Μαδερφακιν star wars

1000 υποκειμενικες λεξεις δεν αλλαζουν κατι. Θα επρεπε να εχεις καταλαβει εδω και χρονια πως δε θιγομαι γενικως, αρα και ουτε αν θιγουν τα γουστα μου. Οι ταινιες που εφτιαξε ο Lucas ηταν και τεχνη, και ειχαν οραμα, και προσεφεραν πολλα, ετσι ειναι δυστυχως, τι να κανουμε τωρα, αμα δε σου αρεσαν απλα μην τις βλεπεις. Δε χρειαζομαι την ομολογια του Lucas, γιατι απλουστατα ο Lucas εχει δηλωσει παμπολλες φορες οτι στηριζει το οραμα του. Και καλα κανει. Αντε πες εσυ στον δημιουργο οτι η δημιουργια του δεν ειναι τεχνη, καλα κρασια. Η αποψη σου δε γινεται πραγματικοτητα επειδη την βαφτιζεις πραγματικοτητα.

παιδια μην χαλιεστε…οπως και στην μουσικη ετσι και στις υπολοιπες τεχνες ειναι και θεμα γουστου…το εχω πει πολλες φορες οτι εμενα η prequel τριλογια μου αρεσει παρα πολυ…πιστευω ομως οτι για να την εκτιμησεις περισσοτερο, πρεπει να δεις τα clone wars…

1 Like

Εγω απλως νιωθω σαν τον τυπο στο παρακατω animation, που εν ετει 2018 βλεπω ενηλικους ανθρωπους να προσπαθουν να επιχειρηματολογησουν πως κατι δεν ειναι τεχνη, δεν ειναι κινηματογραφος, δεν ειναι δημιουργιες, μονο και μονο επειδη τα θεωρουν κατωτερα απο αλλες δημιουργιες του ιδιου καλλιτεχνη. Μιλαμε οποιοσδηποτε καθηγητης art history σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο του κοσμου θα ειχε τραβηξει δυο εγκεφαλικα και τρια ανευρυσματα αν διαβαζε αυτα που γραφονται εδω μεσα. Εμμονη ιδεα εχει καταντησει σε κοσμο να αποδειξει με καποια αντικειμενικα κριτηρια πως επειδη κατι δεν του αρεσε ή δεν το καταλαβε, ειναι και αντικειμενικα κατωτερο ή μη αποδεκτο… Και αυτη η κουβεντα ξεκινησε, γιατι τα ιδια ατομα δεν βλεπουν καν την ειρωνεια του να εκθειαζουν αλλα franchises πολυ παρεμφερη σε στοχο και οραμα…

1 Like

Το phantom menace είναι μια ΟΚ περιπέτεια απλά.Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο στο Saga αλλά βλέπεται.Έχει μπόλικα σημεία που κάνουν μπαμ (η γελοία αναπαράσταση του Εβραίου πωλητή, ο Νισον που φαίνεται να παίζει με το ζόρι,Τζαρ τζαρ) αλλά το κρατάει κάπως η ωραία διπλή ξιφομαχία.

Clone wars για μένα το χειρότερο SW.Και με τα καινούργια μέσα.Δεν μπορώ να το δω ξανά ολόκληρο.Κυρίως λόγω της απαράδεκτης ερμηνείας (??) του Κρίστιανσεν.Αυτό το απόλυτα akward συναίσθημα που έβγαινε στο ‘φλερτ’ με την Πόρτμαν…οι σκηνές τους μαζί…το κολοσσαίο του Star wars στην μάχη στο τέλος που φαινόταν σαν να έχει βγει κατευθείαν από το Playstation…Δεν.Έχεις ολόκληρο Christopher Lee στο cast και δεν τον εκμεταλλεύεσαι καθόλου.

Το Revenge στο ξεκίνημα του πέφτει και αυτό στην παγίδα των Playstation μαχών και των παιδικών διαλόγων.Από την μέση και μετά όμως ο χαμός που γίνεται σε γεγονότα και ο βελτιωμένος Κριστιανσεν το ανεβάζουν και δίνει αρκετές κλασσικές στιγμές για το σύμπαν αυτό.Το θεωρώ ανώτερο κατά πολύ από τα άλλα δύο και από τα δύο πρόσφατα.

3 Likes

Τo Phantom Menace ειναι το λιγοτερο αγαπημενο μου γιατι χωρις να εχει κατι κακο, ειναι λιγο βαρετο και αργο. Δεν εχει πολυ μεγαλη σχεση με action movie, αφου ειναι και αυτο που επικεντρωνεται στην αρχη της ιστοριας, και συγκεκριμενα θετει τις βασεις για τα σχεδια του Palpatine, στα οποια με καποιον τροπο (will of The Force) μπαινει στην ιστορια ο Anakin Skywalker. Εισαγει στο συμπαν τον Coruscant, την σχεση μεταξυ πολιτικης και των Jedi, την Γερουσια, και τα πολιτικα παιχνιδια τα οποια οδηγουν σιγα σιγα και σταθερα στο να αποκτησει ο Palpatine ολη την εξουσια, ουσιαστικα χρησιμοποιωντας το τεχνασμα του πολεμου εναντια στον ιδιο του τον πλανητη. Ο Liam Neeson ειναι εξαιρετικος ως Qui-Gon Jinn, η Δυναμη τους φερνει ολους στον Tattooine, και το τελευταιο act της ταινιας στον Naboo ειναι το καλυτερο κομματι της ταινιας, το οποιο θετει τις βασεις για οσα θα διαμορφωσουν ολοκληρο τον γαλαξια στις επομενες ταινιες.

Το Attack Of The Clones (και οχι Clone Wars) ειναι μια χαρα ταινια, αφου εχει μεσα κλασικες σκηνες της εξαλογιας. Ολοκληρο το segment στον Kamino με τους κλωνους ειναι εξαιρετικο, και οπτικα, και σε ιστορια. Ο Ewan McGregor και η Natalie Portman ειναι δυο απο τα μεγαλα ατου της ταινιας οσον αφορα τους χαρακτηρες, αν και ο Ian McDiarmid ειναι αυτος που οδηγει την ταινια με τις ραδιουργιες του. Η ταινια κανει μια κοιλια στην μεση, στο σημειο που πανε στον Naboo ο Ανακιν μαζι με την Αμινταλα, και εκει εχει κανα 2 σκηνες που ειναι οντως λιγο αβολες, ομως στη συνεχεια οι σκηνες μεταξυ τους γινονται πολυ δυνατες, και στον Geonosis, αλλα και στο τελος. Η σκηνη με το Κολοσσαιο ειναι κι αυτη μια μινιατουρα, οποτε μου φαινεται προσωπικα περιεργο να λεει καποιος οτι φαινεται σαν videogame οταν δεν ειναι καν CGI. Ολοκληρο το τελευταιο act, οπως σε καθε ταινια Star Wars, ειναι το δυνατο σημειο της ταινιας, αφου ουσιαστικα ξεκιναει ο πολεμος, κατι που μπορεσε για πρωτη φορα να δειξει σε massive scale o Lucas, οπως δηλαδη το ηθελε απο το 1977. Καλως ή κακως, ειναι ενα κομματι της επιστημονικης φαντασιας (αυτο με τα απειρα διαστημοπλοια, τα lasers, τις εκρηξεις και την καταστροφη) το οποιο σε καποιους αρεσει σε καποιους φαινεται βαρετο. Το συγκεκριμενο εχει και ως μπονους την εποχη της Old Republic, με εκατονταδες Jedi Masters και Knights και τα φωτοσπαθα τους. Αυτο μονο ως θετικο μπορω να το δω προσωπικα, αν και εχω ακουσει και αποψη τυπου οτι “ειχε πολλα φωτοσπαθα η σκηνη”… ε οκ, περι ορεξεως… απλα αν σε ενοχλουν τα πολλα φωτοσπαθα τοτε μαλλον δεν ειναι για σενα το Star Wars γενικα.

Το Revenge Of The Sith ειναι για μια σημαντικη μεριδα κοσμου μια απο τις καλυτερες ταινιες του saga, και αυτο ειναι απολυτο κατανοητο, αφου ειναι ευκολα η καλυτερη των 3 prequels. Τα γεγονοτα και το pacing παρουσιαζονται αρκετα καλυτερα απο οτι στις πρωτες δυο ταινιες που ηταν λιγο αργες (αλλα οχι οσο αργες οσο τα episodes 4-5-6), ο Hayden Christensen κανει καλυτερη δουλεια στην καπως προβληματικη ηθοποιια του (η σκηνοθεσια φταιει, οχι ο ηθοποιος) που παρουσιασε στην προηγουμενη ταινια, τα οπτικα εφφε (ειτε πρακτικα ειτε computer generated) ειναι καλυτερα σε ολη την ταινια, και το πιο σημαντικο, η ταινια εχει ισως το πιο σκοτεινο και ταυτοχρονα ρεαλιστικο συναισθημα ολης της εξαλογιας. Οι σκηνες με Amidala και Anakin ειναι πολυ δυνατες, ο McGregor απλα αψογος, και ξανα, το τελευταιο act στον Mustafar ειναι απλα αριστουργηματικο και η μαχη μεταξυ Anakin και Obi-Wan κλασικη.

Για μενα V = III > VI > II = IV > I
Τα δυο της Disney πολλα επιπεδα πιο κατω.

1 Like

:syringe:

Υπερλατρειας Ray Park. Μακαρι να δουμε Darth Maul στο μελλον ξανα στην μεγαλη οθονη.

Χθες είδα και εγώ το σολο. Μπορεί σαν σειρά ταινιών να ειναι λίγο πιο κάτω από το Ρογκ αλλά γενικά είναι πολύ ωραίο. Ο σολο δεν είναι και ο πιο αγαπημένος μου χαρακτήρας (όλου του σάγκα) και περίμενα να βαρεθώ. Απεναντιας σήμερα μου βγαίνει μια διάθεση να το ξαναδώ. Κρίμα που αφέθηκε στην μοίρα του όταν βγήκε στις αίθουσες.

1 Like

Η πρωτη live action σειρα στην ιστορια του Star Wars θα ειναι το The Mandalorian οπως εγινε γνωστο. Ομολογω οτι η συγκεκριμενη φαρα μου ειναι αρκετα αδιαφορη, και ποτε δεν καταλαβα την πωρωση μερικων με τους Mandalorians, η οποια προηλθε πρωτον απο τα expanded universe βιβλια, και δευτερον απο τις animated σειρες που ειχαν μερικα επεισοδια με τετοια θεματολογια (Clone Wars & Rebels). Οι Mandalorians που βλεπουμε στις σειρες βεβαια εχουν τεραστιο lore και γαματους χαρακτηρες (Sabine Wren, Dutchess Satine ακα γκομενα του Obi-Wan, Bo Katan, Ketsu Onyo, Clan Viszla, Clan Wren κτλ) αλλα δυστυχως η νεα σειρα θα εχει θεματολογια στην εποχη μεταξυ του Return Of The Jedi και των σκουπιδ… ταινιων που ακολουθησαν χρονολογικα.

Η μονη μου ανησυχια ειναι πως υπευθυνος θα ειναι ο Jon Favreau για τον οποιο εχω αναμικτα συναισθηματα, αφου ναι μεν το πρωτο Iron Man μου αρεσε, αλλα η συμμετοχη σου σε αλλα MCU projects ειναι τουλαχιστον αμφιβολης ποιοτητας, αν οχι χειροτερα. Το καλο ειναι πως ηδη ο Dave Filoni (α ρε Φιλοναρα) θα σκηνοθετησει το πρωτο επεισοδιο, ενω και για τη συνεχεια θα εχουμε ενα καστ σκηνοθετων με πολυ θετικη δουλεια, οπως Taika Waititi και ακομα και την Bryce Dallas Howard (τουλαχιστον ερωτευσιμη επισης).

1 Like

Eμένα λόγω expanded με κέρδιζαν διαχρονικά οι Mandalorians και δε θα με χαλούσε μια Live action σειρά…αλλά μην πλατιάζω, Jon Favreu + Disney δεν με κερδίζουν + το time peridod που θα διαδραματίζεται δεν με ενδιαφέρει καθόλου έτσι όπως τα κάναν πλέον, οπότε δεν με ενδιαφέρει εν ολίγης και το τελικό αποτέλεσμα, μια μικρή περιέργεια έχω μόνο… να ήταν μόνο Filoni και χωρίς το καπέλο της Disney να μετρούσα ώρες αντίστροφα, τώρα μπα…

δεν με τρελαινει και εμενα το σκηνικο ιδιαιτερα…οπως επισης και για ταινια Μπομπα Φετ που ακουγοταν καποτε αλλα ας την δουμε πρωτα και μετα κρινουμε…

Ναι αλλα δες ποιος βοηθαει στην παραγωγη… εστω και απλα για συμβουλες και feedback… Μονο George Lucas ρε!

1 Like

Ουφ. Γιατι να μην ειναι ετσι η ταινια καπως.

Και σε πιο σοβαρα νεα:

Τηλεοπτικη σειρα δηλαδη απο τα χρονια της Rebellion, λογικα ταυτοχρονα με το Star Wars Rebels δηλαδη, και αμεσως πριν το Rogue One. Καιρο ειχα να ενθουσιαστω ετσι (δηλαδη απο την ανακοινωση νεων επεισοδιων Clone Wars). Ο Cassian Andor δε με ενδιεφερε πολυ σαν χαρακτηρας στο Rogue One, ομως η πιθανοτητα να δουμε live action εκδοσεις της Hera Syndulla, της Ahsoka Tano, του Ezra Bridger, και ολων των πρωταγωνιστων του Rebels αλλα και μερικους της αρχικης εξαλογιας (Mon Mothma, Admiral Ackbar, Darth Maul, Emperor, Vader, κτλ) ειναι απο μονη της απλα υπεροχη.

1 Like

τα σπαει!!!

1 Like

Ωραίο το αποπάνω αλλά δεν ξέρω πόσοι έχετε παρακολουθήσει τι έγινε μετά. Το πέτυχα χθες εντελώς κατά λάθος και είδα το όλο story.

Με αίσιο τελικά φινάλε αλλά ρε γαμώτο δεν νομίζω να υπάρχουν μεγαλύτεροι φραγκοφονιάδες στην ιστορία της ανθρωπότητας.

1 Like

τα είδα και εγώ, τραγικοί φραγκοφονιάδες

Γαμω τη Ντιζνει.

Με χαροποιει ιδιαιτερα οτι η παροδος του χρονου αποκαθιστα σιγα σιγα την Αληθεια στα συνολικα ratings για το Last Jedi, το οποιο στο audience score του Rotten Tomatoes εχει 45% μετα απο 200,000 ψηφους, χειροτερο απο καθε αλλη ταινια Star Wars, οπως ηταν και επομενο.

Μια αναλυτικη κριτικη της ταινιας μετα απο 1 χρονο, εχει φερει πολλα προβληματα στην επιφανεια, σε καθε τομεα εκτος του οπτικου. Ο Rian Johnson δυστυχως απετυχε οικτρα, οσα λεφτα και να εφερε το TLJ στο box office. Πραγματικα ελπιζω να ακυρωσουν την επερχομενη τριλογια που και καλα θα σχεδιασει αυτος ο ηλιθιος.

1 Like

εμένα μου άρεσε … :sunglasses:

o Johnson πραγματικα την μαμησε τοσο πολυ την ταινια που να δουμε αν μπορει να σωθει κατι στο επερχομενο κλεισιμο της τριλογιας…