Γερμανικό thrash

Kreator!!!

Το enemy of god σκιζει.

Πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το τοπικ…Παναγιωτη τι να πεις γι’αυτη την δισκαρα!!Μια ακομα αδικοχαμενη μπαντα,ενα ακομα καλα κρυμμενο διαμαντι!!Εχει κατι τρελα σολιδια εκει μεσα!!Μου θυμιζουν παντως ελαφρως Kreator των πρωτον αλμπουμ χωρις φυσικα να ειναι κακο αυτο!!

Και εγω θεωρω τους Kreator σαν τους Βασιλιαδες του Γερμανικου Thrash!!Ακολουθουν ολοι οι αλλοι μετα!Αντε θα δουμε και Paradox στις 18 Γεναρη ρε!!

[SIZE=“4”]KREATOR !!![/SIZE]

O Mille Petrozza ειναι μεγαλη μορφη και καταφερνει παρα την επιθετικοτητα των τραγουδιων να χωνει σε μερικα απο αυτα μελωδιες στα φωνητικα και στα σολος ιδιαιτερα !!!

Στην δευτερη θεση Sodom .

kreator χαλαρα

η πιο ριφατη γερμανικη thrash μπαντα.

coma of souls απο τα αγαπημενα μου δισκια!!!

Hailstorms, tornadoes
Cold spells, untimely frosts
Heat waves and blizzards
Global death’s the cost
!!!

Μιας και επανήλθε το τόπικ στην επιφάνεια, ας προτείνω μία ακόμα μπάντα:

Toxin - Αphorisms ( 1989 )

Toxin - Two Sided Existence ( 1991 )

Αρχικά να πώ ότι όταν το όνομα ενός γκρουπ παραπέμπει στην πιο “thrash” λέξη του σύμπαντος, ξέρεις από πριν τι πρόκειται να ακούσεις!!

Δύο λόγια για την μπάντα: Υπήρχαν από το 1986, αλλά μόλις το 89 καταφέραν να κυκλοφορήσουν το δισκογραφικό τους ντεμπούτο, ονόματι “Aphorisms”. Η μουσική κατεύθυνση του γκρουπ είναι βέβαια χυδαίο και επιθετικό τευτονικό thrash. Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται για άλλη μία μπάντα που απλώς έπαιζε thrash, εδώ μιλάμε για μία από τις καλύτερες δουλειές στον χώρο. Βασικά, ούτε σαν όνομα δεν τους ήξερα και είχα μείνει όταν τους ανακάλυψα τυχαία προ διετίας. Με έναν ήχο αρκετά κοντά στους Kreator του Terrible Certainty, η κυκλοφορία αυτή άνετα είναι αντάξια του. Το χαρακτηριστικό γνώρισμα του μίνι αυτού άλμπουμ είναι ότι η μέση διάρκεια των κομματιών είναι γύρω στα 6 λέπτα… σπάνιο πράγμα για thrash τραγούδια, ε? Αλλά παρ’ όλα αυτά η συνέπεια των κομματιών δεν χάνεται σε καμμία στιγμή.

Το δεύτερο άλμπουμ τους “Two Sided Existence” κυκλοφόρησε το 91, και εδώ τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα. Η μουσική είναι ακόμα πιο ώριμη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θυσιάζεται η επιθετικότητα. Υπάρχουν κάποια νέα στοιχεία, όπως κάποια μελωδικά σημεία ( όπως στο 8 λεπτο έπος Disintegration ), φανταστείτε κάτι ανάμεσα σε Coma Of Souls και τα μελωδικά σημεία των Flotsam and Jetsam ή των Metallica του Master of puppets. Επίσης, υπάρχουν 2 τραγουδιστές, ο “κάφρος” και ο “μελωδικός”, το οποίο είναι αρκετά επιτυχημένο θα έλεγα. Γενικώς εκεί οπου η έμπνευση συναντά την επιθετικότητα υπάρχουν δίσκοι σαν το Two Sided Existence. Άνετα μία από τις καλύτερες στιγμές του thrash.

PS: @ akis272: όσον αφορά στους Violent Force απλά respect. Απίστευτα σολίδια λέμε!

οι KREATOR (ή KASATOR όπως τους έλεγε ένας φίλος μου :stuck_out_tongue: ) ήταν,είναι και θα είναι το μεγαλύτερο γερμανικό thrash συγκρότημα και ένα από τα 4 καλύτερα thrash παγκοσμίως:bow:

όποιος τους έχει δει ζωντανά,ξέρει ότι τα παλικάρια είναι εγγύηση !!!
+αναρχικοί στίχοι και θράς που σπάει μούτρα

δεύτεροι και καταϊδρωμένοι οι DESTRUCTION με το παντοφλέ μαλλί τους και τη σάπια γερμανική προφορά τους,εξίσου δυνατό θράς αλλά KREATOR δεν φτάνουν με τίποτα

Κάτσε ρε φίλε! :-k
Και εμένα οι Kreator μου αρέσουν περισσότερο, αλλά γιατί τόσο υποτιμητικά σχόλια για τον Schmier και την παρέα του; :?

Zodom για μένα! :smiley:

όχι και υποτιμητικά ρε φίλε
τους Destruction τους γουστάρω πολύ,αλλά για εμένα είναι κάτω από KREATOR

όσο για το μαλλί…απλά δες το Sentence Of Death EP

τιμημένη δεκαετία '80 8)

φυσικά και η εξωτερική εμφάνιση δεν παίζει ρόλο στη μουσική τους,αλλά είναι λίγο extreme για τα δικά μου γούστα

Tωρα ειναι σωστη η προταση σου.Διαβασα οτι θα ερθουν την ανοιξη απο τα μερη μας ?
Σεβασμος και στις αλλες μεγαλες μπαντες της Γερμανιας και ιδιαιτερο ρισπεκτ στους Tankard
για εκεινο το απολαυστικο live το Δεκεμβρη του 03 πριν τους Exodus.

:respect:

kreator και μετα το χαος .

πωπω αυτοι οι sodom ειναι πολυ ελεος .

Sodom και μετά το χάος.
Ντου στον απο πάνω!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol: :lol:
Sodomyyyyyy and luuuuuuuust…

ελα μωρε θρας ειναι .ολοι τα ιδια παιζουν :stuck_out_tongue:
μπλασμπιτ και ξυλο … λεμε τωρα

Nέο αίμα από την thrash - ομάνα:

Ιn Tyrannos - Die Maske Fällt (2007)

Eξαιρετικά λίγες οι πληροφορίες για αυτή την μπάντα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι από την Γερμανία και πέρσισυ κυκλοφόρησαν αυτήν την μπόμπα. Αν και κανείς θα περίμενε η μπάντα να παραπέμπει στα μεγαθήρια της σκηνής, ευτύχως ξεφεύγουν από αυτό καθώς έχουν αρκετά προσωπικό στυλ. Οι στίχοι τους είναι στα γερμανικά, κάτι που δεν ξέρω αν θα είναι αρεστό σε πολλούς. Πάντως πρόκειται για μία μπάντα που, όπως οι συμπατριώτες τους Reckless Tide, ξεπερνούν τα κλισέ του ήχου και δίνουν ελπίδες για το μέλλον της σκηνής. Φανταστείτε τους τεύτονικούς συνήθεις ύποπτους Kreator / Sodom / Rage να τζαμάρουν με τους Slayer και τους Rammstein. Bάλτε και λίγο από αμερικάνικο death και έχετε μια ιδέα για το πώς μπορεί να ακούγονται. Δυστυχώς δεν βρήκα ούτε myspace, ούτε κάτι σχετικό για αυτούς, παρά μόνο αυτό το κομμάτι στο youtube που είναι το ομώνυμό του δίσκου ( από τα πιο ήρεμα κομμάτια τους )

αλλά γενικά ο δίσκος έχει πολύ πιο ποικιλόμορφα πράγματα μέσα.

:slight_smile:

γουσταρω πολυ Kreator & Sodom , δεν ξερω ποιο συγκροτημα μαρεσει πιο πολυ
θεωρω το γερμανικο thrash κατωτερο της bay - area οπου εκει υπαρχουν καλυτεροι μουσικοι , καλυτερες παραγωγες
ειδα τους Kreator μαζι με τους Celtic Frost και με εξεπληξε η φοβερη τεχνικη τους και η τεχυτητα τους , ο Mille πολυ πορωμενος , ο Ventor λυσσασμενος και ο lead guitarist o Sami απιστευτος!το παληκαρι ξερει πολλα κιλα κιθαρα

κομματια σαν το Flag of Hate , Tormentor , Phobia (δεν λεω αλλα) σπερνουν!

απο την αλλη δεν πολυεχω ασχοληθει με τους Σοδομιστες , ενα Agent Orange εχω λιωσει(μα πολυ λιωσιμο) και 2-3 ακουσματα απο αλλα αλμπουμ

Aπό Sodom να τσεκάρεις οπωσδήποτε και το Persecution Mania που είναι ισάξιο του Agent Orange (το οποίο είναι το αγαπημένο μου βέβαια). Νομίζω θα σου αρέσει, καθώς το 90% της μουσικής του άλμπουμ έχει γραφτεί από τον Blackfire (όπως και το Agent Orange επίσης). Από τα επόμενά τους ( μετά την φυγή του Blackfire δλδ ) το - κατά γενική ομολογία - καλύτερο τους είναι το Better Off Dead. Aν γουστάρεις και καφρίλες τσέκαρε και το Tapping The Vein. Aπό τα πιο πρόσφατα άλμπουμ τους, θα πρότεινα Code Red.

ναι απο το Persecution Mania μαρεσει πολυ το Sodomy and Luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuusst
εχω ακουσει και απο το πιο προσφατο, το ομωνυμο 3-4 κομματια και γουσταρα

Παναγιώτη, το M-16 δεν σου αρέσει; :-k

το οποίο Sodomy and Lust δεν είναι κομμάτι του Persecution Mania (αν και υπάρχει σαν bonus σε επανεκδόσεις του δίσκου). Το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν η πρώτη σύνθεση του Blackfire για τους Sodom, και κανονικά υπάρχει (μαζί με άλλες δύο κομματάρες) στο ιστορικό EP Expurse Of Sodomy που κυκλοφόρησε λίγο πριν το Persecution Mania.

@ eagleheart: το θεωρώ σχεδόν ισάξιο του Code Red, αλλά να σου πω την αλήθεια το Code Red το ξεχωρίζω γιατί το έχω συνδέσει με την “επιστροφή” των Sodom.