Μουσική και Οπαδοί

Μην αγχώνεσαι…Έχουν ακόμα 2-3 χρονάκια…Μετράει το πότε κυκλοφόρησε ο πρώτος δίσκος και αυτό έγινε το 1990… 8)

Ε οχι λοιπον κυριε! Εγω ακουγα V-Rock στο Gta Vice City και έπαιζε απο Twisted Sister μέχρι Slayer! Ασε που μετα στο San Andrea είχει πιο κλασσικουρες τύπου Rod Stewart κια Tom Petty! 8)

Εγώ άκουγα Χατζηγιάννη για αυτό και έπειτα εξελίχθηκα σε φαν των Anathema. Και αυτό είναι το τιμιότερό μου ποστ εδώ μέσα :smiley:

Εγω San andreas radioX και radio Los Santos μονο. :stuck_out_tongue: Vice city δε θυμαμαι καν τι ακουγα.

Απλα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να πεφτει παντα κραξιμο στο ποιοτικο mainstream.

Εδω ακομα κραζουν ασταματητα κοτζαμ Nirvana μονο και μονο επειδη τους ξερει ολος ο κοσμος (χωρις να ειναι καν mainstream οπως οι Green Day).

Απο αποψη αναγνωρισιμοτητας brand name στα ιδια ειναι.

εδιτ: ακυρο ενταξει, για ηχο μιλας

Για τους 94αρηδες δε ξερω,οι 90αρηδες παντως χρωσταμε αρκετα σε Hybrid Theory,Meteora και Chocolate Starfish.

Πωπωπω, βγηκαν στη φορα :stuck_out_tongue:

Ουτε greenday ουτε linkin park, καποιοι μπηκαν στο σωστο δρομο με maiden 8)

ακριβως…!! οι maiden με εβαλαν και μενα στο σωστο δρομο καπου εκει στις αρχες γυμνασιου…!!!

και μιας και λεμε για maiden ξερει κανεις τι γινετε και τι συζητησεις υπαρχουν για το καλοκαιρι?

Απο non-distorted μουσικη κατευθειαν Μειδεν;Συνηθως υπαρχει ενα σκαλοπατακι.Οχι οτι εχει πολυ σημασια βεβαια,ολοι εχουμε τον Harris μπαμπα in the end.

Υπαρχει ακριβως αυτο το σκαλοπατακι.Τεσπα δεν εχει σημασια φυσικα και ειναι απολυτα δεκτον να μην γουσταρεις green day,linkin park,nirvana κτλπ απλα καλο ειναι να μην τους ακους για μουσικους λογους κι οχι γιατι στο μυαλο σου οι Nirvana δε θα γινονταν γνωστοι αν δεν αυτοκτονουσε ο Cobain(που αν δεν ηταν γνωστοι θα τους ακουγες φανατικα).Ας δεχτουμε απλα οτι καποιες μπαντες γινονται διασημες γιατι γαμανε.(Η τουλαχιστον γαμαγανε για καποιο χρονικο διαστημα/για ενα αλμπουμ κτλπ).Και προφανως δεν αναφερομαι σε καθαρα εμπορικη μουσικη που φτιαχνεται στοχευμενα με μοναδικο σκοπο να πουλησει πολυ για μερικα χρονια και μετα να εξαφανιστει.

Τι εννοεις σκαλοπατακι? Εμενα η πρωτη “ηλεκτρικη” μπαντα που ακουσα ηταν οι maiden τριτη-τεταρτη δημοτικου. Μετα ακουσα καποια κλασικα ροκ, Doors, Pink floyd, Led Zeppelin και μετα ξανα maiden-priest-sabbath κι αλλα μεταλ. Αυτα:p

Γενικα αυτο που λες για την εμπορικοτητα συμφωνω. Απλα στα παραδειγματα που δινεις διαφωνω καθως δε γουσταρω ουτε αυτα τα εμπορικα ουτε αλλα συγκροτηματα αυτου του ηχου.

εδιτ: Νταξει προφανως δε “κραζω” κανεναν επειδη ξεκινησε να ακουει green day η ο,τι αλλο θελει. Απλα για τη σιγουρια λεω οτι ολοι ακουσαν αυτα τα πραγματα, για αυτο σκαλωσα

οχι ολοι ρε συ.Ολοι τις γενιας μου.18-19 χρονων.Λογικο εσυ που απ’οτι ειδα στο προφιλ σου εισαι 22 να μπεις στο ροκ-μεταλ με διαφορετικα ακουσματα.Απλα αυτο το ειπα στο στιβεν που εχουμε ιδια ηλικια,

Το πηγες στο χασμα γενεων που εχουμε… :stuck_out_tongue:
Νταξει, κουβεντα να γινεται μωρε :wink:

Χαχαχα.Ακριβως.Κοιτα ουτε εγω ακουω linkin park ας πουμε.Απλα οσο να ναι με τα αλμπουμ που ακους πολυ μικρος και κολλας δενεσε.Οταν πηγα πρωτη λυκειου και αρχισα να ακουω exodus,destruction και γενικα θρασιες εκραζα σαν το μαλακισμενο παρολο που οταν ακουγα green day γουσταρα.Για να καταληξω στο βασικο ποιντ μου:δεν ειναι κακο να σου αρεσει κατι εμπορικο και ο,τι ειναι εμπορικο δεν ειναι απαραιτητα κακο.

Και επισης ποιος το γαμαει το Hall of fame.Mια ηλιθια (εμπορικη) Αμερικανια ειναι.Το πραγματικο hall of fame ειναι ο 13χρονος πιτσιρικας σημερα να εχει περασμενο στο mp3 το πρωτο αλμπουμ των Black Sabbath.Ετσι γραφεσε στην ιστορια.

qft

:smiley:

Παντως οι τρεις πρωτοι δισκοι που αγορασα (τοτε στην Β’ Γυμνασιου) ηταν Operation: Mindcrime, Holy Diver, British Steel. Τι σκαλοπατακια λετε εσεις τωρα…:stuck_out_tongue:

Ε ειπαμε η επομενη γενια ειναι παντα πιο ανεπτυγμενη.Παλια σαν ειδος με το περασμα των αιωνων αποτιναξαμε την ουρα, ε εσεις το σκαλοπατακι για τη μεταλ.

από την νέα γενιά, κανείς που να έγινε ΜΕΤΑΛΑΣ μ [B]αυτό[/B] υπάρχει?

είχα καταφέρει να χώσω την αναμνηση από αυτο το πράγμα, ΠΟΛΥ βαθιά στο κεφάλι μου…:lol:

θυμάμαι να το βλέπω πριν χρονια στο MADtv και να λένε για το πόσο φοβερή και ροκ ειναι αυτη η μπάντα 8O8O…why God whyyyyy?#-o#-o

http://www.rocking.gr/modules/forum/member.php?u=15213

:lol::lol::lol: