Terror X Crew

Απλα οταν ξεκινησαν ηταν μικροι και ανωριμοι σε καποια θεματα οπως λενε και οι ιδιοι.Μεγαλωνοντας ειδαν τι ειναι πραγματικη επανασταση και απλα αρχισαν να εγκωμιαζουν την Ελλαδα χωρις να αφηνουν απεξω και τα κακως κειμενα.Το τι ειναι το εχουνε πει οι ιδιοι σε συνεντευξεις τους.Δυστηχως η στοιχειωδης αγαπη για την πατριδα πια δεν ειναι προταιρημα για καποιους αλλα ελλατωμα.

Δώσε, μεγάλε.

αφιερωμενο http://www.youtube.com/watch?v=aRdIx2lQauM

__To “σίριαλ” του “εθνικοφασισμού” δε το έχω παρακολουθήσει, οπότε δεν έχω άποψη περί του θέματος…

__Ομως, δεν καταλαβαίνω γιατί τους χαρακτηρίζεις “εξουσία”… Οπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, πιο πολύ σε “εξουσία” μου κάνουν οι Goin T π.χ. και όχι αυτοί… Δεν είναι “μοστράτοι”, σε όλα τα “event” και τα… “κανάλια”.

__Διαφωνώ. :slight_smile: Οχι απλά σε βρήσκω υπερβολικό “αντικειμενικά” (ως προς την υπερβολή), αλλά και “υποκειμενικά”, θεωρώ πως είναι πολύ ευχάριστη αλλαγή, έστω, ως δοκιμή. Τα άλλα τα έχουμε ακούσει. Αλλωστε, στην Ελλάδα (νομίζω πως) αυτοί και οι FFC καθιέρωσαν περίπου αυτό το στιλ. Γιατί να μη δοκιμάσουν (2009 έχουμε), και υποκειμενικά πάντα, θεωρώ πως ήταν πολύ πετυχημένο. Υπεροχο το “μη φοβάσε”, το ίδιο υπέροχο (αλλά σε άλλο στιλ) το “οι στίχοι μας ποτέ δε σταματάνε” (φοβερή τεχνική, ιδέες, ρήμες, ομοιοκαταληξίες, flow, ορθοφωνία και ταχύτητα) -το βρήκα πολύ φρέσκο και διαφορετικό, ξεχωριστό και… απλά γαμάτο! 8)

__Πολύ καλά και τα “μύνημα”, “όλο το ρωμέικο” και φυσικά “έτσι είναι γιατί έτσι πάει” 8) Ισως βέβαια είναι άνισος ο δίσκος, δεν τους βγήκe καλό σε όλο το δίσκο ίσως, αλλά καλύτερα το να δοκιμάσεις έναν νέο δρόμο αν σε εκφράζει, παρά να μείνεις στα σίγουρα για “σίγουρα πράματα” /“σίγουρα hit” -πόσο αντι-hiphop θα ήταν ιδεολογικά κάτι τέτοιο (και το hip hop ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι ιδέα, όχι γκόμενες-μόστρα-λούσα-και-φραγκα[-X).

__Αστε που live με πραγματική μπάντα θα είναι σούπερ, πολύ καλύτερο -για τα γούστα μου (είμαι και του live έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι αν παίζεις πιο “συμβατικό” hip-hop, μάλλον είμαι πιο πολύ των Sugarhill Gang :D).

υ.γ. ίσως φαίνεται πως “δίνω 10/10” στον δίσκο, αλλά αυτό που ήθελα να σχολιάσω (και εκφέροντας τον αντίλογο μεγεθύνθηκε), ήταν πως με εξέπληξε ευχάριστα, όχι πως είναι καλύτερο από τον “η πόλις” ή πως είναι “απίστευτο διαμάντι” κλπ. :slight_smile:

Μμμ, βασικά ήταν καθαρά υποκειμενική η άποψη μου. Ίσως δεν τη διατύπωσα σωστά: δεν αναφερόμουν στο μουσικό μέρος, αλλλα καθαρά στην αλλαγή ιδεολογίας.

__Μα φυσικά, πάντα με υποκειμενικές γνώμες μιλάμε. 8)

__Ιδεολογία εννοείς στο “μουσικό ύφος” (αλλάξαν στιλ, π.χ. “είναι καλό το καινούργιο αλλά εγώ ξενέρωσα”, ή “στην ιδεολογία τους” (στίχους, ύφος, παρουσία, συμπεριφορά κλπ)?

__Μάλλον αναφέρεσαι στο δεύτερο ε; Ε… δεν ξε΄ρω, εδώ δεν έχω παρακολουθήσει. Γενικά, “έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες, εδώ και χρόνια” και έχω ξεκόψει από το είδος που το σιχάθηκα γιατί το 95% όλων αυτών είναι ή δήθεν, ή πουλημένοι, ή εξαρχής με προθέσεις να καθιερωθούν και ν’ αλλάξουν έπειτα ρότα…

Και παραμένουν σε μερικά ακόμη και σήμερα. Η ηλικία δεν παίζει πάντα ρόλο. Βλέπε παράδειγμα τυχαίου χρήστη που μιλάει για βιβλία, ανοικτούς εγκεφάλους και επεμβάσεις με στρατό για καταστολή ξέρω γω.

Χρήμα είναι οποιοδήποτε εμπορεύσιμο αγαθό ή υπηρεσία που χρησιμοποιείται από μια κοινωνία ως υποκατάστατο αξίας, ένα μέσο ανταλλαγής, και μια μονάδα υπολογισμού… μπλα μπλα μπλα…

Από όσα έχω διαβάσει, αλλάζουν ρούχα σα το Μανωλιό. Πιο πολύ για “αντίδραση στην αντίδραση” τους κόβω.

Βασικά αυτοί οι Αλβανοί φταίνε που δεν έχουμε δουλεία…το ξέρω.

Όσο για το καθαρά μουσικό μέρος, μάλλον στους μεγάλους μαζί με ffc, active member και ημισκούμπρια, που έδωσαν τα φώτα τους σε μεταγενέστερες μπάντες εντός συνόρων.

Ακούστε και το “Να τους δω να τρέχουν” από Στίχοιμα.
(Ευτυχώς υπάρχουν και μπάντες που τα λένε και σήμερα ωραία.) (:

Καλά, οι Στίχοιμα τα χώνουν πολύ άσχημα… Ίσως ανοίξω και thread κάποια στιγμή που δεν θα βαριέμαι…

Γαμουν οι Στοιχιμα…

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Πιο μεγαλη εξουσια προσπαθουν ν’ασκησει ο Nivo και το family.Τωρα πια ειναι παντου,εχουν γινει μερος του συστηματος,οπου και να γυρισεις σειρες,εκπομπες σε τηλεοραση και ραδιοφωνο ολο και καπου τους πετυχαινεις.

Ειναι κακο αυτο θα πει κανεις?οχι,αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με μια γελοια προσπαθεια ελληνοποιησης του αμερικανικου Hip Hop lifestyle(για γκομενες,αμαξια και λιγα μπινελικια για να ψαρωνει ο κοσμος).

Οι TXC παρα τις παρεξηγημενες απο πολλους πεποιθησεις τους ειναι μια πιο σοβαρη μπαντα και πιστεψτε με απο πηγες που εχω ειναι αψογοι γνωστες του τι πρεσβευουν κι οχι τιποτα τυχαρπαστοι.
Τουλαχιστον αυτο ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι ενα συν.

Πληροφοριακα να πω οτι αυριο οι 2 μπαντες παιζουν μαζι με Eden Demise και Furor στο Gagarin

http://www.methismenaxotika.gr/mx2015.html

Τεραστια μπαντα ολα τους τα αλμπουμ τα χω λιωσει

1 Like