Stevie Ray Vaughan

εχω την ιδια δυσκολια με τους προλαλησαντες ωστε να περιγραψω αυτον τον ανθρωπο…
για μενα ειναι ο πιο αγαπημενος μου κιθαριστας…
τι αλλο να πω…:dunno:

καλά υπάρχει τέτοι θέρντ κι΄εγώ κάθομαι και …???

ντροπή μου κα αίσχος μου

έχω όλα του cd’s όλα τα dvd’s του έχω αφίσες made in usa έχω τατουάζ με τα μονογράμματά του έχω αυτιά μόνο για την μουσική του και κυρίως έχω μια καρδια γεμάτη αγάπη και ευγωνομοσύνη για το καλόπαιδο απ΄τον τέξας για αυτόν που έγινε η αιτία να αρχίσω να ψάχνω και κάτω από τις νότες και κάτω απ΄τις εικόνες για αυτόν που έγινε η αιτία να γνωρίσω τον καλύτερο μου φίλο επίσης φανατικό του οπαδό που δυστυχώς δεν είναι πια μαζί μας κι κρίμα που δεν πρόλαβε να σας γνωρίσει και να τον γνωρίσετε και είχε τόσο ανάγκη την συντροφιά σας.
Περισσότερα δεν θα πω ψάξτε να βρείτε στα λινγκς που σας δόθηκαν παραπάνω αξίζει εκείνο που θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι το εξής έχω δει λαίβ σχεδόν τους περισσότερους μεγάλους κιθαρίστες μόνο κείνος ο άτιμος ο Page μου χει ξεφύγει και έχω να πω ένα Ο θεός δεν έπαιζε με τα χέρια του ούτε με το μυαλό του έπαιζε με την καρδιά του…
Για τον stevie που έχει συνεργαστεί με όλους τους μεγάλους για τον stevie που όταν τον άκουσε να παίζει ο ένας και μοναδικός bb king πέταξε την lusille και τον προσκύνησε για τον stevie που για μένα ήταν ο καλύτερος κιθαρίστας που πέρασε ποτέ απ΄τον μάταιο τούτο κόσμο και για Γιώργο που έφυγε νωρίς σαν τον ίνδαλμά του
αφιερωμένο εξαιρετικά

Ας είναι ελαφρύ το χώμα του Texas -της πατρίδας που τόσο -που σκεπάζει το σώμα σου stevie ray γιατί το πνεύμα σου είτε στις απέραντες πεδιάδες του θα περιπλανιέται είτε εκεί ψηλά στον ουρανό μάλλον με τον άλλο αδικοχαμένο θα χεις ανταμώσει οπότε είτε το little wing θα τζαμάρατε αντάμα είτε το Vodoo child

MAΣ ΛΕΙΠΕΙΣ ΑΝ ΖΟΥΣΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΗ

εδιτ γεννήθηκε 3 Οκτώβρη του 1954

Για μενα μακραν το καλυτερο live του SRV.Οτι και να πουμε δεν ειναι αρκετο για τον Στιβι

Και γω. :smiley:

Ον Τοπικ : πραγματικα αυτα που ειπα σε προηγουμενο ποστ ηταν πολυ λιγα μπροστα σε αυτα που νιωθω.

8O
Αγγίζει τα όρια του μεταφυσικού πλέον… :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Πλακα πλακα… :lol: :lol: :lol:

ωπα καλόπαιδα εγώ γεννήθηκα τον Μάη

:har: :har:

ναι αλλα εσυ εχεις δει τον Stevie !

Πέρασαν 18 χρόνια και ακόμα σ΄αγαπάμε
Αναπαύσου εν ειρήνη καλόπαιδο υπάρχουν οι μουσικές σου για να σε θυμόμαστε πάντα

Τι κι αν περασαν 18 χρονια?οι fans σου ακομα σε θυμουνται.

R.I.P μεγαλε.

To είχα και εγώ στο μυαλό μου από το πρωί και ήθελα να ανασύρω το thread για να ποστάρω κάποιο tribute αλλά με πρόλαβε η Rock&Roses. 8)

Μου φαίνεται απίστευτο πως πάνε 18 χρόνια κιόλας…

RIP

RIP:(

Το Riviera Paradise ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου κομματια του,απλα αξεπεραστο.Ρισπεκτ στον σπουδαιο αυτον καλλιτεχνη.

Μετά απο σχετική κουβέντα θυμήθηκα πόσο καιρό έχω να ακούσω Vaughan και έκανα μια μιρκή αναδρομή σήμερα…

Τι να πώ?
Μεγάλος.

Πόσο παπατζίδικο είναι αυτό το πράγμα???

Eιμαι τρελο αμπαλι στη μπλουζ ροκ,ακομα μπουσουλαω.Ξεκινησα με SRV και μπορω να πω οτι γαμει,γουσταρω απειρα:D

Εχω ακουσει και καποια αλλα πραγματα που μου προτεινε ο Mule,με τα περισσοτερα γουσταρα αν και δε τα χω ακουσει ολα ακομα:p

Αυτο το The Sky Is Crying,απαπαπα…κομματος.

Σήμερα αγόρασα ένα όμορφο βιβλιαράκι από το Guitar World που περιλαμβάνει μέσα αφιερώματα,βιογραφία και συνεντεύξεις του Stevie.Πραγματικά ανατρίχιασα διαβάζοντάς το και ξανά-θυμήθηκα πόσο τεράστιος ήταν αυτός ο άνθρωπος.Περιέχει δε και κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά σχετικά με το στήσιμο της κιθάρας του κτλ που φαντάζομαι θα ηχούν πολύ ελκυστικά στους λάτρεις της καλής κιθάρας και των blues γενικότερα.

Χθες ακουγα μετα απο καιρο το απιστευτο session που ειχε κανει με τον Albert King,μεγαλη επιρροη του Stevie και σε στιγμες ημουν 8O8O8O με οσα παιζοταν εκει μεσα…Τεχνικη,συναισθημα,tone,groove και ο,τι αλλο θες,τα ειχε ολα.

Aπλά να αναφέρω ένα γεγονός που επικυρώνει τα όσα λέει ο τιτάνας της κιθάρας και των δήθεν ανεκδότων από πάνω.
Όταν ο Stevie έπαιζε ακόμα στους Crackerjack,γύρω στο '72-73,ερχόταν για live ο Albert King και καθώς ο Stevie την ίδια νύχτα είχε ένα live κάπου αλλού,τελειώνει γρήγορα το set του και λέει στο μικρόφωνο "Κυρίες και Κύριοι,δεν ξέω για εσάς,πάντως εγώ θα πάω στο live του Albert King.Και αν είστε στα λογικά σας το ίδιο θα κάνετε και εσείς!"
Και αφού έχει κάτσει και χαζεύει το μεγάλο είδωλό του,στο τέλος του set ο Albert έρχεται και τον χαιρετά και ο Stevie παθαίνει σοκ!
Τρία χρόνια και κάτι ψιλά μετά ο “Little Stevie” βρέθηκε στην ίδια σκηνή με τον Albert.
Μάλιστα ο SRV αναφέρει πως όταν τον είδε ο King του είπε αμέσως “Σε θυμάμαι είχαμε γνωριστεί πριν 3 1/2 χρόνια!”.Εν τέλει και ενώ ο Stevie νόμιζε ότι θα παίξει μόνο ένα τραγούδι μαζί του κατέληξε να είναι μαζί του στην σκηνή όλη την βραδιά

ένα απο τα καλυτερά του είναι το [I][B]Life without you[/B][/I] ,είναι και λίγο παραγνωρισμένο .
όσοι έχουν τα remastered cd με τα bonus τραγούδια τσεκάρετε την live εκτέλεση που υπάρχει στο In Step ,με την αλήθεια που λέει ,πριν κάνει το ξέσπασμα με το δεύτερο solo (αυτό και οι Rush είχαν βοηθήσει στο στρατό) .
πάρτε μια ιδέα :
[B]http://www.youtube.com/watch?v=gAv5ZuuSxSI[/B]

Τι τεχνικά χαρακτηριστικά, ο SRV είναι από τις χαρακτηριστικότερες περιπτώσεις που επιβεβαιώνουν πως ο ήχος σου προέρχεται πρώτα και κύρια από τα χέρια σου και μετά έπεται ο εξοπλισμός! 8)

Υπάρχει λέει και άλλο υλικό ακυκλοφόρητο με τους δύο μαζί και παίζει να κυκλοφορήσει. Έχετε ακούσει τίποτα;