Συμβουλες για αγορα κινητου

επίσημα όχι… η υποστήριξη σταματάει σε κάποιο σημείο… τώρα το μέχρι που μπορείς να αναβαθμίζεις είναι απόφαση εταιρίας…

μπορείς πάντα να κάνεις ένα ρουτάρισμα την συσκευή και βάζεις κάποια καστομ rom οι οποίες συνήθως είναι και καλύτερες από αυτές των εταιριών…

Δηλαδη κατι σαν το jailbreak στα iphone

Ευχαριστω πολυ θα τα ψαξω κι αλλο να δω τι παιζει και σιγα σιγα θα αποφασισω.Αν και μεχρι στιγμης πηγαινω προς το Ace 2

Αυτά τα γαμημένα τα κινητά πάντως ένα σωρό λεφτά, ένα σωρό λογισμικά, applications και μαλακίες και στο τέλος σε αφήνουν στη μέση σ’ ένα σημαντικό τηλεφώνημα :stuck_out_tongue:

Δεν έχουν όλα τα κινητά την ίδια απόδοση σε ήχο πάντως… εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος (σε αυτό το κομμάτι) από το galaxy s advance, σε αντίθεση με το χρέπι το nokia xpress music που είχα πιο πριν.

Να ρωτήσω κάτι; Στο galaxy ace εγώ έχω εγγύηση δύο χρόνων. Ο ένας πέρασε. Αν περάσω το jellybean που θέλω, και πάθει κάτι το κινητό μετά απο λίγους μήνες ξέρω γω, υπάρχει περίπτωση να μου πούν ότι δεν θα μου καλύψουν την επισκευή του, επειδή το έχω ‘πειράξει’ ουσιαστικά;

ναι πρεπει να το επαναφερεις σε stock κατασταση δυστυχως
αλλιως δεν θα καλυψουν τπτ

Λοιπον, ειμαι στο τσακ να τσιμπησω το Google Nexus 4, επιτελους βρηκα ενα σαητ που το πουλαει και στην Ολλανδια, αλλα απ’οτι ειδα παιρνει micro-sim κι εγω εχω την κανονικη.

Απ’οτι διαβασα μπορεις απλα να κοψεις το τσιπακι απο την σιμ και να την μετατρεψεις σε microsim μονος σου. Επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα, ισχυει? Ή θα γαμησω τη σιμ μου και μετα θα τσατιστω?

Επισης, αν εχει παρει/χρησιμοποιησει κανεις το nexus 4, ριχτε εντυπωσεις.

Πηγαινε στον παροχο που εχεις και μπορουνε να σου δωσουνε μια μικρο SIM καπακια.
Επισης ζητα και για τον μετατροπεα απο micro σε κανονικο (ενα μικρο πλαισιακι).

Αυτο δηλαδη να μην το εμπιστευτω? Λεει κοβει σε micro και nano sim, και εχει και adapters για τις καρτες.

Αξίζει να δώσεις το 5? για να πάρεις την micro γιατί άμα την κόψεις υπάρχει περίπτωση να έχεις προβλήματα.

Το πηρα αποφαση τελικα, το παρηγγειλα χτες, σημερα καταφτανει. Θα παω σε καποιο καταστημα να μου δωσουν micro sim και το μετατροπεα που ειπατε παραπανω.
Αντε να δουμε λιγο φως γιατι με την καθυστερηση που δερνει το Ace μου χουν σπασει τα νευρα.

Ποιο πηρες Θεριε;

Το Google Nexus 4,το εχει ενας γνωστος μου εδω και το επιασα στα χερια μου, ειναι εξαιρετικο, μιση τιμη απο αηφονς και γκαλαξιζ και ισαξιο, ισως και καλυτερο ξερω γω.
Γουσταρω, σε λιγες ωρες καταφτανει.

Αντε αντε με γειες.

Οταν το παρεις θελουμε ριβιου.

Λοιπον, το Nexus 4 ειναι απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Καταπληκτικη αποκριση (με 2 GB RAM και τετραπυρηνο επεξεργαστη στο 1,5 GHz βεβαια λογικο), 16 GB μνημη (αλλα εδω χανει καπως γιατι δεν ειναι επεκτασιμη, δεν εχει υποδοχη για microSD) , αρκετα ανθεκτικη μπαταρια (15μιση ωρες ομιλια), 8 MP καμερα (και 1,8 η μπροστινη) και δυνατοτητα για Wireless Charging.

Στα ψιλομειον για μενα το σχετικα μεγαλο μεγεθος του (ανεκαθεν προτιμουσα τα πιο μικρα κινητα που μπορεις να τα χρησιμοποιησεις με το ενα χερι, οπως το Galaxy Ace πχ που ειχα μεχρι τωρα), αλλα αυτο ειναι θεμα συνηθειας.

Σιγουρα δεν υπερτερει του Galaxy S4 και του iPhone 5, ωστοσο η τιμη του ειναι πολυ καλη για τις δυνατοτητες του (στα 400-450 ευρω σκετη συσκευη, λιγο πιο ακριβο του S3 στα 16GB, ωστοσο θεωρω οτι ειναι καλυτερο του).

Το συνιστω ανεπιφυλακτα, ανετα η καλυτερη αγορα κινητου που χω κανει. Δεν ξερω ωστοσο αν διατιθεται στην Ελλαδα, η Google εκανε επιλεκτικη διανομη και στην Ευρωπη νομιζω το πουλαει μεσω του play store μονο στις πολυ μεγαλες αγορες (Αγγλια, Γαλλια, Γερμανια, Ισπανια). Αλλα λογικα θα στελνεται μεσω ενδιαμεσων, οπως το πηρα και εγω (απο Γαλλικη διανομη ειναι, το manual ειναι μονο στα γαλλικα).

για μενα ειναι αρκετα:)
ωστοσο πολυ καλη επιλογη8)

Παντως τα galaxy s2 και 3 εχουν πεσει παρα πολυ σε σχεση με την αρχικη τους τιμη και ειναι καλη ευκαιρια για οποιον ενδιαφερεται

εδω το s4 εχει ηδη στο skoutz 600 ευρω:-s
αντε να εχει ενα μηνα κυκλοφοριας:!:

Γίνεται να μεταφέρω εφαρμογές απο τη μνήμη του κινητού στην sd card; Γιατί το τελευταίο καιρό ενώ έχω 20 Mb μνήμη περίπου ελεύθερη (μνήμη κινητού), μου γράφει ότι δεν υπάρχει ελεύθερη μνήμη, λαγκάρει και δεν δέχεται μηνύματα γράφοντας μνήμη πλήρης.

Μπορείς αλλά όχι όλες, βάλε ένα πρόγραμμα σαν [U]αυτό[/U] για να δεις ποιες γίνεται να μεταφέρεις.