Tι προτεινετε/συστηνετε απο

καλώς. Ξεκίνησα με Children of God και βλέπουμε… :slight_smile:

Άντε, καλή ακρόαση.

Εμενα το Burning world μου φαινοταν παντα ψιλοχαλια δισκος,σε σχεση ειδικα με τα 3 προηγουμενα…holy money,children of god ειναι τεσπα τα πιο γνωστα ας πουμε και αυτα που και γω ειχα πρωτοακουσει…απο κει και μετα,εγω προσωπικα γουσταρω το πρωτο τους,εχει πολλη βαβουρα και φασαρια,ακατεργαστο-στη-μαπα noise rock/ποστ πανκ κσερωγω,οπως και το Cop στη συνεχεια…θα εγραφα τωρα για καθε αλμπουμ2-3 πραματα παραπανω αλλα δεν προλαβαινω…:confused:

επισης,το great annihilator ειναι μια καλη αρχη γενικα,απλα δεν πιστευω εσενα ειδικα να σε ψησει πιο πολυ απο τα προηγουμενα,ειναι κατι σαν ας πουμε το dirty των sonic youth,πιο ευκολοακουστο και για πιο μαζικη καταναλωση,σε σχεση με τα προηγουμενα τους,αλλα και παλι εξισου καλο…δεν εχω ακουσει επισης τα 2 τελευταια και Love of life,οπωτε δεν κατεω…ε,περι swans κατα ταλλα,τα κλασσικα που μαλλον ξερεις,ποστ πανκ-βαβουροροκ,εγω γενικα τους παραλληλιζω με sonic youth αρκετα,πιο βρωμικοι ισως,αλλα απο την αρχη τους,μεχρι και στα 90ς,περνανε σταδιακα απο πολλα σταδια,πειραματιζοντε με ακουστικες κιθαρες και φυσαρμονικες,πιανα ξερω γω…γενικα,αρχικα θυμιζουν σε σημεια joy,σε σημεια sonic youth(επι το πληστον),εχω ακουσει πως το τελευταιο τους γ@μ@ει και ειναι τελειως φευγα,post rock,art rock,διαφορα κουλα…μπανταρα εν ολιγης Holy Money ,Children of God εγω θα προτεινα για αρχη και μετα τα πρωτα πρωτα τους,ενω διαφορετικα δες τα τελευταια,που πρεπει να godspeedιζουν αρκετα…

δεν εχω ακουσει τα δυο πρωτα, ουτε τα ιπιζ, πως ο αλλος προτεινει 4 ιπιζ ετσι ΓΙΑ ΤΗ ΦΑΣΗ, δεν το καταλαβαινω.
το The Great Annihilator εχω λιωσει πιο πολυ, αυτο ξερω καλα, αυτο συνιστω.

ν’ αναφερθει και η jarboe η οποια κατα διαβολικη συμπτωση, δεν ειναι στα δυο πρωτα.
η οποια απο κει κατα κυριο λογο εφτιαξε και τ’ ονομα της.

To children of god το άκουσα 2-3 φορές. Ενδιαφέρον, αλλά δεν έσκισα και τα ρούχα μου. Το Great Annihilator είναι πιο πρόσφατο ε? Σε τι φάση είναι? Έχει πάλι διπλά φωνητικά κιέτσι ε?

Η wikipedia είναι φίλη μας.

American Head Charge?

Ρε σεις τώρα είδα τα ποστ σας!

Πάμε μια γρήγορη:
@ TRAMPAKOULAS: Το “The War of Art” έχω ακούσει από American Head Charge περισσότερο και μου είχε αρέσει! Μετά ψιλοχάθηκαν νομίζω. (Αν και έβγαλαν δίσκους)

@ Bleedin: Ακούς τα Filth, Cop, Young God, Greed, Holy Money χτες!
Και δες γιατί τους προσκυνάνε οι Godflesh, οι Neurosis και όλοι!
(Δεν είναι τυχαίο ότι αμφότεροι βγάλανε δίσκο με τη Jarboe)
(Δεν είναι τυχαίο, επίσης, ότι η Jarboe λείπει από τα περισσότερα από αυτά που προτείνω :stuck_out_tongue: - Ήρθε στην μπάντα και έπεσαν οι ταχύτητες και η… κτηνωδία!)
Τα ύστερα Great Annihilator και Soundtracks for the blind είναι πιο υποβλητικοί δίσκοι, χωρίς το μηδενισμό των πρώτων ημερών. Αριστουργήματα, αλλά από άλλη σκοπιά.

Παίξαν post, sludge 20 χρόνια πριν την έλευση του όρου. Τότε βέβαια, λεγόταν no wave. Είχα σκοπό να τους παρούσιασω στο industrial thread, αλλά ακόμα δεν θεωρώ ότι τους “κατέχω”. Κάποια στιγμή -ελπίζω- να το κάνω!

P.S. : Lupin είσαι ο νέος αγαπημένος μου γιούζερ! Πάμε γερά! :smiley:

μερσί μεσιέ. Έπιασα το φιλθ. Αυτό μάλιστα! :smiley:

ξέρει κανείς για Nocturnal Rites ??

Αν θέλεις παραδοσιακό σουηδικό γιουροπάουερ παλαιάς κοπής με επικά στοιχεία τότε πάς γιά τα δύο πρώτα (In a time of blood and fire + tales of mystery and imagination. τραγουδάει ο Zackrisson από Gotham City). στο τέταρτο αλλάζουν τραγουδιστή και το πάνε προς πιό μοντερνο πάουερ μεταλζ. εμένα μαρέσουν όλα τους οπότε…

New World Messiah από εδώ, από τη δεύτερη περίοδο που λέει ο Τράμπα.

thanks!! κατατοπιστικότατοι… 8)

Λοιπον…Για αρχη θελω :

police
animals
the who
kiss

ξερω λιγα μονο τραγουδια απο ολους αλλα θελω κατι πιο ολοκληρωμενο.

The Who: Who’s Next, Tommy
Kiss: Destroyer, Love Gun

thanks Μανο…

tom waits και dire straits κανείς?

επειδή όπου διαβάζω οι γνώμες διίστανται :stuck_out_tongue:

από τομ waits δεν ξέρω, αλλά από dire straits, Communiqué με τα χίλια:!:

dire straits ακούς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το brothers in arms.

Όλα τα Straits:p.
Ξεκίνα χρονολογικά βασικά.
Για Tom Waits δεν ξέρω πολλά.

καλά έκανα λοιπόν και το χα πάρει με καλό μάτι. dude το brothers in arms ειναι ο λόγος που αρχίζω τώρα να τους ψάχνω γιατί κόλλησα με αρκετά απ’ το album :stuck_out_tongue: