Smashing Pumpkins @ Plissken Festival, 16/07/2024

Πραγματικά συναυλία που νομίζω ότι δε θα κάνω την αποκοτιά να τη χάσω. Όσο και αν είναι δύσκολο, μιας και θα είμαι εκτός Αθηνών εκείνη την περίοδο. Είναι μπάντα που αγάπησα, τραγούδησα, με συγκίνησε.
Ουσιαστικά είναι το δεύτερο απωθημένο μου από την εποχή εκείνη (πρώτο 90s απωθημένο παραμένουν οι Radiohead).
Τι είχε συμβεί στον Λυκαβηττό;
Το 2000 δεν ήταν;
Γιατί λέτε όλοι για “σούπα”;;;

Όταν βγει το σχεδιάγραμμα, σφυρίξτέ το μου!

Το '98 ήταν. Το 2000 ήταν οι Radiohead. Τι να είχε συμβεί, είχαν παίξει σχεδόν όλο το “Adore” και τότε δεν τους άρεσε η δισκάρα :stuck_out_tongue:, είχαν κατακρεουργήσει το “Bullet With Butterfly Wings” κλπ. Μπορείς να ακούσεις και μόνος σου τι είχε γίνει, εδώ.

5 Likes

Δεν ήξερα ότι είχαν έρθει το '98. Δεν πήγαινα συναυλίες τότε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αλλά μιας και μιλάμε για το 1998, τότε ήταν 100% Smashing Pumpkins με την D’arcy Wretzky στη μπάντα.

1 Like

Τι 100%, δεν είχαν τον Jimmy Chamberlin τον drummer :stuck_out_tongue:. Αυτός πήγε να πεθάνει το '96 πριν από μια μεγάλη συναυλία στο Madison Square Garden από υπερβολική δόση ηρωίνης και τον είχε διώξει από τη μπάντα ο Corgan. Ο σεσσιονάς πληκτράς Jonathan Melvoin είχε πεθάνει στο ίδιο session υπερβολικής δόσης…

2 Likes

Αυριο ειναι η προπώληση?
Αν βει η κάτοψη του χώρου, ας την ποστάρει κάποιος.

Ακομα δεν ξερω αν θελω να πληρωσω τα 88 η οχι.

1 Like

εμενα παντως δεν με χαλασαν οι Smashing Pumpkins το 98. θυμαμαι οτι ειχε και μια ψιλοβροχουλα εκεινη την βραδυα.

Έκλασε ο Κόργκαν, σχόλασε το λάιβ και κατά την έξοδο από το Λυκαβηττό πετυχαίνω Νίκο Λώρη.
Του λέω “είσαι ο Λώρης;”
Μου λέει κάπως μαζεμενος: “Εεχχμμ ναι”
Του λέω “τους περλ τζαμ θα τους φέρετε;”
Μου λέει με έπαρση πλέον: “Ναι βέβαια,το δουλεύουμε.”
Τελικά τους έφερε μετά από 8 χρόνια, αλλά δεν μπορώ να πω, τον κράτησε το λόγο του ο μπαγάσας!

8 Likes

αυτό φαίνεται προς το παρόν στην προπώληση, αλλά δε βοηθάει για να καταλάβουμε πως θα χωριστεί η αρένα

1 Like

Εγώ πάντως το γουστάρω το ΣΕΦ περισσότερο απ’ το κλειστό του ΟΑΚΑ.
Είναι πιο “συναυλιακό” κλειστό.
Είχα δει Phil Collins εκεί.

2 Likes

Αν το ΣΕΦ εκείνη τη βραδιά έχει έστω και 1% τις συνθήκες που έχω βιώσει βλέποντας μπάσκετ με τον Ολυμπιακό, εγώ ρίχνω άσχημο Χ

Μιλάμε για ΖΕΣΤΗ

Έχετε υπόψη ότι σαν εγκαταστάσεις και παροχές είναι το χειρότερο γήπεδο της Ευρωλίγκας. Μονή παρηγοριά ότι οι χημικές τουαλέτες θα είναι 100 φορές καλύτερες από εκείνες του σταδίου

Τελευταία φορά πήγα με Παρτίζαν πριν ένα μήνα περίπου

1 Like

Η αλήθεια είναι οτι σε Scorpions και Manowar δεν θυμάμαι κάτι κακό. Βέβαια δεν ήταν Ιούλιος!

Μιλάμε για κυριολεκτική εκτέλεση, όχι μλκιες.

4 Likes

ας μου πει κάποιος…

Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω ότι μιας και είναι “tour specials” και όχι της διοργανώτριας, λογικά αν δεν πουληθούν πολλά των 200+ το Zone A των 88 θα είναι πολύ κοντά στη σκηνή, και θα οριοθετηθεί τη μέρα της συναυλίας.

ωραία κάτοψη… :rofl:

Μοιάζει με αποτυχημένη ζωγραφιά νηπιαγωγίου με θέμα " Ζωγραφίστε μέσα στα κουτάκια "

2 Likes

Καλη αρχη εκανα για φετος.
Να δουμε και τους υπολοιπους του καλοκαιριού…

1 Like

image

1 Like

την είδα Μαέβιους κι εγώ!

4 Likes

Αφαιρώντας τα μπροστινά στοιχεία εμφανίζει αυτό, αλλά προφανώς θα υπάρχει λόγος που είναι κρυμμένο (ίσως είναι μεταβλητό ακόμα):