Διασκευές που θεωρείτε καλύτερες απ' τα αντίστοιχα αυθεντικά κομμάτια

Το Yellow Raven των Scorpions παιγμενο απο Pain of Salvation…
Το εκαναν πιο συναισθηματικο…

paranoid απο megadeth
μου αρεσει που ειναι τοσο σπιντατο:metal:

Original

Cover

Δεν μου πάει να πώ οτι είναι καλύτερη η διασκευή αλλά… πφφ δεν ξέρω :stuck_out_tongue:
Πάντως πιό συχνά ακούω τη διασκευή παρά το κανονικό.
Και προτιμώ αυτή την διασκευή από αρκετά κανονικά κομμάτια των Radio Birdman 8)

Σχεδόν οποιαδήποτε διασκευή έχουν ηχογραφήσει ο Marilyn Manson και οι Type O Negative.

Επίσης κάποιες πρόσφατες διασκευές που μου έχουν αρέσει αρκετά:

Five Finger Death Punch - Bad Company
Raunchy - Somebody’s Watching Μe
Heaven Shall Burn - Black Tears
Mastodon - Just Got Paid

http://www.youtube.com/watch?v=_DqH85VkIqI&feature=related

:bow2:

ειδικα το κλεισιμο δεν υπαρχει…

OK, οι Ramones ειναι η αρχη των παντων, αλλα εδω το κομματι απογειωνεται πραγματικα.

[I]Dreadful Shadows - Twist In My Sobriety[/I]
και το αυθεντικό από [I]Tanita Tikaram[/I]

original : (Pat Benatar)

cover : (Viking)

το γεγονος οτι μια Thrash μπαντα αποφασισε να “πιασει στα χερια της” τετοιο κομματι, και βγαζει ολο το συναισθημα του αυθεντικου, δεν ειναι μικρο πραγμα. οχι οτι το οριτζιναλ δεν ειναι καλο, κομματαρα ειναι, αλλα η διασκευη ειναι απλα +1 8)

[B]“Seagull”[/B] :

[I]πρωτότυπο[/I]

[I]διασκευή[/I]

Από μια απλή,λιτή μπαλαντούλα με κιθάρα, το πήρε ο Καλοφαγάς και το έκανε τραγούδι.
Το απογείωσε.

Αγαπητέ μου ο Bonamassa είναι σπουδαίος μουσικός και η διασκευή είναι πάρα πολύ καλή, αλλά σε ένα τέτοιο κομμάτι η φωνή μετράει πολύ και ο Rodgers παραείναι καλός (και ιστορικά σπουδαίος για τη rock μουσική). Προσωπική άποψη. Του έχω τεράστια αδυναμία.

Φοβερή διασκευή anyway.

Έτσι.

E καλά, γιατί εστίασα συγκεκριμένα στη φωνή ?
Προφανώς και ο Paul Rodgers είναι μίλια μακριά, αφού αυτός ήταν ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ (και μάλιστα από τα καλύτερα λαρύγγια της rock) ενώ ο Bonamassa πρώτα απ’όλα είναι κιθαρίστας και μετά τραγουδιστής (και btw από το Sloe Gin από το οποίο προέρχεται και η διασκευή έχει βελτιωθεί σημαντικά στα φωνητικά του).

Ήθελα να πω ότι αυτή η διασκευή είναι ένα φωτεινό παράδειγμα για το πως μπορείς να πάρεις ένα ήδη καλό κομμάτι και να το κάνεις ακόμη καλύτερο.

edit: Ωχ, πέσανε οι φίλοι των Bad Co. να με φάνε…:stuck_out_tongue:

Προσωπικά είμαι κυρίως fan των Free. :wink:

I’m with DeKay here.

Πάντως γαμάει όντως η διασκευή του Μποναμάσα. Απλά άλλη η στόφα του Ρότζερς.

[I][B]Follow Your Heart[/B][/I]

Εδώ η ορίτζιναλ εκδοχή από τον John McLaughlin και το άλμπουμ [B]My Goal’s Beyond / Douglas Records 1970[/B]:

Εδώ η πολύ καλύτερη διασκευή του από τον Joe Farrell στο άλμπουμ του [B]Joe Farrell Quartet / CTI 1971[/B], με τη συμμετοχή και του McLaughlin:

Koμματαρα το ‘‘Heart Of Gold’’ του Neil Young

αλλα νομιζω οτι προτιμω την εκτελεση του Johnny Cash

Μια άλλη διασκευάρα σε Neil Young

που χαλαρά την προτιμώ από το πρωτότυπο.

Ε όχι!

Οχι οτι ειναι ασχημο το πρωτοτυπο,αλλα η διασκευη ειναι απιστευτη.

Neglected Fields στο Breathe των Prodigy(βρισκεται στο Synthinity του 98’)

[B]We Will Rock You - The Hellacopters[/B]

Γιατι (για μενα παντα) οι Hellacopters κανουν πολυ καλυτερα αυτο που περιγραφει ο τιτλος του κομματιου.