Tι προτεινετε/συστηνετε απο

…Hypocrisy . εχω βαρεθεί να ακούω ραντομ κομμάτια

τα 4 πρωτα ειναι τα κλασσικα τους, αν και τα δυο πρωτα δεν ειναι αντιπροσωπευτικα του κλασσικου τους υφους. δοκιμασε fourth dimension και abducted

Εμενα παντως αγαπημενο απο τα 4 πρωτα ειναι το Osculum Obscenum, αλλα οντως και με τα αλλα να ξεκινησεις παλι θα καβλωσεις.

Εμενα το αγαπημενο μου ειναι το Arrival.

Ωραιο και το Arrival με τη κομματαρα το Eraser. Τους ειχα δει σ αυτο το δισκο, μπαλα παιζαμε στο Ροδον

θενκς. πιάνω το fourth dimension και αργότερα το arrival που είναι μεταγενέστερο απο οτι βλέπω.

Αααααα, Hypocrisy!

Παρτα με την εξης σειρα 1) Into the Abyss , 2) Hypocrisy / The Final Chapter , 3) The Fourth Dimension , 4) Abducted , 5) Osculum Obscenum, 6) Virus, 7) The Arrival , 8 ) Penetralia , 9) A Taste Of Extreme Divinity , 10) Catch 22 , 11) End Of Disclosure

Το End… το εβαλα τελευταιο λογω του οτι το εχω ακουσει ελαχιστα και δεν εχω αποψη. Ακομα ομως και στον πιο μετριο τους δισκο (Catch 22) θα ακουσεις κομματαρες.

Παρε και μια death/thrash κομματαρα!!!Sodomizeeeeeeeed!!!http://www.youtube.com/watch?v=YnJ_ZnsdHW0

Ωραια σειρα εβαλες SylBlashyrkh!
Αν και προσωπικο αγαπημενο ειναι το Penetralia και αμεσως μετα το Osculum η σειρα
που εβαλες ειναι πιο καταλληλη για καποιον σαν τον Crimson.

τι έχει ο κριμσον δηλαδή?? :stuck_out_tongue:

πέρα από την πλάκα το fourth dimension μου άρεσε πολυ. σε λίγο καιρό πάω σε The Arrival.

Για Hate και Vader τι μου προτείνετε να ακούσω πρώτα;
Απο Hate εχω ακούσει το Awakening of the Liar και απο Vader μόνο σκόρπια κομμάτια.

νομιζω οτι οι vader εχουν μια απο τις τιμιοτερες δισκογραφιες…
δεν βρίσκω ευκολα δισκο να πεφτει εστω κατω του μετριου…
παρτα χρονολογικα και ξεκινα με black to the blind μετα litany και ακου και το τελευταιο welcome to the morbid reich…
προσωπικα μαρεσουν πολυ και τα ep reign forever world και the art of war…
πιστευω οτι και οι 3 δισκοι ειναι “safe” επιλογες για ξεκινημα, αν γουσταρεις ψαχνεις και τα ενδιαμεσα

Drudkh και Hate Forest…Παρακαλω τα φωτα σας

[B]Drudkh[/B] θα σου πρότεινα να τα πάρεις με τη σειρά, είναι τρομερά. Μέχρι το [B]Microcosmos[/B] τουλάχιστον που έχω ακούσει εγώ. Από αυτόν τον δίσκο και μετά βέβαια αρκετοί είπαν πως “χάλασαν” τον ήχο τους, αλλά ακούς και κρίνεις ανάλογα κι εσύ.

Drudkh τα ακους ολα,δεν νομιζω οτι αν σου αρεσει καποιος δισκος τους,δεν θα σου αρεσει καποιος αλλος.Ο μοναδικος που διαφερει ειναι Songs of Grief and Solitude που ειναι ακουστικο,ορχηστρικο και παραδοσιακο αλλα επειδη σε ξερω οπως και τα ακουσματα σου ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει και αυτο.Παντως ο The Swan Road ειναι ταιριαστος δισκος για μια πρωτη ολοκληρωμενη επαφη με τους Drudkh.

Ξεκίνησα να ακούω τώρα το Swan Road. Είχα την πρώτη μου επαφή μαζί τους από ένα split lp με διασκευές που κυκλοφόρησαν πρόσφατα μαζί με τους Winterfylleth και έπαθα την πλάκα μου.

Απο [B]Drudkh[/B] τα τεσσερα πρωτα ειναι τα καλυτερα.Και τα επομενα ειναι καλα αλλα αυτα
μ’αρεσουν περισσοτερο.
[B]Hate Forest[/B] το Battlefields εχω ακουσει μονο και δεν ηταν καθολου κακο.

Οσον αφορα τους [B]Vader[/B] καταρχας να πουμε οτι ειναι μια απο τις πιο συνεπεις death metal μπαντες απο την Ευρωπη και οτι μεχρι και το Revelations του 2002 ακους τα παντα με
κλειστα ματια.Απο εκει και περα ενω εχω ακουσει οτι εχουν βγαλει καπου εχω χασει την επαφη
με την μπαντα.

Thanx Deathster. Ξεκινησα να ακουω Hypocrisy το 2002-2003 περιπου και ακομα μεχρι και σημερα τους λατρευω αν και τα γουστα μου εχουν αλλαξει πολυ απο τοτε. Penetralia και Osculum τα εβαλα πιο χαμηλα επειδη ειναι πιο ακατεργαστα. Το καλυτερο τους για μενα ειναι το Into The Abyss λογω των φοβερων συνθεσεων, της πολυ υψηλης ποιοτητας εκτελεσης στο studio αλλα και της χρυσης τομης αναμεσα στην επιθετικοτητα και τη μελωδια. Flawless Victory!

Έχω τσεκάρει τους Ιάπωνες Sigh αλλά από ολοκληρωμένη δουλειά άκουσα μόνο το In Somniphobia. Επειδή έχουν πολλά και ψιλο βαριέμαι να τα πάρω από την αρχή, ποιο άλμπουμ προτείνετε να ακούσω ή έστω να πιάσω για αρχή?
Επίσης, θα αντέξω τα avant-garde στοιχεία ή θα είναι πολύ ενοχλητικά για τα γούστα μου? Επίσης, έχουν μεγάλα σόλο?
Μόνο σοβαρές προτάσεις,
Ευχαριστώ.

Ξεκίνα απ’ το Ghastly Funeral Theater που είναι EP και δε θα το βαρεθείς, ειδικά τις ριφάρες αλλά Celtic Frost. Για μένα το καλύτερό τους. Kαι μετά το Hail Horror Hail που επίσης σκίζει τη γη στα δύο. Σε αυτά τα avant στοιχεία ελέγχονται και λειτουργούν άψογα. Μετά προχωράς κατά περίπτωση. Τα δύσκολα είναι τα μεταγενέστερα, που γίνεται κόλαση, πχ. Gallows Gallery, Imaginary Soniscape κτλ. Εκεί παίζουν και περισσότερα σόλο.

Τα Avant-Garde στοιχεία τους φτάνουν στο καρακιτσαριό, οπότε μπορεί να μην τα αντέξεις, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλοί κατ’ εμέ. Αγαπημένα μου τα Scenes From Hell και Hangman’s Hymn, αν και καλύτερό τους θεωρείται το Imaginary Sonicscape. Με τα πρώτα τους δεν ξέρω τι παίζει.

edit: Απάντησα πριν δω ποστ RedRum :smiley: