Tραγουδια του ενος ριφφ

Ο τιτλος ειναι σαφης νομιζω…

Τραγουδια που ακουτε εξαιτιας μιας ριφφαρας.

Ας μη βαζουμε ομως κομματαρες στις οποιες απλα ξεχωριζουμε ενα ριφφ και μας κανει να το ακουμε, γιατι θα γινει αλλο ενα τοπικ με συλλογη απο ριφφς.

Δηλαδη τι να λεει αν πω οτι εχω ακουσει απειρες φορες το War Pigs λογω του ριφφ στα 6:30.

Ας επικεντρωθουμε σε κομματια που θεωρουμε μετρια στο συνολο τους.

Ξεκιναω…

Suicide & Redemption απο τους φετινους Metallica.

O μονος λογος να το ακουσεις τελικα (επειτα απο την αρχικη πορωση δηλαδη) ειναι ενα ριφφ στα 3:50.

Για την ωρα αυτο…

Το Smoke on the water(ντάξει θα φάω κράξιμο:p),γαμάτο ριφφ αλλά το υπόλοιπο δεν με ενθουσιάζει

μμ μου ερχετε το all or nothing αλλα γενικα μ αρεσει ολο το τραγουδι…
εχει μια ριφαρα ομως…8)

Iron Man…ριφάρα:!:

Διαβαστε με λιγο πλιζ…

Παιδια, θα ρωτησω κατι αλλα σας παρακαλω μην κραξετε/πεταξετε οποιοδηποτε λαχανικο…Τι ειναι το ριφφ??? Συνεχως ακουω αυτην την λεξη αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι (μονο οτι εχει σχεση με την κιθαρα νομιζω!)…:oops::oops:

Aν και σιγουρα θα υπαρχουν αρκετοι πιο ειδικοι εδω μεσα.
Ριφ ειναι μια φραση ας πουμε στη κιθαρα που χρησιμοποιεται ως βαση σε ολο η σε ενα μερος καποιυ κομματιου.Συνηθως επαναλαμβανεται μπολικες φορες(αναλογα και ποσο μακροσκελες ειναι).Με πιο απλα και μη κιθαριστικα λογια ειναι αυτο που σου μενει περισσοτερο απο τη μουσικη ενος τραγουδιου.
ΝΤΑΡΑΓΚΑΝΤΑΝ ΝΑΤΝ ΝΤΡΑΓΚΑΝΤΝ ΝΑΤΑΓΚΑΝΝΝΝ(παραδειγμα)

Να δωσω και γω ενα κατατοπιστικοτατο παραδειγμα σαν του αποπανου :stuck_out_tongue:

Το ταν ταραταν τα ταααααν ταν. του Seven Nation Army (http://www.youtube.com/watch?v=6j7huh5Egew) ειναι το ριφφ του τραγουδιου. :smiley:

Ααααα οκ! Το επιασα το νοημα!!

Υ.Σ.Το ταν ταραταν τα ταααααν ταν του Seven nations army ειναι πραγματι χαρακτηριστικοτατο:p

@martian

αν πας στο musician’s corner θα δεις ενα τοπικ αποριες ασχετων …δικο μου ειναι

η πρωτη ερωτηση ειναι τι ειναι ριφφ…:smiley:

ειναι κατατοπιστικο

Mια εναλλακτική απάντηση για το τι είναι riff:D

riff raff-ac/dc κ beating around the bush-ac/dc
Α και το War Of The World απο jorn lande

Broken beat and scarred apo Metallica…Βασικα δεν ειναι το τραγουδι του ενος ριφ…ειναι κομματαρα του ελεους…απλα το ριφακι μετα την εισαγωγη ειναι…τι να πω…ασχολιαστο…YOU RISE…YOU FALL…YOU’RE DOWN THEN YOU 'RE UP AGAIN…WHAT DONT KILL YA MAKE YA MORE STRONG!!!

Αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου με το τοπικ.

Ωραιο ριφφ, τραγικο τραγουδι.

Σορρυ στους φιλους των Παντερα …Μην πεσετε να με φατε ε…

Ρε τι υπνους ριχνω μ’ αυτο το κομματι…Τραγικο πραγματικα,η αποθεωση της βαρεμαρας:-s

megadeth-symphony of destruction

Εγω θα πω το Wake up των RATM.Ολα τον RATM για την ακριβεια,τα παντα ολα λεμεεεεεεεεεε,αν κι εχουν γματα τραγουδακια γενικα,κανενα που να μ’ αρεσει μονο το ριφ και μετα να παταω το next δεν μου ρχεται τωρα

athanatoi este-rotting christ

το βρισκω ηλιθιο το topic, αν ενα κομματι εχει αυτο που λεμε ριφαρα τοτε δεν γινεται να ειναι μετριο…

Γίνεται ρε,παίζει ένα πολύ καλό ριφφ στην αρχή αλλά μετά χαλάει.Αυτό το έχουν αρκετά τραγούδια,όπως και με τα σόλο.Ένα τραγούδι πχ είναι μέτριο και έχει σολάρα