Tι προτεινετε/συστηνετε απο

Ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τα τσεκάρω. Μου κίνησαν πολύ το ενδιαφέρον από άποψη αισθητικής και ελπίζω να το κάνουν και μουσικά.

Παντως εχουνε σε ολους τους δισκους τους, και ιδιαιτερα στους τελευταιους τους ενα κινηματογραφικο στοιχειο,λες και παρακολουθεις καμμια ταινια τρομου.Αυτο ειναι απο μονο του σε προιδεαζει σε ενα love or hate στρατοπεδο.Αν ακουσες ολοκληρο το In Somniphobia και την παλεψες,μπορεις ανετα να ακουσεις οποιοδηποτε δισκο τους.Για τα 00ς θα προτεινα το Gallows Gallery,για τα 90ς το Hail Horror Hail σε πιο γκαζιαρικο και με μια πιο ροκ εν ρολ ελεθερια.Αγαπημενο μου το Scorn Defeat ντεμπουτο αλλα ειναι μακρια απο τον ηχο που τους καθιερωσε.Διαλεγεις και παιρνεις.Για μενα ειναι μια μπαντα που εχει κομματαρες σε καθε δισκο αλλα καπου κουραζεις σαν ολοκληρωμενες ακροασεις.

Δυστυχώς δεν το κατάφερα(In Somniphobia) ούτε ως τη μέση αλλά δεν το είπα γιατί δεν μ’ αρέσει να “προσβάλλω” έτσι καμία δουλειά.
Το πρώτο δείγμα το EP που πρότεινε ο redrum ήταν πάρα πολύ καλό. Οπότε θα ακούσω και τις υπόλοιπες προτάσεις.
Όταν λες ότι το Scorn Defeat είναι διαφορετικό εννοείς ότι είναι καθαρό black?

…Runemagick?ακουσα το Resurrection in Blood,ο ηχος που μου αρεσει στο death.Τι αλλο ακουω απο αυτους ή ακομα καλυτερα,τι αποφευγω?

Tα δυο πρωτα ακου σιγουρα. Παρακατω δεν εχω ασχοληθει…

Τι ακούμε από Jag Panzer?Τους είχα ακουστά από πιτσιρικάς αλλά δεν ασχολήθηκα και βλέπω τα σχόλια για το λάιβ και ζήλεψα.Εν το μεταξύ πρέπει να έχω το Dissident Alliance από το Χάμμερ αλλά δεν μου είχε αρέσει αν θυμάμαι καλά…βέβαια έχουν περάσει και χρόνια.

Ample Destruction+Tyrants EP, και η τετραδα The Fourth Judgement, The Age of Mastery, Thane to the Throne, Mechanized Warfare ειναι τα καλυτερα κατα τη γνωμη μου. Ξεκινα με Ample Destruction και The Fourth Judgement και μετα παρτα με τη σειρα.

Το Dissident Alliance ειναι οτι διαφορετικο και χειροτερο εχουν βγαλει ποτε οι Jag Panzer.Καμμια σχεση με την υπολοιπη δισκογραφια τους.Καλυτερος δισκος τους ειναι οπως θα συμφωνησουν ολοι το Ample Destruction και το ep τους Tyrants,που κυκλοφορησαν την αρχαιοτητα.Απο το πιο συγχρονο υλικο τους(1997-2011) για να μην σου γραψω τα απαντα,ακους το αγαπημενο μου The Fourth Judgement και αφηνεις για τελευταιο το πιο μετριο κατα την γνωμη μου Casting the Stones

Πρώτα απ’ όλα το Ample Destruction κι από κοντά το Tyrants EP, σύσσωμη δηλαδή την πρώτη περίοδο με Conclin στο μικρόφωνο και Tafolla στη lead κιθάρα. Κατόπιν έχεις δύο επιλογές, είτε συνεχίζεις στη “σύγχρονη” περίοδο που ξεκίνησε το '97, με το Fourth Judgement κατά πρώτο λόγο και το Thane to the Throne κατά δεύτερο (στο άκρο της ας πούμε πειραματικής πλευράς τους), αν και όλα ανεξαιρέτως αξίζουν, είτε πιάνεις το δεύτερο ιστορικά τους album από το 1987, το Chain of Command (το οποίο όμως κυκλοφόρησε επίσημα μόλις το 2004), όπου έχουν άλλο τραγουδιστή, αλλά είναι το δεύτερο αγαπημένο μου album από τους Panzer.

ευχαριστώ παίδες

Κάτι μου λέει ότι αυτό που έγραψα για το Chain of Command πήγε (ως συνήθως) στο βρόντο, αλλά τι να κανς :frowning:

παρότι θα βάλω σπάνια πλέον και δεν τους παρακολουθώ πια,chain of command και shadow thief(που ήταν σπλιτ με μια άλλη μπάντα) θα πω.
out of sight out of mind συγκίνηση μέχρι τώρα

ομαγάδ. μόνο ο πάνκης με νιώθει :blink:

http://www.rocking.gr/articles/Harder_Than_Steel_Mia_anadromi_sti_diskografia_twn_Jag_Panzer/11043/

Επειδή μου αρέσει να λύνω ασκήσεις με μουσική είχα ακούσει τυχαία το [I]Samsara Blues Experiment - Long Distance Trip. [/I]
Με βόλεψε και μου άρεσε πολύ, οπότε το άκουσα άλλες 3 φορές καθώς διάβαζα.
Επειδή γενικά δεν έχω ιδέα από το συγκεκριμένο στυλ ούτε χρόνο για πειραματισμούς, έχετε να προτείνετε παρόμοιους δίσκους?
Σήμερα άκουσα το [I]Causa Sui - Euporie [/I]Tide ας πούμε που μοιάζει με το πρώτο.
Γενικά θέλω σχεδόν ίδιο στυλ, χωρίς πολλά φωνητικά ή και καθόλου.
Ευχαριστώ

Colour Haze άπαντα

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το Solar Corona από The Machine.

Οι καλυτερες δυνατες προτασεις απο πανω. Να προσθεσω σαν καλος καμμενος

  1. Earthless - Sonic Prayer
  2. Smoking spore - Conversations in D minor
  3. Tia Carrera - Cosmic Priestess
  4. Earth - Pentastar: In the style of demons + Angels of darkness, demons of light.
  5. Radar men from the moon - Intergalactic dada & space trombones
  6. Datura - Visions for the celestial
    Για λιγα λογακια αναμεσα στο τζαμαρισμα, περα απο τους υπερτατους Colour Haze ακουμε και [B]Siena Root[/B], τα 2 πρωτα που εχω ακουσει εγω γαμανε. Επισης δεν εχω ακουσει [B]Cosmic Dead[/B] πανω απο 2 τραγουδια, αλλα και αυτοι ιδια φαση ειναι 25λεπτα acidιαρικα τζαμαρισματα.

Αυτό το έβαλα σήμερα άλλα άκουσα μόνο 10 λεπτά, οπότε η συνέχεια θα παίξει αύριο.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας κύριοι. Θα τα ακούσω όλα φυσικά γιατί οι εργασίες δεν τελειώνουν!

norda διαβάζοντας την πρόταση του Τζόκερ για Earth, δε δοκιμάζεις για διάβασμα και το The Bees Made Honey in the Lion’s Skull; Για κάποιο λόγο μου λειτουργούσε πάντα τέλεια παίζοντας στο background.