Καλυτερες χορδες για ηλεκτρικη κιθαρα

δεν ειναι σπρευ εκεινο πανω που βαλατε εχει ενα σφουγγαρακι στο πωμα κ το τριβεις κατα μηκος των χορδων αφου παιξεις.μακραινει την ζωη τους!

εγω 9ρες βαζω σα μπλουζιστας.

για υβριδικες τι λετε???δεν εχω βαλει αλλα μου ακουγεται καλη πατεντα.

Ρε παιδια αυτη τη γα****νη βρομα που μαζευεται κατω απο τις χορδες και στα ταστα πως την αντιμετωπιζουμε?
Επισης ειναι ασφαλες να αλλαζουμε κουρδισμα συνεχεια στην κιθαρα?

Σκούπισμα με πανάκι 1-1 οι χορδές αμέσως μετά από κάθε παίξιμο. Και όσο συχνά μπορεί ο καθένας αλλαγή χορδών, γιατί κάνουμε και ζημιά στα ταστάκια μας μετά…
Η αλλάγή κουρδίσματος σίγουρα δεν είναι πολύ ευχάριστη για τις χορδές (δεν μιλάω για dropped D!), αλλά για την κιθάρα εκτός του ότι θα ξεκουρδίζει λίγο πιο εύκολα (τραβάει το μπράτσο ) δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια:)

καλισπερα παιδια, λεω να πω και εγω μια αποπση, καταρχην εχω 2 κιθαρες και το να συντιρις σωστα τις χορδες τους ειναι οικονομικα ασυμφωρω (η μια ειναι 2πλη οποτε μιλαμε για 18 χορδεσ συνολο και επειδει δν υπαρχει σετ 12 χορδης ηλεκτρικησ τρεχω και δν φτανω) στην μονη τωρα επειδει εχει floyd rose και το θελω σε αρκετα μαλακο επειπεδο οπως και τις χορδες μου επεισεις τις θελω μαλακιες, βαζω τις dr dime, τσεκαρετετες, με εχουν αφισει παρα πολυ οικανοποιημενο…

Φυσικα Ernie Ball θελει κι ερωτημα…

Εγγυηση.:slight_smile:

πρωτιμω ernie ball αλλα χαλανε ευκολα και επιδη εχω κιθαρα με floyd rose tremolo και βαριεμαι να την σεταρω καθε λιγο, περνω elixir που αντεχουν πολυ περισσοτερο και βγαζουν εξισου καλο ηχο για μεταλ.
ELIXIR

Προσωπικά, δεν το’χω ψάξει πολύ. Τον τελευταίο καιρό παίζω με D’Addario 11άρες Light Jazz Gauge ή 13άρες (Medium Jazz Gauge). Σκυλιά είναι, και ο ήχος επειδή είναι bright η σειρά έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Sit Strings (Power Steel) 11ρες

Παίζω με D’Addario. Πολύ μαλθακές μου φαίνονται οι ΕΒ.

Re εμένα μου έσπασε η 1 χορδή και έχουν σκουριάσει όλες οι υπόλοιπες στην μπακλεϊ μου και δεν ξέρω ποια να παρω