Διασκευές που θεωρείτε καλύτερες απ' τα αντίστοιχα αυθεντικά κομμάτια

Either way, YOU FAIL :smiley:

Άσε που η άποψη ότι το Orgasmatron το λένε καλύτερα οι Seps είναι ευρέως αποδεκτή, ενώ αυτοί που προτιμούν το Astronomy από Metallica (Ή ΤΟ FOXY LADY ΑΠΟ CURE) είναι σαν τα σαλιγκάρια (βγαίνουν μόνο όταν βρέχει, να καλή ώρα).

Nτακς, ειναι ενα ενα fail μεγαλων διαστασεων.

So what?? (που λενε κι oι Cure :lol:)

Nevermore - Love Bites (Judas Priest)
Stygma IV - Gesthemane (J.C Superstar)
Skyclad - Emerald (Thin Lizzy)
Solitude Aeturnus - Heaven And Hell (ισάξια αλλά όχι ανώτερη από την αυθεντική)
Sanctuary - White rabbit (J. Airplane)

συμφωνω και στα δυο ,αυτο το thread είναι να τρελένεσαι ,
οποιαδηποτε διασκευη σε τραγουδι πριν το 1988 απο συγχρονη μπάντα ή ας πουμε 90’s group ,την αναφέρουν ως καλύτερη απο την πρωτη εκτέλεση.
μην πω για τα 70’s group ,που όλα τους τα τραγούδια είναι “καλύτερα” στη νεότερή τους μορφή #-o
ο.κ. γουστα ειναι αυτά ,αλλά υπάρχουν και κάποια που δεν στέκουν

on topic :
Lucky Petterson - Atonement ,της Lucinda Williams
μπορεί να έχει περάσει απο αρκετές διασκευές ,αλλά αυτή η ηλεκτρική blues εκτέλεση
σε σημείο να θυμίζει metal κεραυνό ,με αφήνει άφωνο

Τι εννοεις συμφωνεις;;;

Υπαρχει κι αλλος μαλακας που προτιμα το Foxy Lady απο Cure;;;

(Γιατι, ντακς, μπορει να μ’ αρεσει λιγο παραπανω, αλλα παραδεχομαι οτι ειμαι μαλακας. :D)

παρεξήγηση ,
νόμιζα οτι έκανες πλάκα .
όπως και να 'χει περι ορέξεως …

[SPOILER]ακού εκεί Hendrix τραγούδι καλύτερα απο Hendrix ,
τι πήγα να πάθω Θεέ μου![/SPOILER]

O Jimi ειναι ο ΕΝΑΣ, αλλα η Cure εκδοχη αρεσει καλυτερα στα αυτια μου. :wink:

Simple as that.

Ρε worst σε τι μπελάδες μας έβαλες σε αυτό το θρεντ.
Προτείνω να μεταφερθεί αυτούσιο στο θρεντ με τις διασκευές γενικά.
Ο καθένας ποστάρει ό,τι θέλει.
Συνήθως τραγούδια που δεν τα είχαν ακούσει από το πρωτότυπο, και δεν τα είχαν αγαπήσει έτσι!
Δεν αναφέρομαι στον από πάνω.

Ορίστε και κάτι που είναι οντοπικ:

Fear Factory - Cars

:!:

Νταξει μαλλον το εσκισα και γω με το ‘‘αψυχο’’ :p…μαλλον φταιει οτι το original το ακουσα μετα απο το cover…και μαλλον το αψυχο ηταν λιγο αστοχο…το σωστοτερο θα ηταν να πω δεν μου κανει τοσο κλικ εμενα

Ναι μωρέ σιγά το αμάρτημα να 'ουμε!

[SPOILER]Κι εμένα, που γενικά δεν μου αρέσουν οι Blue Oyster Cult, πιο πολύ μου αρέσει το Astronomy από Metallica [/SPOILER]

Pearl Jam - Crazy Mary (ειδικά live) :wink:

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι με την καμία καλύτερη η εκτέλεση των Sepultura. Μιλάμε για τον LEMMY εδώ.

εμ είδα εναν τεραστιο συνδυασμο facepalm+ειρωνίας να ερχονται καταπανω μου και ειπα να καλυφθω:p

το astronomy, περα απο ισως ενα απο τα καλυτερα τραγουδια των BOC+καλυτερων κομματιων εβερ, ειναι ευκολα η χειροτερη διασκευη που εχω ακουσει εβερ, κανενα συναισθημα, καμια κοινη λογικη με το πρωτοτυπο, καμια τυχη γενικοτερα με πιο πολυ ενδιαφερον θα ακουγα το Painkiller σε unplugged διασκευη απο Justin Bieber…

βεβαια γουστα ειναι αυτα, οπωτε οτι και να πω ειναι λιγο, παντως ειναι απο εκεινες τις διασκευες που σε αφηνουν μαλακα, οχι για καλο λογο

Ο καθένας όπως την βρίσκει μωρέ, άλλωστε ο τίτλος λέει "διασκευές που [B]θεωρείτε[/B]… άρα καθαρά υποκειμενικά. :wink:

Εγω γενικα δεν εχω μεγαλη επαφη με BOC και εχωντας ακουσει το κανονικο μπορω
να καταλαβω γιατι δεν αρεσει σε καποιον.Απο την αλλη ομως μια διασκευη δεν χρειαζεται
να ειναι πιστη στο οριτζιναλ τραγουδι.

Ενας δεν βρεθηκε να πει για το Mercyful Fate medley στον ιδιο δισκο των cats !

Whiskey In The Jar απο Metallica [personal favorite!]
Hurt απο Nine Inch Nails :slight_smile:

Εμ, μα οι Nine Inch Nails το λένε το “Hurt”. Actually, ο Johnny Cash είναι αυτός που κάνει τη διασκευή.

http://www.youtube.com/watch?v=EllNlYIxaoo

όχι, όχι, απλά όχι.