SLASH & The Conspirators Feat Myles Kennedy - Living The Dream 2018

Εντάξει ρε συ, δεν το λες και προκατειλλημένο το review. Απλώς δεν του αρέσουν τα 3 προσωπικά του Slash με Myles Kennedy. Δε νομίζω ότι υπάρχει καθολική αποδοχή οπότε να θεωρήσουμε ότι ο τύπος είναι η εξαίρεση.

Εγώ λατρεύω τους Gn’R (οπότε είμαι εκ των προτέρων θετικά προδιατεθειμένος για ένα δίσκο του Slash ή οποιουδήποτε άλλου μέλους), αλλά το Apocalyptic Love και το World on Fire δε μου άρεσαν. Το πρώτο το αγόρασα και νιώθω ότι το κρατάω μόνο λόγω του Anastasia - και δεν είμαι “singlάκιας”, ακούω άλμπουμς ολόκληρα κι αυτό δεν μπορώ να το ακούσω με τίποτα χωρίς skip.

Το Living the Dream δεν το έχω ακούσει καν ακόμα, αλλά θα το βάλω κάποια στιγμή. Ο Slash ποτέ δεν ήταν ο μεγάλος συνθέτης και έλαμψε όπου είχε κι άλλους να χτίσουν τα κομμάτια μαζί - Axl, Izzy, Duff, Scott Weiland. Έχει το riff, έχει το συναίσθημα, έχει το σόλο προφανώς, αλλά κάτι λείπει. Και άλμπουμ με 13 ή 15 κομμάτια είναι μεγάλο ρίσκο για βαρεμάρα, εκτός αν λέγεται Use Your Illusion ή Stadium Arcadium ξέρω γω.

Κι ο Kennedy, ωραίος συμπαθής τύπος, αλλά η φωνή του δεν είναι για όλους. Προσωπικά μου φαίνεται μονοδιάστατη.

Ενας ακομα και ιδρυω συλλογο.

3 Likes

5 καλά τραγούδια το World On Fire; Αυτό ξεκινάει με 5 στα 5! :joy:
Κλασσική αντίδραση να επικαλεστεί-κρυφτεί πίσω από τον “διεθνή μέσο όρο”. Μακάρι να ήταν όλα τα μέτρια έτσι!

Είχα χρόνια να πέσω σε αυτό το σάιτ. Θυμάμαι όμως να διαβάζω για τις διπλομποτιές του McBrain στην κριτική του Brave New World.

1 Like

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω με τους άσχετους.

Το World on Fire έχει ένα μέτριο τραγούδι.
Και το Apocalyptic είναι δισκάρα.

Εκτός από το τι λέει κάποιος, παίζει σημαντικό ρόλο και ποιος το γράφει και πως το υποστηρίζει.

Αν κάποιος με τον οποίο δεν συμφωνώ σε τίποτα και δεν τον εκτιμώ γράφει κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ, αυτό μάλλον επιβεβαιώνει την άποψή μου, παρά με κάνει να την αμφισβητώ. Ειδικά όταν τα επιχειρήματα είναι αστεία.

Αντίστοιχα, αν κάποιος που εκτιμώ την άποψή του λέει κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ, θα μπω στη διαδικασία να το συζητήσω και να δω την διαφορετική οπτική γωνία. Και την άποψη του θα την σεβαστώ ακόμα κι αν δεν συμφωνώ μαζί του. Όπως το Παντελή ή του Αχιλλέα.

Μην δίνετε αξία σε άσχετους. Όχι επειδή λένε κάτι με το οποίο δεν συμφωνείτε. Αλλά επειδή είναι άσχετοι.

2 Likes

Συγχωρήστε την εν βρασμώ απάντησή μου παραπάνω, με σύγχισε ο υπεράσχετος του Avopolis. Να πω εδώ ότι το Living the Dream είναι πολύ καλό, αλλά όχι καλύτερο από τα 2 προηγούμενα, πράγμα που αν συνέβαινε θα έβγαινα γυμνός στο Σύνταγμα και θα φώναζα “Slash πώς τους γαμάς έτσι ρε μαλάκα;”.
Με αυτό το δίσκο αποδεικνύεται ότι ο Slash τελικά είναι κοινός θνητός. Κάνει εύκολα το 3 στα 3 με τον Myles, αλλά βέβαια το World on Fire και το Apocalyptic Love είναι μνημεία σύγχρονου αρχιδάτου rock n roll, οπότε θα ήταν υπεράνθρωπο να τα ξεπεράσει. Όπως και να 'χει, αρκετά ευχάριστος δίσκος, ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ γιατί είναι απλά ROCK N ROLL.

Περιοδεύει Ευρώπη Φεβρουάριο-Μάρτιο ε :stuck_out_tongue:.

Μας φύγαν όλα τα λεφτά για τον μαλάκα τον Ulrich.

1 Like

Βασικα δεν περιμενα καν να ειναι rocking επιλογη ο δισκος,ναι ειναι λιγο κατωτερος,ναι εχει καποια κομματια αναμασηματα,η που μπορει να ειχαν ξεμεινει απο προηγουμενο υλικο,ε και,παντα οι δισκοι του Slash ειχαν 2-3 fillers,δεν εγινε και τιποτε.

Ο αρθρογραφος δεν γουσταρει τον Myles και δεν τον αντεχει,δικαιωμα του,ουτε εμενα με τρελαινει ο Kennedy,επισης θεωρει μετριους ολους τους solo δισκους του Slash,που αν μπεις στο τρυπακι των βαθμολογιων των review,θα βρεις απο 5/10,εως 9/10 ξερω γω.

Γραφει καποιος ενα σεντονι,για να πει μεσες ακρες τι,οτι αντιπαθει την φωνη του Myles και πως αν ηταν ο corey taylor θα ηταν αλλιως τα πραγματα,οτι ο Slash εχει στερεψει απο ιδεες και απλα αρκειται να βγαζει σε καθε δισκο 3-4 καλα κομματια και 3-4 καλα σολακια,κατι που βεβαιως δεν ισχυει γιατι ο Slash εχει καταφερει πλεον να εχει αξιολογο solo υλικο που του επιτρεπει να παιζει οσο το δυνατον λιγοτερα GNR και VR τραγουδια.

Δεν υπάρχει κακός δίσκος που να έχει παίξει ο Slash. Μόνο Libertad των Velvet Revolver είναι μέτριο, αλλά όχι κακό. Για τα προσωπικά του δε, από Slash’s Snakepit έως και το φετινό με Myles είναι ΟΛΑ δισκάρες.

Αυτοι τι κασε εχουν για ελλαδα,γεμιζουν κανενα γκαγκαριν?

1 Like

θέλω να πιστεύω ότι γεμίζουν ακαντεμυ

1 Like

Φέρτους ρε ΚΙΜΙ, πόσο να ζητάνε πια?

1 Like

Ε μεχρι εκει.

Καλά πολύ αμφιβάλλω. Gagarin με το ζόρι. Αν και εγώ θα ήθελα να τους δω στο An.

Κάποτε μου είχαν ζητήσει την εκτίμησή μου για να τους έφερναν, όταν είχαν παίξει στη Σόφια. Long story short, είχαν αποφανθεί ότι τον Myles Kennedy δεν τον ξέρει κανείς εδώ και η τελική εκτίμηση ήταν ότι max 2 χιλ. κόσμο θα είχε. Με νορμάλ εισιτήριο δεν έβγαινε. Για την ιστορία, στην Βουλγαρία είχαν πάνω από 4 χιλ.

Μάλλον εκεί τον ξέρουν τον Myles. Και μάλλον είχαν δίκιο στην εκτίμηση για εδώ.

Αν ήταν να έρθουν, μόνο σε κάποιο φεστιβάλ. Αλλά και σε αυτό δεν θα έδινα και πολλές πιθανότητες.

1 Like

Και πολύ σωστά τα έχει βγάλει μέτρια. Αφού μέτρια είναι. Δηλαδή να βγάλει δισκάρα κάτι που δεν είναι; Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον αρθρογράφο του avopolis.

Ο Slash έχει βγάλει 2 εξαιρετικούς δίσκους με τους Snakepit, 1 φανταστικό δίσκο με Velvet Revolver (Contraband), 1 μέτριο προς καλό δίσκο ξανά με Velvet Revolver (Libertad) και όλοι του οι προσωπικοί είναι μέτριοι.

Από τα προσωπικά του άλμπουμ το καλύτερο είναι θεωρώ το πρώτο που είχε βγάλει το 2010 με τις συνεργασίες από διάφορους τραγουδιστές (Ozzy, Lemmy, Myles, Iggy κτλ). Είναι πολύ καλός δίσκος. Tα 3 τελευταία όμως με Conspirators τα βρίσκω μέτρια.

2 Likes

Μέτριο το World On Fire; Πες μου 5 άλμπουμ σε αυτό το είδος, που έχουν κυκλοφορήσει αυτά τα χρόνια, να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Δεν το λέω ειρωνικά. Να καταλάβω τι θεωρείς καλό, γιατί το World On Fire το θεωρώ δισκάρα.

1 Like

I, II, III, IV, V απο Spidergawd

Πρέπει να τα έψαξες πολύ. :stuck_out_tongue:
Θα ακούσω και θα σου πω.