Ομορφοι δισκοι για να κλεισετε τη μερα σας

Eλεγα και εγω τι μου θυμηζει το εξωφυλλο…Κανονικο κλεψιμο απο τους θεους Περουβιανους deathmetallers Mortem!

8O8O8O8O8O

martian μήπως είναι κανένας πίνακας ρε φίλε?Πάντως μιλάμε για μεγάλη κλοπή!!!Μόνο το λογότυπο λείπει.

Πίνακας του Francisco De Goya είναι.

Α σημαντικο ελαφρυντικο τοτε…Αλλα αλλος ειχε την ιδεα πρωτα :stuck_out_tongue:

Εγω αυτο ηξερα.

Tουλαχιστον το βινυλιο αυτο εχει.Kαι μολις ειδα οτι στο archives βαλανε το αλλο.
Μartian με εκπλησσεις.Που τους ξερεις ?

ρε μην πετάτε αστειότητες πριν το ψάξετε λίγο :lol:

Οταν ειχα αρχισει να πρωτακουω καφριλες, πρεπει να πετυχα το ονομα τους σε να μπλογκ. Δηλαδη εψαχνα ενα λινκ για αλλο γκρουπ, και πανω στο μπλογκ που βρηκα αυτο που ηθελα και ειδα και τους Μορτεμ. Ε, ειδα ντεθ μεταλ 90ς, ειδα Περου, κατι μου ειπε να δοκιμασω. Στην τελικη εχω μαθει να εκτιμω απεριοριστα τους Λατινοαμερικανους σε 2 πραγματα: Στην μπαλα και στο μεταλ.

Αποσυρω τις κατηγοριες μου :stuck_out_tongue:

Με κάλυψαν σχεδόν… αλλά πάντα θα άντεχα ένα από τα 2 τους στο τέλος της μέρας

εδώ και χρόνια…
ένας δίσκος που ακούγεται μόνο αργά το βράδυ.

συνηθως με αναγνωση εφημεριδας η βιβλιου

μικρο κ ευαισθητο αγορι

κ αυτο εδω τα 2 σκοτωνουνε (το ξερεις απλα στο υπενθυμιζω)


archive - londinium
hooverphonic - a new stereophonic sound spectacular

στα τοπ-5 ελεκτρονικ των 90s για μενα…

:oops::oops:

το hooverphonic είναι και στο δικό μου τοπ-5.
μαζί με dummy, mezzanine, bricolage και το becoming x των sneaker pimps.
το londinium έπεται μαζί με το maxinquaye.θα τα πούμε και στο δημοψήφισμα όταν έρθει η ώρα του…

Για πολύ καιρό αυτά τα 2 έκλειναν τέλεια τη μέρα. Πλεον δεν το πολυσκεφτομαι ότι βρεθεί εκείνη τη στιγμή.

Eτσι μωρη αλητεια. 8)
Oχι δες εδω πρωτο lineup.

Mπες στο death metal thread και αποθεωσε.Εχω ποσταρει εγω πριν καιρο.

την τελευταια βδομαδα πολλα βραδια βαζω την απιστευτη τελευταια δισκαρα των alcest και νομιζω πως ο χρονος σταματαει…
σκετη ομορφια!!!

WOVEN HAND:Woven Hand

Σίγουρα όχι το καλυτερο τους αλλά με αφορμή την ανακοίνωση για τη συναυλία στο Gagarin είπα να τα πάρω από την αρχή, όλες οι δουλειές τους άλλωστε ανήκουν στην κατηγορία “ομορφοι δισκοι για να κλεισετε τη μερα σας”.

Τι έχουμε εδω? Σκοτεινή φολκ με bajo, μαντολίνα και λοιπά ύποπτα να δημιουργούν μια απρόσμενα παγωμένη (για το είδος) ατμόσφαιρα(ακούς Anathema? Madrugada? έμαθες τον Johnny Cash από τις δουλειές του με τον Rubin? ε τότε εδώ είσαι). Βγήκε το 2002 από τη Glitterhouse και πολλές από τις κομματάρες εδώ εμφανίστηκαν και σε επόμενα άλμπουμ. Α ναι, μη σας τρομάζει η χριστιανική θεματολογία…

  1. The Good Hand (4:10)
  2. My Russia (3:43)
  3. Blue Pail Fever (4:58 )
  4. Glass Eye (3:00)
  5. Wooden Brother (5:06)
  6. Ain’t no Sunshine (2:54)
  7. Story and Pictures (4:54)
  8. Arrowhead (3:26)
  9. Your Russia (4:15)
  10. Last Fist (4:12)

[SIZE=“1”]medicine tounge and a heavy hand
together made a fist
they put me down and i do not rise
and now as an old child
I’ll hand it down
I’ll hand it down
then blow around
see me blow around
just like dirty paper[/SIZE]

Τenderloud-Shadow Red Hand

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανένας για τέτοιου είδους ακούσματα σε ένα τέτοιο forum αλλά…
Πολλές φορές με έχει “σώσει” αυτός ο τύπος. Ήρεμη, γαλήνια μουσική που καθαρίζει το μυαλό.
Σβήνει τις σκέψεις και αποτοξινώνει το πνεύμα. Meditative μπορεί να το λένε μερικοί. Μην πάει όμως το μυαλό σας σε τίποτα synthesizers και λοιπές πλαστικές μουσικές διαλογισμού σαν αυτά που προσπαθούν να σου πλασάρουν οι διάφοροι προσυλητιστές στο δρόμο.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με γνήσια μουσική των Ιθαγενών Αμερικάνων.
Raymond Carlos Nakai ονομάζεται ο τύπος και κατάγεται από τη φυλή των Navajo.
Παίζει παραδοσιακό ινδιάνικο φλάουτο και η δισκογραφία του αριθμεί περί τους 35 τίτλους!
Άλλοι αυστηρά προσωπικοί, άλλοι με guests κιθαρίστες, πιανίστες, βιολιστές…
Πραγματικός θυσαυρός όταν τον ανακάλυψα και από τότε τα κατέβασα όλα.
Δώστε του μια ευκαιρία, θα σας ανταμείψει.

Πάρτε μια γεύση: http://www.youtube.com/watch?v=1DWwRah2loM

Καλό ξημέρωμα!

Τωρα που βρήκαμε το αυτόματο shutdown ποιος μας πιάνει.


Χθες κλείσαμε τη μέρα μας με Erik Satie. Contemporary classic music/avant-garde. Ο Σατύ πέθανε το 1925 αλλά επιρροές του έχουμε μέχρι και σήμερα μέσω των 70s από καλλιτέχνες όπως οι Genesis και ο Frank Zappa. Κλασικά θα γνωρίζετε τις γυμνοπαιδίες του και πιο συγκεκριμένα αυτό:

Εν γένει επετέλεσε καλά τη δουλειά του.

Σήμερα έχουμε αυτό:

Το Like The Exorcist But More Breakdancing είναι το ντεμπούτο των Murder By Death, πριν τα alt-country τερτίπια τους και τα ουίσκια, όταν έπαιζαν πιο πολύ με τα βιολιά και τα πιάνα ποστροκίζοντας επικίνδυνα.

Kαληνύχτες =)