Tι προτεινετε/συστηνετε απο

Από Blut aus Nord τι ακούμε ;

The Work Which Transforms God - από τα καλύτερα άλμπουμ των '00s.

Από εκεί και πέρα, αν θες να πιάσεις τη μουσική τους ιστορία/ εξέλιξη, είναι ενδιαφέρον να ακούσει κανείς τα δύο Μemoria Vetusta, γραμμένα με 13 χρόνια διαφορά.

απο Dylan πειτε καποια must αλμπουμ

Ξεκίνα με Blonde on Blonde και Highway 61 Revisited και βλέπουμε.

appreciate it

Αφού λιώσαμε τα άπαντα από ΟΜ, πάμε σε sleep.
Για πείτε!

E δεν εχουν και πολλα. Με το αγιο βουνο ξεκινας (μεγαλη η χαρη του) και αφου πορωθεις ακους το αργοσυρτο ατελειωτο Jerusalem και τις υπολοιπες κυκλοφοριες

ευχαριστούμε :smiley: Θέλω να κάνω ομαλή μετάβαση από ΟΜ. Φυσικά και θα τα ακούσω όλα αλλά σιγά σιγά.

μα δεν ειναι πολλα :stuck_out_tongue: αν θυμαμαι καλα περα απο αυτα τα 2 full length ειναι αλλα 2 + 2 ντεμακια? καπου τοσα. Παντως εχει πλακα που πρωτα βρηκες ΟΜ και μετα Sleep,αντε με το καλο και high on fire να δεις τι αιμοδοτης ηταν αυτη η μπανταρα 8)

Συνήθως πάω προς τα πίσω :stuck_out_tongue: Από sleep είχα ακούσει μεμονωμένα κομμάτια, μετά το ριξα σε ΟΜ και τώρα θέλω ξανά πισω.
Είναι που η χαζοβικιπέδια στη discography ειχε 5 τίτλους -υπέθεσα ολόκληρων δίσκων-.

encyclopaideia metallum κοπελα μου, ποια wikipedia:!:

Mε τι ξεκιναω απο[B] KAWIR[/B]? Παιδες του μπλακμεταλου θρεντ βοηθατε, ειδα οτι εχουν ενα σπλιτ με Sigh το οποιο ειναι ισα με την ηλικια μου και επαθα την πλακα της ζωης μου, δεν τους ειχα για τοσο παλιους!

Εδιτ, εβαλα τυχαια το κομματι Οφιολατρεια. Ω Θεοι.

Μάλλον εσύ είσαι πολύ μπόμπιρας :razz:

Εγώ λέω να ξεκινήσεις απ’ το τελευταίο που είναι και τούμπανο, και αρκετά προσβάσιμο λόγω παραγωγής και όλου στησίματος. Ή, περιμένεις να δεις τι θα σου πουν οι καθαυτό γαμωσταυρέητορς.

Τελευταιος δισκος και καλυτερος.Οντως καλα ξεκινας απο εκει.Επισης Ophiolatreia ειναι απο τους καλυτερους/αγαπημενους μου και σιγουρα δινεις ευκαιρια στο ντεμπουτο τους που αν και πιο αγουρος και με χειροτερο ηχο,ηταν κατι διαφορετικο (τουλαχιστον για την εποχη του).Αρα ξεκινα με Ισοθεος

Eυχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις Dargaard και Βαζελε Πρεσβυτερε (δεν ηθελα να κακοποιησω και εγω το username σου). Μαλλον πρωτα θα ασχοληθω με το Οφιολατρεια μιας και το ομωνυμο ηδη το εχω ξεσκισει και ο ηχος με τρελαινει και μετα θα παω στον Ισοθεο (που θυμαμαι πως ειχα ακουσει ενα κομματι και δε μου ελεγε πολλα,αλλα για να το προτεινετε με κλειστα ματια θα καμω τουμπεκι.)

Επισης αν ξερει καποιος ψαγμενος που μπορω να βρω τους στιχους του Οφιολατρεια θα ηταν πολυ ωραιο.

Ακουσα τα Satya και Tri απο My Sleeping Karma και γουσταρω καργα.Για ριξτε στο τραπεζι και αλλους αντιστοιχους ΑΣΣΟΥΣ να ακουσομεν

Σχεδόν ό,τι έχουν κάνει οι [B]KAWIR [/B]είναι επιπέδου “πολύ καλό” και πάνω. Για μένα Α και Ω είναι το [B]“Προς Κάβειρους (To Cavirs)”[/B] συν το προαναφερθέν σπλιτ με SIGH (το [I]“Sinn…”[/I] είναι απλά απίστευτο κομμάτι) και το [B]“Eumenides”[/B] EP.

Νομίζω είναι από τις μπάντες που έχει νόημα κανείς να τις πάρει χρονολογικά και να παρατηρήσει την εξέλιξή τους στον χρόνο.

Άκου Monkey3 (ινστρουμένταλ, δυναμιτίστικο στόουνερ ροκ) και Sungrazer (πιο απαλοί αλλά παρόμοια φάση).

Τώρα, αν εννοείς ότι γούσταρες με την ανατολίτικη ατμόσφαιρα, άκου το ομώνυμο δίσκο των Naam, να δεις αν σου κάνει…

Γενικοτερα οτι εχω ακουσει απο στοουνερ,δεν μου εχει αρεσει.Ουτε σε φαση Sleep και Om.Αλλα οι My Sleeping Karma μου αρεσαν.Ισως η ανατολικη ατμοσφαιρα που ανεφερες,ισως να ειναι και πιο ψυχεδελικοι,δεν ξερω τι μου αρεσε τοσο πολυ.Μαλον θα ακουσω τους Naam.Ευχαριστω

E ισως γιατι οι MSK δεν ειναι αμιγως στοουνερ αλλα ψυχεδελιζουν φουλ.