Νέο επεισόδιο στη μάχη Thom Yorke Noel Gallagher

Μιας κι εισαι οπαδος των Oasis, δεν θα μπορεις να μην αναγνωρισεις την ανωτεροτητα των συνθεσεων του Paul McCartney για παραδειγμα.
Αν και υπαρχουν δεκαδες καλυτεροι απο τον Γκαλαχερ.

ο ΜcCartney μετα τους Beatles δεν εκανε ουσιαστικα τιποτα…και η μπαντα ολη ηταν Συνθεση ο Lennon Μουσικος ο Harrison…

οσο για τον J.Page, γιατι βλεπω μ’αυτον εισαι, ειναι για μενα μακραν ο καλυτεροσ κιθαριστας ever… και για τις ικανοτητες του (εγραψε το καλυτερο σολο στο Stairway) αλλα κ τις ιδεεα κ τα νεα πραγματα που εφερε στην μουσικη…
αλλα δεν συμμετεχει πολυ στην δισκογραφια πλεον…

Κι ομως, αυτα που εγραψε (ο Μακ Καρντνι) ηταν πολυ σημαντικα. Κι αν δεν σ’αρεσε αυτος, εχουμε και λεμε:
Jimmy Page (ο αγαπημενος μου), Keith Richards, Roger Waters, Ritchie Blackmore, Tony Iommi, Pete Townshend, Freddie Mercury/Brian May, Steve Howe, Ian Anderson, Robert Fripp, Mark Knopfler… Αυτοι μονο απο τον χωρο της ροκ. Γιατι υπαρχουν και οι Steve Harris, Glenn Tipton/K.K. Downing κλπ που ειναι επισης τεραστιοι.

Για μισο, θελεις να σου πω εν ενεργεια τον καλυτερο Βρετανο συνθετη ή γενικα?

για το Page ειπα πριν…
δεν αμφιβαλλω καθολου γιατι απο μερικους απο αυτους εχει επηρεαστει κ ο ιδιος.
μιλαω για συνθετες που συνεχιζουν την δισκογραφια κ οχι καθε 5/6 χρονια βγαζουν δισκο.

STEVEN WILSON!!!

apo tous pleon pio talantouxous ana to pagosmio afti ti stigmi

Αν το θετεις ετσι, χωραει συζητηση. Γιατι με την προηγουμενη σου διατυπωση ηταν σα να εννοουσες οτι ειναι γενικα ο μεγαλυτερος Βρετανος συνθετης.
Απ’τους τωρινους παραδεχομαι τον συνθετη των Muse, (ο Bellamy ειναι?) τον Yorke κι απο παλιους που το παλευουν ακομα, τον Mick Box που κραταει ακομα και ετοιμαζεται να (συγ)γραψει καινουριο δισκο, σαφως τον Keith Richards που ειναι αγεραστος, τον Jeff Beck που ειναι για μενα μεσα στους 3-4 καλυτερους κιθαριστες-μουσικους της ροκ, τον Morrissey και μερικους ακομα που θα ξεχναω. (Στον χωρο της ροκ παντα, γιατι ανεφερα και παραδειγματα μεταλ συνθετων που ειναι κορυφαιοι.). Με την τωρινη Βρετανικη μουσικη σκηνη δεν ειμαι εξοικειωμενος ωστε να σου πω αλλα ονοματα αν και δε νομιζω οτι θα ειναι καλυτεροι απο τον Γκαλαχερ.

οντως με την προηγουμενη διατυπωση της αποψης μου εδωσα λαθος εντυπωση…
οταν ελεγα εν ζωη εννοουσα συνεχομενης κ οχι σταδιακης παραγωγης μουσικης, συναυλιες κλπ…
πιστευω πως κ ο Νοελ μπορει να σταθει διπλα σ’αυτους τους μουσικους γιατι ειναι κ ο ιδιος τεραστιος.
αν εχει ακουσει καποιος ολη την δισκογραφια των oasis θα καταλαβει…
οντως ο matt bellamy των muse ειναι για μενα το επομενο μεγαλο ονμα που θα γραψει ιστορια…

Αν εξαιρεσεις το οτι δεν συμφωνω επ ουδενι οτι μπορει να σταθει διπλα σε Keith Richards και Jeff Beck (αλλωστε ελαχιστοι μπορουν, μιλαμε για 2 μεγαθηρια οχι απλως του ροκ αλλα της μουσικης γενικοτερα), τοτε συμφωνω 100% στα υπολοιπα.
Ο Matt Bellamy θα ειναι ο σπουδαιοτερος ισως Βρετανος μουσικος των 00ς.

θα μεινει στην ιστορια τουλαχιστον ως στιχουργος γιατι στην αγγλια υπαρχρει πολυ τρελα για αυτον…
οσο για τον bellamy συμφωνω απολυτως… πολυ πρωτοποριακος…

kala sovaromiloume? kaneis den anafernei tous porcupine tree?#-o

+1000 για τον Bellamy…

Steven Wilson και Daniel Gildenlow λέω εγώ, αλλά μάλλον μιλάτε εδώ για πιο soft μουσική κατεύθυνση.

A και franz ferdinand επίσης, αλλά βέβαια λιγότερο από τους άλλους

Οι Porcupine φιλε μου ειναι υπερανω καθε συγκρισης…8)

Παντως για να ειμαστε δικαιοι, οι Oasis ηταν αυτοι που γραφοντας πολυ καλους δισκους στα μεσα των 90’s (στην ουσια επανεφεραν με μοντερνο τροπο την pop τραγουδοποιια των 60’s) τραβηξαν τα φωτα της δημοσιοτητας πανω τους και ανοιξαν χωρο για μια σκηνη μεσα απο την οποια ξεπηδησαν σπουδαιοι μουσικοι σαν τον Yorke (και ολους τους Radiohead) και τον Bellamy.

Οι Porcupine Tree κινουνται περισσοτερο στο χωρο του prog rock που δυστυχως δεν εχει την προωθηση που εχουν ενα καρο ανεμπνευστα britpop γκρουπακια.

τι σχεση εχουν οι Radiohead με τους Oasis??:-k