SODOM Live in Thessaloniki, Ioannina, Athens & Larnaka - November 2011

Έκανα το λάθος να χάσω τις προηγούμενες εμφανίσεις τους στην Αθήνα, ευτυχώς χθες διόρθωσα το λάθος αυτό.
Μια που τους είδα για πρώτη φορά, δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με τα προηγούμενα live, αλλά χθες πολύ απλά σοδόμισαν. Συνεχές κοπάνημα, συνέχεια ύμνοι, εδώ έπαιξαν και Burst Command Till War ρε!!! Outbreak of Evil, Μ16, Proselytism Real, Sodomy & Lust, The Saw is the Law, κορυφαίες στιγμές, νομίζω κανείς δεν έφυγε δυσαρεστημένος από την απόδοση και την όρεξη της μπάντας.
Τι να λέμε τώρα, από τα πολύ καλά live της χρονιάς, όταν ξανάρθουν θα ξαναπάω σίγουρα.

Πάντως ήταν αρκετά βίαιη συναυλία, σε κάποια στιγμή έπεσαν αρκετά μπουκέτα με κάποιον που πήγε να κάνει stage diving.
Τα περισσότερα σε επόμενα ποστ, καλημέρες.

Πολυγαμω περασαμε για αλλη μια φορα στους Sodom! Burtst Command Till War και Peoselytism Real καλυτερες στιγμες για μενα καθως ηταν απο τα κομματια που δεν ειχα ξανακουσει στις προηγουμενες φορες που τους ειχα δει…

Θεικη η σκηνη με την αντιασφιξιογονο μασκα!!! :stuck_out_tongue:

spider kickers, απο τα γιαννενα ειναι

Πάλι χαμός έγινε! Μια μια οι μπάντες:
[B]Exarsis:[/B] Ήθελα πολύ να τους δώ και ήταν εξαιρετικοί για ζέσταμα. Τα παιδιά γουστάρουν πολύ Vio-Lence και φαίνεται κι από τη διασκευή στο Kill On Command! Καλή τους επιτυχία σήμερα στο Battle Of The Bands!:smiley:
[B]Blynd:[/B] Οι Κύπριοι μας έβαλαν τα γυαλιά και ήταν ότι έπρεπε μετά τους Exarsis, άσχετα εαν το είδος τους ήταν πιο μοντερνιζέ Thrash αλα Machine Head/Lamb Of God (παίξαν και διασκευή Laid To Rest). Ωραία φωνητικά από το μπασίστα κιόλας!:smiley:
[B]Αντίδραση:[/B] Πρώτη φορά τους έβλεπα και πραγματικά σκίσανε! Τρελό pit είχε στηθεί και είχα την ευκαιρία για 2 stage dives. Θεική στιχομυθία με τον ένα κιθαρίστα και έναν οπαδό:
“Ρε παιδιά γιατί βριζετε τους μπάτσους? Δε μπορώ να καταλάβω”
“Γιατί ρε μπάτσος είσαι?”
“Όχι, ασφαλίτης!”:lol::lol:
[B]Sodom:[/B] Ντάξει πολύ ΞΥΛΟ και stage diving όπως έπρεπε. Βγήκαν στις 11 η ώρα και παίξαν μέχρι τη 1 παρά ένα σετ γεμάτο κομματάρες είτε από το παρόν (City Of God, In War And Pieces, The Art Of Killing Poetry) είτε από το παρελθόν (Burst Command Till War, Proselytism Real, I Am The War, The Vice Of Killing, M16, Bombenhagel). Δεν έλειψαν τα κλασσικά Agent Orange, Remember The Fallen, Ausgebombt, Outbreak Of Evil, Blasphemer καθώς και η διασκευή σε Iron Fist (Motorhead) και το Eat Me. Ξεχωριστή αναφορά στο Happy Birthday στον Stefan μέλος του road crew από όλο το AN. Επίσης η αντιασφυξιογόνος μάσκα που δώσανε στον Angelripper για το Bombenhagel:metal::metal: Να μας ξανάρθετε!! Cheers στον kaiser για ένα ακόμα live:)

Αρνητικά: o παλιομαλάκας σεκιουριτάς που έριξε σφαλιάρα στη πλάτη ενός φίλου μου που κρεμιόταν από ένα σίδερο στην οροφή και ο ηλίθιος που έσκασε μύτη στο pit με αναμμένο τσιγάρο. Που πάς ρε ζώον?!

Αν ο φίλος σου όμως έπεφτε ή έσπαγε ο σωλήνας τι θα γινόταν;; Μήπως να μην έκανε τέτοια κίνηση;; Δε φταίνε πάντα οι σεκιούριτυ. Ντάξει, κιι αυτός θα μπορούσε απλά να τον έσπρωχνε, αλλά απο κει που ήμουν, δίπλα από τα τύμπανα, δε φάνηκε να του έχωσε δυνατή σφαλιάρα!!

Σε γενικές γραμμές, γαμηστερό λάιβ αν και περισσότερο χάρηκα Αντίδραση που ήταν κι ο λόγος που πήγα!!!

Ναι μαλακία και του φίλου μου συμφωνούμε, αυτό που είπες βασικά.:slight_smile:

Οι σεκιουριτάδες πολλές φορές προκαλούνται από ακραίες ενέργειες (όχι πάντα βέβαια, γιατί και αυτοί δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά), οπότε ας προσέχουμε από την πλευρά μας όσο μπορούμε.
Στο θέμα μας όμως, το βίντεό μου από το Σάββατο: I am the War.

Επίσης, πολλά hails στον Στέφαν, ο οποίος στη συνάντηση που είχαμε μετά με το συγκρότημα ήταν τύφλα από τις μπύρες και ήταν ο ορισμός της θεϊκότητας! Χρόνια του πολλά και από δω λοιπόν. :stuck_out_tongue:

ρισπέκτ ο Στέφαν… στο τέλος αλλού παταγε αλλού βρισκότανε… χαχα…

Nαι, οι σεκιουριταδες, μονο οταν κρεμεται ο αλλος απο σωληνα τον ριχνουν κατω… Να προσεχουμε και μεις λιγο, που θελουμε σε thrash συναυλια να κανουμε stage diving κοιτα εκει πραγματα…
Προφανως και δεν ειναι ολοι μαλακες και τις περισσοτερες φορες ειναι θεμα διοργανωτη η/και μπαντας για το τι θα κανουν οι σεκιουριταδες με τον κοσμο. Αλλα προσοχη λιγο, ορισμενοι ριχνουν τον κοσμο οπως να ναι και θα χτυπησει ασχημα καμια ωρα καποιος.

Ε εντάξει, δεν αναφέρομαι στο επίδοξο και ευγενές σπορ του stage diving, που είναι must για όλους τους φερέλπιδες thrashers και όχι μόνο :stuck_out_tongue:
Αλλά οκ, όταν ο άλλος κρεμιέται απ το ταβάνι, ε ξέρω γω, τι να περιμένεις από το γοριλάκι που σκάει μύτη :lol:

ΥΓ. Στέφαν ξαναέλα :bow:

Nα μην υπαρχει σε τοσες και τοσες συναυλιες…

Επειδη παντως εχω δει (κυριολεκτικα) πανω απο εκατο συναυλιες στο An, τα σεκιουριτι ειναι οι ιδιοι τοσα χρονια και δε νομιζω πως θα εκαναν κατι τετοιο αν δεν υπηρχε ΟΝΤΩΣ λογος. Δεν ημουν στη συναυλια οποτε δεν ξερω, αλλα πραγματικα μου φαινεται πολυ απιθανο να υπαρχει λαθος απ’ τη πλευρα τους. Αν εσπαγε ο σωληνας 1) και ατομα θα χτυπουσαν 2) και ζημια στο μαγαζι θα γινοταν. Τι να πουμε για Voivod δλδ με τον αλλο τον υπερκαμμενο στη πρωτη σειρα που ειχε βουτηξει τον Snake; Και παλι το παλικαρι, κυριος, απλα του μιλησε.

Εγω αναφερομουν γενικα στα σεκιουριτι, κι οχι συγκεκριμενα για τους Sodom - στην οποια συναυλια σε σχεση με την περσινη ηταν λιγο πιο αυστηρη η “γραμμη” σε σχεση με την περσινη που μας αφηναν να ανεβαινουμε στη σκηνη ανετα, χωρις να μας σπρωχνουν. Αυτο ομως, επειδη ιδιοι ειναι οι σεκιουριταδες ειναι θεμα μαλλον διοργανωτη :wink:

Για αυτον που εγραψε την κριτικη στην κεντρικη απο που κι ως που οι Αντιδραση ακυρη επιλογη και οι Blynd ηταν ξερω γω ταιριαστοι με τους Sodom… Aν ειναι δυνατον…
Και ο κοσμος μια χαρα συμμετειχε, τουμπανος κυκλος (κι οχι απλα “μεχρι και mosh pit”), stage diving κτλ.