Smoke the Fuzz Fest 2016 - Howler edition, 22.10.16 Gagarin, Athens

όσο σκέφτομαι ότι έδωσα τα ίδια λεφτά για την 2η μέρα του desertfest βγάζω φλύκταινες…πως μας πετσόκοψες έτσι ρε ντητοξ

Έχει διαβάσει κανείς κάπου ότι στο ταμείο θα έχει 40 ευρώ το τίκετ;

nomizw tha graftei istoria ayrio

τα πολλά λόγια είναι φτώχεια

EARTHLESS ΜΟΝΟ !!!

άλλο επίπεδο ο Isaiah Mitchell με ντράμερ δυναμίτη

και Siena Root μεγάλοι παίχτες , πρώτη φορά τους άκουσα
εξωπραγματικοί ο κιθαρίστας ( τι ηχάρα έβγαζε αυτή η Les pul με το Μαρσάλι ) , ο πληκτράς/πιανίστας ( τι οργανάρα έπαιζε!!) & ο μπασίστας

τα υπόλοιπα άλλη φορά

Συμφωνώ ότι οι Earthless έκλεψαν την παράσταση, τρομερή εμφάνιση. Πολύ καλοί οι Siena Root (κι ας παραντιπέρπλιζαν). Οι All Them Witches παρόμοια εμφάνιση με του Φεβρουαρίου - ίσως μισό κλικ κάτω για μένα. Πολύ καλοί οι Yuri Gagarin, ελαφρώς μονότονοι στ’ αυτιά μου οι Electric Moon, ωραίοι οι Causa Sui, περίμενα περισσότερο κόσμο.

Oi witches kati eixan kanei me tis kithares tous sa ksekourdistes akoygontoysan. To flevari htan polu kalyteroi

Earthless gamhsan

Yuri Gagarin: Πραγματικά φοβεροί, επιβλητικοί και με τέλειο ήχο που αναδείκνυε τα εντόσθια της μουσικής τους. Δεν τους περίμενα τόσο καλούς

Siena Root: Η καλύτερη μπάντα της βραδιάς, Α’ κατηγορίας χαρδ ροκ, δεν γίνεται άνθρωπος που γουστάρει το κλασικό rock να μην συγκινηθεί από κάτι τέτοιο. Και hammond ε. Και μπλακμορλορδικές συνομιλίες. Ο τραγουδιστής μόνο ήταν παραπάνω στατικός απ’ ό,τι πρέπει σε τέτοιες μουσικές, αλλά είχε φωνάρα οπότε αςτοδεχθούμε.

Electric Moon: Η χειρότερη μπάντα της βραδιάς, αλλά το περίμενα διότι και δισκογραφικά είναι πιο κάτω από τους υπόλοιπους. Και εντελώς άλλη φάση που δεν με κεντρίζει κιόλας. Συμπαθητικοί πάντως, ίσως αν έχεις πάρει μανιτάρια ξερωγω να χάνεσαι, αηντονό.

Causa Sui: Πολύ καλοί, άψογες εκτελέσεις, δεμένοι και με ουσία. Γούσταρα πολύ.

Earthless: Παικταράδες, ηχάρα, αλλά το τραβάνε πολύ ρε αδερφέ, προσωπικά εβαρέθην

All Them Witches: Κομματάρες, μπαντάρα και καλύτεροι απ’ τον Φλεβάρη. Ωραία και τα δείγματα από το επόμενο άλμπουμ. Αντί για το (ωραίο) ξεχείλωμα στο τέλος του blood and sand θα θέλαμε ένα κομμάτι ακόμα.

ωλ ιν ωλ Siena Root>Yuri Gagarin>All Them Withces>Causa Sui>Earthless>Electric Moon

Γενικά πολύ καλό φεστ, φοβερός ήχος καθ’ όλη τη διάρκειά του (δεν ξεχνάμε ότι ακριβώς στον ίδιο χώρο και σε παρόμοιες μουσικές ακούσαμε και πολλή βαβούρα στο desertfest π.χ. truckfighters κτλ). Λίγος κόσμος όμως για τέτοιο γαμάτο line up. Τιμή της Smoke The Fuzz που έβαλε 6 ποιοτικές ξένες μπάντες και καμία ελληνική που βλέπουμε όποτε θέλουμε (και συνήθως με την κλασική έκπτωση στην ποιότητα). Άλλη φορά όμως να το ξέρουν να κοτσάρουν και τίποτα ελληνικό μέσα μπας και έρθουν οι στονεροψυχούλες.

Oi gagarin eixan kai wraia mplouzakia an kai de xreiazntai kai polla gia na sai gamatos me tetoio onoma

ας γράψω ένα μεγάλο review

Αρχικά το φεστιβαλ μου άφησε εξαιρετικά θετικές εντυπώσεις. Ο ήχος ήταν φανταστικός σε όλες τις μπάντες, άκουγα παντού όλα τα όργανα, οπότε συγχαρητήρια στον-ους ηχολήπτες και στις μπάντες για το καλό soundcheck

Yuri Gagarin : Μεγάλη εμφάνιση. Φοβερό space rock, με ζέσταναν για τα καλά

Siena Root : Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω . Δεν τους ήξερα καθόλου. Τεράστια μπάντα με εκπληκτικούς μουσικούς…70’ς hard rock βαθιά επηρεασμένο από Deep Purple, ZZ Top, Sabbath , Zeppelin κτλπ. Βασικά οι τυπάδες έχουν κάνει το εξής περίεργο. Δεν παίζουν τίποτα πρωτότυπο, οι συνθέσεις είναι κοινότυπες ΑΛΛΑ ΓΑΜΑΝΕ. Σου πετάνε ένα τζαμάρισμα μεταξύ πλήκτρων και κιθάρας και σου δίνουν τα μυαλά στο χέρι. Φοβερός ήχος Les Paul με neck μαγνήτη, ωραία licks , υπεργαμάτος ήχος στα πλήκτρα ( κοιμάται με αφίσα Jon Lord στανταρ) και ένα μπάσο που μου θύμισε ηχητικά κάτι από geezer butler . Είχα σε όλο το σετ τους ένα αίσθημα χαράς, μου έφτιαξαν τη διάθεση…

Electric Moon : Η διαφορά των άλμπουμ τους με αυτό που άκουσα χτες, δεν είχε και μεγάλη σχέση. Είναι καλοί σε αυτό που κάνουν , αλλά το να παίζεις μια ώρα με το feedback και τα εφέ σου, δεν με γεμίζει. Στο σπίτι πάντως , είναι καλή φάση να βάλεις ένα δίσκο τους .

Causa Sui : Ωραία μπάντα και δεμένη, πολύ όμορφος ήχος κιθάρας. Γενικά δεν κόβω φλέβα για αυτούς και δεν τους πολυακούω, αλλά κατανοώ πλήρως τον ενθουσιασμό του κόσμου και την θερμή ανταπόκριση.

Earthless : Η εμφάνιση της βραδιάς. Δεν έχω ξανακούσει στη ζωή μου τόσο τέλειο παίξιμο από απλό καθημερινό άνθρωπο ( εντάξει μέγας δάσκαλος αλλά εννοώ low profile φιγούρα μουσικού) . Ροκ ν ρολ shredding σε ψυχεδελικά & μπλουζ μοτίβα. Χρήση των εφε για να δώσει “γεύση” στο Lick και στο παίξιμο και όχι απλά για τη φάση. Σε παίρνουν απ το σβέρκο σαν γάτα , σε τινάζουν δεξιά αριστερά, σε πετάνε στον τοίχο και μετά βάζουν τα όργανα στη θήκη, μαζεύουν καλώδια πετάλια & ενισχυτές και φεύγουν . Ο ντραμερ κόντεψε να τα σπάσει, τρομερές δυναμικές. Ο μπασίστας η ήρεμη δύναμη, στατικός πολύ αλλά εξωπραγματικό γκρουβ. Νομίζω ότι σε αυτούς και στους Siena Root ο κόσμος είχε την πιο ζεστή ανταπόκριση . Απίστευτη εμπειρία

All Them Witches : Είμαι της άποψης ότι για οτιδήποτε αδυνατώ να κατανοήσω μουσικά και σαν “ρεύμα” , δεν χρειάζεται να εκφέρω άποψη. Ειδικά μετά τον βιασμό των EARTHLESS , λίγες μπάντες θα με έκαναν να γουστάρω. έχω διαβάσει εδώ μέσα διθυράμβους, είδα κόσμο (κορίτσια κυρίως) να ουρλιάζουν κάποιες στιγμές σε ήρεμα (για μένα) κομμάτια. Δεν μου άρεσε σχεδόν κανένα κομμάτι τους . Σκόρπια ωραία ριφάκια και έχω να θυμάμαι μόνο ένα δυνατό τραγούδι ( εκείνο που έπαιξαν αφού προηγουμένως είπαν ότι είναι το τελευταίο show του τουρ τους και ανυπομονούσαν να παίξουν Ελλάδα ) .Απλώς δεν είναι μπάντα για μένα. Αφού αρέσει στον κόσμο που πήγε να τους δει, η άποψη μου περισσεύει και σημασία έχει να άρεσε στο κοινό τους η εμφάνιση.

Earthless > Siena Root > Yuri Gagarin > Causa Sui > All Them Witches > Electric Moon

Earthless > Siena Root > Yuri Gagarin > All Them Witches > Causa Sui > Electric Moon για μένα, μόνο μια μικρή διαφορά!

Νταξ…earthless τα ξεμπάζωσαν όλα. δε μπορώ να σκεφτώ άλλη μπάντα που να μπορεί να παίζει έτσι συνεχόμενα.Αδιανόητο μπασοτύμπανο, τρομερή χημεία. Εύγε στα παλικάρια. Πολύ καλοί και οι All them witches. Ξέπλυναν την ντροπή των καζο σουη.

Γενικά πολύ καλό το φεστ, ανώτερο από δεσερτ.Αηντε και στα επόμενα

@zouglau

Αν και δεν ήμουν παρών. Τι εννοείς:

“Ξέπλυναν την ντροπή των καζο σουη.”

;;;;;;;???;;;;;;;;

Νταξ δεν ήταν και ντροπή αλλά ήταν πολύ βαρετοί οι sui
earthless και all them witches ήταν “κανονικές” μπάντες

OK, κατάλαβα! Ευχαριστώ για την απάντηση!