Αλκίνοος Ιωαννίδης - Συναυλίες Καλοκαίρι 2010

Ξεκινάω…με φόβο ψυχής, γιατί πολλά συνεφάκια μαζεύτηκαν…άντε καλά να περάσουμε:):!:

Μόλις γύρισα…ένας Αλκίνοος απ’τα παλιά…περιόδου 97-04:):!:
Κοινό πολύ καλό…δεν μας τό’χα εκεί στον Πειραιά κοινό με τέτοια συμετοχή, αλλά και συνάμα χωρίς μαλακιούλες, στριγκλιές κιάλλα κουλά από Αλκιονίτσες…μπράβο μας…άντε να δω και στις Σέρρες τέτοια:):!:
Πολλά γέλια στην συνηθησμένη παρλάτα…τώρα με τον Ζαγοραίο…αλλά και στην έκτακτη με Φαραντούρη:):!:
Τι Κέρυ Κινγκ ήταν αυτός που φρόντιζε της σκηνής, και έπαιξε κιθάρα στο τέλος;…έδωσε μια metal πινελιά:):!:
Καλή φάση εκεί με το μια ορχήστρα μόνος, με ντραμόκουτα, πεταλιέρες, τον τυπά στη κονσόλα, και στις οδηγίες!
Ραντεβού στον Λυκαβυτό…μπορεί και στη Σίβηρη:):!:

Τίποτα λιγότερο από τέλειος. Κλασικός Αλκίνοος. Άψογος, πολύ καλή απόδοση και κέφι, είδαμε ότι το ευχαριστήθηκε και εκείνος. Το Βεάκειο Θέατρο γεμάτο(περίπου 2000 κόσμο χωράει).

Για τον Αλκίνοο τι να πεις, από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, ότι και να πεις είναι λίγο για αυτόν τον άνθρωπο. Είμαι τυχερός που τον έχω δει 4 φορές και φυσικά το Σεπτέμβρη θα γίνουν 5.

35 τραγούδια:D, 2 ώρες και 40 λεπτά περίπου:D ΚΑΘΟΛΟΥ άσχημα.
Είπε τα πάντα, γνωστά ή μη. Αύριο θα ποστάρω playlist.

Ήταν τέλεια η βραδιά από όλες τις απόψεις. Όσοι μπορούν να πάνε να τον δούνε, αξίζει και solo πραγματικά.

Και το setlist.Λείπουν 2 τραγούδια που δεν ξέρω πως τα λένε και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα από τους στίχους.

[ol]
[li]Παράκληση[/li][li]Με Τόσα Ψέματα[/li][li]Ο Καθρέπτης[/li][li]Ζηνωνός[/li][li]Ο Δρόμος Σου Είσαι Εσύ[/li][li]Πατρίδα[/li][li]Fata Morgana[/li][li]Δεν μπορώ[/li][li]Όνειρο Ήτανε[/li][li]Βυθός[/li][li]Το Πάρτι[/li][li]Απόγευμα Στο Δέντρο[/li][li]Τρεις Καλόηροι Κρητικοί[/li][li]Απόψε[/li][li]Ο Προσκυνητής[/li][li]Βόσπορος[/li][li]Στην Αγορά του Αλ Χαλίλι[/li][li]Δεύτερο Άγνωστο Κομμάτι[/li][li]Ήταν Ανάγκη[/li][li]Σιωπή[/li][li]Ο Δρόμος, ο Χρόνος και ο Πόνος[/li][li]Γιατί Δεν Έρχεσαι Ποτέ[/li][li]Ο Κόσμος Που Αλλάζει[/li][li]Edgar Alan Poe[/li][li]Σεβάχ ο Θαλασσινός[/li][li]Κεμάλ[/li][li]Έχω Μια Λέξη[/li][li]Όσα Η Αγάπη Ονειρεύεται[/li][li]Magic Bus[/li][li]Θα Είμαι Κοντά Σου Όταν Με Θες[/li][li]Υπεραστικό[/li][li]Τα Λόγια Και Τα Χρόνια[/li][li]Αδιέξοδο[/li][li]Κάγκελα Παντού[/li][li]Ησυχία[/li][/ol]

Το πρώτο άγνωστο καμμάτι ήταν απ’τον δίσκο που είχε βγάλει το 2006 με παραδοσιακά Κυπριακά, μαζί με τον Μιλτιάδη Παπαστάμου και λέγεται ‘‘Τρεις Καλόηροι Κρητικοί’’…το δεύτερο άγνωστο, δεν το βρήκα κιεγώ:):!:
…είπε και το Σπασμένο, μαζί με το Έχω Μια Λέξη!

Το διόρθωσα, ευχαριστώ!
Άντε και στον Λυκαβηττό τώρα!:D:D

ZHNΩΝΟΣ…δεν εχω ακουσει ποτε το ζηνωνος live…ω!!

σεπτεμβρης στο ηρακλειο!!!..αντε…ακομα?

Τον πετυχα στη Σαντορινη που ημουν για διακοπες και τον τιμησα οπως κι εκεινος τα λεφτα που πληρωσαμε.Τα αξιζε κι ας ειναι μονος του επι σκηνης.Στο πρωτο μερος ερμηνευει ο ιδιος με την κιθαρα του τα κομματια του ενω στο δευτερο παιζει πολλα οργανα με τη βοηθεια ενος drum machine.3 ωριτσες εκατσε σχεδον και γουσταραμε.Οποιος τον πετυχει να το τιμησει,δε θα χασει.

Πολυ σπουδαίο να γράφονται αυτά από σένα…άρχοντα της blackίλας:)

Χαχα
Τον ειχα ξαναδει πιο παλια αλλα τωρα μ’αρεσε αρκετα περισσοτερο :slight_smile:

3 μερες νωριτερα ν αρχιζε το δευτερο σκελος και θα τον πετυχαινα στα Χανια !!!#-o

Πλησιάζει και ο Λυκαβητός, όπου νά’ναι θα αρχίσει και η προπώληση:):!:

Παιδια απο που μπορουμε να προμηθευτουμε εισιτηρια;Εχει στο metropolis;Ευχαριστω! :slight_smile:

ναι ναι από τα metropolis, θα πάω και εγώ μέσα στην αλλη βδομάδα…

Αντε θέλω να ξαναδώ αυτή την συναυλία…ταξίζει:):!:

ρε παιδια ξερετε αν γινει η συναυλια στα γιαννενα γιατι δεν εχει βγει καμια αφισα μεχρι στιγμης κ ολες οι σελιδες στον ιντερνετ λενε οτι ερχετε…#-o

Μπες στο alkinoos.gr…εκεί στάνταρ θα ξέρουν:):!:

Δεν υπάρχουν πολλές λέξεις που μπορούν να περιγράψουν αυτόν το σπουδαίο μουσικοσυνθέτη, στιχουργό, ερμηνευτή που ακούει στο όνομα Αλκίνοος Ιωαννίδης. Σήμερα ήταν η 5η φορά που τον είδα, η δεύτερη solo και μπορώ να πω πως ήταν και η καλύτερη από όλες.

Έχοντας δει τόσες φορές έναν καλλιτέχνη σαφώς και έχεις άλλες απαιτήσεις. Σίγουρα θα έχεις απαίτηση να ακούσεις κομμάτια που τα έχει φάει η μαρμάγκα και λογικό το βρίσκω, ίσως να έχεις βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια. Αυτό ευτυχώς δεν συμβαίνει στην περίπτωση του Αλκίνοου. Έχω ακούσει πχ το “Κόσμος Πάει Κι Έρχεται” πέντε φορές που καμία από αυτές δεν ήταν η ίδια εκτέλεση. Πάντα θα βγάλει κάτι από το τραγούδι, κάτι θα προσθέσει, πάντως δεν θα είναι το ίδιο. Έτσι πάντα θα έχεις να ακούς κάτι αγαπημένο, αλλά και συνάμα λίγο διαφορετικό ώστε να σου κρατάει πάντα το ενδιαφέρον.

Πάλι και σήμερα έπαιξε γύρο στα 33 κομμάτια με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τον Πειραιά, που είχα πάει και εκεί. Έπαιξε και ένα κομμάτι που το ζήτησε το κοινό εκτός προγράμματος. Βέβαια ήταν πιο χαλαρός, πιο άνετος, πιο επικοινωνιακός σε σχέση με τον Πειραιά. Με σύμμαχο τον καλό ήχο- κρύσταλλο και φυσικά το κοινό, παρακολουθήσαμε μια υπέροχη συναυλία, που είχε διάρκεια 3 ώρες και 10 λεπτά, με καθαρό χρόνο παιξίματος γύρο στις 2 ώρες και 40 λεπτά. Απολαυστικός για άλλη μια φορά. Άντε και του χρόνου πάλι.

Ο Αλκίνοος είναι για μένα ο πιο ολοκληρωμένος μουσικός καλλιτέχνης στην Ελλάδα.

Πλέον δε τον νοιάζει τίποτα άλλο εκτός του να πειραματίζεται και να κάνει αυτό που του αρέσει. Δεν έχει πλέον ανάγκη απο αναγνώριση- πωλήσεις- εισητήρια. Δοκιμάζει και μαγικά του βγαίνουν γιατί ΞΕΡΕΙ & ΜΠΟΡΕΙ το παληκάρι.

Για όσους δεν είχαν την τύχη περιγράφω αυτό που είδα:
Σάμπλαρε ήχους (πνευστά- κρουστά- μπάσο- κιθάρες κλπ) και έπαιζαν μελωδίες του 7-8 όργανα & τραγούδι, κάποια στιγμή στο 2ο μέρος σαμπλάρει τη φωνή του και κάνει δεύτερες live στη φωνή του. Σόλο με γεμάτο ήχο ορχήστρας σε πιο παραμορφωμένο στυλ σε τραγούδια που ο κόσμος έχει αγαπήσει στην αυθεντική τους μορφή.

Οι πρωτοπορίες αυτού του ανθρώπου είναι απερίγραπτες και απλά κερδίζει το σεβασμό όλων εδώ και 20 χρόνια.

Respect

τα 2 απο πανω ποστς τα λενε ολα…τα εσπασε ΞΑΝΑ και μακαρι να το κρατησει και να παιζει που κ που ετσι στο γυαλινο κτλ…ηταν απολαυση…12 φορες εχω παει και ολες διαφορετικες εκτελεσεις οπως αναφερθηκε κ πιο πανω…αντε κ στην επομενη:drunk:

Καλά που πήγατε, γιατί εγώ δεν μπόρεσα…ας ελπίσουμε ότι θα συνεχιστεί και τον Χειμώνα…αλήθεια, είχε κόσμο;:):!: