Πολιτική Ορθότητα

Είναι φοβερό πάντως που ορισμένα άτομα συγκεκριμένων πολιτικών χώρων (ομάδων να πω? κομμάτων?) μιλούνε για πολιτική ορθότητα…

Γενικά έτσι

Ε όχι και “γενικά έτσι”

Μπι σπεσίφικ

Για εξήγησε και ειδικά τώρα, γιατί αν τυχαίνει να ανήκω στους πολιτικούς χώρους (ομάδες να πω? κόμματα?) θα προσβληθώ και θα διαγραφεί το θρεντ.

κρισπ, θα βλεπεις και στον υπνο σου την διαγραφη του θρεντ?

Ενα τελευταίο θα πω. Όσοι είναι κουφοί, τυφλοί, δεν μπορουν να περπατησουν, να μιλήσουν η έχουν κάποιο προβλημα τέλος πάντως είναι ανάπηροι, ΟΧΙ ΗΛΙΘΙΟΙ. Καταλαβαίνουν μια χαρά πιστεύω την κατάσταση τους και δεν τρέφουν αυταπάτες επειδή μπορεί να τους μιλαμε με ωραίο τρόπο και τους λέμε “δεν πειράζει δεν τελειωσαν τα παντα” και άλλα παρηγορητικά λόγια. Ξέρουνε καλά, καλύτερα απο εμας θα έλεγα πως αν είμασταν στην θέση τους θα νιώθαμε απαίσια. Κάποιος με κακή ψυχολογία λόγω της καταστασης του δεν περιμένει εμένα να πω μια βλακεία σε ένα χαζό θρεντ για να απογοητευτεί.

Όχι προφανώς και δεν έχω σκοπό να πάω ξέρω 'γω σε κάποιο ιδρυμα και να πω “ξέρετε εγω θα προτιμούσα να είμαι νεκρός”. Πιθανόν μάλιστα να ένιωθα την ίδια ανάγκη να πω κάποια παρηγορητική κουβέντα χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα της και αυτό απο κάποια αμηχανία όχι για να το παιξω ηθικός και σωστός. Αλλά εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν κάποιοι εδω ενοχληθηκαν τόσο πολυ που έθεσαν ζήτημα ηθικής για αυτό που έγραψα. Ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτηριστηκα απο μερικά άτομα ως ρατσιστής για το ποστ μου στο θρεντ που σβήστηκε.

Αμα ειναι να αρχισουμε να λαμβανουμε υπ’οψιν το με τι θα μπορουσε να παρεξηγηθει ο καθενας και να δαγκωνουμε τη γλωσσα μας, καλυτερα να μη γραφουμε τιποτα.

Αμα πω οτι δε μου αρεσουν οι savatage ξερω γω και βγει ο παπαρδελας με πελεκυ και αρχισει να χωνει (που το εχει κανει νομιζω :-k) ε sorry αλλα δε θα εχω εγω το προβλημα. Παρ’ολα αυτα, αν νομιζεις οτι το ποστ θα επρεπε να σβηστει μαλλον θα πρεπει να σταματησεις να γραφεις σε φορουμ και να χωθεις κατω απο καμια πετρα μακρυα απο τον κοσμο.

Ετσι κι εμεις ειπαμε ποιες αναπηριες δεν θα θελαμε ποτε να εχουμε. Τωρα αν καποιος με αυτη την αναπηρια προσβληθει, ε τι να κανουμε ρε παιδια…

Σπεσιφικ? Οκ

Με αφορμή το ποστ σου επί του θέματος το έγραψα…

Είπα: γενικά, γιατί έσενα δεν σε ξέρω καλά και ίσως να ήταν λάθος να σου επιτεθώ άμεσα σχετικά με το θέμα…Αλλά αν κρίνω από κάποιους συντρόφους σου που γνωρίζω καλά, θα πρέπει να στε οι τελευταίοι ομιλούντες περί πολιτικής ορθότητας…

(κρισπ δεν αναφερόμουν σε σένα)

Αυτό τα λέει όλα.

Προφανώς μερικοί δεν κατάλαβαν το ύφος λόγω γραπτού λόγου και νόμιζαν οτι κοροιδεύει/ειρωνεύεται κτλ για να πλακώσουν όλοι οι ηθικολόγοι να μας σώσουν…

Αυτό ακριβώς… Το ευαισθητοποιούμαστε αναφορικά με την κατάσταση τους και να τους συμπεριφερόμαστε “διαφορετικά” καταλήγει εν τέλει να είναι ρατσιστικό. Τον θεωρείς ίσο; Συμπεριφέρσου του σαν να είναι ίσος. Τον θεωρείς κατώτερο αλλά προσπαθείς να φερθείς έτσι ώστε να μην το καταλάβει επειδή τον λυπάσαι; Sorry, αλλά αυτό λέγεται ρατσιστικό αντανακλαστικό. Τωρα, όλα τα υπόλοιπα περι πολιτικής ορθότητας είναι για γέλια. Μου έρχονται παραδείγματα χρηστών του φορουμ που μιλάνε μια χαρά “πολιτικά ορθά” και πίσω από αυτή την πολιτική ορθότητα κρύβεται μια ειρωνεία και μια αίσθηση ανωτερότητας και άλλοι που μιλάνε πιο χύμα και είναι ειλικρινείς συνομιλιτές. Τι από τα δυο έχει μεγαλύτερη σημασία;

προφανως δεν το ξεκαθαρισα
ειπα οτι κατανοω την αποφαση των μοντ, οχι οτι συμφωνω απολυτα με αυτη την ενεργεια

και οντως οι αναπηροι ειναι σε συμβιβασμο με την κατασταση τους, ομως ενας που εχει ενα ατυχημα και ειναι νεος με αυτη την κατασταση ευκολα μπορει να επηρρεαστει

και μαρεσει που ο αλουκαρντ απαντα με επιχειρηματα και οχι με ειρωνικες φρασεις με στοχο τον εντυπωσιασμο:wink:

@@ σπεσίφικ έγινες. :lol::lol:

Μίλα καθαρά μωρέ, τί φοβάσαι;

Πες π.χ. “ξέρω κάποιους που είναι ΚΚΕ οι οποίοι είναι πολιτικά ορθοί επειδή έκαναν αυτό ή είπαν το άλλο”.

αυτο ηταν ειρωνικη φραση? :lol:

Γενικά ρε παιδιά, όσοι σκεφτήκατε πως μπορεί κάποιος που έχει τέτοιου είδους σωματική αναπηρία να ενοχληθεί ή να επηρεαστεί, γιατί δεν εκφράσατε την άποψή σας στο θρεντ; Ναι, μπορεί κάποιος με αναπηρία να είναι ψυχολογικά πιο ευάλωτος, αλλά δεν είναι ανάγκη να σταθεί σε ένα ποστ σαν του ντεντ, ας σταθεί στο δικό σου. Τράβα γράψε κι εσύ πως πολλοί από αυτούς είναι άξιοι θαυμασμού κι ότι ίσως θα μπορούσε να παραδειγματιστεί από τέτοια άτομα κάποιος σαν τον ντεντ, δώσε τον γαμημένο αντίλογο και μην τα ρίχνεις όλα κάτω από το χαλάκι. Όσο πιο πολλή τριβή υπάρχει σε θέματα ταμπού, τόσο αυτά σταματάνε να είναι ταμπού και έρχονται στην σωστή τους διάσταση. Όσο τα κρύβεις, διογκώνονται.

Ντεντ, το να μιλήσεις σε έναν άνθρωπο με ωραίο τρόπο, να προσπαθήσεις να του σταθείς και να του δώσεις κουράγιο, είναι ανθρώπινο αντανακλαστικό και καθόλου περιττό όσο συμβιβασμένος και να είναι ο άλλος με την κατάστασή του.

Best post yet written.

worst enemy ακόμα περιμένω ε! :lol::lol:

Οκ. Δεν θα μιλήσω για την πολιτική ορθότητα τόσο από την οπτική γωνιά που θέτει ο Ελανορ στο πρώτο ποστ (δηλαδή σε αυτά που λέμε), όσο από την οπτική γωνία του τί κάνουμε, των πράξεων μας…

Θα σου ανεφέρω ενδεικτικά λίγα παραδειγματάκια, πάρα πολύ απλά (καθημερινά βασικά), που εμένα τουλάχιστον μου έχουν δείξει ότι ορισμένοι συντροφοι σου (ας μη γενικεύσω τώρα, αφού θες πιο σπεσιφικ πράματα) στην καθημερινή τους ζωή πράττουν κάτα τέτοιο τρόπο έτσι ωστε να είναι “πολιτικά ορθοι” σχετικά με κάποιες γραμμές του κόμματος ή αλλιώς με την “ορθή άποψη του κομμάτος” που λέει και ο Ελανορ στην αρχη…Τέτοια παραδείγματα που έχω δεί είναι συντροφος σου να μη πάει σ’ ένα λαιβ μιας μπάντας (που γούσταρε απίστευτα) επειδή το λαιβ γίνοταν σ’ ένα αυτοδιαχιριζόμενο στέκι/κατάληψη, άλλος να κουρέψει τις τζίβες του όταν μπήκε στο κόμμα έπειτα από εντολή άλλων συντρόφων του, άλλος να σταμάτησει να “πινει” έπειδη δεν άρμοζουν τέτοιες συμπεριφορές στο κομμά κλπκλπ

Θα μου πεις, ντάξει επιλογή του είναι…Αν ήθελε να τα κάνει όλα αυτά ας μην έμπαινε στην παράταξη, αλλά μου τη σπάει που το κομμά το ίδιο προωθεί κάποιους δεοντολογικούς κανόνες στη ζωή του καθενός, να το πώ καλύτερα…Του τύπου κάνε αυτά για να’ σαι πιο σωστός κομμουνιστής

Τα παραδείγματα ίσως να τα θεωρήσεις χαζά, αλλά εγω τα θεωρώ πολύ σημαντικα

εδιτ: ετρωγα! Μη μου βιάζεσαι!

Δεν είπα πως είναι περιτό βασικά. Αν νιώθεις πως θέλεις να πεις κάτι ανάλογο καλα θα κάνεις και θα το πεις. Το κακό ξεκινάει όταν το λες μόνο και μόνο επειδή “έτσι πρέπει” κάτι που πιστεύω πως μπορεί ο άλλος να το καταλαβει.
Ενταξει ισως να μην το διευκρινησα σωστα στο προηγούμενο ποστ μου αυτό.

Πρώτα απ’ όλα τί είναι αυτό το “κομμά” που λες και ξαναλές. :lol::stuck_out_tongue:

Αυτά που λες δεν έχουν σχέση με το θέμα του θρεντ. Το θέμα του θρεντ είναι τα όρια μεταξύ ρατσισμού/προκαταλήψεων και οχύρωσης πίσω από μια εντελώς τυπικού χαρακτήρα αντίθεση σ’ αυτές και οι παράμετροι αυτοί δημιουργούν εν τέλει αυτό που λέμε “πολιτική ορθότητα”, στην οποία είμαι αντίθετος γιατί όχι μόνο δεν προστατεύει μια κοινωνία από το ρατσισμό, την ξενοφοβία και κάθε άλλη προκατάληψη (όπως, στα χαρτιά, επιδιώκει), αλλά ίσα ίσα τις ενισχύει εμμέσως δίνοντάς τους “αντικομφορμιστικά” παράσημα.

Εσύ εδώ όμως θίγεις (εμμέσως, είσαι και πονηρούλης!) ζητήματα εσωτερικής λειτουργίας ενός πολιτικού κόμματος. Και μάλιστα όχι όποιου κι όποιου, αλλά ενός κόμματος που εδώ και δεκαετίες έχει ξεκαθαρίσει προς κάθε τυχόν περίεργο ότι “ξέρετε, σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον που δείχνετε αλλά όχι, δε θα θέλαμε να συζητήσουμε μαζί σας για το τί κάνουμε στο εσωτερικό μας, είναι δική μας υπόθεση”. Δικαίωμά μας, ναι ή όχι;

Λες ότι αυτά που για μένα μπορεί να είναι χαζά εσύ τα θεωρείς πολύ σημαντικά. Εγώ θα αντιστρέψω το επιχείρημά σου. Το γεγονός ότι κάποιες συμπεριφορές, πρακτικές, πτυχές συγκεκριμένου τρόπου ζωής (π.χ. το να κάνει κανείς μπάφο) το ΚΚΕ τις έχει χαρακτηρίσει ασυμβίβαστες με την ιδιότητα του μέλους του, εσύ μπορεί να το θεωρείς παράλογο, αλλά από το ίδιο το ΚΚΕ είναι απολύτως τεκμηριωμένο. Και στον τρόπο με τον οποίο αυτό το Κόμμα τεκμηριώνει τις αρχές που θέτει για τα μέλη του προφανώς συμφωνούν και τα ίδια. Αλλιώς δε θα ήταν μέλη του. Δεν τους κρατάει και κανένας.

Και για να παίξω ένα εντελώς αστικό/μικροαστικό χαρτί, θα σου πω τέλος το εξής: είμαστε διαφορετικοί από σένα. Σεβάσου το. :stuck_out_tongue:

Το ότι είναι άσχετο αυτό που λέω με τις τελευταίες συζητήσεις μου απαγορεύει να το θίξω?

Ντάξει θεωρώ ότι το να σταματήσεις να κάνεις κάποια πράγματα που σ’ άρεσουν (όχι απαραίτητα μπαφους στο οποίο έμεινες εσύ, αλλά και άλλα πράγματα) επειδή υπάρχει αυτή η γραμμή πισω και έχεις δεχτεί διαρκείς πιέσεις είναι τουλάχιστον καταπιεστικό…

Από κει και πέρα έχεις δικιο, δικαιώμα σου. Λουσου τα. Δική σας υπόθεση

Αποδεχομαι τις διαφορές σου από εμένα, αλλά έχω το δικαιώμα να τις κατακρίνω ή πιο σωστά να εκφέρω μια αρνητική/αντίθετη αποψη.

(ελπίζω σ’ ένα επερχόμενο λαιβ των dropkick murphys να μη μου κρατάς κακία :p)

Best post of the thread. Ολη η ουσια στις παραπανω γραμμες.

Πάντως έχοντας συναναναστραφεί αρκετά με ανθρώπους με αναπηρία κατά καιρούς, είμαι σίγουρος πως το τελευταίο που θα ήθελαν θα ήταν διαφορετική συμπεριφορά. Ευαισθησία απέναντι στο πρόβλημα (με την έννοια να μη του το πετάς στα μούτρα), ναι. Διαφορετική συμπεριφορά, πόσο μάλλον περιθωριοποίηση, όχι.

Ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους που γνώρισα υπήρξαν γαμάτα άτομα, και μεγάλοι μαλάκες. Ναι, είναι δυνατόν να είναι κωλοχαρακτήρας και μαλάκας ένας με αναπηρία, όπως και ένας μαύρος, ένας πακιστανός, ένας αμερικάνος, ένας υπερήλικας, ένας γκέι, μια γυναίκα, κλπ, κλπ.

Το κακό είναι πως μερικοί αν πάμε και χαρακτηρίσουμε κάποιον απ’ αυτούς ως μαλάκα θα τους βγει όλη η καταπιεσμένη ηθικότητα και θα μας κατηγορούν για “έλλειψη ανοχής”, “ρατσισμό”, ή δε ξέρω και γω τι. Όπως εγώ, ή ο γείτονας όμως μπορεί να είμαστε παλιάνθρωποι, έτσι μπορεί και ένας άνθρωπος με αναπηρία/μαύρος/αλλοεθνής/άλλου φύλου κλπ.