Πολιτική Ορθότητα

Λοιπόν, να κι ένα αρθράκι σχετικό, από τον αγαπητό από μερικούς και μησιτό από άλλους Mikeius του Βlog: Faeenamalaka…

http://faeenamalaka.blogspot.com/2010/03/oh-say-can-you-see.html

"Σκέφτηκα το Southpark, που βγήκε στην Αμερική κάπου το '96 και αμέσως μου ήρθε ένα αντίστοιχο δικό μας σενάριο: Έστω ότι το 1996 έβγαινε ένα ελληνικό cartoon γεμάτο κάφρικα αστεία περί χεσίματος και πρωκτικού σεξ, που ταυτόχρονα έριχνε μπηχτές για Έλληνες celebrity δεξιά κι αριστερά. Πόσα επεισόδια θα κρατούσε πριν του βάλει χέρι το ΕΣΡ; 2; 3;

Βασικά τι λέω; Ποιο '96; Εδώ έχουμε 2010 και τρώει μηνύσεις το Ράδιο Αρβύλα κι ο Λαζόπουλος! Αν βγάζαμε σειρές όπως το Southpark ή το Family Guy, τώρα θα βλέπαμε όχλους με πυρσούς και τσουγκράνες στο χέρι να μαζεύονται στα γραφεία του Mega και του Star! Πριν από μερικά χρόνια θυμάμαι κόψανε τον Bob Σφουγγαράκη από το Channel 9 επειδή η σειρά “περνούσε γκέι μηνύματα”. Μπράβο ΕΣΡ! Γιατί ο Bob είναι ο μοναδικός πούστης στην ελληνική τηλεόραση!"

Το South Park παίζεται σε καλωδιακή ενώ κάτι αντίστοιχο εδώ, θα παιζόταν σε ελεύθερη τηλεόραση.Αν ήταν στην Νόβα, δεν θα το ακούμπαγαν… :wink:

εξαίσιο - του Αντώνη Πανούτσου

Άιντε να απαντήσω σε μία ενδιαφέρουσα ερώτηση που μου έκανε ο Θόδωρος. «Γιατί δεν έχουμε καλούς stand up comics στην Ελλάδα;». Για το ίδιο θέμα μίλαγα με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο πριν από ένα χρόνο, πίνοντας στο MG. Δεν γράφω «συζητούσαμε» γιατί είμαι τόσο κάθετος που ούτε καν το συζητάω. Δεν έχουμε γιατί δεν αντέχουμε το χιούμορ. Για την ακρίβεια αντέχουμε το χιούμορ φτάνει όμως να γίνεται σε βάρος ασφαλών στόχων. Σε βάρος των πολιτικών, της αστυνομίας, των παπάδων, των τηλεπροσώπων και των πέντε-δέκα σύμβολων εξουσίας που είναι ασφαλή. Για πόσο, όμως, μπορεί να γελάει ο κόσμος με το ότι ο Μητσοτάκης είναι καντέμης; Πάει να κλείσει 20ετία με ένα αστείο που σε άλλη χώρα θα πέθαινε στην εβδομάδα.

Οι Ελληνες stand up comics το παίζουν προοδευτικοί, ενώ είναι βαθύτατα συντηρητικοί. Μετράω θέματα που είναι «τσιζ μακριά γιατί καίνε». Σημαίες, χαμένες πατρίδες, εθνικοί ήρωες, υπέρ πίστεως και πατρίδος αποθανόντες. Σε αυτά βαράει η δεξιά. Θύματα αστυνομικής βίας, μετανάστες και μειονότητες, κορμοράνοι και ευαίσθητοι της Φιλοθέης, αγωνιστές των πανεπιστημιακών ασύλων. Εδώ βαράει η αριστερά. Οπότε άιντε το αστειάκι για τον καντέμη τον Μητσοτάκη, άιντε να πει ο Πανούσης κάτι για τους παπάδες, άιντε να παίξει ο Λαζόπουλος τον ευαίσθητο στους καημούς του λαού, άιντε και να κάνουν την τηλεφωνική πλάκα στους πολιτικούς οι ελληνοφρένειες και γαργάλα με να γελάσω.

Για να μην πάμε μακριά, να μιλήσω για το ποδόσφαιρο. Γράφεις κάτι για μια ομάδα και μόνιμα εμφανίζεται κάποιος να σου πει «Δεν σέβεσαι την ιστορία του συλλόγου». Εκτός του ότι συνήθως είναι από το πουθενά, τι μπορεί να είναι η ιστορία μιας ομάδας για να την σεβαστείς; Κάποιοι, κάποτε την φτιάξανε, κάποια ματς κέρδισε, κάποια έχασε και κάποια έφερε ισοπαλία. Τι να κάνεις δηλαδή για να σέβεσαι την ιστορία της; Όταν ακούς το όνομα της να σηκώνεσαι όρθιος; Επίσης, από κάπου ήταν αυτοί που κάνανε την κάθε ομάδα. Είτε ντόπιοι, είτε πρόσφυγες που βρεθήκανε εκεί και φτιάξανε την ομάδα. Τι να κάνεις; Να σηκώνεσαι όρθιος όταν την κάνανε πρόσφυγες, αλλά να μένεις καθιστός όταν είναι ντόπιοι; Και η πλάκα δεν είναι ότι σου λένε «σηκωνόμαστε όρθιοι». Θέλουνε να σηκωθείς εσύ.

Η ζημιά με το «δεν σέβεσαι την ιστορία της ομάδας» έγινε με τα ραδιόφωνα. Με αυτούς που βγάζουν ακροατές στον αέρα, ξέρουν μόνο συμφωνούνε και όταν κάποιος τους πει «Ο προηγούμενος πρόσβαλε την ομάδα μου», αμέσως απαντάνε «Εγώ σέβομαι την ιστορία κάθε ομάδας». Και τώρα θα πω τι θα έκανε ένας stand up comic. Θα έλεγε: «εγώ σέβομαι την ιστορία των ομάδων από το Α-Κ, αλλά από το Λ και πέρα είναι όλες ξεφτιλισμένες και οι οπαδοί τους πρέπει να ντρέπονται που τις υποστηρίζουν». Ξέρετε αν στην Ελλάδα το έλεγε δημόσια τι θα γινόταν; Ένα μήνα οι οπαδοί από το «Α.Ε. Λάρισα» μέχρι το «Ωρωπός» θα παίρνανε τηλέφωνο για να υπερασπιστούν την ιστορία της ομάδα τους που την πρόσβαλε ο βέβηλος. Και μια ντουζίνα ραδιοπαρουσιαστές θα συμφωνούσαν μαζί τους.

Κλείνοντας το θέμα ελπίζω οι οπαδοί όλων των ομάδων να μην με παρεξήγησαν. Κατάλαβαν ότι το έγραφα στα αστεία. Σέβομαι την ιστορία όχι μόνο όλων των ομάδων που το όνομα τους αρχίζει με γράμμα, αλλά και με αριθμό, και με ιδεόγραμμα και με @. Και σας διαβεβαιώνω ότι από σεβασμό το κείμενο το έγραψα όρθιος.

το οποίο και αφιερώνω στον καλό φίλο κάρβου, που κάποτε μου έγραψε “μα δεν σέβεσαι αυτούς που πληρώνουν διαρκείας στο καραϊσκάκη…” :roll:

Mα είναι γνωστό πως δεν με σέβεσαι! :stuck_out_tongue:

Kαλό το κείμενο, μπράβο που το πόσταρες.

Α, επίσης: Stand up comedians και όχι comics τους λένε που τους γράφει ο Πανούτσος

ναι

και γω στην αρχη νομιζα πως μιλουσε για ελληνικη εταιρια κομικ:oops:

Πρώτον, μου αφιερώνεις το κείμενο για φράση που είπα στον … Outshined! Δεύτερον, μου αφιερώνεις κείμενο που δε λέει τίποτα σχετικό με την τότε συζήτηση μου με τον Outshined και τρίτον και κυριότερον ο “αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω”!

ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο Μπαλετο ειναι το σωστο…:wink:

.
ποσο μου αρεσει που συνισφερω σε αυτο το φορουμ :lol:

Σκέφτομαι γενικά να ανοίξω ένα Antonis Panoutsos appreciation thread.
Αν τα κείμενά του δεν υπήρχαν στο νετ, παίζει να αγόραζα σπορντέη για να τον διαβάσω.

Στο κείμενο του Πανούτσου διαφωνώ για τον Πανούση μόνο. Όχι μόνο γιατί αυτός κι αν έχει θίξει θέματα ταμπού, κάθε λίγο στα δικαστήρια είναι, αλλά και γιατί ακολουθεί την παράδοση κωμικών τύπου Κάρλιν που τα αστεία τους έχουν και κάτι να πουν (είτε συμφωνούμε, είτε όχι), σε αντίθεση με τσαρλατάνους τύπου Jim Carrey κτλ. Συμφωνώ στα περισσότερα από τα άλλα. Δείτε (για επιστημονικούς και μόνο λόγους) τις καλοκαιρινές επιθεωρήσεις. Ο κόσμος που γελάει (απορώ πραγματικά το γιατί) ευχαριστιέται το να στοχοποιείται ένα συγκεκριμένο πρόσωπο που να μην μπορούν να ταυτιστούν μαζί του.

Κατά τα άλλα, πέρα από τον συντηρητισμό που έχουμε γενικά ως κοινωνία νομίζω ότι γενικά την κωμωδία της ατάκας δεν την έχουμε ως λαός. Δείτε και τον κινηματογράφο ή την τηλεόραση. Πήραμε μία ευθεία γραμμή από τον Μπάστερ Κήτον και τον Τσάπλιν και είναι σαν οι αδελφοί Μαρξ να μην συνέβησαν ποτέ.

κάρβου σου έκανα frw το pm και πάω να διαλέξω ένα χαλίκι από την θάλασσα

όχι κ πέτρα, κρίμα είναι

πρώτος τον λίθο, μπεμπέτο

εδιτ: το παρόν ποστ το έγραψα όρθιος

Αστεία ως προς αυτά που σε ενοχλούν δε θα άντεχες ούτε 5 λεπτά. Αν το έγραψες όντως όρθιος, τότε αυτό το ποστ είναι 100% stand up comedy!

Ο Πανούτσος έχει χιούμορ. Από κει και πέρα όμως ελάχιστες φορές συμφωνώ με τα επιχειρήματα του και είναι και αρκετά συντηρητικούλης για τα γούστα μου. Στο συγκεκριμένο κομμάτι που γράφει για το stand up comedy μας λέει ότι στην Ελλάδα τα άκρα( αριστερά,δεξιά) είναι πιο ακραία από τα αντίστοιχα της Αμεριικής…Λες και στις ΗΠΑ όταν σατίριζαν ΚΚΚ, θρησκεία, πολιτική οι αντίστοιχοι ακραίοι το έπαιρναν χαλαρά και κάναν πλακίτσα.

  • 1 στο Ζούγκλα.

Επιπλέον, αυτό που κάνει λάθος ο Πανούτσος, είναι πως ούτε στις ΗΠΑ έχουν καλούς stand up comedians γιατί ο κόσμος αντέχει τα “τζιζ θέματα”. Απλά έχουν τόσο μεγάλο κοινό που μπορούν να μιλούν σε κάποιους για τα “τζιζ θέματα” τρίτων. Όπως και εμείς εδώ στην Ευρώπη μπορούμε να κάνουμε πλάκα με τα “τζιζ” θέματα των άλλων Ευρωπαίων. Όταν εγώ λέω για πλάκα ανάμεσα σε Έλληνες “πάω να δουλέψω γιατί arbeit macht frei” όλοι γελάνε. Όταν τόλμησα να πω τη φράση αυτή σε Γερμανό απλά τον τσίτωσα και με θεώρησε τεράστιο παπάρα.

ο “τζιμακος” σαν τι λογίζεται??
σαν “τα παντα ολα”…?? :lol:

Εγώ από την άλλη βρίσκω το συγκεκριμένο κειμενάκι του Πανούτσου -και τον Πανούτσο γενικότερα- πολύ πιο προοδευτικό και ανοιχτόμυαλο και με πολύ πιο σύγχρονο χιούμορ απ’ ό,τι θα περίμενες από έναν άνθρωπο της ηλικίας του και δη αθλητικογράφο.

Γενικά μας έχει φάει η ντεμέκ (ωραία λέξη) πολιτική ορθότητα και είμαστε σαν λαός (δεν ξέρω για τους άλλους) άκρως νερόβραστοι. Κάποιες σκέψεις μου επί του θέματος έγραψα εδώ αν θέλει να διαβάσει κανείς.

Συμφωνώ. Όταν την δεκαετία του '80 ακόμα γίνονταν αστεία σε βάρος της “αδερφής” ο Πανούσης έπαιρνε το μέρος του “μειονοτικού” ομοφυλόφιλου και ειρωνευόταν τον άλλο που κάνει πλάκα με αυτόν για να νιώσει… άντρακλας!
Και πιό πρόσφατα, με την ιστορία της “Παναγιάς της κοτάρας” που έδωσε ευκαιρία στους “μουλάδες της ορθοδοξίας” να τον τρέχουν στο αυτόφορο.
Ο Πανούσης πραγματικά δοκιμάζει τα όρια των ανοχών της Ελληνικής κοινωνίας στην σάτιρα και δείχνει πως είναι χαμηλότερα από όσο νομίζουμε.
Δυστυχώς ένα μεγάλο μέρος του κοινού γελάει μόνο με τις μαλακίες των επιθεωρήσεων που λέει ο Μάνδρακας, τον κρετίνο τον Σεφερλή κλπ.

Ναί, οι Γερμανοί δεν αστειεύονται με εκείνη την περίοδο, το έχω διαπιστώσει και εγώ the hard way μέσα από ανάλογο περιστατικό! #-o
Η Αμερική είναι μεγάλη χώρα και έχει απ’ όλα ο μπαχτσές. Προφανώς και το αφιονισμένο κοινό της Sarah Palin και του Rush Limbaugh δεν έχει καθόλου χιούμορ εκτός αν πρόκειται για ρατσιστικά “αστεία” σε βάρος του Ομπάμα. Oι εξαιρετικοί stand up comedians που υπάρχουν μιλάνε στο κοινό για θέματα που μπορεί να είναι τζιζ και για το ίδιο (π.χ. o Βill Maher έχει κατά καιρούς υποστηρίξει θέσεις που πάνε κόντρα στο κυρίαρχο ρεύμα και τον έχουν κάνει στόχο) αλλά σίγουρα υπάρχουν και εκεί κάποιες αγκιλώσεις (π.χ. αστειάκια σε βάρος του στρατού σε καιρό πολέμου συνήθως ξεσηκώνουν ενώσεις βετεράνων, συγγενείς πεσόντων κλπ.)

+1

ο πανουσης ειναι απλα θεος…
σε αλλο ποστ εχω πει πως μπορει με ενα σκετσακι να σου χωσει μεσα στο μυαλο πραγματα και να σε κανει να δεις αυτο που ειναι μπροστα στα ματια σου, που εσυ απλα δεν θες να δεις…

και θα γελασεις…
και θα εχεις αυτην τη φατσα της ικανοποιησης…

σε μια σουπερ εμφανιση του στη λαρισα εγιναν διαφορα απροοπτα, καταφερε να τα ξεπερασει με απιστευτους τροπους και να μας κανει να κυλιομαστε στα πατωματα…8)

και κατι αλλο…
ο πανουσης ποτε δεν “γυαλισε” τα αστεια του…
παντα μα παντα τα εκανε πιο κοφτερα…
εστω και αν καμια φορα φτανει στα ακρα…
βεβαια ποια ακρα…??
πριν λιγο ειδα στην tv οτι ερχονται μειωσεις στον ιδιωτικο τομεα…εκει που δεν θα υπηρχε(και καλα) προβλημα…
αυτο ειναι ακραιο… και οχι ο πανουσης…

δεν θυμαμαι καν τι λεγατε…:lol:#-o
ειδα πανουσης και χαρηκα…:smiley:

[SIZE=“4”]Diafimisi Sinavlias Scorpions sti Larissa By Panousis[/SIZE]

δειτε απλα…:smiley:

:lol2::lol2::lol2::lol2::bow::bow::bow:

οι σκο σκο σκο σκο ρπιονς…

Καλά αυτό για τον Πανούση είναι τελείως άτοπο που λέει ο Πανούτσος. Κατά τα άλλα συμφωνώ με το κείμενό του και συμπληρώνω πως είμαστε λαός που αντέχει μόνο χιούμορ επιπέδου Σεφερλή.

Πάντως για την ιστορία να πω ότι ο γνωστός κριτικός θεάτρου Κώστας Γεωργουσόπουλος, ο οποίος σημειωτέον είχε μαθητή τον Πανούση σε φροντιστήριο των Αθηνών πριν ένα εκατομμύριο χρόνια, έχει πει ότι ο Πανούσης είναι ένας βαθιά συντηρητικός άνθρωπος.
Ο Πανούσης έχει πει ότι αυτή ήταν η πιο σκληρή κριτική που τού έχουν κάνει.

:lol: