Αγαπημένα τραγούδια 2009

Manowar - Thunder in the Sky
Manowar - Let the gods decide
Manowar - God or man

Οι υπολοιποι? Οπως ελεγε και ο Νιτσε, οι υπολοιποι ειναι απλως “η ανθρωποτητα”. Περαστικα στους ουραγους.
Κατα τα αλλα οι συμπαθεις πλην περιορισμενης εμβελειας Mastodon εχουν κατι να πουν.

Υποθέτω περιορισμένης εμβέλειας και σε σχέση με τους genre-defying Manowar… :-k

Και μετα αναρωτιουνται γιατι κοροιδεουν τους μανοβαρ…

περιορισμενης εμβελειας --> ενα γκρουπ που νομιζει οτι μπορει να παιξει τα παντα αλλα τελικα να χτυπαει “ταβανι” περνωντας στην β’ εθνικη του metal. Σε αυτην την β’ εθνικη παιζουν μπαλα και οι συμπαθεις Mastodon. αποψη μου παιδες, και σε οποιον αρεσει. Και προσωπικα, αγαπητε blizzora με το υπεροχο κατα τα αλλα avatar (Black Flag), οποιος κοροϊδευει τους Manowar δεν αξιζει να λεει οτι ακουει heavy metal. Τοσο απλα, τοσο απολυτα. Και ξερεις, ειχαν μια σκασιλα οι Manowar και οι οπαδοι τους για την γνωμη των αλλων.

ΥΓ Το ζητουμενο στο μεταλ δεν ειναι η πιπιλα του "genre defying"΄ή παιζω εκατο δισολιες το μιλισεκοντ ή ανακατευω jazz και prog και βραζιλιανικη σαμπα αλλα κατι αλλο. Οπως ελεγε κ ενα αλλο γκρουπ που ειχε γραμμενο στα @@ του το “genre defying” και δεν συμμαζευεται, lay down your soul to the gods of rock’n’roll.

ΥΓ2 Λες οι Manowar στα live τους να παιζουν με playback, οπως μας ενημερωσε καποτε “γνωστος συντακτης” και μεταλλοπατερας?? (Κι ομως τετοιες “ατακες” ανεθρεψαν ολοκληρες γενιες εξυπνακηδων τοτε στα πρωτογονα 90s. Τωρα με ενα youtube και ο καθε πικραμενος βλεπει τι φτιανουν οι Manowar στα λαϊβ. Για τους υπολοιπους υπαρχουν παντα οι ουραγοι, οι απομιμησεις και οι “αρτιστες”)

Death to false metal.

:bow2:

Οχι δεν ακουω “heavy” metal και ναι ειδαμε την σκασιλα σε διαφορα τοπικς εδω αλλα και γενικα σε συζητησεις.Οχι δεν σας/τους νοιαζει καθολου οι γνωμη των αλλων.Οχι !

Death to false metal .


Death to America!

New entry on the charts…

τετοια επιμονη παντως δεν την εχουν αλλοι οπαδοι!!!

Song for the loved νούμερο ένα. Από πολύ κοντά Human nature dictates the downfall of humans, 444, Burnt Reynolds.

Και από σχετική απόσταση ακολουθούν Ireland (Dredg), The Province (IQ), The Wanting Comes in Waves/Repaid (The Decemberists), The Walk ptII (Gazpacho), The Count Of Tuscany (Dream Theater), Home Again (Queensryche), Dear Coach´s Corner (Propagandhi), From The Heaven Of My Heart (Amorphis)

Mastodon - Oblivion
Mastodon - Last Baron
Lamb of God - Grace
Gojira - Vacuity
Kreator - Radical resistance

To Gojira είναι περσινό ρε αγόρι

sorry ρε αντρα…:?
εγω φετος το ακουσα και το εχω για φετινο

Καλά μη στο χαλάσω τότε.

Ρίξτε και μια αυτιά στο Retroic, των Film

πόσο πιο κλασσική ατάκα από το “εγώ φέτος το άκουσα”.

να μην ξεχάσω το Since We’ve Been Wrong των The Mars Volta.

λεπον. η λιστουλα μου σο φαρ, αν και περιμενω 5-6 κυκλοφοριες μεχρι το τελος της χρονιας…

αλφαβητικα με καλλιτεχνη. (ειναι λινκς τα περισσοτερα)

The Airborne Toxic Event - Happiness is Overrated

Απο τα λιγα της λιστας που ιντοφερνουν. Με απογοητευσε καπως το τζενρε αυτο φετος. Δεν βαριεσαι. Μελαγχολικοι στιχοι σε ενα ομως γκρουβατο κομματι. κουκλα.

Alexisonfire - Sons of Privilege

Aπο ενα αλμπουμ με αρκετα διαμαντια ξεχωριζει αυτο, κυριως λογο ρεφραιν και κιθαρας. Δυνατη κυκλοφορια. Ωριμασαν οσο τιποτα τα παλικαρια

The Audition - Over My Head

Aπο τα 3-4 σιντι της χρονιας που αγαπω καθε κομματι. κι ας ειναι γκεηποπροκ (λες και κολλαμε) η φωνη του μου κανει απιστευτο κλικ και οι στιχοι των τραγουδιων με αντιπροσωπευαν πληρως (ειδικα φετος).

Αμα σας αρεσει (στα τσουτσεκια μιλω) ακουστε και It’s Gonna Be Hard και Los Angeles

Balmorhea - Coahuila

live video, ολη η καταπληκτικουρα μαζεμενη. Και αυτο το σιντι απιαστο στο ποστ/φολκ τομεα. Μαζι με το Harm and Boon αγγιζουν αλλα επιπεδα εμπνευσης μουσικενιας. Φλωροι λιγο. Τεξας.

Biffy Clyro - That Golden Rule

Δεν εχει κυκλοφορησει ακομα ολο το σιντι, μοναχα το πρωτγο σινγκλ, αυτο. Και μουχει πεταξει τα μυαλα παντου. Φοβερο, χτυπαει επιπεδα Saturday Superhouse Μανες87. Mεγαλες ελπιδες για το δισκιο.

Billy Talent (feat Anti-Flag - Turn Your Back

Απο ενα καλο σιντι σε συνολο, βγηκανε 2-3 πολυ δυνατα κομματια, και αυτο με τη συμμετοχη των αγαπημενων μου αντιφλαγκ με ξεσηκωνει καθε φορα που τακουω, ομορφο ρεφραιν.

Blue October - Say It

Με το που ακουσα το δισκο δεν μπορουσα να παω πιο περα απο το δευτερο κομματι γιατι ηταν αυτο. Για ενα μηνα στο ρηπητ συνεχεια. Κι αλλα κορυφαια το σιντι. Been Down, Jump Rope. Τοπ φετινο.

Collapse Under The Empire - Depending On You

Ποστ ροκ με παμπολλα ηλεκτρονικα στοιχεια, δεν ξεχωριζω ακριβως καποιο κομματι, ολο το σιντακι ειναι πολυ ομορφο, αλλα αυτο εχει κατι διαφορετικο.

Crippled Black Phoenix - Onward Ever Downward/ 200 Tons of Bad Luck (no link)

Δεν σας δινω λινκ γιατι αν δεν τους ξερετε ηδη δεν αξιζει να τους μαθετε τωρα :stuck_out_tongue:

The Darlings - It’s Gone (myspace)

Φοβερη μπαντα! Το μοντερν πανκροκ οπως το θελω. Καταπληκτικο 7τραγουδο σιντι, ολα ειναι πανεμορφα. Φοβερα μπασα, να τα κους να το χτυπανε. Για ραηζ αγκενστ φανζ

[Dave Matthews Band - Shake Me Like A Monkey[/URL]

Το πιο γκρουβατο κομματι που ακουσα φετος, τρομπετουλες, κιθαρες και rawk!

[URL=“http://www.youtube.com/watch?v=fzq1Kmu7Xmg”]A Day To Remember - If It Means A Lot To You](http://www.youtube.com/watch?v=jRZsDxrRUng)

εμπρος της γης τα ημοπαιδα. ομορφια σκετη, δεν θελει λογια. Ειδικα το τελευταιο λεπτο.

Dredg - Ireland

Ε εχει αναλυθει πολλακις. Δεν χρειαζεται αλλο.

Elvis Jackson - This Time

Aνετα ο πιο πολυδιαστατος δισκος που επεσε στα χερια μου φετος. Απο μαιταλ καθαρο, σε σκα, σε ροκ μπαλαντιτσες , σε ποπ πανκ , σε ρεγγε. Τρελα!

Eskimo Joe - Childhood Behaviour

Aπατο προμοσιον γαμωτοφελεκι. ΦΟβερο σιντι, χτυπαει φαν δρεδγ και μιουτμαθ αλλα τι να σας πω. Σας το δινω και λαηβ να δειτε ποσο μας αγαπα το παιδι.

FACT - A Fact Of Life

Μαλλον το πιο ασυνηθιστο κομματι στη λιστα. Γιαπωνεζοι. Μεγαλο κολλημα. Το υπολοιπα σιντι πσιλομαπα ομως. =/

Fightstar - War Machine

Δεν με κερδισε το αλμπουμ, αλλα ειναι κομματαρα

Green Day - Viva La Gloria

Nταξει, το αλμπουμ της καρδιας μου λογω φανμποησμου, αλλα το τραγουδι αυτο πρεπει να παραδεχτει απολους. Καταπληκτικο και το λαηβ βιντεο. Αγαπη.

Hands - Hope (myspace)

Kαι αντιγραφω απο κει: " Ιts tough to make post-metal without sounding like a rehash of ISIS or Neurosis, the genres 2 best bands, but Hands hold their own remarkably… All we hear is wave after wave of musical awesomeness. ALT PRESS

Kουραστηκα, τα υπολοιπα αυριο… οχι οτι εχει νοημα, αλλα λεμε τωρα

Deep Purple - Child in time

γαμηθειτε φετος το ακουσα

περιμενετε να βγουν τα νεα anathema, porcupine tree και rammstein και βλεπουμε

καααι συνεχίζω…

John Frusciante - Central

Κορυφαιο σιντι. Ολο το ξεχναω οταν αναφερομαι στα καλυτερα ομως, δεν ξερω γιατι =/ Πολυ ομορφο κομματι, αν και η ολη θεοκεντρικη θεματολογια με χαλαει λιγακι…

Manchester Orchestra - I’ve Got Friends

Επομενη ιντοκυκλοφορια ομορφη. Ομορφο σινδι ,περιμενα να κανουν μεγαλο μπαμ (οχι δω ντε) αλλα μαλλον δεν επιασε. Σαππορταρουν μπιφηκλαηρο ομως, αρα αγαπω.

Marianas Trench - Cross My Heart

Eλα μωρη μαριανα. Στα γκεη χναρια των audition λεπον, σιντι χαρουμενακι, ομορφο

The Mars Volta - Desperate Graves

Δεν μεχει κερδισει το σιντι ακομα, δεν τουχω δωσει ακροασεις βεβαια. Ομορφο, βρειτε το αλλου γιατι το λινκ ειναι λιγο μαπα.

Mastodon - The Czar

Μαλλον το αγαπημενο μου σινδι για φετος, δεν παιρνω ορκο, γιατι ειμαστε και φανμποηδες. Ε και τα καμπανακια ειναι ολα τα λεφτα…

Μetric - Sick Muse

Γυναικεια φωνητικα κουκλιστικα. Ιντοκυκλοφορια και δαυτη, αρεσει και στον 86

Mew - Introducing Palace Players

Δυσκολευομαι να δωσω περιγραφη, πολυ μυστηρια μπαντα, με μυστηριο σιντι και μυστηριο τραγουδι. Ακουστε

Mono - Follow The Map

Τοπ κυκλοφορια, πενταδα σιγουρα. Πανεμορφο τραγουδι, σκιαχτερο βινδεο.

Mutemath - Odds

Δεν βρισκω πουθενα καποιο λινκ γιαυτο το τραγουδι. Παιζει ναναι και το αγαπημενο μου απολα για φετος. Και δενξερω και γιατι. Αυτα τα εμβατηριακα (λωλ) τυμπανα οποτε ακουω με πσαρωνουν. Πολλες αγαπες ομως (Λ)

Nothing More - Fat Kid

Πολυ δυνατο αλμπουμ και αυτο. Λιγο χαβαλετζιδικο κομματι καπως, πολυμαρεσε.

Potugal The Man - People Say

Παρτε και την ακουστικη εκτελεση που ειναι και αυτη εξισου πανεμορφη http://www.youtube.com/watch?v=63f4RGOl6DU

Regina Spektor - Genius Next Door

Kιαυτο πενταδα, ανετα. Δεν ηκσερα ποιο να διαλεξω. Blue Lips? One More Time With Feeling? Calculation? Διαβολοι, απεριγραπτο.

Set Your Goals (feat την γυναικα του γιασονα) - Τhe Few That Remain

Κυκλοφορια που δεν θαρεσει σε κανανεν, ουτε στον ριπνουμπ. Προσωπικα μπαινει στα τοπ μου, για να μη ξεχναμε τις ριζες μας ρε παιδακι μου.

Sick Puppies - Riptide

Βαρετο σιντι, ομορφο ριφφ ομως, το αγαπω. Και τη μπασιστρια.

Silversun Pickups - Growing Old Is Getting Old

ξεφουσκωσε δυστυχως το σινδι, το προηγουμενο δεν το χτυπησε, αλλα εχει καποια ομορφα κομματουδια μεσα, βοηθησε και το αψογο λαηβ.

Street Sweeper Social Club - Promenade

παμε μωρη μορελλαρα!

The Used - Kissing You Goodbye

Κομματαρα και πολυ καλο σιντι, θαρχισω και τις προτασεις στο αναλογο πσοφιο θρεντ.

εεε αυτα ηταν… αναμενω ακομα νεους MCR, Paramore (=$), 30 secs to mars, muse και Strokes…