Δύο από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές σε ένα μήνα. Φαντάζομαι θα πλακώνεται με τον άλλο(R.I.P. Gus) για να αποφασίσουν αν θα έχουν κάφρικα η μελωδικά στο συγκρότημα που φτιάχνουν εκεί πάνω(οι κιθαρίστες θα είναι ο Schuldiner και ο Oliva οπότε μπορεί να γίνει οτιδήποτε). Τώρα είδα το Thread και με έπιασε κατάθλιψη που δε θα ξανακούσω μια φωνή που με συντροφεύει από το 95. Μακάρι να είναι και ο τελευταίος για πολύ καιρό ακόμα. Κρίμα 45 χρονών παλικάρι. R.I.P.

Όχιιιιιι…:o

R.I.P. :frowning:

Έχει γαμηθεί ο Δίας φέτος…δεν ξέρω τι να πω, μοναδική φωνή. Κρίμα.

Κρίμα ρε παιδιά ο άνθρωπος… ας είναι καλά εκεί που είναι… RIP…
Why the angels fall first?

Πραγματικη απωλεια για τον χωρο.δυσκολο να αναπληρωθει το κενο.

Κρίμα, ειλικρινά κρίμα. RIP…

Ε όχι βρε πούστη μου!Τι έγινε πάλι?Τον ήξερε κι αυτόν ο …Μητσοτάκης???Έλεος πια!!!Carl Albert,Mike Baker…ποιός θα μείνει να μας ταξιδεύει στου ονείρου τα μέρη…???ΠΟΙΟΣΣΣΣ???
R.I.P Mike…you know you made our souls cry,bleed and joy with your voice…You’ll always do this to all of us…

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΡΝΕΙ.
Γιατι πρεπει να ελκουμαι μονο απο τις τελευταιες δουλεις των συγκροτηματων, νομιζοντας πως ετσι εχουν καλυτερη παραγωγη;
Η αληθεια ειναι πως τα τελευταια χρονια ειχα ακουσει μονο το Room V, εως ωτου ενα φιλαρακι στη δουλεια μου φερε ολα τους τα cd, και ετσι γνωρισα το μεγαλειο τους.
Ακουγοντας το Tyranny, μου φυγε κατευθειαν το κολλημα που ειχα για το Mercy Falls των Seventh Wonder.
Ακουγοντας το Carved in Stone γνωρισα την τοσο αγγελικη φωνη του Mike Baker.
Να παρει η ευχη να παρει, και τωρα τι θα δω σε live στην υπολοιπη μου ζωη;
Παλι τον Labrie να βγαζει την γλωσσα του εξω, και τον Petrucci να δειχνει ποσο γρηγορα ειναι τα δαχτυλα του;

Hold onto these
Memories I grant you
The gifts of our lives
Lost in the sands of time
Deserts forever
Relentlessly barren
I crossed them all
In the blink of an eye
I command light and solar winds
To transport me
The deepest assurance
I speak with my mind
Caves of glass
Shatter before me
The wheels are in motion
Forever they turn
And are carved in the great book of life
There in your room
Alone in the shadows
I smashed down the walls
And set you free
I carry the torch
That trembles the mountains
Seen visions of power
Beyond all belief
You close your eyes
I reach out and touch you
Reflections in pools
The deepest of dreams
Rumors of war
Rage in your heart now
The wheels are in motion
Together we turn them
Come down with fire
I want to love you want to take you into my heart
We’ll cruise the starways
And from the moment that we touch our love turns into a crystalline dream
Fly where your dreams go
With open eyes it’s the dawn and you’re alive
No time or space here
I walk in castles of gold
Our love turns into a crystalline dream

Σημερα εχει βραδια Shadow Gallery στο μαγαζι που δουλευω.
Αν και πλεον αργα, θα σε εχω παντα στη καρδια μου, ως ενας παντελως αγνωστος θαυμαστης σου.

ναι γιατί αν ζούσε θα περιόδευε ανά τον κόσμο, όπως συνήθιζε…
οι Theater σε χαλάσανε εσένα…

Πλακα πλακα δασκαλε, σε Live δεν εχουν τιποτα;
Κανα Bootleg που να κυκλοφορει ξερεις;
Εχω οργωσει youtube αλλα τιποτες.
Ειχαν καποιο κομπλεξ;

Παντως, αφου φετος θα δουμε ξανα depeche mode, θα θελα να προσποιηθω οτι θα δω και live SG, εστω σε κονσερβα.

Σου μαι ευγνωμων αν γνωριζεις κατι.

Δε νομίζω να έχουν παίξει ποτέ λάηβ. Σε ζηλεύω πάντως που ανακάλυψες τώρα το μεγαλείο αυτής της τεράστιας μπάντας =)

Ουτε ενα live οπως διαβαζω στο wikipedia (οσο εγκυρες κι αν ειναι οι συνεντευξεις εκει μεσα)
Μα δεν μπορω να καταλαβω, τι παει να πει “real studio band”;
Τελοσπαντων, κριμα :frowning:

Σε συνεντεύξεις παλιές είχαν πει πως είχαν τη διάθεση να παίξουν λάηβ (συνεντεύξεις εποχής Legacy, Tyranny), αλλά όπως φαίνεται εκ του αποτελέσματος, ποτέ δεν έκατσε.

Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί, το Tyranny είναι στους καλύτερους δίσκους που έχει βγάλει το progressive metal. Στους 4-5 καλύτερους. Αλλά δεν είναι για πολλούς πια. Ξέρετε, ό,τι μοιάζει έστω και ελάχιστα με power εν έτει 2009 είναι τζηηηζ