Παραγωγοί (the kind of unsung heroes)

Πολύ σωστό σε βρίσκω.

Όλοι όσοι έχουν αναφερθεί γαμάνε βασικά, ο καθένάς στη φάση του

Α, ωραία, το τόπικ του ψείρα…τι καλά, in b4 να μας πρήζετε πάλι για τις ίδιες βλακείες για το Wavering Radiant κλπ.

Matt Bayles όπως είπε κι ο γράκχος, για τον ήχο του στο πρώτα μάστοντον, στα μεσαία Isis κλπ. Εκπληκτικός στην ηχογράφηση της κιθάρας φαίνεται.

Steve Albini, για τις noise rock δουλειές του και τα αριστουργήματα των Neurosis. Και μόνο το σκεπτικό της live ηχογράφησης, είναι από τα προτερήματά του. Επίσης, είναι από τους λίγους παραγωγούς που δεν θέλουν να λέγονται παραγωγοί, και να ανακατεύονται στη συνθετική διαδικασία της μπάντας. Με άλλα λόγια ο τύπος είναι σαν το γιατρό που ξεγεννά για να βγει ένα υπέροχο μωρό, και όχι σαν το μπάτσο που θα πει κάνε τούτο, κάνε τ’ άλλο.

Βrendan O Brien, και μόνο το τελευταίο μάστοντον να έκανε πιστεύω θα είχε την ίδια προσοχή.

Το πιο ενδιαφέρον βέβαια είναι πως ο κάθε παραγωγός κάνει διαφορετική δουλειά, και έχει τις δικές του μεθόδους, και ύφος, και πως εξυπηρετεί το δίσκο. Ας πούμε, εμένα οι παραγωγές του Bill Anderson γενικά δε μου αρέσουν σε όλο το φάσμα της δουλειάς του. Τις βρίσκω λίγο ξερές. Αν ακούσεις όμως τα μεσαία Νeurosis που είναι κλειστοφοβικά εκ φύσεως και νιώσεις πως έκατσε η παραγωγή του, καταλαβαίνεις τι θηρίο έφτιαξε ο μάστορας.

Ναι, γι αυτό βγαίνουν όλα πλαστικούρες.
Εγκλημα να συνεργαστείς μαζί του πλέον.

Martin Birch για μένα μόνο και μόνο για τις άψογες παραγωγές σε Iron Maiden.:smiley: Επειδή θέλω να πώ για καναδυό ακόμα που μου αρέσουν συνεχίζω παρακάτω:
Scott Burns:
Cannibal Corpse - The Bleeding
Death - Spiritual Healing
Death - Human
Death - Individual Thought Patterns
Obituary - Cause Of Death*
Sepultura - Beneath The Remains
Sepultura - Arise
Flemming Rasmussen:
Artillery - By Inheritance*
Blind Guardian - Imaginations From The Other Side
Blind Guardian - Nightfall In Middle-Earth
Evile - Enter The Grave*
Morbid Angel - Covenant
Metallica - Ride The Lightning
Metallica - Master Of Puppets

Επίσης respect στον Martin Van Drunen για τη φοβερή παραγωγή στο Justified Genocide των Thanatos καθώς και στο Death The Brutal Way* των Asphyx:wink:

Πρέπει να ξεχνάω κάποιες παραγωγές των παραπάνω, αλλά αυτές μόνο ξέρω

*δεν έχω ακούσει παρα μόνο 1-3 κομμάτια. Ε.Π. (Εγκληματική Παράλειψη)

Πες με περίεργο, αλλά έχω καταλήξει στην άποψη ότι ο ήχος του Στ. Άνγκερ είναι πολύ πιο ζεστός, ζωντανός και ενδιαφέρων από τον (υπερβολικά τέλειο) ήχο του Μπλακ Άλμπουμ. :slight_smile:

Άλλο αν το Στ. Άνγκερ δεν έχει συνθέσεις…

:confused:

Ρε παιδια που ειναι o Andy Sneap,ο Max Norman και o Nick Raskulinecz?

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3007 :lock:

Η παραγωγή στο Black Album ακολουθεί τη “larger than life” νοοτροπία. Μαγκιά του του Bob Rock που “είδε” ότι θα πήγαινε γάντι στο αλμπουμ αυτή η λογική. Δεν κάνει παντού αυτό το ύφος όμως. Θέλει straight καταστάσεις και συγκεκριμμένο μουσικό attitude. Πχ στο Load και Reload, αυτό το γυάλισμα στο ρυθμ σεξιον (και η τόνωση του groove της κιθάρας) έχει και τα αρνητικά του, ειδικά σε κομμάτια με ποιο πειραματικές φόρμες (πχ The House Jack Buit - Pure Twisted Me - Wasting my hate - carpe diem baby - where the wild things are - fixxxer) ήθελαν περισσότερη αυθεντική “βρόμα” για τη 70-ιλα και μεγαλύτερη ποικιλία στα εφε για το alternative του θέματος. Το St. Anger δεν έιχε παραγωγή. Ήταν χύμα ηχογράφηση και μετά τα όποια ψηφιακά εφέ. ¨Οτι συχνότητα έβγαινε αυτή πέρασε στο τελικό αποτέλεσμα.

Sorry,φιλε.Ημουν απροσεχτος.Το διορθωσα.Ευχαριστω.

[SIZE=“3”]Teo Macero.[/SIZE]

Ισως ο μεγαλυτερος παραγωγος εβερ (μαζι με phil spector/georg martin)

Το ονομα δεν σας λεει τπτ (λογικο) οποτε google να δειτε τι εκανε το ατομο κ πριν ποσα χρονια

και μονο που δεν τον εχεις ουτε 10αδα , ειναι ακυρο πολλ.

Νεξτ.


(Knowledge is a Bitch.)

α ωραία. Το αγαπημένο μου τόπικ.

Λοιπόν, δεν έχω ιδέα, δεν είμαι μουσικός οπότε δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει ο παραγωγός για να γίνει τόσο μεγάλος ένας δίσκος, απλά εδώ μου δίνεται η ευκαιρία να το πω:

ΣΚΑΤΑ στον τύπο που έκανε τις περισσότερες παραγωγές της Century Media στα 90ς. Όποιος κι αν ήταν, είναι υπεύθυνος για τη μεγαλύτερη ηχητηκή κοπαδοποίηση που έχω συνανατήσει.

Αυτά.

Oυτε γω καταλαβαινω και πολλα απο παραγωγη, οπωτε ειμαι ασχετος, απλα Chris Tsangarides και να, στο γκωλο\μ/

E είσαι περίεργος μωρέ αδελφάκι μου :stuck_out_tongue:

κυττα να δεις

που παλι θα καταληξουμε

ακομα κ εδω περα

να μιλαμε για μεταλλικα

και για μειντεν

Κολλημενος Με Την Μπαλα.

Προς bleeding (και γενικά):

Μια από τις βασικές δουλείες του παραγωγού είναι να μπορεί να εντοπίζει τα προσωπικά στοιχεία που δίνουν ιδιαιτερότητα και χαρακτήρα σε μια μπάντα και να τα αναδεικνύει. Σκέψου ας πούμε γνωστές μπάντες, πως σιγά σιγα διαμόρφωσαν προσωπικό ήχο-σφραγίδα κάτω από τον ίδιο παραγωγό. Αυτό μπορεί να γίνει είτε επεξεργάζοντας ηχητικά το αποτέλεσμα με το κατάλληλο τρόπο ή και με επεμβάσεις σε ορισμένες περιπτώσεις και στις δομές των κομματιών. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και οι αντικειμενικές (audiophile) παράμετροι που ξεχωρίζουν μια παραγωγή από μια άλλη.

ε αφου ομως αυτοι οι παραγωγοι σκοτωναν, τι αλλο να πουμε…?

Συμφωνώ, και νομίζω πως ψάχνεις κάποιον από αυτούς εδώ τους κυρίους:


Όταν μπορέσω θα επεκταθώ λίγο στο τι κάνει ο παραγωγός. Οποιος θέλει ας πει κι αυτός.

ναι ρε παιδί μου, ντάξει ακαδημαϊκά τα ξέρω αυτά.
Απλά το αυτί μου όταν ακούει ξερωγώ Isis πιάνει μελωδίες, πιάνει ήχους, πιάνει το μάη κλπ και πουθενά δε καταλαβαίνω ότι εδώ πρέπει να πω “έτσι μωρή παραγωγάρα, γάμησέ τους όλους”, όπως και δεν πιάνω τα διάφορα “πω πω άκου τι παπάδες παίζει ο μπασίστας με τον ντράμερ που παίζουν σε σπαστά μέτρα με σπαστούς φραπέδες φιέστα ζομγ ζομγ” κλπ.
900 ποστς να κάνετε, πράματα που ξέρω θα μου πείτε, απλά δεν μπορώ να τα “ακούσω”.

Οσο mainstream κι αν είναι, είναι λίγο κλασμένος εδώ μέσα οπότε προσθέτω:

red hot chlli peppers (blood sugar κι επειτα)
rage against the machine (renegades)
danzig (απ’ το ομώνυμο μέχρι τέλη 90’s)
ac/dc
slipknot
audioslave
linkin park

edit: ακυρο. δεν ειναι κλασμενος. τωρα ειδα το πολ