Το μερακλοτόπικ

Μπύρα ή κόκκινο κρασί και καπάκι ρακόμελο:):!:

Μαυροδάφνη και μπύρα. Ρακόμελο όταν έχει πολύ κρύο ή είμαι άρρωστη:p

Θα επρεπε στο πολλ να μπορουμε να επιλεψουμε περισσοτερα απο ενα.

Τσιπουρο, κρασι, μπυρα, ρακι, μαυροδαφνη τα τιμουμε!

Κρασι κυριως σε ταβερνες, τσιπουρο στα περιφημα τσιπουραδικα του Βολου, ρακι περιστασιακα αν φερει κανεις φιλος απο Κρητη, μαυροδαφνες το χειμωνα συνδυασμενο με αραγμα σε κανα πεζουλι ή εκκλησια. Α και μπυρες παντα και παντου.

PS: Καποια στιγμη θα ποσταρω photo απο το πιο παρακμιακο καφενειο/μπαρακι που εχω παει ποτε και photo απο τον θρυλικοτερο παππου που εχω δει.

Εγω ειπα ρακι/τσικουδια…αλλα αμα τυχει κ το ρακομελακι μου το κοπαναω, ενα κρασακι που κ που, μπυριτσα φυσικα, ρετσινουλα Μαλαματινα για παντα, κ το καλοκαιρακι πηγαινω κ για κανενα ποτακι στην παραλια…

Α ξεχασα…κ τσιπουρακι σπιτικο που φτιαχνει ο παππους…

Λοιπόν, κομμένα τα ποτά με το χασαπομάχαιρο. Τέλος. Καπούτ. Νιέντε.

Μμμμμμμμ

Γλυκό κρασάκι (όχι υπερβολικά όμως), ρακόμελο, μπύρα, με αυτή τη σειρά. 8)

Γαμώτο, αγαπώ τον χειμώνα, αλλά στιγμές όπως αυτή γουστάρω σκηνικά ταβερνάκι σε παραλία.

για τώρα το χειμώνα ταιριάζει pab μπυραρία κτλπ παρα ταβερνάκι.

μωρε κ τωρα το χειμωνα μια χαρα ειναι τα ταβερνακια! Το κουτουκι με το ρακακι/κρασακι του ειναι για ολες τις εποχες…αυτο να το ξερεις…:!:

Εγω μπυρα,κρασι(οχι σε μεγαλες δοσεις ομως-κακες εμπειριες) και ρακη-ρακομελα(το χειμωνα)…Τελευταια με αναγκαζουν να πιω και ουζο που παλιοτερ αμονο που το μυριζα μου ερχοταν αναγουλα.Ατιμες παρεες…
1.Ποιος καλος ποτης θα μας πει ποια ειναι αυτη η γαμημενη διαφορα μεταξυ τσιπουρου-ρακης και τσικουδιας?Εγω που ειμαι κυνικος θα πω οτι ειναι διαφορετικο ονομα για το ιδιο πραγμα αναλογα την περιοχη.Οι Κρητικοι φταινε για ολα:p:D
2.Μιας και το θεμα μιλαει για καφενεια/καπηλια/ταβερνειαπαρακμες δεν κανουμε και καμια προταση?
Εγω θα πω Ευτυχης στον Υμμητο.Δεν θυμαμαι το πραγματικο ονομα…Το ονομα του καλτ ιδιοκτητη ειναι ετσι.Και μεσα ειναι φουλ τεκες αλλα ομορφο.

Εντιτ.Να επισημανω οτι η μπυρα πινεται πολυ καλυτερα με τη συνοδεια φαγητου και δη κρεατικου…Το ξηρο κρασι επισης…Αντε επιδη εχω βαρεθει τα πατατακια και τις αηδιες.

Τα παντα i guess,αρκει να παιζει κανας ξηγημενος μεζες(πχ τιτανοτεραστιο σπετζοφαι).

Δεν θεωρω τον εαυτο μου καλο ποτη, αλλα μπορω να σου πω οτι ειμαι φοιτητης στην Κρητη κ ετσι το εχω ψαξει λιγο το θεμα… :stuck_out_tongue:
Λοιπον η ρακι κ η τσικουδια ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα! Απλα εκτος Κρητης (στην υπολοιπη Ελλαδα) το λεμε ρακι, εδω το λενε τσικουδια. That’s all!
Η διαφορα τωρα του τσιπουρου απο τη ρακι ειναι οτι το τσιπουρο ειναι πιο δυνατο στη γευση κ μπορει να εχει μεσα κ λιγο γλυκανησο. (φυσικα αμα συγκρινεις σπιτικο τσιπουρο με σπιτικη ρακι, γιατι στο εμποριο μπορεις να βρεις οτι θες.)

Αυτες ειναι πανω κατω οι διαφορες, τωρα αν ζητας κατι πιο ψαχμενο google it! :stuck_out_tongue:

Tip: Το ξερετε οτι αμα δωσεις σε κρητηκους να πιουν τσιπουρο δεν μπορουν; Μερικους τους αηδιαζει η γευση του , προφανως επειδη εχουν συνηθησει με την ρακη που δεν εχει γλυκανησο, αλλα κ αν βρεις ατομα που τους αρεσει, εχουν φυγει στο 3ο-4ο σφυνακι. Ενω ρακι, μπορουν να πιουν 12-13 σφυνακια κ να μην νιωθουν! (προσωπικη εμπειρια)

Η διαφορα ρακης και τσικουδιας δεν ξερω ποια ειναι.
Ρακη και τσιπουρο εχουν μια σημαντικοτατη διαφορα.
Η ρακη βγαινει απευθειας απο το αποσταγμα του καρπου.
Οτι μενει απο την επεξεργασια του σταφυλιου (τσαμπουρα λεγονται στο χωριο μου)
ξαναβραζονται για να γινουν τσιπουρο.Επισης το τσιπουρο γινεται μονο απο
τσιπουρα/τσαμπουρα σταφυλιου ενω η ρακη (ή τουλαχιστον το ρακι που φτιαχνουν στην πατριδα μου)
μπορει να γινει με κουμαρα,μηλα,μουρα και φυσικα σταφυλια.

Αυτο για την διαφορα μονο στο ονομα ρακης-τσικουδιας δεν το ηξερα.
Επισης μην λεμε καθε φορα το ιδιο πραμα.
Το αληθινο τσιπουρο ΔΕΝ εχει γλυκανισσο !

Μπύρα. Έμπνευσηηηηη

Λοιπον εμαθα τελικα απο φιλο τι παιζει με την ονομασια ρακι/τσικουδια!
Απλα…ρακι το λενε στο Ηρακλειο κ τσικουδια στα Χανια…τιποτα αλλο… :lol:

Ωωωωραίο τόπικ.
Βασικά είμαι της απόψεως ότι ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει, αλλά υπάρχουν προτιμήσεις. ΚΑι μπύρα και κρασί και ούζο (λιγότερο), αλλά σαν την τσικουδιά τίποτα. Μιλάμε για μακράν το καθαρότερο πράμα που κυκλοφορεί, που όσο και να πιεις, όσο γκολ και να γίνεις δεν χαλιέσαι με τπτ την άλλη μέρα. Κάθε τόπος φτιάχνει ένα τέτοιο, απλά η ονομασία αλλάζει. Σούμα, ρακί, τσίπουρο, τσικουδιά, όλοι εννοούν το δικό τους προϊόν. Οι Ιταλοί φτιχνουν την κράπα, ακόμα και στην Αυστρία φτιάχνουν κάτι παρεμφερές (με πολλές διαφορές, βέβαια) και το λένε σναπς.

Mπύρα εις τον αιώνα τον απαντα

Παραδίδονται δωρεάν μαθήματα μπάλας από τον οπλαρχηγό.:bow2:
Περίπου αυτά που απάντησε, τα γούστα μας μοιάζουν αρκετά. Αλλά για μένα και το τσίπουρο σε μερακλοφάση είναι μαστ. Περισσότερο από το ούζο, που προτιμώ να το πίνω καθαρά δευτέρα, άντε και καναδυό άλλες φορές μεστη χρονιά.

Σήμερα, κατανάλωσα πολύ κόκκινο κρασί και γκράπα, κάτι σαν Ιταλικό τσίπουρο:!:
Καλά ήταν…:p:!:

Thanks για τις απαντησεις:):drunk:

Πριν λιγες μερες ειχε ακουστει και ενα περιστατικο με ενα παιδι απο την Κρητη τυφλωθηκε λεει απο υπερβολικη ποσοτητα ρακης/τσικουδιας…Δεν ειδα το ρεπορταζ δυστηχως…8O8)

Τσίπουρο και ρακόμελο είναι ό, τι χειρότερο, δε μου αρέσουν καθολου…ενώ τα οινόμελα τα σπάνε :slight_smile:
Το καλύτερο πάντως είναι παγωμένη μπυρίτσα κ μετά ρούμι ή βοτκα…επίσης το καλύτερο κρασί που έχω πιεί είναι από τη Σάμο (η άχρηστη πληροφορία της ημέρας :p)