Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Έχω την εντύπωση ότι έχει ξαναποσταριστεί, αλλά μια επανάληψη δεν βλάπτει. Όσοι ακούτε progressive / τεχνικό thrash, θα έχετε ήδη τσεκάρει τους Aspid από τη Ρωσία. Αν σας έχει ξεφύγει, διορθώστε το λάθος σας γρήγορα. Το 1992 έβγαλαν μια τρομερή δισκάρα, το Extravasion, και έκτοτε τίποτα.


Σίγουρα οι Vektor τους έχουν σαν μέντορες.

το No Mercy θυμαμαι τοχα ακουσει καπου στα πεταχτα και για να πω την αληθεια μου ειχε κανει πολυ λιγη εντυπωση, θα το ξεθαψω κ εγω για μια αφτια…

Aspid κ εγω μονο το Extravasion εχω ακουσει, νταξ, γαμαει, δεν ξερω αν εχουν αλλο, δεν τοχω ψαξει καθολου…

χτες επιασα να ξεσκονισω ενα κλασικο δισκακι…

μετσαλ φορσεεεεεεεεεεεεεες

Τα ντεμπούτα απο τις μπάντες: chronosphere( homo sapiens), exarsis και bio-cancer που κυκλοφόρησαν περίπου κανα μήνα τα έχετε τσεκάρει; Με πρωτεργάτες τους bio-cancer, ατόφιο old school thrash. Των exarsis λίγο αδικείται στην παραγωγή αλλά υγεία

Το Bio-Cancer το έχω λίγο καιρό στην κατοχή μου και το άκουσα πολύ ευχάριστα. Έχει ένα πολύ συγκεκριμένο στυλ σχεδόν σε όλα τα κομμάτια αλλά μερικά από αυτά βγήκαν πολύ πετυχημένα.

Μου αρέσει η φωνή που σε γερμανικά πρότυπα πιο πολύ λυσσάει παρά εκφέρει τους στίχους, αλλάζει φωνήεντα πάνω στην καύλα (π.χ. το Backstabbed εγώ το ακούω Bookstabbed, κατά το Πούστιλανς των Kreator), πολύ εφηβική τσίτα και καλοπαιγμένη, πιασάρικες αλλαγές ρυθμών που προσφέρονται για ξυλίκι, όλα ανθηρά. Εκτός από το γεγονός ότι υπάρχει μία σχεδόν ευθεία στην δυναμική του δίσκου, θα ήθελα περισσότερη ποικιλία και περισσότερα πράγματα στο σύνολο των συνθέσεων. Αλλά πολύ καλή φάση γενικά, τα πιτσιρίκια βγάζουν πόρωση!

Τα άλλα δεν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά θα είναι εγγυημένα κάποια στιγμή στα χέρια μου και θα επανέρθω. Έχω και ένα CD των Astrarot που δεν έχω ακούσει ακόμα.

Απόλυτο ρισπέκτ σε Athens Thrash Attack, έχει βγάλει δίσκο σε όλη την τωρινή σκηνή .

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ για του biocancer. Τα φωνητικά μου φάνηκαν πχ σαν τους Kreator σε μια πιο extreme μορφή.
Και οι τρείς μπάντες live πάντως βγάζουν τρομερή ενέργεια και είναι 10 φορές καλύτερες απο τις ηχογραφίσεις

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο τόπικ για αυτή την μπάντα (πιό σωστά, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να περιοριστεί η μουσική της σε ένα ιδίωμα), το γεγονός είναι πως ακούγοντας τους έπαθα ένα μίνι σοκ!

Ο λόγος για τους [B]Spectral Incursion[/B], η μουσική των οποίων μπορεί απλοϊκά να χαρακτηριστεί Progressive/Tεχνικό Thrash.
Τους άκουσα -σχεδόν- τυχαία, ψάχνοντας λίγο παραπάνω είδα πως δημιουργήθηκαν το 1987, κυκλοφόρησαν ένα ΕP και 2 demo πρίν διαλύσουν.

Νομίζω πως όσοι αγαπάνε μπάντες όπως Watchtower, Vektor, Voivod, Anacrusis, Mekong Delta κλπ αξίζει να τους προσέξουν!

Δείγμα εδώ:

Νεο [B]Tourniquet[/B] μετα απο 9 χρονια σιωπης και το καταπληκτικο Where Moth And Rust Destroy του 2003

Τρομερή prog thrash obscurιλα. Κρίμα που δεν έβγαλαν έστω και ένα full length

Πραγματικά κρίμα.
Κυκλοφόρησε η stormspell ένα διπλό cd που περιέχει όλες τους τις κυκλοφορίες, το έχει μόλις 5$ και το παρήγγειλα :slight_smile:

@Inhuman Guitar αν δεν κάνω τραγικό λάθος, οι Tourniquet μάζευαν χρήματα για την κυκλοφορία του νέου τους άλμπουμ εδώ και 2-3 χρόνια, κυρίως μέσω donations οπαδών τους και αυτός είναι νομίζω ο λόγος που τους πήρε τόσο καιρό να το κυκλοφορήσουν!
Aγαπημένη μπάντα, περιμένω να το ακούσω!

[CENTER][B]Speedwolf - Ride With Death (2011)[/B][/CENTER]

Περσινό το ντεμπόυτο άλμπουμ των Αμερικανών που βγήκε από την Hell’s Headbangers, αλλά δεν είδα πουθενά αναφορά και είναι κρίμα.Και όχι τίποτε άλλο αλλά είναι από τους δίσκους που μπορούν να απολαύσουν ΟΛΟΙ.Η λέξη κλειδί είναι Motorhead,ακόμα και τα φωνητικά φέρνουν αρκετά σε Λέμυ, αλλά δεν μένουν μόνο εκεί.Η ουσία είναι ότι πρόκειται για τέρμα πορωτικό και πιασάρικο σπιντ μέταλ, με αξιομνημόνευτα ριφ και ρεφρέν που σε κολλάνε στον τοίχο με τη μία.
Γενικά μπύρες,αλητείες,ροκ εν ρολ κλπ…ακόυστε το όλοι λέμε!

http://www.youtube.com/watch?v=-GZsdp-ZmZo&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=_eVXruZFlKY

[B]Töxik Death “Demo 2012” [2012][/B]

Γεια σας, οι TOXIK DEATH είναι Νορβηγοί, παίζουν κάτι μεταξύ του “Show No Mercy” και του "Hell Awaits (αλλά με πιο τσιτωμένο ήχο) με λίγες τζούρες από Bay Area αλλά και πρώιμους VOIVOD (η ατμόσφαιρα που βγάζει σε σημεία).

Επίσης είναι band of the week, οπότε ο Φένριζ ξέρει και τα λοιπά και τα λοιπά…

ωραιοι οι Töxik Death. το οτι ειναι band of the week με αφηνει παντελως αδιαφορο. φανταζομαι ειναι ωραιο και τιμητικο για την μπαντα αλλα σκατα σε ολο αυτο το συστηματακι του να γαντζωνομαστε μονο σε οτι ειναι Old-school ή retro ή οποιον αλλο ηλιθιο ορο προτιματε και να βαφτιζεται γαματο επειδη “το εβγαλε ο φενριζ band of the week” οπως ακουω απο πιτσιρικαδες… προφανως και ο φενριζ ξερει τι του γινεται απο μεταλ, αλλα καλο θα ηταν να think for yourself και λιγο…

Σημερα ξεθαψα αυτο το επος. Το (bootleg, γιατι δεν εχει βγει επισημα σε αυτο το format) σιντι το ειχα παρει κοψοχρονια απο Πατση για κανα ευρω ή κατι τετοιο. Και αρκετα Kreator θα προσεθετα στην αποπανω περιγραφη, πραγματικα ψυχωμενο παιξιμο. Επανενωθηκαν περσι με εναν παλιο μπασιστα των Dark Angel στη συνθεση (ουτως ή αλλως ο δευτερος κιθαριστας τους ειχε παιξει στο Time Does Not Heal εκεινα τα χρονια).

Kι εγω το bootleg εχω. Και το 2ο ειναι αρκετα καλο!

Τωρα το ειδα. Δεν εχω ακουσει το δευτερο! Θα το 'χω υπ οψη γιατι μετα απ ενα σημειο κουραζομαι να ακουω συνεχεια νεα πραγματα. Λογω του αποπανω δισκου ξεθαψα και το αλμπουμ των Evil Army, που οκ, ειναι πιο πανκικο, αλλα σκεφτομουν πως αυτη τη δοση αγνης επιθετικοτητας δεν την συναντας πλεον σε νεες θρας μπαντες που δεν μπλακιζουν. Πιο πολυ αναφορικα με το παιξιμο, ποσο πορωμενο τους βγαινει.

evil army motherfuckers ! R.I.P. , πολυ “τσατισμενη” μπαντα…

[B]Tourniquet[/B] - Antiseptic Bloodbath, 2012

[CENTER][/CENTER]

Perase mia dekaetia sxedon, telika bgalane kainourgio. Eutixws pou to pira xampari kiolas dld! Den to exw akousei akoma epistamena, alla apo tis auties pou eriksa sto youtube prosanatolizetai sta idia peripou monopatia me to Microscopic View of a Telescopic Realm kai prominietai arketa endiaferon.

ANTE RE KAI ARGISATE!

αν είναι σαν το MVTR θα χώνει λέμε

λοιπον μετα απο λιωσιμο για ενα ολοκληρο καλοκαιρι πρεπει να πω οτι το [B]HEXEN[/B] ειναι επιεικως παρα πολυ καλο. για μενα ειναι μακραν καλυτερο του ντεμπουτου τους. ειναι ενα αλμπουμ με ειρμο και με τραγουδια που το καθενα εχει τη δικη του προσωπικοτητα. η παραγωγη ειναι αρκετα βελτιωμενη. τα 5 πρωτα κομματια ειναι απλως τρομερα ενω και το τελευταιο 14λεπτο κομματι ειναι ΕΠΟΣ. οι στιχοι τους ειναι αρκετα καλοι και ενδιαφεροντες. το μονο που με χαλαει λιγο ειναι ο ντραμερ που γενικοτερα μου ακουγεται λιγο ερασιτεχνης αλλα αυτο ευκολα μπορει να διορθωθει.

ειναι ενα αλμπουμ που εκανε αρκετο καιρο να με κερδισει συνολικα μα τελικα τα καταφερε. αναμενουμε με αγωνια το επομενο!

Paradox - Tales Of The Weird, έρχεται σε λίγες μέρες…:

Paradox - Escalation

Paradox - Brutalized