Summer Festivals

?? Εγω στο live ειμουν, ο Αlejandro πηγε στις υπογραφες!
Qui est Gregory Black ?

Ο Gregory black είναι ο πρόεδρος του ελληνικού fan club των metallica

Οχι δε τον γνωριζω τον προεδρο ! Παρεξηγηση!

1 Like

Σιγά την παρεξήγηση … Απλά γινόμαστε μια μεγαλύτερη παρέα σιγά σιγά .

Του είχε κάνει εντύπωση που υπήρχε Έλληνας εκεί και νομίζω ότι μου είπε το όνομα του παιδιού αλλά δεν ήταν Αλέξανδρος. Γιαυτό σκέφτηκα εσένα . Εκτός βέβαια αν το Alejandro είναι απλά ψευδώνυμο, οπότε θα ρωτούσα και αυτόν τον αλήτη …

22-24 June, Τons of Rock, Extreme metal φεστιβάλ στη Νορβηγία με Emperor, Satyricon, Taake, Blink-182, Sabaton, Candlemass και Sodom.

Ο Λώρης τα έκανε αυτά πριν 4 χρόνια γατάκια

1 Like

Χαχαχα…!!!

Extreme metal με Blink 182;

1 Like

Πρέπει να δούμε Linkin Park κάπου εφέτος.

Εγω παλι αχτι να δω Emperor… καπου πρεπει να πεταχτω…

Ανακοινώθηκαν ονόματα για metaldays…γλυκόπικρη γεύση…μέτριο σε σχέση με πέρυσι και τα ‘‘μεγάλα ονόματα’’ φουλ ξενέρα…αλλά έχει καλές καφρίλες στα πιο μικρά (goatwhore, warbringer) και κάτι katatonia, blues pills , Grand Magus, Death angel, Bloodbath, Kadavar, Persefone θα μετράνε φουλ στον παράδεισο που γίνεται το φεστιβαλ.

Γενικά ψάχνω αφορμές να πάω ξανά Σλοβενία :stuck_out_tongue:

ποτε πηγες ρε φιλε…Το 13 πηγα…ωραιο φεστιβαλ…σχετικα μικρο αλλα πολυ καλο…σαν διακοπες η φαση…η μικρη σκηνη τα εσπαγε…

Ελεγα φετο για χελφεστ αλλα προλαβε κ εγινε σολντ αουτ…απο γκρασποπ ξερουμε τι παιζει???περσυ ειδα το μπιλιν κ λιποθυμησα…απο καιρο τι λεει???βροχες???ευκολα πας ή αλλαζεις 15 μεσα???απο ξενοδοχειακια παιζει τιποτα???κ λοιπες πληροφοριες…δεν ρωταω πολλα :slight_smile: )

Κατι εχει μωρε !

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15284967_10153973968452536_8082665201736878510_n.jpg?oh=3f364a8a73312667ceaef1ab56ade164&oe=58BC220C

Τα headline συγκροτήματα δεν με τρελαίνουν . Μόνο ίσως οι Aerosmith με εντυπωσιάζουν επειδή παίζει να είναι και η τελευταία τους περιοδεία .

κ εγω με πρωτη ματια δεν καβλωσα…περπλ χεντλαινερς???μηπως ανακοινωθουν κ αλλοι???το 14 επαιζαν πιο χαμηλα…

Δεν έχω πάει στο φεστιβαλ αλλά πήγα στα βουνά της Σλοβενίας 10 μέρες πρόσφατα και μπορώ να πω πως είναι από τις πιο αδικημένες χώρες στην Ευρώπη. Απίστευτη ομορφιά, πολιτισμός και σεβασμός στο περιβάλλον. Wacken πήγαμε πρόπερσι για να δούμε το και καλά reunion των Savatage με TSO και ενώ περάσαμε φουλ καλά, η λάσπη και η κούραση ήταν γάμα τα.

Γενικά Wacken και στα φεστιβαλ που ‘‘βρέχει’’ συνήθως :stuck_out_tongue: νομίζω θέλεις 2 καφάσια μπύρες και όχι μόνο κάθε μέρα για να την παλέψεις με τη λάσπη και τον καιρό. Aν δεν έχει κάτι που γουστάρω τρελά δύσκολα να ξαναπάμε. Και πολλά λεφτά επίσης. Προφανώς περνάς ωραία όμως.

Προτιμώ να πάω metaldays 1 βδομάδα να κάνω το μπάνιο μου στο ποτάμι και να αράζω σωστά το μεσημέρι, έχοντας και ωραίες μπάντες τύπου Death Angel. Bloodbath, Grand Magus και τα λοιπά, παρά αυτή τη παράνοια των μεγάλων 3ημερων φεστιβάλ.

Ας πούμε κοιτώντας το Hellfest δεν μου λείπουν παρά μόνο μερικές μπάντες σε σχέση με το Metaldays, (Coroner, Metal Church, Evergrey, Emperor, PoS)

εχω παει σερι 12 13 14 σε βακεν μεταλντειζ κ χελφεστ…στο χελφεστ λιωνεις στη μουσικη…κορυφη…μεταλντειζ χαλαρα κ γαματα…θελω να ξαναπαω…βακεν λασπουρια καλα περασα αλλα δεν νομιζω να ξαναπαω …

χελφεστ ξενερωσα τωρα…λογικα ιδιες μπαντες θα δουμε κ αλλου…με βλεπω τελικα για soad…αλλα παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια

Λασπη ? Στο Graspop να δειτε λασπη φετος!!! Καλα που επεμενε η γυναικα μου να παρω τα αρβυλακια κ ψιλοσωθηκα (ηθελα να παω με αθλητικο ο μαγκας…). Οι μισοι και παραπανω φορουσαν γαλοτσα χωραφιου ΚΑΝΟΝΙΚΗ και δεν αργησα να καταλαβω οτι, αν και κιτσατο, ηταν πραγματικα το καταλληλοτερο παπουτσι !!

Το Hellfest εχει την Αρτα με τα Γιαννενα , φοβερο line-up !!
Mια ενσταση: Απο που και ως που ρε πστ μου στις αφισες των υπερφεστιβαλ (και προφανως στην σειρα εμφανισης μετεπειτα…) βαζουν πανω απο π.χ. Kreator τους Steel Panther ? ή ας πουμε τους Five Finger DEATH Punch πανω απο τους WASP ? Ίσως ειναι και ρητορικό το ερώτημα…

οι FFDP έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ εμπορικά…Για Steel Panther ούτε εγώ ξέρω γιατί. Δεςν προσφέρουν τίποτα μουσικά για μένα, μόνο “boobies” και γέλιο

Kreator σίγουρα έπρεπε να ήταν πιο ψηλά στην αφίσα. Ντροπή δλδ

Graspop ότι θες ρώτα εμένα :blush:

Πήγα τις τελευταίες 2 χρονιές αλλά δεν το βλέπω να τριτώνει. Το φεστιβάλ είναι μια χαρά αλλά I am too old for this shit… Θα σου πω 2-3 πράγματα και για ότι άλλο συγκεκριμένο θες, με ρωτάς:

  • 1 ώρα δρόμος από Βρυξέλλες οδικώς (έχει τεράστιο πάρκινγκ αλλά μόνο αν πας νωρίς θα βρεις σε λογική απόσταση) αλλά υπάρχει και τρένο (δωρεάν με το εισιτήριο) το οποίο όμως σταματάει δρομολόγια κατά τις 11 ενώ το φεστιβάλ τελειώνει μετά τις 2 το βράδυ
  • Έχει σκηνές, λυόμενα και άλλα στο campus, πρέπει να κάνεις παραγγελία αλλά αν είσαι της άνεσης νοικάζεις δωμάτιο σε κάποια πόλη τριγύρω (το Hasselt που γίνεται η συναυλία είναι πολύ μικρό). Αν έχεις αμάξι θα βρεις δωμάτιο σε καλή τιμή λόγω πληθώρας επιλογών.
  • Πρόπερσι ψιλόβροχο με λίγο ήλιο και καλές θερμοκρασίες (ελαφρύ μπουφάν το βράδυ), πέρσι βροχές και λασπαριό - ταλαιπωρία στις 2 από τις 3 μέρες
  • Από τιμές είναι σχετικά ΟΚ για φαγητό - ποτό για τιμές εξωτερικού (2-3 η μπύρα, 3-4 το φαϊ με πολλές επιλογές αλλά μέτρια ποιότητα) και 1 ευρώ πιο φτηνά έξω από το χώρο του φεστιβάλ. Merchandise και αναμνηστικά είναι αρκετά ακριβά.

Γενικά είναι οργανωμένο φεστιβάλ και μιας και οι Βέλγοι είναι και λίγο ψυχούλες, είναι καλή επιλογή. Προσωπικά και λόγω ηλικίας δεν πολυπαλεύω την όλη φάση φεστιβάλ πια.

Edit: Τώρα είδα τα πιο πρόσφατα μηνύματα. Έχεις πάει λοιπόν σε μεγάλα φεστιβάλ, άρα ξέρεις. Όπως είπε ο @legolas και ο @SavatageOrDeath είναι μεγάλη ταλαιπωρία αν βρέχει. Και φαντάσου ότι μιλάμε για Ιούνη ε; Δυστυχώς είναι 50-50, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος.

Πάντως τον Ιούλη, στο Werchter έχει SOAD και ο καιρός είναι καλύτερος.

Εγώ σκέφτομαι πρώτη φορά φέτος Primavera, όχι τόσο για τα ονόματα (Slayer, Gojira, Arcade Fire, Death Grips κ.ά.) που τα έχω δει όλα, αλλά για να είμαι σίγουρος για καιρό και επειδή με παίρνει να κάνω και κανά μπανάκι στην Barceloneta :sunglasses: