Ti ( είδους/ μάρκα) distortion pedal/πετάλι χρησιμοποιείτε;

Nαι ναι το’χω δοκιμάσει Πασχαλάκο, in shop, [B]ΟΚ είναι [/B]-φοβερό και ικανό πετάλι, κάνει τη δουλειά του ([I]ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για βαριά/extreme ακούσματα -με τη κιθάρα θα σου δινει παμβρώμικο :wink: και “ταχύτατο” :wink: ήχο[/I]), απλώς αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σ αυτό και στο [U]boss metal zone [/U](+ 2,4 άλλα), αλλά τελικά με κέρδισε το πετάλι “μπος”… [I]Ίσως next time[/I]…:smiley:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6462

αν το ρυθμίσεις σωστά θα σου βγάλει ότι ήχο θες, πάντως δοκίμασα τραγούδια των Hatebreed και ακουγόταν πολύ καλά

Για booster:

[SPOILER][/SPOILER]
Και για παραμόρφωση:

[SPOILER][/SPOILER]

Voodoo Lab SuperFuzz
ενα απο τα καλυτερα και πιο παρεμοτοποιησιμα fuzz/distortion που εχω παιξει

BluePedals School
Vintage Distortion απο εναν δικο μας κατασκευαστη εδω στη Θεσσαλονικη

http://www.bluepedals.com/

παιδια κανενα φθηνο πεταλακι για hard rock thrash metal
γενικα με ακουσματα τυπου ac dc metallica iron maiden?

Τα πετάλια distortion της Boss έχουν έτσι ένα μεγάλο εύρος για hard rock και μέταλ φάσεις. Τσέκαρε ότι έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής

Ρε μαν δεν εχει κ μεγαλη σχεση ο ηχος αυτων των 3 συγκροτηματων. Τα boss που λεει ο φιλος εχουν καποιες διαφορες μεταξυ των… Πχ το metal zone ειναι καφριλα, το overdrive της boss ειναι πιο νορμαλ και μαλλον αυτο που ψαχνεις. Αλλα πεταλια απο boss δεν εχω ακουσει να σου πω εκτος απο το odb-3 που ειναι για μπασο και χρησιμοποιειται και απο κιθαριστες αλλα μου δινει την αισθηση οτι ειναι λιγο μοντερνιλα.

Bluezlick ποιά είναι η εμπερειστατωμένη αποψή σου για το παραπάνω?Ψάχνω πετάλι για fuzz για stoner δουλειές όμως…Κυρίως να μπορει να έχει εύρος από το εκνευριστικό fuzz του Face Down των Monster Magnet (http://www.youtube.com/watch?v=tz6epB9kJW4&ob=av2e) μέχρι και τα “βαριά” των Sleep.

Plus θέλω ένα καλό wah, αν έχετε κάποια πρόταση…

Όταν λες καλό?
Να κάνει καλύτερα ουάουά από τα άλλα? :lol:

καλά τι τονε κοροιδευεις…

Πές κανά πετάλι ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ να προτεινεις. :-s

Εγγύηση. Τα φθηνότερα συνήθως χαλάνε την ποιότητα του ήχου, και δίνουν ένα πιο αδύναμο σήμα, ξέρεις, φθηνή ψηφιακίλα.

Δεν τονε κοροδεύω…
Απλό wah θα αγοράσεις…
Μην μπλέκεις με wah που έχουν πάνω volume,switches και τα λοιπά…
Κατεμέ όσο πιο απλό τόσο το καλύτερο… :wink:

Ναι ρε bro, πες κανά μοντέλο ξέρω γω! :stuck_out_tongue:
Σκεφτόμουν για το GCB95 της Dunlop(όπως πρότεινε ο Stoupeace) ,το χει και ο Balch από Fu manchu, και απότι έχω ακούσει έχει καλό range.

Σου είπα το πιο απλό, δηλαδή το GCB95…

Ουσιαστικά όλα τα πιο ακριβά Crybaby είναι είτε signature στα οποία πληρώνεις εξτρά το όνομο του καλλιτέχνη είτε modαρισμένα με volume,fasel κλπ στα οποία πληρώνεις τo mod που έχει γίνει ή και τα 2 μαζί…

Οπότε πέρνεις το απλό και κάνεις ότι mod θέλεις εσύ μετά :slight_smile:

Άσε που μπορείς να κάνεις το mod και μόνος σου και να σου βγει ακόμα πιο φτηνά…
:smiley:

πρωτα απο ολα οτι και να σου πω πρεπει να πας και να παιξεις οπως και διποτε διαφορα Fuzz με την κιθαρα σου για να δεις τι θελεις! ειναι"περιεργα" πεταλια

οσο αφορα το συγκεκριμενο θυμιζει πιο πολυ Fuzz/distortion παρα το κλασσικο fuzz
εμενα μου αρεσει πολυ γιατι ειναι πολυ 'καθαρο" δηλαδη με τερμα το Fuzz χτυπας ακκορντα και ακουγονατι ολες οι νοτες καθαρα χωρις να μπουκωνει

Παιδια μια ασχετη ερωτηση.αν αγορασω πεταλι θελω και εξτρα καλωδιο?

ΝΑΙ!!!

Bluezlick, ο τύπος που αναφέρεις οτι κατασκευάζει πετάλια ποιός είναι? Παίζει κανα contact info?

Edit, τώρα μπήκα στο site του :slight_smile:

Εδώ και πόσες μέρες προσπαθώ να φτιάξω το δικό μου πεταλάκι και κάπου κάνω λάθος γαμώτο και μου σπάει τα νεύρα που δεν δουλεύει…
Που θα πάει θα το βρω όμως…
:smiley: