The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

γνώμες, γνώμες. πιθανά αυτοί που διδάσκουν στο UCLA, πρέπει να τους μάθει μπαλίτσα ο άρχοντας. (pun intended). Θα βγάλει μια πολύ βασική πλοκή γουαναμπίδικη πάνω στο σαουρον, που θα πρέπει όμως μετά να κουμπώνει και πάνω στον “άρχοντα”. τεσπά, δεν μου λέει και πολλά. κι αν ήταν για κοροιδια το σερφ του λεγκολας, έδω τα κατατέκα που κάνουν τα έλφ ? αν θέλω να δω μάρβελ ή ασιάτικο, μπορώ να δω αυτό. σε λιγο θα σου έχει κανεναν με plates να κανει κωλοτουμπές, ξερω γω. α ναι και οι διάλογοι της οκάς. μι ταρζαν γιου τζέην. ifriend, i deusexmachina, σε μια σκηνή που φτιάχνει και λύνει “δράμα” του 5λέπτου για να γεμίζει χρόνο. Προφανώς αυτό το γράψιμο, δεν φτάνει ούτε στο 1/1000 αυτό που κάποιος έφαγε τη ζωή του να το τελειοποιεί. Δεν με αηδιάζει, όπως πολλούς Τολκάδες, αλλά προς το παρόν είναι λίγο hifantasy by anyother name. Αν δεν είχαν δικαιώματα, θα στεκόταν σαν κάτι φοβερά τζενέρικ.

1 Like

Για πες παραδειγματα καλων γραφιαδων να γελασουμε

Για τον JRR μιλάω. Ο τύπος έγραφε για δεκαετίες τα έργα του, για να έρθουν τώρα να τα κάνουν κάτι λίγο καλύτερο απο σιτκομ, σε επίπεδο διαλόγων… και πλοκής ? Θέλανε να είναι μάγκες ? Ας ζητάγανε απο τον GG.Kay, που βοήθησε τον υιό να τελειώσει το Silmarillion, να παίξει μπαλίτσα… αλλά μετά δεν θα ήταν τόσο ντίσνει φάση… με εμφασή στη διαφορετικότητα και ψιλο-woke τσαχπινιές.

3 Likes

don’t be woke. be a man.

2 Likes

μεγάλο παλικάρι.

PrimalRager gatekeeper of the seven keys

Ομορφο το Νουμενορ. Ωραιες λεπτομερειες απο δω κ απο κει, αλλα το γραψιμο μου φαινεται βαρετο. Επισης, προσωπικο μου προβλημα, με ενοχλει πολυ αυτη η προσπαθεια να βαζουν μοντερνες συμπεριφορες κ διαλογους με υπονοια comic relief k witty exchanges. Βλεπε πχ Χαλμπραντ
Θα θελα η σειρα, κ ειδικα το Νουμενορ κ η Γκαλαντριελ να ηταν solemn. Aυτο ειναι κ κατι που παραδεχομαι στο Game of Thrones. Ποτε δεν σαχλαμαριζουν η βαζουν διαλογους που ακουγονται μοντερνοι.
Θα ηθελα πολυ να ειχε γραψει για την σειρα ο Kay που ανεφερε ο primalrager, αλλα που τετοια τυχη

3 Likes

Καταλαβα, εισαι απο αυτους που διαβαζουν βιβλια, βλεπουν τις σειρες/ταινιες, και μετα λενε “μα γιατι δεν ειναι σαν τα βιβλια?”. Οκ δεν εχουμε κανενα κοινο σημειο αναφορας τοτε, οποτε ανουσιος καθε διαλογος.

Ποιες ειναι οι woke τσαχπινιες? Και που ειναι η εμφαση στην διαφορετικοτητα? Αν καθεσαι να βλεπεις μια σειρα και το πρωτο που προσεχεις ειναι το χρωμα του δερματος καποιων, I’ve got bad news from you

1 Like

εδώ δεν υπάρχουν καν βιβλία, αλλά αποσπάσματα που γεμίζουν με γράψιμο του ποδαριού, και αμπελοφιλοσοφιές. Μεταξυ ενος βιβλίου και μιας μεταφοράς σίγουρα θα υπάρχουν αλλαγές και δέχομαι μια κοπτοραπτική, για να βγει ενα έργο, λχ 2 και οχι 5 ώρες κτλ κτλ ή να δουλεύει ανάλογα με το τι το κάνεις βλ θεατρικό, κινηματογράφο, σειρά κτλ λχ αρκετά πιστά ήταν τα hunger games στα βιβλία τους.

Απλά όταν διαβάζω άτομα που λένε ανούσιος ο διάλογος, ή τρολλάρουν ή πετάνε την μπάλα στην εξέδρα, θυμάμαι, γιατί έχουμε αυτούς που έχουμε σε θέσεις ανυπευθυνοευθήνης και αποφάσεων. Γιατί ο επαναστάτης γραφιάς που το παίζει ιστορία, έλεγε, να πάμε στο τάδε κανάλι, αλλά να μην πεις αυτά που σκέφτεσαι, αλλά αυτά που θα σου πουν, για να μην έρθει σε δύσκολη θέση ο κύριος πρόεδρος. *(εσωτερικό ανέκδοτο)

Αδιαφορώ για το χρώμα δέρματος. Woke τσαχπινιές και γράψιμο της πλάκας ? O χειρισμός του “Stranger” που είναι και λευκός. Θέλω να βλέπω, ρεαλιστικές συμπεριφορές. άμα είναι να κάνεις ενα “σκοτεινό κόσμο” λουνα πάρκ, για να μεταδώσεις, μηνύματα ηθικής …αστό. Ή κάνε τα αρκουδάκια της αγάπης, στη γη του BDSM.

1 Like

Οι περισσότερες συζητήσεις στο διαδίκτυο, φαίνεται να αναλώνονται στο κατά πόσο μιλάμε για πιστή μεταφορά (δεν είναι), στις διάφορες απεικονίσεις σε σχέση με τα βιβλία κλπ.

Πέρα από όλα αυτά, τα οποία είναι και αρκετά ανούσια, αφού μιλάμε για διαφορετικά μέσα ψυχαγωγίας, υπάρχει το καθαρά τηλεοπτικό κομμάτι το οποίο έχει και την περισσότερη λογική να κρίνουμε αφού αυτό βλέπουμε στην τελική.

Αρχικά η παραγωγή είναι εντυπωσιακή, μουσική μια χαρά, το casting σε γενικές γραμμές επίσης είναι οκ (γελάω με τα σχόλια περί χρώματος ηθοποιών ήμαρτον).Τα σχετικά απότομα κοψίματα σκηνών και οι μεταφορές από μέρος σε μέρος, είναι επίσης ταιριαστά και σε κάνουν να αισθάνεσαι μέρος ενός μεγαλύτερου κόσμου που ενώνεται από κοινές θεματικές, οι οποίες έως τώρα είναι κάπως αόριστες αλλά υπάρχουν (πχ η απειλή ενός άγνωστου κακού, το aftermath ενός πολέμου).

Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα κατ’εμέ, που λέγεται σενάριο.Υπερβολικά εισαγωγικά τα πάντα μέχρη στιγμής, μερικοί γνωστοί χαρακτήρες εδώ, κάτι ακουστά τοπία από εκεί, και πλήρης απουσία κάποιας κεντρικής ιστορίας ή έστω μικρότερων που να τραβάνε την προσοχή.Δε ξέρω μου φαίνονται αρκετά βαρετά τα όσα διαδραματίζονται ως τώρα, και η ωραία ατμόσφαιρα δε μπορεί να σε σώσει όταν δεν έχεις κάτι να πεις.Πραγματικά απορώ πως θα μείνει ένας θεατής που δεν έχει σχέση με Τόλκιν από την μία, και πως δε θα στραβώνει με τις αλλαγές (Γκαλάντριελ τύπου Άρια Σταρκ) ένας φανατικός του από την άλλη.Ως τώρα τι βλέπουμε? Ένα random σχέδιο για την δημιουργία της Μόρντορ? 3 επεισόδια σε σύνολο πόσων? 8-10?

Πιθανόν το πλάνο τους να είναι μεγάλο και να περιλαμβάνει πολλές σεζόν, απλά ως τώρα είναι αρκετά boring όλο αυτό.Φυσικά είναι νωρίς για να κριθεί οπότε βλέπουμε…πάντως το μεγαλείο που περιμένεις σε ότι έχει σχέση με ΑΡΧΟΝΤΑ φαίνεται εκ πρώτης όψεως να απουσιάζει.

4 Likes

5 σεζόν σχεδιάζουν σε πρώτη φάση, ανάλογα και με την απήχηση. Αν και κόβω, αν πέσει η ακροαματικότητα, μετά το ανοιχτήρι, να το δίνουν σε άλλους showrunners. Είναι πολλά τα λεφτά για να το “κόψουν” αλλά δεν είναι πολλά για να το αλλάξουν σε κάτι πιο “παραδοσιακό”.
Επίσης με τέτοιο μπάτζετ, έναν - δυο Α list, δεν μπορούσαν να βρούν ? Αν και γουστάρω να δίνονται ευκαιρίες σε νεους ηθοποιούς, όταν έχεις κάτι μεγάλο, καλό είναι να φροντίζεις και για το πως θα βγεί.

Είχα διαβάσει όλα τα βιβλία του Tolkien προ 20ετίας αλλά να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα.
Τα έχετε πει πολύ ωραία ήδη για τα προβλήματα της σειράς. Κ εγώ βαρέθηκα γρήγορα.

Θα πρόσθετα επίσης ότι τα πάντα είναι πάρα πολύ στιλιζαρισμένα. Ας πούμε ότι στις περιοχές των ξωτικών αυτό μπορεί να το δεχθείς, αλλά το ίδιο είναι παντού, τα πάντα δείχνουν πολύ ψεύτικα, σχεδόν θεατρικά.

Eleanor / Nori η κορυφή του κάστινγκ

1 Like

5 Likes

οχι. το λέω ειρωνικά. υπεύθυνοι, που όταν γίνει κάτι, βγάζουν την ουρά τους απ’εξω. read between the lines.

Πανευκολα? Γαμαει η ιστορια ως τωρα.

Δοκιμασε ξανα :stuck_out_tongue: Η σειρα θα εχει 4-5 σεζον και αρα καμια 40-50αρα επεισοδια.
Αν ειναι δυνατον να κρινεται ως blockbuster του σινεμα και να απαιτουμε δραση εδω και τωρα.

Εχ, πληρως υποκειμενικο. Δεν εχω βαρεθει ουτε δευτερολεπτο προσωπικα.

1 Like

A, τότε αλλάζει το πράγμα.

ezgif.com-gif-maker

3 Likes

στο μετακριτικ,
38 “κριτικοί” βάζουν 7/10.
Οι οπαδοί - ~3000 - 2.9/10 …

argumentum ab auctoritate

Ποια αυθεντία ? Απλά λέω οτι δείχνει - παρά το εντυπωσιακό άνοιγμα, που μπορεί να έχει να κανει και με το οτι οσοι έχουν prime, μόνο που δεν τους κάνανε κλύσμα, τη σειρά, δείχνει να λαμβάνει κακές κριτικές, απο το κοινό. Τπτ περισσότερο ή λιγότερο.

1 Like