Συμβουλες για αγορα κινητου

Ναι αλλά τέτοια φώτο
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356925&page=81

Δε τραβάει κανένα… (δες τα ποστς 1203 και 1205 τι έχει κάνει το κινητό!!!) 8O

ε καλά, και το 930 20ΜΡ κάμερα έχει (ε ντάξει, αυτά τα 20 ΜΡ είναι αρκετή διαφορά σε σχέση με το 1020) αλλά και αυτό τραβάει σε RAW (16ΜΡ νομίζω) και γενικά αν εξαιρέσεις την ανάλυση αυτό που μετράει στη φωτογραφία είναι το application της Nokia (lumia camera) το οποίο πιστεύω είναι το καλύτερο app για φωτογραφίες/βίντεο. έχει φοβερές ικανότητες. Πάντως όπως και να έχει είναι εντυπωσιακές οι φώτο

Το 930 είναι κινητό μουνα…επισης και το oneplus που αναφέρθηκε είναι δυνατό στα χρήματα που παιζει.

Συμφωνώ γενικώς πως το 930 είναι ΚΙΝΗΤΑΡΑ. Και όχι ότι τα 20mpxels είναι λίγα, απλά [B]στο θέμα κάμερα [/B] το 1020 είναι (ακόμη) βασιλιάς! (βέβαια, έτσι κι αλλιώς πάνω από 10 Mpxels το μάτι δεν καταλαβαίνει διαφορά).

Η ουσιαστική διαφορά είναι στο ζουμ (ή όταν κάνεις crop)…

Η βλακεία με το 1020 είναι πως τραβάει μια JPEG (5Mpxels) + μια Raw (34-38 mxels) ταυτόχρονα. Τη μικρή, που είναι “1,κάτι” mbytes, είναι αυτή που βλέπεις στο κινητό.
Την άλλη που είναι 40+ mbytes για να την δεις , πρέπει να το συνδέσεις στο Pc.
Η πλάκα είναι πως το πρόγραμμα προβολής φωτό των windows όταν συνδέσαμε πρώτη φορά το 1020 για να δούμε την “καλή” έβγαζε μύνημα πως: “το αρχείο είναι υπερβολικά μεγάλο και δεν μπορεί να ανοιχτεί” :lol:
Απ’ όσο δοκίμασα, με photoshop ή με google picassa ανοίγει…

[B]edit: +1 για αυτό που είπες για την Lumia Camera App. Κάνει παππάδες! [/B]

Τελικά πήρα το s4, το κανονικό όχι το mini. Μέχρι στιγμής άψογο

καλο κινητο, το μονο ελαττωμα οπως λενε πολλοι ειναι στην μπαταρια η οποια φευγει ευκολα.
δενν ξερω τι θα γινει οταν παρει upgrade σε lolipop βεβαια.

Αυτό ισχύει αλλά βρήκα λύση σε αυτό το πρόβλημα. Επειδή ανοίγουν με το άνοιγμα του κινητού και πολλές εφαρμογές, οι οποίες ψάχνουν και wifi χωρίς να το ξέρεις, πέρα απο το γεγονός ότι απενεργοποίησα πολλές απο αυτές, έχω app-killer για να μου τις κλείνει συνεχώς (όσες δηλαδή δεν μπόρεσα να τις απενεργοποιήσω). Επίσης το βράδυ που κοιμάμαι το κρατάω κλειστό, μιας και δεν έχει νόημα να είναι ανοιχτό
Το φορτίζω πια μια φορά το διήμερο. Με internet και με όλα

Λεω να αλλαξω την παλιατζουρα μου και θελω τιην προταση σας [B][U]ΜΟΝΟ[/U][/B] αναμεσα στις παρακατω επιλογες:

  1. Acer Liquid E2
    http://www.gsmarena.com/acer_liquid_e2-5418.php

  2. Huawei Ascend G6 4G
    http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_g6_4g-6168.php

  3. Huawei P6
    http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_p6-5467.php

  4. LG G2 mini
    http://www.gsmarena.com/lg_g2_mini-6077.php

Στο κινητο κανω πολυ απλη χρηση ( χρηση ιντερνετ 15΄- 30΄ημερησιως) και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. Τα μονα που με ενδιαφεουν εναι:

  1. Οσο πιο δυνατη μπαταρια γινεται
  2. Οσο πιο συμαζεμενο μεγεθος γινεται (διαστασεις και βαρος)

Για μένα με κλειστά μάτια το Ρ6. Το έχει ένας φίλος μου και πραγματικά πετάει αλλά και εμφανισιακά είναι πολύ όμορφο. Μεγάλη υπόθεση τα 2 γιγα ραμ.

απο αυτα που γραφεις το huawei p6, αλλα εφοσον κλεινεις το ματι σε Lg g2 mini, δες μηπως κανεις μια μικρη υπερβαση (30 ευρω αν δεν κανω λαθος) και παρεις το κανονικο g2 αντι του Mini. εχει απο τις καλυτερες ματαριες το g2 και γενικα πολλοι που το εχουν λενε τα καλυτερα.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!
Tελικα κατεληξα στο LG G2 MINI.
Ικανοποιημενος μετα απο 1 εβδομαδα χρησης, ιδιαιτερως απο την μπαταρια του.

Ενδιαφέρεται κανείς για Moto G 16gb;

Βασικά δεν θέλω συμβουλές για αγορά αλλά πρόβλημα με αυτό που έχω.

Μου έπεσε στον δρόμο άνοιξε και βράχηκε μέχρι και στο τελευταίο του τσιπ (έβρεχε καταρρακτωδώς και έτρεχα να γυρίσω σπίτι). Έφαγε πολύ βροχή βασικά, μου το παρέδωσαν άλλοι αρκετά αργότερα. Δεν έχω ιδέα πως λειτούργησε και με πήρα σπίτι αφού όταν το άνοιξα να βγάλω κάρτα και μπαταρία ήταν μέσα στα νερά.

ένα παλιό motorola είναι

Any ideas??? Απλά το απλώνω να στεγνώσει σαν μπουγάδα η κάνω και τίποτα άλλο;

Πείτε τίποτα ρε παιδιά. Θέλω να το βάλω να φορτίσει και δεν τολμάω. Δεν έχω και άλλη συσκευή.

Το έχω αφήσει αρκετές ώρες, μόνο αυτά τα αυτοκόλλητα που έχει πίσω από την μπαταρία είναι κάπως νοτισμένα και με προβληματίζουν κάπως.

Πιστολάκι έχεις? Ξεκίνα στέγνωμα αφαιρώντας ότι μπορείς… Λογικά η μπαταρία σ θα βγεί οφ κάποια στιγμή, αν δεν το έχει κάνει ήδη. Τα υπόλοιπα αν στεγνώσουν δουλεύουν… Απλά έχει μειωθεί ο κύκλος ζωής… 8)
Αν σ περισεύουν, πάρε ένα παρόμοιο κοντά στα 15 ευρώ έχει…

καποιος μουχε πει να το βουτηξεις σε μπολ με αβραστο ρυζι που και καλα τραβαει την υγρασια.

μαλλον προκειται για μαλακια, αλλα οκ

Δεν είναι μαλακία, ισχύει αλλά εντάξει όταν δεν έχει γίνει σοβαρή ζημιά.

Αυτό με το ρύζι το διάβασα και εγώ και έμεινα. Βασικά μετά από αυτό ήρθα και έκανα ποστ εδώ μέσα :lol: λέω δεν μπορεί καμιά τρολία θα ήταν.

Τέσπα τελικά το φόρτισα πριν λίγο. Την μπαταρία φοβόμουν βασικά στην φόρτιση. Με όλα αυτά τα αυτοκόλλητα που είχαν μουσκέψει για καλά το φοβήθηκα. Θα φανεί πως θα πάει.

αυτο με το ρυζι το εχουν αναφερει αρκετοι και στο xda
μπορει να ισχυει

Πολύ γενική ερώτηση αλλά τι επιλογές έχουμε για αγορά κινητού μέχρι 400 ευρώ ; είναι για την κοπέλα μου και την ενδιαφέρει να έχει καλή μνήμη ώστε να μην κολλάνε οι εφαρμογές , να μπορεί να κρατάει κάποιες σημειώσεις και να έχει καλό φωτογραφικό φακό . Θα ακούσω με χαρά τις προτάσεις σας …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk