The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Μερικά επεισόδια μετά και 3 πριν το φινάλε, η σειρά παραμένει για εμένα ένα fun, fantasy fan-fiction project βασισμένο -όσο πατάει η γάτα- στον κόσμο του Tolkien, όμως τα βασικά της προβλήματα έχουν υποθέτω γίνει established πλέον, τα οποία δεν είναι άλλα από το σενάριο/ιστορία που έχουν σκαρφιστεί οι δημιουργοί + την ανάγκη να πλασάρουν τη σειρά στο γενικότερο ύφος των ταινιών του Jackson:

Το σεναριακό κομμάτι, το βρίσκω αφάνταστα generic και άψυχο, με βασικά tropes των fantasy settings πεταμένα εδώ και εκεί -quests, θρύλοι, ήρωες, villains κτλ- χωρίς όμως να ενδιαφέρομαι πραγματικά για τίποτα και για κανένα, ούτε και να με πείθουν οι χαρακτήρες απόλυτα, ή τα κίνητρά τους να με κάνουν και εμένα να συμπάσχω μαζί τους. Οι περισσότεροι ετεροκαθορίζονται από κάποιο task ενώ όσοι γίνονται λίγο fleshed out παραπάνω, δεν αρκεί νομίζω για να τους προσδώσει κάποιο πραγματικό gravitas σαν τρισδιάστατους χαρακτήρες. Δεν περιμένω ούτε θέλω να χάσουν τον αρχετυπικό τους χαρακτήρα οι πρωταγωνιστές (μου αρέσει πολύ το κομμάτι με τους Χαρπφουτ, συνεχίζει να μου θυμίζει παλιό καλό απλό fantasy άλλων δεκαετιών, ενώ ο χαρακτήρας του Ξωτικού στρατιώτη με έχει κερδίσει), αλλά θα ήθελα να γίνω περισσότερο invested σε αυτούς και το όποιο δράμα κουβαλάνε.
Πέρα από την ανέμπνευστη γραφή σαν γραφή, έχει γίνει τόσο δουλειά - πασάλειμμα στο world build, το οποίο δεν μου προκαλεί επουδενί κάποιο δέος αντίστοιχο πχ την Μέσης Γης του Jackson ή τo complexity ενός κόσμου σαν πχ το Westeros. Η ιστορία 6 επεισόδια τώρα, ίσως πχ και λόγω κατακερματισμένης αφήγησης, δεν με έχει αγγίξει ούτε με έχει κάνει να περιμένω να δω τι θα γίνει στη συνέχεια με κάποιο σοβαρό ενδιαφέρον. Πάει κάπου, αυτό είναι σίγουρο, αλλά δεν πάει με το ενδιαφέρον που θα περίμενα να πηγαίνει, σε ένα κόσμο τόσο μεγάλο και βαθύ όπως η Μέση Γη. Και αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Tolkien ήταν ο μεγαλύτερος μυθοποιός του 20ου αιώνα, είναι τεράστιο κρίμα που ακόμα και με λίγα appendix στη διάθεσή τους, οι δημιουργοί έβαλαν οι ίδιοι φρένο στην δημιουργικότητά τους.

Και κάπου εδώ έρχεται το πρόβλημα με τις ταινίες του Jackson: η σειρά φαίνεται να πασχίζει να αντιγράψει το ύφος και το στυλ τους, ξεχνώντας εντελώς ότι πρέπει να έχει και δική της προσωπικότητα και χαρακτήρα. Μου φαίνεται τόσο κρίμα, που αφού έχουν κάποια λίγα δικαιώματα από το πρωτότυπο υλικό, δεν πήγαν full guns blazing να του γαμήσουν τα μάτια και να κάνουν κάτι πραγματικά πρωτότυπο και ξεχωριστό, μια Μέση Γη 3000 χρόνια πριν που δεν έχουμε ξαναδεί - ούτε φανταστεί (αυτοί που anyway την γνωρίζουν μόνο από τις ταινίες). Αντ’ αυτού, προσπαθούν να ‘‘δέσουν’’ αισθητικά, οπτικά και υφολογικά τη σειρά με την τριλογία του LotR, κάτι που όσο εντυπωσιακή την κάνει οπτικά, άλλο τόσο βαρετή φαίνεται σταδιακά. Δεν μιλάμε 100 χρόνια πριν, μιλάμε μια ολόκληρη εποχή χιλιάδων ετών - και πάλι, είναι στα ίδια standards με τις ταινίες του Jackson. Είναι εντυπωσιακό σαν production, αλλά βαρετό σαν θέαμα -ειδικά μετά που το μάτι συνηθίζει τα εντυπωσιακά εφε και την πεντακάθαρη φωτογραφία-

Και κάτι τελευταίο, αυτό που με ‘‘τσακίζει’’ εντελώς :stuck_out_tongue: ,είναι ο συνδυασμός των 2 παραπάνω στοιχείων όταν έχουμε ψευτοεπικούς-φιλοσοφικούς διαλόγους:
‘‘Ξύπνησα και ένιωσα όπως το φρέσκο νερό γεμίζει τις ραγάδες ενός γερασμένου κουβά’’
‘’ Πήγαινε και μην κοιτάξεις πίσω, σαν το σύννεφο που αφήνει τις κορυφές των βουνών όταν φυσάει το χειμωνιάτικο αεράκι’’
‘‘Οι άνθρωποι εδώ είναι περήφανοι, σαν το γρασίδι του κάμπου που δεν λυγίζει από τις σταγόνες της βροχής’’
‘‘Η επιθυμία σου λαίδη μου είναι διαταγή, όπως όταν ο κεραυνός σκίζει τον αέρα στη μέση μιας καταιγίδας’’

Γ-Α-Μ-Ι-Ε-Σ-Τ-Ε :stuck_out_tongue:

Δεν μου κάνει εντύπωση πάντως που για την εν λόγω σειρά δεν γίνεται πλέον κανένα ιδιαίτερο buzz ή θετικό σούσουρο όπως μάλλον θα έπρεπε να γίνει, έπρεπε να τολμήσουν και έκαναν το ακριβώς αντίθετο…δεν μου αρέσει να κάνω shit-posting και δυστυχώς έτσι φαίνεται -αλλά δεν είναι, άφησα και την συνδρομή στο prime :stuck_out_tongue: για να το βλέπω τις Παρασκευές, περνάω γενικά καλά, αυτό το toxic ξέσπασμα του fanbase (όποιο fanbase είναι αυτό) είναι ακραία υπερβολικό και άδικο. To story της Νόρι-Πόπι-Ντόρι-Σόρι-κτλ και του φίλου Στρατιώτη, τα υπόλοιπα ευχάριστα μέσα στην άπειρη generic-ιλα τους. Όμως όσο περνάει η σειρά, τα κουστούμια/σκηνικά/εφέ/φωτογραφία κτλ συνηθίζονται και δεν προκαλούν κάποια εντύπωση, τόσο το σενάριο, η ιστορία και η ‘‘φιλοσοφία’’ της σειράς αρχίζουν να χάνουν έδαφος και να αποδυναμώνονται…

9 Likes

Ωραίο κείμενο, το γαμιέσται όμως είναι με ε στο τέλος. Είναι, εσείς γαμιέστε.

2 Likes

Α νομιζα ειχα ποσταρει μετα την Παρασκευη.

Εξαιρετικο το 5ο επεισοδιο. Δενουν οι ιστοριες μεταξυ τους μια χαρα, και μαθαινουμε κι ενα σωρο πραγματακια για την σημασια διαφορων αντικειμενων, προφητειων και concepts σιγα σιγα. Συντομα θα μαθουμε περισσοτερα και για τον μυστηριωδη τυπο που επεσε με τον κομητη.

Θα μπορουσα να βλεπω Γκαλαντριελ να ξεφτιλιζει ανθρωπινα στρατιωτακια για ολοκληρο επεισοδιο διαρκειας μιας ωρας προσωπικα. Η ιστορια της μου αρεσει παρα πολυ βασικα, και ολες οι φασεις στο Νουμενορ απο τις αγαπημενες μου.

1 Like

Άρχισε σιγα σιγα να φθινει η σειρα και για μενα. Ειναι τοση η αγαπη μου για την Μεση Γη που δεν αρκουνε οι ωραιοι Νανοι, ο Ελροντ, και το μυστηριο του Ανταρ για να ισορροπησουν την ξενερα που προκυπτει απο το γραψιμο και το ξεσκισμα του lore.
Συνεχιζω να το βλεπω με ενα χλιαρο ενδιαφερον, αλλα εχω αρχισει να χαμηλωνω πολυ τις προσδοκιες μου. Στο τελευταιο δε επεισοδιο, εδραιωθηκε και μια ξενερα που νιωθα και δεν προσδιοριζα οσο καιρο. Δεν βγαζει καθολου αισθηση οτι κατι κοσμογονικο διαδραματιζεται. Το scale ειναι πολυ μικρο. Εκστρατεια Numenor και βλεπουμε 3 πλοια με 150 ατομα μαζι με τους ναυτες. Τα ιδια και η διαδικασια αλλαγης σε Mordor. Κατι ντουζινες Ορκ. Που πηγαν αυτα τα περιφημα 500εκ που δοθηκαν? Ποσο μαλλον απο την στιγμη που δεν εχει και ιδιαιτερα γνωστους ηθοποιους

6 Likes

Είμαι αισιόδοξος ότι την παρτίδα θα τη σώσουν οι Sauron και τα δαχτυλίδια με τα επακόλουθά τους. Και οι μάχες που ελπίζω να υπάρξουν.

1 Like

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να περιμενει να δει κανεις χολιγουντιανο μπλοκμπαστερ στην πρωτη σεζον μιας σειρας 5 σεζον που βασιζεται στο χτισιμο χαρακτηρων και στο φανταστικο worldbuilding ως τωρα.

Δεν υποσχεθηκε ποτε η σειρα να σας δωσει επος με βιολια και μαχες με 5000 ορκς, και καλα κανει που δεν δειχνει και τιποτα τετοιο φυσικα.

Θεωρω οτι συνηθως κανεις απλα αντιλογο for the shake of it. Μπορει φυσικα και να κανω λαθος. Αν ομως φανταζοσουνα στην Μεση Γη εκστρατειες με 3 διμοιριες newμπιδων και την κοσμογονικη μετατροπη σε Mordor απο 5-6 παρεες απο Orcs εγω παω πασο και δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο. Δεν ειναι θεμα βιολιων. Ειναι θεμα συνεπειας σε αυτο πανω στο οποιο χτιζεις και χρησιμοποιεις για να βγαλεις τα λεφτα σου. Ειναι οι μυθοι και η ιστορια της Μεσης Γης και οχι των Μεσογειων.
Στην τελικη δεν διαφημισαμε εμεις την σειρα για τα 500εκ που κοστισε και το hollywooντιανο της μεγεθος.

6 Likes

Καταρχας ειναι sake, και κατα δευτερον, δεν υπαρχει αντιλογος. Την αποψη μου λεω, οπως κι εσεις τις δικες σας. Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε για να μπορω να εκφερω μια διαφορετικη αποψη.

Που ακριβως ειδες εσυ την μετατροπη σε Mordor, για να τσεκαρω κι εγω μηπως εχασα κατι? Και που ακριβως παιχτηκε εκστρατεια ακομα? Εσυ δηλαδη βλεποντας τα πρωτα 5 επεισοδια καταλαβες οτι η μαχη μεταξυ Orcs και humans/elves θα ειναι αναμεσα σε καμια 40αρια ορκς και 150 Νουμενοριανς? Ή μηπως μπορεις απλα να κανεις υπομονη και να δεις ποια ακριβως θα ειναι η μαχη οταν αυτη συμβει?

Το να δηλωνει κανεις οτι αυτη η σειρα δεν δικαιολογει το μπατζετ που εχει, ειναι τουλαχιστον αστειο. Η παραγωγη ως τωρα ειναι επιεικως εξαιρετικη και grandiose, κατι που φαινεται απο ολα τα σκηνικα που εχουμε δει ως τωρα. Απο τα CGI, εως τα κοστουμια, εως τα πανοραμικα πλανα και τις κατασκευες που εχουν γινει, τα σκηνικα, και το μακιγιαζ.

Γενικα τα παραπονα που διαβαζω δυστυχως ολα αναγονται στο “δεν το εκαναν οπως το ηθελα εγω”, και παντοτε επιστρεφουμε σε αυτο, που ειναι και η ουσια:

Εμενα προσωπικα μου φαινεται πολυ πιο ρεαλιστικο το να βλεπω μερικες ορδες απο ορκς σε κλιμακα 100 ορκς να καταστρεφουν ενα χωριο επισης 100 ανθρωπων, απο το να βλεπω αυτο το πραγμα, το οποιο μου προκαλει απεχθεια και το βαριεμαι απιστευτα, σε οσες ταινιες και να το δω (που ειναι στις πολλες δεκαδες):

Η γκρινια πουλαει γενικα, η δικη μου ερωτηση ειναι γιατι καποιος να κατσει να βλεπει σειρες που δεν γουσταρει, μονο και μονο για να κανει σεντονια μετα για το ποσο σκατα ειναι ολα και ποσο αποτυχια ειναι. Προσωπικα δεν το κανω, οταν μια σειρα σταματαει να μου αρεσει, απλα σταματαω να την βλεπω. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια.

Μετά από μήνες που έχω διαβάσει και ακούσει τα μύρια όσα και δεν έχω μιλήσει καθόλου, ας πω κι εγώ μια γνώμη. Α και να συστηθώ: παλαιός και καμμένος οπαδός του Tolkien έργου.

Η σειρά φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερη από όσο περίμενα!

Φυσικά, έχει αρκετά ελαττώματα που έχουν εξαντληθεί νομίζω από τους προλαλήσαντες. Εμένα περισσότερο με ενοχλεί η συναισθηματικά άχρωμη απόδοση των υψηλών ξωτικών - και ειδικά της Galadriel, μου αρέσει όμως ο Elrond! - και η εμφανής απουσία αυτής της σχεδόν θρησκευτικής αίγλης που κυκλώνει σχεδόν οτιδήποτε έχει να κάνει με την Arda.

Το ερώτημα είναι ένα: είναι ο κόσμος του Tolkien ιερό κειμήλιο ή μια ανοιχτή σε ερμηνείες και αποδόσεις μυθολογία;

Για όποιον φυσικά πιστεύει το πρώτο, η σειρά δεν μπορεί παρά να είναι 0 στα 10.

Επειδή προσωπικά κλίνω προς το δεύτερο - διαχρονικά εξάλλου η τέχνη οφείλει να βρίσκεται σε μια αέναη διαλεκτική - βρίσκω ότι η σειρά έχει τα δικά της δυνατά σημεία. Η πολύχρωμη απόδοση της Μέσης Γης μου φαίνεται πολύ επιτυχημένη, είμαι αρκετά ΟΚ ως τώρα με τις αυθαίρετες ιστορίες που εκυλίσσονται και, ΚΥΡΙΩΣ, βρίσκω την ανάπτυξη των ιστοριών να είναι πολύ κοντά στο Tolkien πνεύμα, κι ας φαίνονται ως μεταμοντερνισμοί. Η καλύτερη δουλεια έχει γινεί σαφέστατα στην σκοτεινότερη απόδοση των orcs και στο εξαιρετικότατο χτίσιμο του Sauron.

Θα πούμε περισσότερα όταν τελειώσει ο κύκλος!

4 Likes

Ξεχασες το μαρκετινγκ στα 500. Πρεπει να ναι και το μεγαλυτερο κομματι. Τα κοστουμια ειναι μετριοτατα. Μονο το cgi εχει κοστισει σεβαστο ποσο. Η τελος παντων αξιζει των λεφτων που εχουν δωθει.

Οσο για κατι Mordor κτλ, αυτο ακριβως ειναι το προβλημα της σειρας. Ειναι φτιαγμενη για ανθρωπους που δεν τους ενδιαφερει η Μεση Γη και ο μυθος της, παρα μονο πολυχρωμα cgi και γραψιμο που προσβαλει την πηγη εμπνευσης.

Να σχολιασω επισης ο,τι εδω σε εκφραζει ο “ρεαλισμος”, να τον βρασω μιας και δεν συναδει με την εξιστοριση, αλλα στο House πχ που ζηταμε ρεαλισμο διαφωνεις.

Τα Orcs μου αρεσουν και μενα αρκετα. Sauron εννοεις τον Halbrand? Αν ναι, προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου. Φυσικα ειναι θεμα ερμηνειας οπως λες και συ, αλλα δεν μου καθεται καθολου καλα αυτη η σχεση μεταξυ Galadriel k Sauron αν ειναι αυτος. Υποτιμαει το ιστορικο και των 2

Νομίζω πως δεν ειναι αυτός ο Sauron!

(Υπενθυμίζω πως ο Sauron της δεύτερης εποχής είναι ένας τύπος που όχι μόνο έχει την μορφή του αλλά μπορεί να αλλάζει μορφές, να παρουσιάζεται ως όμορφο ξωτικό, άνθρωπος ή οτιδήποτε γουστάρει και να είναι γοητευτικός…)

Sauron

meteor man

Εδώ, πρώτοι από όλους :stuck_out_tongue:

Εγώ λέω άλλος…

Μήπως ο ξανθός τύπος που φτάνει στο σημείο πρόσκρουσης του meteor man;

Summary

Summary

Galadriel είναι ο χειρότερος συνδυασμός Rey και Kylo Ren που θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς

Αφού μου πέρασαν τα νεύρα μετά το πρώτο επεισόδιο έκατσα και είδα τα υπόλοιπα τις τελευταίες μέρες. Δυστυχώς μου είναι αδύνατον απλά να αγνοήσω τα εγκλήματα που γίνονται αυτή την στιγμή. Υπάρχουν κομμάτια της όλης μυθολογίας του Tolkien που είναι ανοιχτά σε ερμηνεία και θα μπορούσε μια καλή πένα να δημιουργήσει πάνω σε αυτήν. Αλλά η σειρά δεν κάνει τίποτα τέτοιο. Παίρνει κάτι ήδη established στην μυθολογία και απλά του γαμάει τη μάνα. Ότι θα έβλεπα και γκρίζες ζώνες σε Tolkien δεν το περίμενα ποτέ (σκηνή Halbrand Galadrien στο 5ο )

Οι τύποι δεν ήθελαν να κάνουν Tolkien. Απλά αγόρασαν το brand που λόγω των ταινιών του Jackson πλέον πουλάει, και στο fantasy δεν είναι εύκολo να βρεις brand που να πουλάει. Δεν έχει καν νόημα να κάνεις ανάλυση-κριτική. Δυστυχώς ως ένα βαθμό τον χαμό που γίνεται με τους φανς και το θάψιμο που πέφτει το θεωρώ δικαιολογημένο.

Το ακόμα χειρότερο είναι αυτό που έγραψε ο Lupin όμως.

Η έλλειψη διαλόγων στα βιβλία έχει εκθέσει ανεπανόρθωτα τους σεναριογράφους. Ο Jackson είχε υλικό στα χέρια του και τα πήγε περίφημα στους Άρχοντες (κατά την γνώμη μου πάντα). Αλλά ακόμα και το δικό του team εκτέθηκε στα Hobbit σε σημεία (λίγα πάντως) που δεν είχαν υλικό και χρειάστηκε να γράφουν δικούς τους διαλόγους. Δεν ξαναγράφεις Tolkien από την αρχή. Απλά δεν γίνεται.

Δυστυχώς θα το συνεχίσω, εντελώς μουδιασμένος μεν αλλά δύσκολα μπορώ να αντισταθώ σε κάτι που προέρχεται από Tolkien, έστω και αν είναι τόσο κακό μέχρι στιγμής.

Το ποιος είναι ο Sauron, από όσους μας έχουν παρουσιάσει, μου είναι τόσο μα τόσο αδιάφορο.

3 Likes

Ειναι γυναικα :stuck_out_tongue:

Καλα, οχι απο ολους, οι περισσοτεροι ειπαν οτι αυτος ειναι ο Sauron μετα το πρωτο επεισοδιο (!)
Εγω δεν πιστευω οτι ειναι ο Sauron παντως. Πιο πιθανο να ειναι ο Gandalf :stuck_out_tongue:

Δεν διαβασες καν τι εγραψα, αλλα τελος παντων, γκρινια γκρινια γκρινια οκ απλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει κουραση να διαβαζεις μονο γκρινια σε οποιοδηποτε τοπικ. Η Μορντορ ΔΕΝ ΕΧΕΙ δημιουργηθει ακομα. Δεν μας εχουν δειξει την μετατροπη των South Lands σε Mordor. Ουτε ηφαιστειο υπαρχει, ουτε Mount Doom, ουτε τιποτα. Κατι λαγουμια εχουν αρχισει να σκαβουν. Απο καπου πρεπει να αρχισει.

Συγκρινεις βεβαια δυο εντελως ανομοια πραγματα καθως ουδεποτε συμφωνησα βασικα οτι δεν βρισκω ρεαλιστικες τις σκηνες μαχης στο House Of Dragon. Αποφασισες αξιωματικα οτι οι σκηνες μαχης με τον Daemon ηταν μη ρεαλιστικες, αυτο δε σημαινει οτι το δεχθηκαμε και ολοι οι υπολοιποι.

Μοιάζει με γυναίκα στο πρώτο πλάνο, με άνδρα στο δεύτερο. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε. Λεπτομέρειες όμως. Επιμένω όμως, ο Sauron της δεύτερης εποχής μπορεί να είναι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ. Σύμφωνα πάντα με το Tolkien υλικό.

1 Like

Να πω και για αυτό κάτι. Είναι το μόνο κομμάτι που δεν με έχει εκνευρίσει ως τώρα. Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, είναι και πολύ μικρό στην όλη ιστορία ως τώρα. Αλλά νομίζω ο λόγος που λειτουργεί κάπως καλύτερα από τα υπόλοιπα είναι επειδή είναι το μόνο κομμάτι που δεν κάνει συνεχείς αναφορές στην μυθολογία της Μέσης-γης. Μοιάζει σαν κάτι εντελώς ξεχωριστό, θα μπορούσε να μπει στην νέα σειρά Willow για παράδειγμα χωρίς καμιά αλλαγή. Ίσως αν αποφάσιζαν να κάνουν μια μικρή low budget σειρά αποκλειστικά για αυτούς να βλέπαμε κάτι καλύτερο.

1 Like

Οχι οτι αποκλειεται, αλλα δε νομιζω να ειχαν βαλει γυναικα ηθοποιο να παιζει αντρικο ρολο χωρις λογο Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας λογος για κατι τετοιο :stuck_out_tongue:

Και ναι, μπορει να ειναι οποιοσδηποτε ο Sauron, απλα εγω τονισα οτι δεν προκειται για τυπο αλλα για τυπισσα :alien: