The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

Θέλω 8 επεισόδεια για να την ολοκληρώσω…

Πολυεπίπεδη σειρά, με πλήθος χαρακτήρων, προσωπικά αδυνατώ να τους συγκρατήσω όλους (πχ. αναφέρουν κάποιο όνομα και αναρωτιέμε ποιος είναι ενώ τον έχει δείξει και ξαναδείξει), μας δείχνει μια “άλλη” αμερική, την πραγματική αμερική κι όχι αυτή του hollywood και των αλλαξοκολιών ευήμερων σειρών. Χαρακτήρας ΜακΝάλτι απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΥ, εκλεπτισμένο χιούμορ, γίνεται βίαιη και ωμή όποτε πρέπει να γίνει, δεν σου τα δίνει όλα στο πιάτο αλλά θα πρέπει να βάλεις και το ρημάδι σου για να συσχετίσεις πρόσωπα με καταστάσεις. Τιμά δεόντως και τη φάρα μας. ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΤΣΑΡΤΑΣ… Αυτά προς το παρόν…

νομιζω αυτη τη στιγμη παιζει στο σταρ.

η χαρα των ξενυχτηδων αυτο το σταρ,εχω πετυχει BSG,carnivale,six feet under κατα καιρους και τωρα αυτο.

μονο καλιπορνια teens ξερουν να βαζουν τις ‘‘ανθρωπινες’’ ωρες.

http://www.youtube.com/watch?v=SMe-3jFdwLY

ισως η πιο συγκλονιστικη στιγμη των 5 σεζον.

αλλος ενας λογος γιατι αυτη η σειρα ειναι οτι καλυτερο εχει βγει τα τελευταια 10 χρονια.

επος.

Μετά από 2 χρόνια,χθες τελείωσα την σειρά.

Από την μια το Lost και οι άλλες εμπορικές χειμερινές σειρές,από την άλλη η ηδονή της αναμονής,με καθυστέρησαν λιγάκι,αλλά μπορώ να πω ότι τελείωσε για μένα η πιο αντιεμπορική-αντιτουριστική,‘βαθειά’,απαισιόδοξη,μίζερη,ιδιοφυής και λαογραφική σειρά που έχω δει.Σίγουρα η πιο ποιοτική.

Μια σειρά που όπως είπατε οι πιο πολλοί σε ανταμείβει επεισόδιο με επεισόδιο,δεν βγάζει λαγούς από το καπέλο για να εντυπωσιάσει,εμβαθύνει στα πιο σημαντικά κοινωνικά ζητήματα των καιρών,απαιτεί μια κάποια προσοχή από τον τηλεθεατή,και μια λογική σκέψη ανώτερης του μέσου couch potato.
Μια σειρά με ρεαλιστικούς πρωταγωνιστές και (κυρίως) δευτεραγωνιστές.Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Snoop,που έχει καταδικαστεί για φόνο,η προφορά της σε συνεντεύξεις είναι ΟΛΟΪΔΙΑ με αυτή στην σειρά (και το ίδιο μισητή :lol:),και γενικώς,αυτό το γκανγκστερικό υφάκι πρέπει να της έρχεται (και σε πολλούς ηθοποιούς) πολύ φυσικό!

2 highlights για μένα είναι η αρχή και το τέλος της σειράς,κάτι στο οποίο συμβάλλει το πανμέγιστο cover του ‘way down in the hole’ από tom waits,ερμηνευμένο από bling boys of alabama.Δεν έχω λόγια για αυτό το κομμάτι.Κάθε φορά που σκέφτομαι το οτιδήποτε σχετικό με το The Wire,μου έρχεται στον νου αυτό το κομμάτι!Απλά με έχει στοιχειώσει.

Τώρα θέλω να δω μια σειρά οικουμενικά αποδεκτή ως καλή,να δω πώς θα μου φανεί :lol:

Να πω ότι η σειρά υπάρχει σε Dvd και στα ελληνικά πλέον, με τίτλο ΟΙ ΔΙΩΚΤΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ.

(…)

Καθε πραγμα στον καιρο του, και Ο ΚΟΡΙΟΣ τον Αυγουστο.

ναι, μάλλον ήταν αντιεμπορική η λέξη κοριός. ελπίζω να μη κάνει η νατάσα συρεγγέλα αυτές τις μεταφράσεις τίτλων, γιατί την συμπαθώ

επίσης, έχει έρθει και στην ελλάδα το box με όλες τις seasons, το χα δει στο public αλλά δε θυμάμαι τιμή. από νετ το βρίσκεις με 80 ευρώ και σίγουρα είναι μια πολύ καλή επένδυση… φορμάτ “παλιάς” tv βέβαια, μην περιμένετε τπτ hd.

Το hd υπάρχει παντού στο internet τώρα πια…το boxset δεν το παίρνεις για το hd,το παίρνεις για να βοηθήσεις (όσο γίνεται) τον δημιουργό,για να λες ότι πλήρωσες για κάτι που γουστάρεις,και για συλλεκτικούς λόγους.
έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον

ωραιος ο παιχτης :slight_smile:

θα σου προτεινα το breaking bad , το εβλεπα πριν κ μετα το wire (μιας κ ειναι σειρα που τωρα παιζει αμερικη-εχουν παιξει 3 κυκλοι κ ετοιμαζεται 4ος) και οκ δεν εινα wire (τπτ δεν ειναι) αλλα εγω το βρηκα σουπερ κ απο πολλους θεωρειται η καλυτερη δραματικη σειρα αυτη τη στιγμη στην αμερικη κ τα εχει ολα

ρεαλισμο
σεναριο
ερμηνειες
σκηνοθεσια
εναλλαγη δραματος με χιουμοριστικες πινελιες

για μενα , ειναι η καλυτερη σειρα της τελευτιας 3ετιας.

οσον αφορα το boxset παιδια αξιζει τα λεφτα του,κ ειναι κ αυτο πουπε ο φιλος δειχνεις στο καναλι (ΗΒΟ) οτι οι ποιοτικες σειρες εχουν την ανταποκριση που τους αξιζει.

Θα το τσεκάρω.
Προς στιγμήν βλέπω το Treme…θες οι τηλεοπτικοί Lester και Bunk σε τελείως άλλους ρόλους,θες ο David Simon,θες η μουσική σκηνή της Νέας Ορλεάνης,θες οι κοινωνικές προεκτάσεις,είναι ελκυστική σειρά.

ωραιος ξανα.πιστευω πως στανταρ θα σου αρεσει το breaking bad και θα σου δωσει κ τον απαιτουμενο ‘αερα’ χιουμορ μετα απο 2 σειρες-βιβλια σαν τα wire/treme

παντως το wire ειναι μεγαλη λατρεια κ αποτυπωνεται μεσα σου για παντα

μονον οι χαρακτηρες φτανουν

mcnulty η απολυτη μπατσοφατσα ?

lester , poor man’s morgan freeman ?

bunk , παντα με το πουρο κ την ατακα στο στομα ?

avon barksdale/stringer bell ?

bubbles ?

ειμαι σιγουρος πως αν επαιρνες ενα αεροπλανο κ πηγαινες στη βαλτιμορη θαχες την εντυπωση οτι τωρα θα τους δεις να σκανε απο την γωνια με τα σηματα στο χερι :slight_smile:

τεραστια σειρα που δουλευει με word of mouth…

Με αυτό που λες για τον Lester έχεις το αμέριστο respect μου…από την πρώτη σκηνή που τον είδα αυτό μου βγάζει…
ο string και ο bubbs οι μέγιστες μορφές της σειράς…πάντα εκτός του μακ νάλτι :stuck_out_tongue:
ο bunk είναι ο αγαπημένος μου (μαζί με τους προαναφερθέντες,δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κανέναν!!!)
η κίμα η bad ass ψιλό κυνική λεσβία μπατσίνα?Απίστευτος χαρακτήρας.
Ο ηλίθιος αντιπαθητικός πορνομανής προϊστάμενος?
Ο γκέι μαλάκας παμπόνηρος σιχαμένος Ρολς?
ο γαμάτος αφεντικός Ντάνιελς?
Ο πρέζμπο?
Η Snoop -για σκότωμα από την πρώτη σκηνή- Πίρσον?

Πω τώρα τους θυμήθηκα όλους και στεναχωρέθηκα που τέλειωσε…και πέρασε μια μέρα…

:thumbup: και εγω αυτο ξεκιναω
για πες,ειναι επιπεδου wire τελικα?

κι εγώ έτσι το βλέπω, ενημερωτικά το είπα για όποιον σκέφτεται το ενδεχόμενο αγοράς.

Από τα 3-4 επεισόδια που έχω δει εγώ,λέω ΟΧΙ.
Και πάλι όμως είναι μια εξαιρετική κοινωνική-δραματική σειρά που εμβαθύνει.
Δεν θα καλύψει την ζωή της Νέας Ορλεάνης όπως κάλυψε την Βαλτιμόρη το The Wire,αλλά σίγουρα παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον

Ναι ρε κανει μπαμ οτι ο λεστερ ειναι ενας μικρος morgan ‘seven’ freeman :smiley:

σιγα την παρατηρηση

παραθετω 2 σκηνες που ειναι απο τις αγαπημενες μου (η μια ειναι η pio αγαπημενη μου ever)

η μεγαλοφυια του wire σε μια σκηνη διχως φαινομενικο διαλογο…

http://www.youtube.com/watch?v=KQbsnSVM1zM

fuck…fuck…fuck !!!

και η πιο αγαπημενη μου σκηνη

http://www.youtube.com/watch?v=5YRtgKjp7Kw

πως ενα φαινομενικα ασχετο κομματι σε αφηνει μαλακα…ο στελιος στο wire…

μπα, προσωπικα με κουρασε, εχω αφησει και 3-4 επς για το τελος της σεζον.

ενας λεστερ δε φερνει την ανοιξη

βεβαια παιζει θεουλης γκουντμαν, αλλα να

H καλύτερη σκηνή είναι στη 2η σεζόν:

τι ΗΘΟΠΟΙΑΡΑ

οντως σε αυτο τον κυκλο ο τυπος κλεβει την παρασταση 8O

Chris Bauer FTW

μωρη κουφαλιτσα σαμανε , εχεις δει κ εσυ το wire ? Αγαπουλα μου εσυ :stuck_out_tongue: