Smart phone application συζητηση

Προσοχή με το τι στοιχεία σας μοιράζεστε με τις android applications. Το 10% από αυτές βγήκαν τρύπιες σαν σουρωτήρι όσον αφορά την προστασία και το πώς προγραμματίζουν τα πρωτόκολλα τους.

http://www.informationweek.com/security/vulnerabilities/popular-android-apps-vulnerable/240009507

Δεν έχει να κάνει τόσο με τις εφαρμογές του Android αλλά με το πόσο τρύπιο είναι το wifi. Γιατί οι επιθέσεις mitm είναι η μόνο η αρχή.
Τα ίδια μπορούν να γραφτούν και για iphone εφαρμογές.

Με apps από torrents κλπ που κανονικά τα πληρώνεις τι παίζει; Πώς εγκαθιστούνται; Εϊναι ασφαλή;

Μπορείς να κατεβάσεις ένα installer. Εγώ έχω το apk installer. Παιρνάς το .apk file στην SD κάρτα και μέσω του installer εγκαθιστάς το app. Τώρα κατά πόσο είναι ασφαλή καλό είναι να κοιτάς τα comments για να δεις αν άλλοι έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα.

My Music Pro : Μια πολυ καλη εφαρμογη για να καταγραψει καποιος τη συλλογη του απο cd και βινυλια. Περνας το barcode απο τη καμερα του κινητου και η εφαρμογη παιρνει ολα τα δεδομενα του album απο το discogs.
Φυσικα μπορεις να βαλεις ratings, να φτιαξεις wishlist, notes σε καθε album κτλ. Εχει και stats ανα genre, year…
Πολυ πληρης εφαρμογη.

Δεν έχω δει σε πολλά βινύλια barcode. Μπορεί απλά να μην το πρόσεξα.

ξέρει κανείς αν υπάρχει αντίστοιχο app με το pocket manga για marvel/dc comics?