Sxetika me tous drumer

nai einai yperbolika texnikoi …alla…einai paidia twn purple!!
paliotera asxoloumoun me ta tympana para poly,twra dystyxws den…alla mporw na pw oti o ian paice einai o poio endiaferon drumer gia na melethsei kapoios,an akouseis k deis pio prosektika tha katalabeis:wink:
o portnou px emena proswpika me kourazei afantasta,mporei na einai xtapodi dn lew,alla o paice xrhsimopoiei perissoteri thnn ekftastikothta se syndyasmo me texnikh.pou einai k to zhtoumeno:wink:

o paice ειναι φανταστικος drummer…τεχνικη…φαντασια…το burn π.χ. εχει ανεπαναληπτα drums…

αλλα αν ηταν να διαλεξω drummer για την μπαντα μου θα επαιρνα τον brian downey των thin lizzy…κατα τη γνωμη μου ο καλυτερος εν ζωη drummer αυτη τη στιγμη στο κοσμο…8)

http://www.youtube.com/watch?v=qhtgxS6z9yo παρτε μια γευση απο downey

+10000

και επειδη μιλαμε για Lizzy…αποψε στο TEXAS, αφιερωμενη βραδυα στον GARY MOORE!

ξερεις εναν τουλαχιστον που να ενδιαφερεται να παιξει γρηγορα!!!

vale koita sto you tube illusion patra eimai o drummer tous .den paizoun oloi ta idia kai ayto einai to thetiko min krineis asxima tous blastades giati exoun faei ta xeria tous opws kai gw .o katheis ston tomea tou omws kai gw borei na fainomai ma…kas me ayta pou paizw.

koita ton jarzombek(watchtower,demons & wizard,iced earth,spastic ink) sta tybana na deis ti simainei texniki …o portnoy asprizei san fadasma otan ton vlepei na paizei

Δείτε τον Gene Hoglan. Πραγματικά εντυπωσιακός, ειδικά αν λάβουμε υπ`όψιν και τον σωματότυπο του.

Δεν αντέχω να γίνονται αφοριστικοί κάποιοι εδώ μέσα…
Δεν έχεις να διαλέξεις μεταξύ ταχύτητας και δημιουργικότητας.
Μπορείς να τα έχεις και τα 2.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.
Από death και core μέχρι heavy και power!
Ο καλός drummer φαίνεται αρχικά στην σταθερότητα και απο κει και πέρα στην δημιουργικότητα - προσωπικότητα.
Και δεν υπάρχει καλύτερος drummer.
Μπορεί αυτοί που βγάζουν τα υπερ-dvd να έχουν τις περισσότερες γνώσεις,αλλά να μην ταιριάζουν σε μια μπάντα.
Εγώ σαν παίξιμο σέβομαι απίστευτα Snowy Show,Martin Lopez,Joey Jordison,Gene Hoglan και τον καθηγητή μου! 8)

Ειμαστε δυο κιθαριστες 20 και 19 απο Χαλκιδα και ψαχνουμε drummer απο την Αθηνα για να αρχισουμε συγκροτημα.Παιζουμε και οι δυο εδω και 5 χρονια (εχουμε παει ωδειο κλπ.) αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουμε βρει εναν ντραμερ που να μπορει να μας ακολουθησει και να μπορει να προσθετει και δικα του στοιχεια μιας που εδω στην Χαλκιδα υπαρχουν ελαχιστοι.Σε εναν μηνα το πολυ θα εχουμε εγκατασταθει στην Αθηνα λογω σπουδων και ετσι θα ειμαστε 100% διαθεσιμοι ομως ακομα και αυτη τη περιοδο μπορουμε ανα πασα στιγμη να ερθουμε Αθηνα αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται.

ΕΠΙΡΡΟΕΣ:Metallica,Dream Theater,Nevermore,Pantera,The Haunted,Meshuggah,Tool,Black Label Society,Opeth,Ymgwie Mamsteen,Joe Satriani, Al Di Meola και αλλοι…

-Εχω δημοσιευσει αυτην την αγγελια σε αυτο το site εδω και καπου μια εβδομαδα και δεν εχει απαντησει κανεις,τοσο λιγοι drummer υπαρχουν πια ρε σεις?Μιλαμε ψαχνουμε για εναν καλο ντραμμερ εδω και χρονια!

taso isws na min endiaferetai kapoios drummer gia to eidos sas.Isws oloi oi metallades drummer na einai piasmenoi.Isws to ifos tis aggelia sas na min einai swsto kai isws na min psaxnete sto katallilo meros.DEn einai eykolo na stiseis mpanta me ta katallila atoma.Thelei poli treksimo polles prospatheies kai poli ipomoni.Twra apo kei kai pera na ksereis oti zeis kai dialegeis anamesa se ena koino opou 7 stous 10 einai zwa( sorry gia osous prosvlithoun na thimithoun to rito me tin miga) oi alloi 2 einai piasmenoi kai o allos einai apla theos pou den tha asxolithei me kapoia tyxaia mpanta.

Οπως ειπαμε δεν σημαινει οτι οσο πιο γρηγορα τοσο πιο ατεχνα. Αυτο πιστευω ισχυει μονο για τους κακους drummer η τους αρχαριους οπως εγω. Οταν ανεβαζω ταχυτητα δεν παιζω αλλα κοπαναω, μετα ερχερται πονος, κραμπες κτλ. Δηλαδη ο Portnoy ειναι ατεχνος η αργος? Κατι drummer τυπου derek roddy μου την σπανε εντελως. Προτιμω στυλ Jukka Nevalainen, Nicko McBrain, Vinny paul και lombardo, αυτοι μου αρεσουν.

sorry που θα το πω αλλα μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει Derek Roddy έτσι;;;Τεσπα…στα τυμπανα μετρανε ολα…και η τεχνικη και το ηχοχρωμα και η ταχυτητα και πιστεψτε με ειναι ολα εξισου δυσκολα να τα φτασεις σε ψηλο βαθμο…εγω προσπαθω να τα ανεβασω ολα και για να μην κοροιδευομαστε για να εισαι πολυ γρηγορος χρειαζεται τεχνικη για να τα καταφερεις(δαχτυλων, καρπων, κινηση χεριου, κινηση ποδιων κτλ.).Μηπως πιστευεται οτι ο Κολλιας παιζει 16α στα 270bpm με ολοκληρο το ποδι;;;;;;;;;;;ΟΧΙ βεβαια…ειναι η λεγομενη swivel τεχνικη χαρις την οποια το καταφερνει!Οταν ο Donati(ισως ο πιο τεχνικος drummer ολων των εποχων) τον ειδε του ειπε…α ωστε εσυ εισαι ο Κολλιας, εχουμε εναν κοινο φιλο τον Derek Roddy, μου ειπε οτι παιζεις μονά 16α στα 270!!!Πως το κανεις αυτο ρε φιλε;;;;;;;Αυτο νομιζω πως κατι λεει…Τεσπα εγω γουσταρω εξισου το παιξιμο του Κολλια και του Zonder, του Jarzombek(που δεν παιζει στους Watchtower οπως διαβασα προηγουμενως, ο αδερφος του παιζει κιθαρα σε αυτους), του Peart, του Donati, του Weckl, του Collaiuta, του Portnoy, του Reinert ,του Roddy και απειρων λοιπων τυπων.Οσων αφορα το τι μπορω να παιξω…κοιταω τι χρειαζεται το σχημα καθως ασχολουμε και με ενδιαφερει πολυ να λεω την γνωμη μου για την μουσικη καθως εχω πολλες ιδεες για ενορχηστρωσεις και λοιπα! Αν χρειαστει να παιξω γρηγορα θα το κανω, τα ποδια μου φτανουν μεχρι 215-220 περιπου και τα χερια μου παραπανω…αν χρειαστει να groove-αρω θα το κανω, αν χρειαζεται απλο ρυθμο, θα τον παιξω…κοιταω παντα αυτο που βγαινει να ικανοποιει εμενα και το γκρουπ…απλα τα πραγματα…

sorry exeis dikio den paizei stous watchtower ,parasyrthika. Eyxaristw gia tin diorthwsi.Eisai episis poly swstos stis apopseis sou

Εχεις δικιο για την τεχνικη. Ενοειται πως αυτο μετραει ακομα και στις υψηλες ταχυτητες και αυτο βελτιωνεται μερα με την μερα. Ο roddy και ο κολιας ειναι και γαμω τους drummer απλα δεν μου ακουγεται καλα αυτο το τρελο κοπανημα που γινεται γενικα σε αυτο το στυλ της μουσικης. Μου αρεσουν οι πιο χαλαροι ρυθμοι…

αυτο ειναι κατι διαφορετικο και σε καταλαβαινω…και ο καθηγητης μου το ιδιο…και γενικα οι πιο χαμηλες ταχυτητες εχουν και περισσοτερα περιθωρια αυτοσχεδιασμου…παντως για τον Roddy δες και κανενα βιντεο περα απο Hate Eternal…αξιζει με τα χιλια…

Ναι εχω δει αρκετα βιντεο του, ο τυπος γαμαει. Οπως και μαθηματα διπλοπεταλου απο τον Κολια. Χασιμο…
Εγω δεν εχω δασκαλο και προσπαθω να μαθω μονος, ξερεις ποσο δυσκολο και βαρετο καντανταει καμμια φορα αυτο. Να ναι καλα τα βιντεακια απο το you tube :smiley:

κι εγω στα ποδια δεν μελετησα με δασκαλο…παντως μην κολλας εκει…τα drums ειναι ενας συνδιασμος χεριων ποδιων και αυτη ειναι η ουσια…καλη φαση το διπεταλο αλλα υπαρχουν 1.000.000 πραγματα που μπορεις να κανεις…Συμβουλη…προσπαθησε να ξεκολλησεις απο το κολλημα του διπεταλου θα βελτιωθεις πολυ πιο γρηγορα!!!:smiley: :smiley: :smiley:

Το γαματο ειναι να συνδυαζεις μποτα και τομ ωστε να ακουγεται σαν διπεταλο…

Ψιλοπαλουκακι βεβαια…

αναλογα το κουρδισμα που εχεις στο βαθυ…ειναι και αυτο κατι που μπορεις να κανεις καθως πειραματιζεσαι…ααα btw αυτο λεγεται linear γιατι η κασα και το βαθυ ειναι σε διαφορετικες θεσεις…

Η μ@λ@κι@ ειναι να μην εχεις ντραμς γμτ… Ασε πικρα…:stuck_out_tongue:

Απλα αυτο το ειχα πετυχει σε κατι βιντεακια και λεω “εδω ειμαστε 8)”

Δεν το εχω δοκοιμασει ποτε βεβαια…