Summer Festivals

(πάντα ήταν Μηχανοκανίβαλε, απλώς τώρα μας φαίνεται περισσότερο επειδή έχει πεθάνει η δισκογραφία και οι τρόποι για να βγάλουν λεφτά είναι λιγότεροι)

Και οι δύο “επιθετικά” posts κάνατε, αλλά εφόσον δε βρίζετε τους Metallica, όλα καλά, σας βάζω καρδούλες και με τα δύο χέρια.

1 Like

Gamiountai oi Metallica

3 Likes

Κι εγώ με Metallica μεγάλωσα :stuck_out_tongue: . Και τα άλμπουμ τους έχω λιώσει και sonisphere είχα πάει και τους είδα και γούσταρα τον κώλο μου.Το ίδιο και με τους Black Sabbath.Θα τρελενόμουν να τους είχα δει το 2004, αλλά πλέον δεν με νοιάζει. Καταλαβαίνω γιατί κάποιος ψήνει πολύ να τους δεί λαιβ,κι ακόμα κι εγώ που “κράζω” αν καθόταν η φάση πολύ πιθανόν να πήγαινα με παρέα να πιω τις μπύρες μου και να γουστάρω.Απλά βλέπω κλασσικά πολλά σχόλια τίγκα στην υπερβολή.
Οι μπάντες αυτές καλώς ή κακώς τον έκαναν τον κύκλο τους.

1 Like

Τον έκαναν τον κύκλο τους αλλά ταυτόχρονα είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε ότι είναι ακόμα ενεργές ;

Δηλαδή ο αντίστοιχος 20-25αρης της εποχής είμαι σίγουρος ότι θα ήθελε να υπάρχουν οι Led Zeppelin και μετά το 1980 ή οι Queen να μπορούσαν να δίνουν τα φοβερά τους live και μετά το 1986 .

Πάντως ωραίο το προηγούμενο σου post ( το μεγάλο εννοώ ) , λέει αρκετές αλήθειες .

Επίσης και του separss λέει αλήθειες .

2 Likes

Εγω απλα πεταχτηκα να πω οτι η Amy Lee ξεφτιλιζει συρφετο βαρετων μεταλ συγκροτηματων που εχουν παιξει σε παμπολλα Rockwaves στο παρελθον. Μια χαρα οι Evanescence για ονομα στην Ελλαδα, εχουν κανει επανοδο και εχουν καλο μομεντουμ. Τωρα το γιατι να θελει να δει κανεις καποιες μπαντες για 24η φορα οκ, ο καθενας με τα γουστα του…

Και οι τρεις δισκοι των Evanescence ειναι πολυ καλοι, με πρωτο και καλυτερο φυσικα το Fallen, αλλα ωραια τραγουδια βρισκονται σε ολες τις δουλειες τους.

2 Likes

Για να σου σπάσω λίγο τη φούσκα στην οποια ζείς, οι Evanescence χρησημοποιουν κατα κορον προηχογραφημένα. Παρα μα πάρα πολλά. Το ίδιο και η Lana Del Ray, Ο Ozzy. (Το τελεια τραγουδισμένο Killer Of Giants) και και και και και. Μην παραμυθιαζόμαστε. Το πρώτο Ev έκανε επιτυχία - τα άλλα ΟΧΙ. Και ενω ο πολιτισμένος κόσμος βλέπει Alice Cooper κ.α. εδω βλέπουμε οτι λαλακία είναι φτηνή και τραβάει 2000-3000 σιγουράκια. Αν πιστεύαν θα φέρνανε τους ΑΚΡΙΒΟΥΣ Volbeat, αλλα δεν πιστεύουν σε 10000, που χρειάζονται. Gojira, κτλ βγαινουν σε club. Αρα σε φεστιβάλ, βγαίνει και μαρουλί.

Επισης ατομικά βρίσκω την AL, πλέον βαρετή, με ένα συρφετό απο νεροβραστες μυξο-πιανο-μπαλάντες. Αλλα ναι τη φέρνει η εταιρία που το 2018 θα κάνει την Αρπαχτή των ΠΥΞ ΒΛΑΞ.

1 Like

Αυτές τις υπερβολές να μην έλεγες!!! Μετά σου φταίει ο Prophecy και ο κάθε Prophecy!

Παντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, ποια η διαφορά της Μποφίλιου με τους Πυξ λαξ που έιχε το rw στα πρώτα του χρονια;

Θα σου απαντουσα αλλα πεφτω σε ελευθερη πτωση αφου απο οτι φαινεται ζουσα σε φουσκα μεχρι τωρα!

Βάστα! Εγώ καταλαβαίνω ότι τα λες με μια δόση υπερβολής αλλά δεν θέλει και πολύ για να φουντώσει η φλόγα μετά…

2 Likes

το dirty dianna παντως μου αρεσε που διασκευαζουν

Κάτσε ρε drenie γιατί εδώ πέρα σε έχασα. Τι πάει να πει να εκτιμήσουμε μπάντες οι οποίες είναι ακόμα ενεργές αλλά όμως έχουν κάνει τον κύκλο τους? Τι ακριβώς να εκτιμήσουμε δηλαδή? Το γεγονός ότι έχουν κάνει τον κύκλο τους αλλά δεν το έχουν πάρει πρέφα και συνεχίζουν? Καμία εκτίμηση σε τέτοιες μπάντες. Είναι καβάλα πάνω στο πτώμα τους και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι. Ή και αν ακόμα το έχουν πάρει, επιμένουν να συνεχίζουν για τους δικούς τους λόγους (λεφτά από περιοδείες κτλ). Δηλαδή ακόμα και οι Η.Ι.Μ. το πήραν πρέφα ότι είναι τελειωμένοι σαν μπάντα και το διαλύουν μόλις στα 40 τους.

Δεν εννοώ αυτό ότι είναι ψόφιοι . Αλλά το ότι δεν περιμένεις πλέον το κάτι το ριζοσπαστικό από αυτούς πλέον . Όχι να γυρνάνε το κουφάρι τους από εδώ και από εκεί .

Με χαρά θα έκανα μια συζήτηση για το φαινόμενο πχ Metallica ή Guns ή και U2 αλλά μαλλον θα κουράσουμε τους υπόλοιπους…

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι Metallica και οι U2 έχουν κάνει τον κύκλο τους. Για τους Guns Ν’ Roses διατηρώ μια επιφύλαξη, θα φανεί στο μέλλον. Εάν θα βγάλουν νέο δίσκο, τι επιτυχία θα έχει ο νέος δίσκος (αριθμός πωλήσεων, καλές κριτικές κτλ).

Τώρα οι Metalllica είναι η μπάντα που ανακάλυψε τον thrash metal ήχο. Ε δεν περιμένω στα 50+ τους να ανακαλύψουν κάποιο νέο είδος στη metal μουσική. Σοβαροί να είμαστε. Και στην τελική ποια νέα μπάντα τα τελευταία 10 χρόνια έχει κάνει κάτι ριζοσπαστικό στη metal μουσική που οι Metallica δεν μπορούν να το κάνουν?

Oι U2 είχαν βγάλει το 1987 το Joshua Tree. Δεν περιμένει κανείς να βγάζουν τώρα τέτοιους υπερδίσκους. Περιμένεις όμως να βγάζουν αξιόλογους δίσκους και κάτι τέτοιο το πετυχαίνουν άνετα. Δηλαδή το Magnificent που βγήκε το 2009 δεν είναι all time classic τραγουδάρα που θα μπορούσε άνετα να βρίσκεται σε κλασσικούς '80s δίσκους των U2;;

Επίσης οι Metallica έβγαλαν το HTSD. Ναι δεν είναι Master, δεν είναι Black Album, δεν είναι Justice αλλά συνολικά είναι πολύ αξιόλογος δίσκος. Δηλαδή πόσες “ριζοσπαστικές” καινούριες μέταλ μπάντες μπορούν να γράψουν κομματάρες όπως Halo on Fire, Confusion κτλ;;;

2 Likes

E?

Εντάξει γράψε λάθος, μην κολλήσουμε εκεί. Άλλο πράγμα προσπαθώ να πω.

Δεν διαφωνούμε Boston σε κάτι .

Εχω δει Cradle Of Filth σε Rockwave. Αρα οχι, καμια υπερβολη οταν μιλαω για συρφετο.

Κι εγώ είδα το 2001 και διαφωνώ κάθετα οριζόντια διαγώνια κοκ…

Και πολυ καλα κανεις, αλλα εγω δε νομιζω οτι εχω δει πιο γελοια μπαντα live (και studio δηλαδη το συζηταμε)