Summernight Albums

ναι ναι ναι ρε δεχτερ, ναι! ετσι ρε.

Δεχτερ, μας εστειλες 8)
Συνδιασμος απο τους λιγους.

fenia, wretch, thanks :slight_smile:

Το soundtrack της Αμελί είναι άνετα από τα πιο ωραία που έχω ακούσει, μαζί με το Goodbye Lenin! πάλι από τον Yann Tiersen. Απίστευτα είναι επίσης το Buena Vista Social Club, που και αυτό προτείνεται ως Summernight album :slight_smile: ¶σχετο με καλοκαίρι -ίσως- αλλά φοβερό είναι και το soundtrack του π και του “Les Choristes”. (Είναι κι άλλα προφανώς, όπως πχ του Lock stock and two smoking barels, αλλά είμαι οφ τοπικ).

On topic, άλλο ένα άλμπουμ που κολλάει πολύ σε καλοκαίρι, αλλά κινείται σε τελείως διαφορετικά μονοπάτια από τα προηγούμενα που πρότεινα, είναι το Playing the angel των Depeche Mode. Ειδικά το John the Revelator μου φέρνει εικόνα “οδηγώ προς την παραλία και τραγουδάω χαρωπά” :stuck_out_tongue:

Επίσης, το Kyuss που το ξαναπρότεινα αλλά εντάξει, είναι από τα πιο απόλυτα, εντελώς ταιριαστό!

Και το Out of exile των Audioslave είναι καλή επιλογή, ειδικά το κομμάτι Your time has come είναι και γαμώ για τέτοια φάση. Το By the way των Red hot chili peppers έχει επίσης καλοκαιρινό feel, περισσότερο από το Californication κατ’ εμέ.

Επίσης καλό είναι και το Back in Black για φάση πορώνομαι στην παραλία με φίλους…

Ε τελειώνοντας, κάτι σε πιο alternative/pop-rock/τι σκατά είναι μονοπάτια, ίσως το Elephant από White Stripes (personal favourite: Seven nation army).

(όπου διαφωνείτε, μη φασκελώσετε)

Να προσθεσω και το getaway car απο Audioslave (δν θυμαμαι αν ειναι απο αυτο το αλπουμι) οπως και το hardest button to button απο τους alternative φιλους μου White Stripes :stuck_out_tongue: :smiley:

Επειδη πιασαμε και κομματια το απολυτο καλοκαιρινό κομμάτι για μενα ειναι το rock the casbah-The clash

τι λετε ρε. απολυτο καλοκαιρινο ειναι το τσικι τσικι :roll: :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=_pCSnEYLF5k

Έλα πάμε.

Η ΘΕΑ!

έτσι, έτσι…

(όπως κ όλη η δισκογραφία:wink: )

Δεν έχει μπει έτσι??

:bow:

Επίσης οτιδήποτε από In The Woods.

Και το ‘’ Waiting For The Sun ‘’ των Doors…:smiley:

ΕΠΟΣ.

Καθολου για 2-3 η ωρα το βραδυ η καλυτερη μουσικη ειναι το Black.Το Hammerheart παει με ολα,
οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Dredg - El Cielo & Catch Without Arms

Buena Vista Social Club - Rhythms Del Mundo Cuba
Το απόλυτο καλοκαιρινό σαουντρακ

Depeche Mode - 101.
Eiδικά για τα Everything Counts kai Just cant get enough

Τα πάντα από UB40

The Best of Chris Rea
Δεν ξέρω αν κάποιο άλμπουμ του είναι συνολικά καλοκαιρινό (αν και μόνο οι τίτλοι σε εμπνέουν για κάτι τέτοιο Οn the beach, King of the Beach, Auberge) οπότε παίρνεις ένα compilation και ταξιδέυεις με summer κομματάρες όπως τα On the Beach, Julia, All Summer Long, Auberge, Josephine, Road to hell, και φυσικά το απόλυτο Looking for the Summer

και ένα πολυ πρόσφατο
Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement

Όχι για βράδυ, αλλά για μέρα:

και +1 για Shakira :stuck_out_tongue:

Ωπ κεραμιδα.

ό,τι ιδανικότερο.

Free-Fire and water
The Allman brothers band-ομώνυμο

δεν ειναι για νυχτα αλλα ειναι γα καλοκαιρι γενικα