ΗΡΑΚΛΗΣ

  1. Αν ο Ηρακλής είναι το σπίτι σου, τότε λυπάμαι. Εμένα ο μόνος “οίκος” μου, είναι το σπίτι μου.
  2. Στο δικό μου σπίτι με έμαθαν να μην βάζω brand names, συλλόγους οπαδών και Ανώνυμες εταιρίες πάνω από τις αξίες μου και τα πιστεύω μου. Και αυτό θα το υπερασπίζομαι δημόσια είτε σου αρέσει είτε όχι. Είτε εντός Ελλάδος είτε όχι.
  3. Το ότι μένω εκτός Ελλάδας, δε με κάνει λιγότερο αξιόπιστο κριτή των μαλακιών των Ηρακλειδέων. Ίσα-ίσα, το αντίθετο θα έλεγα. Και πάλι όμως, το ότι μόνο αυτό ξέρεις για μένα, δε το κάνει επιχείρημα για να μου την πεις. Άσε που αν ήμουν από αυτούς που πουλάνε τα πιστεύω τους έτσι εύκολα, τότε μάλλον δε θα ήμουν εκτός Ελλάδος.
  4. Οι Ηρακλειδείς δεν πλακώνονται με άλλους, γιατί no one gives a shit για αυτούς και τον Ηρακλή. Αλλά και το ότι η μαλακία δεν είναι προνόμιο δικό σας, πάλι δεν βλέπω πως αποτελεί επιχείρημα για ένα τέτοιο πανό…
  5. Φάτε και κανένα χημικό για κάτι που να αξίζει. Όχι για τον Ηρακλή. Μηδέν συμπάθεια για όσους έφαγαν χημικά γιατί διαδήλωναν για να σώσουν λαμόγια σε ΠΑΕ.
  6. Θα ήθελα πάλι να ποστάρω τις απόψεις σου για τον Μάκη Ψωμιάδη και πώς ήθελες για πρόεδρο της ομάδας σου έναν βασανιστή της χούντας, που θα σου έφερνε επιτυχίες με πλάγιο τρόπο. Βαριέμαι όμως τώρα. Καληνύχτα.

Θα επιστρέψω όταν πάλι θα παραποιείς την πραγματικότητα για να υπερασπιστείς ζώα και τέτοιες συμπεριφορές. Όχι γιατί έχω καμιά διάθεση να βαράω στις πόρτες κουφών, αλλά γιατί το νιώθω υποχρέωση μου.

“Πιλάβιε Καρκίνο στα παιδιά σου” έλεγε το πανό κι όχι “Παπαγαλάκια Δημοσιογράφοι”. 400 ζώα δεν επέτρεψαν το πανό να κατέβει και έτσι δικαίως ο αγώνας διακόπηκε με υπαιτιότητα του Ηρακλή. Θλιβερή η ΠΑΕ που έβγαλε τέτοια ανακοίνωση…

  1. Σχημα λογου ηταν προφανως.

  2. Να σε ενημερωσω λοιπον οτι οταν ο Παντελη προτεινε στους οπαδους να αγορασει το ΑΦΜ του Αγροτικου Αστερα, αυτοι ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ και ειπαν καλυτερα στην Δ’ ως ΗΡΑΚΛΗΣ παρα συντομα στην Α’ με παραποιημενη ομαδα. Αυτο το λεω για το αν ο κοσμος του βλεπει τον συλλογο αυτο ως ενα απλο brandname και Ανωνυμη Εταιρια.

  3. Χαχα, WHAT ? Δες τους Αρειανους ποση λυσσα και κομπλεξ εχουν για τον Ηρακλη τα τελευταια 6-7 χρονια και δες τους Παοκτσηδες (κυριως αυτους) ποσο συχνα προσπαθουν να την πεσουν στους Ηρακλειδεις ειτε στους δρομους τις μερες των αγωνων ειτε στους συνδεσμους, γιατι απλα βλεπουν οτι δεν ειναι μονοι τους να κανουν ο,τι θελουν στην πολη.

  4. Και παλι ως ανημερωτος που εισαι, κι ας το αρνεισαι αλλα κανει μπαμ απο αυτα που γραφεις, μαθε οτι οι Ηρακλειδεις εχουν φαει τα περισσοτερα χημικα με την ιδιοτητα του ‘‘πολιτικου/κοινωνικου διαδηλωτη’’ και οχι του ‘‘οπαδου του Ηρακλη’’. Αλλα οκ, αυτο λογικο ειναι να μην το ξερεις.

  5. Αν και ποτε δεν θυμαμαι να θελησα τον Ψωμιαδη για προεδρο (απλα να τον ανεχτηκα για να μην αφανιστει η ομαδα), ο,τι εγραψα ηταν πριν αποκαλυφθει οτι ηταν χουντικος. Οταν αποκαλυφθηκε το θεμα, πραγμα που εγινε μετα απο τον καιρο που συζητιοταν να αναλαβει την ομαδα, κοπηκε καθε τετοια σκεψη απο το συνολο των οπαδων.

Το πανο ελεγε και τα δυο μιας και ηταν 30 μετρα. Παλι παραπληροφορημενο σε πιανω, τι θα γινει επιτελους.
Και επαναλαμβανω οτι ο διαιτητης διεκοψε το παιχνιδι οταν ακομη φαινοταν μονο το ‘‘παπαγαλακια δημοσιογραφοι’’ !

Ό,τι πεις. Ήταν [U]διαβολική σύμπτωση[/U] που το πανό για το οποίο διακόπηκε ο αγώνας -και που είναι γνωστό πανό αφού το είχαν ανεβάσει και στην πρώτη προπόνηση της ομάδας- έγραφε και για τον καρκίνο μέσα. Είδες η πουτάνα η τύχη μερικές φορές; Τώρα κάνει τους υπερασπιστές του πανό να φαίνονται παράλογοι και τον διαιτητή στημένο.

Σοβαρευτείτε… Στα βίντεο που είδα εγώ, το πανό είναι ορθάνοιχτο, πεντακάθαρο και κάμποσα ζώα το υπερασπίζονται. Αν ήθελαν συμπάθεια από την υπόλοιπη Ελλάδα ας το έκαιγαν και ας έδιωχναν από τις τάξεις τους όσους το ανέβασαν. Τα υπόλοιπα είναι “άλλα λόγια να αγαπιόμαστε”… Ο αγώνας έληξε 9 λεπτά μετά τη διακοπή. Ας το είχατε κατεβάσει.

Δηλαδη ποσες φορες πρεπει να σου πω οτι ο διαιτητης σφυριξε την διακοπη οταν το πανο ακομη ανοιγε και φαινοταν μονο αυτο για τους δημοσιογραφους. Συνολικα 3 διαφορετικες φρασεις ειχε το πανο.
Αλλα αντε πες ο διαιτητης το ηξερε το πανο απο το πρωτο παιχνιδι και διακοπηκε ο αγωνας προκαταβολικα.
Ειδες εσυ να διακοπτεται κανενα αλλο παιχνιδι, και μαλιστα Σουπερλιγκ ε, που τα δειχνει η τηλεοραση, λογω των διαφορων υβριστικων συνθηματων που γραφτηκαν στα πανο αλλων ομαδων ?
Και μην επαναλαβεις το αφελες επιχειρημα οτι ζηταμε την ατιμωρησια επειδη δεν τιμωρουνται και οι αλλοι, απλα ΙΣΟΝΟΜΙΑ ψαχνουμε και δεν βρισκουμε εδω και δυο χρονια, τη στιγμη που ολοκληρη η αυστηροτητα της ελληνικης νομοθεσιας συνεχιζει να εξαντλειται πανω σε εναν συλλογο που πλεον τον εστειλαν στην Δ’ και ομως αυτο δεν τους ηταν αρκετο, ενω για πολυ χειροτερα αδικηματα αλλων ΠΑΕ δεν κουνιεται φυλλο.
Βασικα ποια ‘‘αυστηροτητα’’, ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ Η ΜΑΦΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟ και υποβιβασαν τον Ηρακλη στη Β’(αντι για προστιμο για την ενημεροτητα), στη συνεχεια εκβιαστικα τον υποβιβασαν στη Γ’ λογω της προσφυγης που κατεθεσε στα πολιτικα δικαστηρια, και τελος μη εχοντας χρονο να συνταξει φακελο συμμετοχης στη Γ’ λογω των αλλων δικαστικων υποθεσεων που βρισκονταν σε εξελιξη, τον αποτελειωσαν στελνοντας τον στην Δ’. Ειναι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ ή δεν ειναι ?

Η ‘‘υπολοιπη Ελλαδα’’, ειχε δυο ολοκληρα χρονια την ευκαιρια να δειξει την οποια συμπαθεια της, αλλα 14-0 η ψηφοφορια εις βαρος του Ηρακλη και ενας συμπολιτης που εχασε τον δρομο για τα γραφεια.
Οποτε τερμα τα ‘‘καλα παιδια’’. Σε οποιον αρεσει ο Ηρακλης. Δεν γλειφουμε και δεν παρακαλαμε κανεναν !

Επισης κατι παρα πολυ σημαντικο, για να καταλαβεις οτι ολη αυτη η προσπαθεια για εξοντωση του Ηρακλη και των φιλαθλων του ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ, ειναι το γεγονος οτι στην Καλλικρατεια ακουστηκε απο ματατζηδες να λενε μεταξυ τους ‘‘στις 11.20 θα πεσουν τα δακρυγονα’’. :!:
[U]Και απο αυτα τα δακρυγονα, βγαζεις πραγματικο καρκινο, και οχι μια λεξη γραμμενη σε πανι.[/U]
Ακου να δεις ε, συμβαινουν σκηνικα διαφθορας, διαπλοκης, προβοκατσιας απο πλευρας αστυνομιας στην Ελλαδα! Σοκαριστικο! 8O:roll:

karvou πρόπερσυ στους τελικούς μπάσκετ που είχε αν’εβει πανό για το Διαμαντίδη που έγραφε για καρκίνους στα κόκκαλα κτλ. όχι μ΄νο δεν διεκόπη το παιχνίδι αλλά ούτε κατέβηκε, σε παιχνίδι που το έβλεπε όλη η ελλάδα, όχι σαν το χθεσινό που δεν το 'βλεπε κανείς. Τα ίδια είμαστε όλοι, τι σε κόφτει εσένα τι έγραφε το πανό.

το ίδιο είστε όλοι post_digital και δε τα “φάγαμε μαζί”. Μη με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι. Η διαφορά μας είναι πως εγώ ούτε με αυτό το πανό συμβιβάζομαι. Σαφέστατα με κόφτει το τι γράφει το πανό. Τέτοια πανό δεν είναι εσωτερικά θέματα των ομάδων.

[B]karvou[/B] κάνεις ενα λάθος… σχολιάζεις κινήσεις ΕΛΛΗΝΩΝ οπαδών…δηλαδη οτι πιο σιχαμερό υπάρχει …
άνθρωποι που δεν έχουν καμία επαφή με το άθλημα που παρακολουθούνε, πικραμένοι απο την ζωή τους, με καμιά ανάγκη για αθλητικές επιδόσεις…
με αφομοίωση ανθρώπων της νύχτας εδω και καμιά 10αρια χρόνια, και ηλίθιους συμψηφισμούς των αθλητικών γεγονότων με τις καθημερινές σφαλιάρες που τρώνε έξω στην κοινωνία…
και ακόμη και άνθρωποι που δεν είναι σε αυτές τις κατηγορίες, συμπεριφέρονται όπως και όταν κάνουν καμία κίνηση αυτοί που προανέφερα…

[B]Night*Sky[/B] δηλαδή λες οτι δεν το είδε και το διέκοψε…οκ…δηλαδη θα το έβλεπε και πάλι θα το διέκοπτε μόλις άνοιγε…απλά είχε την έκτη όραση…γιατί κατά τα άλλα , καλά έκανε… κατι το σιχαμερό συνεχίζει να είναι σιχαμερό ακόμη και αν σου έχει κάνει τα χειρότερα ο άλλος…

Nightsky σε συμπαθώ και δεν θέλω να πιστέψω οτι δεν σε πειράζει το πανό…αν έχουν τα κότσια, και αν θέλουν να κάνουν την διαφορά, ας βγάλουν ενα πανό για τον βαγγελα…ή καλύτερα ας βγουν οργανωμένα να μιλήσουν για πως έφτασε εκεί ο ηρακλης και απο ποιους…δεν γινεται να καταριέσαι τα παιδιά ενός οργάνου…τα αφεντικά τίποτα…??
και να πεις οτι κατι πρόσφερε το πανό και ας ειναι σιχαμερό…

[B]**πρώτους βάζω τους οπαδούς της αελ…άσχετοι, κομπλεξικοί, και κουτοπόνηροι…[/B]

Tην διαφορα την εχουν κανει ηδη με τα παρακατω σημεια που εχω ηδη αναφερει :

Οποτε, πρεπει να παραδεχτεις οτι οι οπαδοι του Ηρακλη, ειδικα τα τελευταια χρονια, εχουν ξεφυγει κατα πολυ απο το κλισε του ‘‘ουγκ’’ που τον ενδιαφερει το συμφερον της ομαδας του με καθε τροπο και μεσο.
Μονο αυτο δεν μπορεις να τους προσαψεις !!!

Οσο για τα αφεντικα, μονο ‘‘τιποτα’’ δεν ηταν οι καταληψεις του 2007 αλλα και παλιοτερα.
Εχεις δει εσυ σε αλλη ομαδα να υπαρχουν τετοιας εντασης και διαρκειας κοντρες των οπαδων της με τα αφεντικα ??
Μυτιλιναιος - Θεοδωριδης - Σπανουδακης - Ρεμος - Τακης.
Σιριαλ θα μπορουσε να γινει η ιστορια του καθενος !
Εσυ ειδικα πρεπει να τα θυμασαι τα σκηνικα, μιας που ασχολεισαι και με τα εξωαγωνιστικα.
Αληθεια, ποση ωρα το σκεφτηκες αυτο το ‘‘για τα αφεντικα τιποτα’’ ???

Οντως δεν μου αρεσει το πανο, δεν με εκφραζει, θα μπορουσε να γραφτει κατι αλλο.
Αυτο που με ενοχλει επισης ομως ειναι η εκ του ασφαλους κριτικη ορισμενων, χωρις να μπορουν να μπουν στην ψυχολογια του Ηρακλειδεα του 2011 με τα ολα οσα εχει τραβηξει, και κανουν λες και ανακαλυψαν σημερα το πλασμα που λεγεται ανθρωπος και τις εκαστοτε αντιδρασεις του.

[B][I]δεν γινεται να καταριέσαι τα παιδιά ενός οργάνου…τα αφεντικά τίποτα…??[/I][/B]

δεν το κατάλαβες , γιατί μάλλον δεν το έγραψα σωστά εγώ.,…
υπαλληλος-οργανο ο πιλαβιος, αφεντικό, ποιος…:roll:
εκεί πάει η αντίδραση…οχι στο αν αντιδράτε με τους διοικητικούς σας…
τζάμπα τα κατεβατά :stuck_out_tongue:

[B][I]
Tην διαφορα την εχουν κανει ηδη με τα παρακατω σημεια που εχω ηδη αναφερει :[/I][/B]
οπως λες και εσυ, την διαφορά την εχει κάνει με τις κινήσεις που είπες…το πανο δεν κάνει καμία διαφορά…
με αυτό το πανό ο ηρακλης μόνο έχασε…

*μια χαρά μπορεί να καταλάβει τον ηρακλειδεα του 2011 κάποιος …απλά οταν κάνεις έξυπνες κινήσεις του λες μπράβο, και οταν κάνει μαλακίες , εμφανίζεται χαζός…δεν γινεται αλλιώς…και οι κίνηση αυτή ηταν χαζή.!

Kαι για τα αφεντικα του Πιλαβιου (παπανδρεου-βενιζελο) υπαρχει συνθημα (κριμα ομως γιατι και εκει για τα παιδια τους σε μπουρδελο λεει για τους χουντικους πατερες). Απ’ολα εχει ο μπαξες. :stuck_out_tongue:

Δεν νομιζω να εχει μεινει και κατι αλλο ωστε να το χασει ο Ηρακλης.
Λες να μας ριξουν και απο την Δ’ στα ερασιτεχνικα της ΕΠΣΜ ? :lol:

Ελεος δηλαδη παλι ο Ηρακλης θα ‘‘σταυρωνεται’’ για τα ‘‘καθιερωμενα’’ εδω και δεκαετιες υβριστικα/προσβλητικα συνθηματα των ελληνικων γηπεδων ??
Τοση ‘‘καθαρση’’ του ελληνικου ποδοσφαιρου εγινε με την εξοντωση του, οποτε φανταζομαι και για το θεμα των συνθηματων τα ‘‘μπουμπουκια’’ της πολιτειας παλι απο αυτον θα ξεκινησουν την ‘‘εξυγειανση’’ (και σε αυτον θα τελειωσουν φυσικα)…

Εν πασει περιπτωσει, θεωρω πως δοθηκε μεγαλη εκταση σε κατι που ειναι γραμμενο απλα σε ενα γηπεδικο πανο και [B]που δεν εχει συμβει / δεν ειναι πραγματικο γεγονος[/B].
Διοτι εδω ειναι η ουσιαστικη διαφορα απο τα πραγματικα εμετικα γεγονοτα οπως τα ραντεβου θανατου παο-οσφπ και το πανο στο παοκ-λαρισα.

σε αυτό εδω διαφωνώ…ειναι πολύ επικίνδυνη λογική…αμα σφάξει κανείς αύριο μεθαύριο κανένα διαιτητή χωράει το που αλλού να μας ρίξουν?

Καταλαβαινεις πώς το εννοω μωρε…

Οτι δηλαδη κανεις δεν νοιαζεται πλεον για το αν θα φαει 5 αγωνιστικες τιμωρια της εδρας επειδη θα πλακωθει με τα ΜΑΤ, διοτι αυτο που θα χασει (στην προκειμενη περιπτωση να δει καποια παιχνιδια μεταξυ αγνωστων 17χρονων παιδιων) δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που του εχουν κανει οι δυναμεις καταστολης τα τελευταια χρονια.

βρε εγώ καταλαβαίνω την λογική.αλλά συνεχίζει να εγγυμονεί κινδύνους αυτό…
γιατί μπορεί να γίνουν (πολυ)ακραία πράγματα…

Tο σχόλιο του δημοσιογράφου, Γιώργου Κουβεντίδη, στην ιστοσελίδα “[B]sentragoal.gr[/B]”, το οποίο είναι αφιερωμένο στον Σοφοκλή Πιλάβιο και τους λοιπούς που έχουν σχεδιάσει και εκτελούν στο σχέδιο της εξόντωσης του Ηρακλή :

"Για να ξέρουμε τι μας γίνεται, κι επειδή πολλές φορές πρέπει να συστηνόμαστε από την αρχή, δεν έχω καμία πρόθεση να δικαιολογήσω κανέναν και τίποτα, για οτιδήποτε έγινε στο Καυτανζόγλειο στο παιχνίδι του Ηρακλή με το… Αγιονέρι (σαν ανέκδοτο ακούγεται). Έστω κι αν πολλές φορές, καθόμαστε και κοιτάμε ένα δέντρο και κάνουμε πως δε βλέπουμε ένα ολόκληρο δάσος, που είναι δίπλα μας.

Πολλοί θα πουν ότι είναι ντροπή αυτά που έγιναν στο Καυτανζόγλειο, η πραγματικότητα, όμως είναι, πως ντροπή είναι, αυτό που ζει ολόκληρος ο Ηρακλής εδώ και μήνες. Κι επειδή κάποιοι μπερδεύονται, μιλάμε για μια από τις πιο ιστορικές ομάδες της χώρας, που έχει τη δική της δυναμική, και είναι πραγματικά κρίμα να της φέρεται όλο το ποδοσφαιρικό σύστημα, με τον τρόπο, που της φέρεται.

Ο Ηρακλής ταλαιπωρείται σήμερα στην Δ’ Εθνική, διότι δεν πήρε πιστοποιητικό από την επιτροπή αδειοδότησης (τη σύσταση της οποίας, άρα και την απόφασή της, έβγαλε άκυρη το διαιτητικό δικαστήριο, αλλά αγνοήθηκε), ενώ υπάρχει ομάδα, που παίζει στη Σούπερ Λίγκα, χωρίς να έχει πάρει πιστοποιητικό απ΄ αυτή την επιτροπή.

Ο Ηρακλής υποβιβάστηκε γιατί τον Ιανουάριο προσκόμισε πλαστή ασφαλιστική ενημερότητα για να κάνει μεταγραφές. Το διαιτητικό δικαστήριο απεφάνθη πως θα έπρεπε να τιμωρηθεί με χρηματικό πρόστιμο και ανάκληση των δελτίων των παικτών, που απέκτησε τον Ιανουάριο με την πλαστή ενημερότητα, αλλά και πάλι αγνοήθηκε.

Και ξαφνικά, ο Ηρακλής βρέθηκε στην Δ’ Εθνική γιατί προσέφυγε στα πολιτικά δικαστήρια, μήπως βρει αυτό, που ο ίδιος θεωρεί «το δίκιο του». Κι η Σιόν προσέφυγε στα πολιτικά δικαστήρια της Ελβετίας και μάλιστα κατά της ΟΥΕΦΑ, αλλά αυτή δεν υποβιβάστηκε. Εκεί, μάλλον ισχύει άλλο «αυτοδιοίκητο».

Μ΄ αυτά και μ΄αυτά, ο Ηρακλής την πλήρωσε και ταλαιπωρείται σήμερα στα χωριά της Δ’ Εθνικής. Μάλλον σ΄ αυτόν αναφέρονταν ο πρώην πρωθυπουργός, όταν σε ένα διάγγελμά του, μας ενημέρωνε ότι χτύπησε την ανομία στο ποδόσφαιρο και το καθάρισε. Όλο το καλοκαίρι γελούσαμε διαβάζοντας στις εφημερίδες τους απομαγνητοφωνημένους διαλόγους, αλλά τελικά την πλήρωσε κι η Ηλιούπολη. Προφανώς, μόνη της τα έστηνε.

Ο Ηρακλής αναγκάστηκε να κατεβάσει ομάδα στη Δ’ Εθνική γιατί έπρεπε κάπου να παίζει και αν και το ζήτησε, δεν του δόθηκε έστω και μία εβδομάδα προθεσμία, να πάρει πέντε ? έξι παίκτες και να παρουσιάσει μια αξιόμαχη ομάδα, που θα μπορούσε να διεκδικήσει την άνοδο. Έτσι, υποχρεώθηκε να αγωνίζεται κάθε Κυριακή με μια παρέα 17χρονων, που εξορισμού δεν έχει καμιά τύχη σ΄ αυτό το πρωτάθλημα. Όλες οι υπόλοιπες ομάδες, όλων των υπόλοιπων κατηγοριών, που ξαφνικά υποχρεώθηκαν να παίξουν σε άλλη κατηγορία, είχαν χρόνο να κάνουν μεταγραφές. Ο Ηρακλής όχι.

Αν αυτά που έπαθε φέτος ο Ηρακλής, τα είχε πάθει κανένας Ολυμπιακός, κανένας Παναθηναϊκός, καμιά ΑΕΚ, κανένας ΠΑΟΚ ή κανένας Άρης, θα είχαν φύγει από τις θέσεις τους η Ακρόπολη κι ο Λευκός Πύργος και θα είχαν βουτήξει στη θάλασσα ή θα είχε γυρίσει η χώρα ανάποδα. Σήμερα, και η Ακρόπολη και ο Λευκός Πύργος είναι στις θέσεις τους.

Περνούσα έξω από το Καυτανζόγλειο κανένα μισάωρο πριν ξεκινήσει το παιχνίδι με το… Αγιονέρι, έβλεπα μεγάλους και μικρούς να πηγαίνουν στο γήπεδο με τα κασκόλ του Ηρακλή στο λαιμό κι έλεγα «χαρά στο κουράγιο τους».

Κάποια στιγμή, αυτή η κωμωδία με τον Ηρακλή θα πρέπει να σταματήσει. Αρκετά τιμωρήθηκε ένας ολόκληρος σύλλογος, μια ολόκληρη ιστορία, επειδή απλά ανέχτηκαν κάποιους μικρούς ανθρώπους να παίζουν με τις τύχες τους.

Στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής ο Ηρακλής δεν έχει καμιά τύχη, είτε φάει 40 αγωνιστικές τιμωρία και 40 μηδενισμούς, είτε όχι. Με την ομάδα, που έχει, το πιο πιθανό είναι να υποβιβαστεί στο τοπικό.

Η μόνη λύση για τον Ηρακλή είναι να βρει ένα ΑΦΜ άλλης ομάδας, να παίξει είτε στη Γ’, είτε στη Β’ Εθνική απαλλαγμένος από τα χρέη του παρελθόντος και να διεκδικήσει το δικαίωμά του για μία νέα αρχή, υπό αξιοπρεπείς προϋποθέσεις. Κι αν είναι μάγκας, να επιστρέψει στη Σούπερ Λίγκα.

Κάποια στιγμή θα το προσπαθήσει. Και καλό είναι να τον αφήσουν στην ησυχία του να το κάνει, στη χώρα, που για κάποιες άλλες ομάδες, όταν είναι να αλλάξουν ιδιοκτησιακό καθεστώς, αλλάζουν οι ίδιοι οι νόμοι. Κάθε εμπόδιο, που θα μπαίνει στον Ηρακλή από εδώ και στο εξής, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα ακόμη σημάδι ότι η εκδίκηση συνεχίζεται…

Αν πανυγήρισες το πρωτάθλημα του 2005 ή αν το λογίζεις ακόμα λοιπόν με τη δικιά σου λογική είσαι κι εσύ στο τσουβάλι. Να σου θυμίσω που ένα ολόκληρο καραϊσκάκι έβριζε εν χορό και είχε αναρτήσει εμετικά πανιά για τον Καραμανλή για να πάρετε πίσω του βαθμούς στο ματσ με το Πανιώνιο. Άστο μεγάλε, η αφ’ υψηλού κριτική απ’ το καναπέ για όλους μας είναι εύκολη. Σαφώς και διαφωνώ με το περιεχόμενο του πανό, όπως επίσης και με δικά μας αντίστοιχα, το πρόβλημα όμως δεν έγκειται εκεί. Το γήπεδο μαζεύει κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά τουλάχιστον παραμένει ακόμα ένας ελεύθερος χώρος έκφρασης της μάζας, της οποίας η λογική σίγουρα αρκετές φορές είναι έξω από την κοινή λογική. Πρώτα όμως θα πρέπει όλοι οι καρεκλοκένταυροι που σε διοικούν να μάθουν να σε σέβονται, να σε υπολογίζουν και να μην σε λοιδωρούν. Αυτό το τελευταίο το εννοώ για όλους όσους έχουν θεσμικές θέσεις σε οποιοδήποτε φάσμα του κοινωνικού ιστού. Δύο μέτρα και δύο σταθμά, κακεντρέχιες, εξυπηρετήσεις τρίτων εις βάρος άλλων κτλ. θα φέρουν και τις αντίστοιχες αντιδράσεις και επειδή όπως προείπα η οπαδική λογική λειτουργεί έξω από καλούπια και politically correct στεγανά, αρκετές φορές με τις πλάτες των αντίστοιχων προέδρων, έχουμε αυτά τα φαινόμενα.

Μη politically correct my ass. Δαρβίνειες υποεξελίξεις είναι όλες τους, δίχως ίχνος παιδείας, που απλά διαιωνίζουν το είδος του ηλιθίου και με την ύπαρξη τους μας κάνουν ρεζίλι στις επόμενες γενιές. Αν είσαι ηλίθιος, εξ’ορισμού δε δικαιούσαι να θεωρείσαι “μη politically correct”. Δεν έχεις το iq να καταλάβεις τη σημασία των πράξεων/λεγομένων σου και το τι είναι “political correctness”.

Και όχι, αυτά τα ζώα δεν είναι ίσα κι όμοια με όσους βλέπουν μπαλίτσα, στο χαλαρά και δίχως μίση. Αυτά είναι θεωρίες του κώλου. Αν εσύ νιώθεις συνυπεύθυνος για το ξύλο που έφαγε δημοσιογράφος στον τάφο του Ινδού προχθές, πρόβλημα σου. Εγώ δε με θεωρώ συνυπαίτιο επειδή βλέπω στην τηλεόραση κανένα ματσάκι του βάζελου ή του Ολυμπιακού. Θεωρίες του κώλου είναι όλα αυτά, με το συμπάθειο για να δοθεί το ακαταλόγιστο σε άτομα που δε το αξίζουν και έτσι συνεχίζουν να υπάρχουν οι μαφίες των συνδέσμων. των ΠΑΕ και Κυριακές γεμάτες ένταση και βία.

+1.000

Όσο “άρρωστος” και να είμαι με την ομάδα μου γιατί να πρέπει να συνταχθώ με κάποιους τύπους που λειτουργούν με λογική συμμορίας, δίνουν ραντεβού να μαχαιρωθούν κλπ.
Τι σχέση έχει αυτό με την ομάδα και με όσα μας παθιάζουν. Θα μπορούσαν να συσπειρώνονται γύρω από οτιδήποτε, απλά επέλεξαν το ποδόσφαιρο και τις ομάδες. Στην πρακτική τους ελάχιστα διαφέρουν από τις οργανωμένες συμμορίες στις κωλογειτονιές της Αμερικής ή την καμόρα στη Νάπολη.

Καλοκαίρι του 10 δεν ήταν που σφαζόμασταν στο μπασκετόπικ για τις σφαλιάρες που πέσανε στο Ακρόπολις. Συμμετείχες κι εσύ αν θυμάμαι καλά στον καβγά. Ακόμα και με το να παρακολουθούμε, έχουμε μερίδιο ευθύνης, αυτό θέλω να πω. Παρακολούθα τα πολιτισμένα ευρωπαϊκά γήπεδα αν τα δικά μας σε χαλάνε. Επίσης για τα γεγονότα στο Τάφο, όχι δεν είμαι υπερήφανος. Σε παλιότερο ποστ έχω γράψει γενικότερα ποια είναι η άποψή μου και πως γίνεται να τερματιστούν όλα αυτά κατά τη δικιά μου υποδαρβίνεια λογική. Το σύστημα το χρειάζεται το ξυλίκι στα γήπεδα, είμαστε και εμείς οξύθυμοι απ’ τη ράτσα μας την ίδια, έρχονται και δένουν το ένα με το άλλο. Αλλά τι μιλάμε, εδώ υπάρχει πρόεδρος σωματείου δολοφόνος/έμμισθος οπαδός, αυτό και μόνο αρκεί για αυτούς που μας διοικούν και για όλους όσους είναι από κάτω…

τα αισθηματα μου για τις…εχμμμμμμ…του οπαδους του ηρακλη τελος παντων αποτυπωνονται στην φραση “πως τα φερνει η 'τανα η ζωη”.

παρ’ολα αυτα:

[I]
«σε περίπτωση που από τους θεατές του αγώνα χρησιμοποιούνται [COLOR=“Red”]δείκτες λέιζερ[/COLOR] με στόχευση ποδοσφαιριστές ή διαιτητές ή αξιωματούχους του αγώνα ή αναρτώνται πανό με υβριστικό και προσβλητικό περιεχόμενο ή [COLOR=“Red”]εκφωνούνται συνθήματα και φράσεις που προσβάλλουν την εθνική συνείδηση ποδοσφαιριστών, αξιωματούχων ομάδας ή αγώνα ή φιλάθλων, τη μνήμη τεθνεώτων ή έχουν απρεπές και υβριστικό περιεχόμενο για οποιοδήποτε πρόσωπο, τότε επιβάλλετα[/COLOR]ι?».[/I]

[I]

  1. Η εφαρμογή της διάταξης της περίπτωσης γ, που αναφέρεται στη διακοπή του αγώνα, πρέπει να γίνεται με μέτρο, σε περιπτώσεις συνθημάτων ή πανό κυρίως με ρατσιστικό ή ακραία υβριστικό περιεχόμενο, τα οποία επαναλαμβάνονται ή δεν αποσύρονται παρά τις προειδοποιήσεις και[COLOR=“Red”] να αντανακλά τις ειδικές συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα.[/COLOR]

  2. [COLOR=“Red”]Ως διακοπή του αγώνα νοείται πάντα η προσωρινή διακοπή[/COLOR], όπως ρητώς προκύπτει από την περίπτωση β της παραγράφου.
    [/I]

μιλαω παντα σαν τσιμεντολιθος οπαδος και οχι σαν Αρειανος που εχει καει πολλες φορες απο κορακια και αντιμετωπιστικε με χλευασμο απο ατομα που τα βρηκαν μπροστα τους τελικα.

το συγκεκριμενο κορακι βρηκε ευκαιρια να κανει λιγο σουσουρο γυρω απο το ονομα του αφου μπορει και 1η φορα στη ζωη του να επαιξε μπροστα σε 5000 ατομα.

ο νομος που υπηρετει το λεει καθαρα…διακοπτεις προσωρινα τον αγωνα και παντα με βαση τις “ειδικες συνθηκες”…προφανως ο κοραξ δεν θα εχει ξαναδει κερκιδα με κοσμο και τρομαξε και το θεωρησε “ειδικη συνθηκη”. Απο την στιγμη που αποφσιζεις να το παιξεις σεριφης σε εναν αγωνα με το αγιονερι8O προκαλεις τον κοσμο. ετσι ειναι και θα πρεπει να το σκεφτονται αυτο.

ερχεται παιχνιδι οσφπ-παο. περιμενω απο τον διαιτητη τουλαχιστον 15 διακοπες του αγωνα και να παει 3 φορες στα αποδυτηρια.

και τελεταια να θυμισω στον φιλο ναιτσκαι οτι σε αγωνα της ομαδας του με την δικια μου εγινε πανω κατω το ιδιο πραγμα. ο διαιτητης διεκοψε το ματς γιατι μπουκαραν οπαδοι μεσα. ζητησε να αδειασει το γηπεδο. εγινε. και το ματς τελικα διακοπηκε οριστικα. κλαμα. αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Δηλαδή, για πείτε, όσοι διαφωνείτε με την διακοπή του αγώνα θέλατε ο διαιτητής να διακόψει προσωρινά, το πανό να μην κατέβει και το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά με το πανό απλωμένο. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, οποία πλεονεξία δηλαδή :!: