Ποστάρετε Φωτογραφίες από τα Ζωάκια σας!

^^κοίτα να δεις που το Chupacabra υπάρχει!

close enough

[SPOILER]
[/SPOILER]

Το κουνέλι μου απεχθάνετε τα φλας

[SPOILER][/SPOILER]

BUMP! Γιατί χρειάζομαι βοήθεια… :?

Πρόσφατα υιοθέτησα μια γατούλα περίπου 1.5-2 μηνών. Ουσιαστικά την έχω σπίτι μου γύρω στις 10 μέρες.Μη έχοντας πιο πριν την ευθύνη ενός κατοικιδίου, αγχώνομαι λιγάκι για το πώς πρέπει να της συμπεριφέρομαι και να την εκπαιδεύσω (όσο είναι αυτό δυνατό) ούτως ώστε να είναι ένα normal, φιλικό και ήρεμο γατί. Και όλα αυτά με αγχώνουν γιατί έχω στο μυαλό μου ένα πολύ κακό παράδειγμα γατούλας γνωστού μου η οποία πιστεύω ότι έχει επηρεαστεί από τη δική του προσωπικότητα (είναι υπερκινητικός και λίγο νευρικός) κι έτσι είναι αρκετά επιθετική.:roll: Τόσο που δεν μπορεί κανείς να την πλησιάσει για χάδια ή παιχνίδια, γιατί γρατζουνάει και δαγκώνει με το παραμικρό.:?
Εκείνο που με αγχώνει με τη δική μου είναι ότι ενώ εμείς γενικά στο σπίτι είμαστε ήρεμοι, κι εκείνη δαγκώνει αρκετά συχνά. Όχι σε σημείο που να κόβει κομμάτι ή να μπήγει τα δόντια της στο κρέας,:stuck_out_tongue: αλλά είναι αρκετά επίπονο:(. Από την άλλη, φίλος μου που είναι επίσης cat person μου είπε ότι το κάνει επειδή θέλει να παίξει και ότι μεγαλώνοντας θα της περάσει. Αν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή ή να προτείνετε κάτι όσοι έχετε γατούλες, θα σας ήμουν ευγνώμων. :slight_smile:
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :slight_smile:

Εμας ειναι 3 μηνων και ακομα δαγκανει, γρατζουναει κλπ:p
Να παιξουν θελουν, αλλα πχ ο δικος μας ειναι υπερβολικα ζωηρος, οταν μπαινει στο frenzy mode, ειναι διαολακι, ουτε χαδια ουτε τιποτα. Μεγαλωνοντας μαλλον θα τους περασει αλλα απ’οσο ξερω οταν δαγκωνουν δυνατα ή γινονται λιγο πιο επιθετικα καλο ειναι να το περιοριζεις, δειχνοντας του οτι δεν ειναι παιχνιδι το χερι σου. Για παραδειγμα αντιστοιχα οταν παιζουν με τη μανα τους ή αδερφακια μεταξυ τους, το μαλωνουν/χώνουν και καμια (δε λεω να το δερνεις ε:p)
Αλλα για πειτε αν ξερεις κανεις πιο εμπειρος γιατι κι εμενα μ’ενδιαφερει

To πόσο παιχνιδιάρικο, χαδιάρικο ή “επιθετικό” θα βγει το γατί είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας…
Το δάγκωμα και το σπρώξιμο με τα πίσω πόδια είναι παιχνίδι, και όσο πιο πολύ παθιάζονται τόσο πιο πολύ βγάζουν νύχια, μπήγουν δόντια και πονάνε. Ο δικός μου είναι τριών χρόνων και οταν θέλει να γίνει τρυφερούλης (όχι και τόσο συχνά :stuck_out_tongue: ) ακόμη έτσι παίζει.
Δεν πειράζει να δαγκώνει, δεν δαγκώνουν δυνατά στην αρχή στο παιχνίδι, και σε πιάνουν με τις πατούσες έχοντας τα νύχια μέσα, αλλά μόλις αρχίζει να βγάζει νύχια και να γρατζουνάει μάλωνέ το

και μιας κι έχω καιρό να παραληρήσω για το γάτο μου, το ζουζου μου, λίγο μικρότερο

γλύκα το απο πάνω :smiley:

πάντως μην έχουμε απαιτήσεις απο τις γάτες να κάνουν τους σκύλους σε συμπεριφορά

Ήρθε η ώρα να σας συστήσω τον Tyson! :smiley:

καταλαβαίνω το να βάλεις μωσαϊκό σε πρόσωπο. Σε παπούτσι γιατί;

Σκύλαρος πάντως.

Η αδερφή μου τράβηξε την φώτο και την έκανε επεξεργασία, δεν έχω ιδέα για ποιον λόγο το έκανε :stuck_out_tongue:
Ούτος η άλλος δεν φαίνεται τίποτα αλλά και να φαινόταν δεν θα είχα θέμα

Εκεί πλένεις και τα πιάτα σου;

Ναι, αλλά όχι συχνά, so we coooool 8)

Ωραίος τυπάς ο Tyson, μπράβο!

Ευτυχώς η δική μου δεν είναι πάντα σε frenzy mode. Απλά το κακό είναι ότι μερικές φορές έρχεται το βράδυ που κοιμόμαστε ή προσπαθούμε να κοιμηθούμε και δαγκώνει…:?

Άμα θέλαμε βέβαια ζωάκι με τη συμπεριφορά σκύλου, θα παίρναμε σκύλο. :stuck_out_tongue:

Τι όμορφο παιδί είναι αυτό!!! :smiley: Λατρεύω τα κάτασπρα γατιά!!!:slight_smile: Να τον χαίρεσαι!!! :smiley:

Anyway και 2 φώτος από τη δική μου τη χαζή, έτσι για την ιστορία…

Ρε, μοιάζει πολύ με τη δικιά μου!

Eχω 3 γάτες, η μία η προκομμενη μού φερνει δώρα στο πατακι της εξωπορτας καθε τοσο και με σκλαβωνει! Προτιμησα να σας βαλω τη φωτο ενος τετοιου δωρου - κάποια μάνα κλαιει το παιδι της :’( … ή μηπως μου εφερε τη μανα?

https://www.dropbox.com/s/gf0ui293b7x89m7/gift.jpg

Χαχαχαχα είχα μία ολόιδια τέτοια συζήτηση στο facebook και σκεφτόμουν να ποστάρω pic, τελικά το άφησα, αλλά Nandia μου δίνεις πάτημα οπότε τη βάζω εδώ :stuck_out_tongue:

btw Space το γατί σου είναι απίστευτη μούρη! Εγώ αυτό το πρόβλημα το έλυσα με το να σκεπάζω τα πόδια μου με πάπλωμα - και το καλοκαίρι, και στη χειρότερη να τον πετάω με τις κλωτσιές, κυριολεκτικά, από το κρεβάτι…:stuck_out_tongue: Γάμησέ τα!

Ο σπουργίτης μας ο Χοπάκος ποζάρει ως bird on a wire. Έπεσε απ την φωλιά του τις πρώτες ώρες μετά που βγήκε απ το αυγό,μεγαλωμένος με φροντίδα και προδέρμ,δεν έχει ιδέα ότι είναι πουλί όμως, νομίζει πως είναι άνθρωπος.
Κάθε πρωί πάει στην μπανιέρα και κάνει ντουζάκι,μετά πρωινό και μετά παιχνίδι. Επίσης αν τρως κάτι γαντζώνεται πάνω σου και δεν φεύγει αν δεν του δώσεις. Μεσημέρι παίζει να ξαπλώνει πάνω σου επίσης και να κοιμάται του καλού καιρού. Κακομαθημένο γενικά,με το πιο ενοχλητικό τιτίβισμα έβερ(σαν σύρσιμο αθλητικού παπουτσιού σε παρκέ),κουτσουλιές παντού στο σπίτι(διακρίνονται και πάνω στο ρούτερ),αλλά μιλάμε για μυθικό ζωντανό.
Επικότερη στιγμή όταν είχε φάει τον άμπακο και φούσκωσε τόσο που δεν μπορούσε να πετάξει και περπατούσε σαν κοτόπουλο.

Παπλωματάκι δε παίζει… :stuck_out_tongue:
Το δευτερο που λες, το έκανα κι εγώ, αλλά νομίζει ότι είναι παιχνίδι και δεν τη γλιτώνω.:lol:

Btw σήμερα το πήγα για πρώτη φορά στον κτηνίατρο και με ενημέρωσε ότι δεν είναι γατούλα, αλλά γατούλης… #-o

:lol::lol:

κλαίω με το πουλί του hokam.
το ζωντανό.
καλά οχι οτι το άλλο δεν είναι ζωντανό , αλλά καταλάβατε.
ελπίζω

Σοβαρα, ειναι [B]Ο[/B] hokam? κι εγω που νομιζα πως προκειται για κοριτσι (με μπερδεψε το avatar, δε φταιω! Χαχα!)
Παντως, hokam, εχει πλακα το πουλι σου (το ζωντανο, που λεει και ο crimson)! Να ακουτε και Leonard Cohen μαζι (αν και προτιμω το Bird on a wire του Reininger)
:slight_smile:
Και μην το πετυχει ποτέ η προκομμενη μου γατα, που ελεγα παραπανω! Θα το κλαις!!