Διασκευές

Ολοκαίνουριο! Ο Χρήστος Δάντης διασκευάζει το Caliente (το πιο δημοφιλές ελληνικό τραγούδι για όσους τυχόν δεν ξέρουν). Ομολογουμένως πολύ πετυχημένη rock διασκευή.

1 Like

Καλησπέρα Rockers. Υπαρχει κανάλι στο Youtube που κάνει metal διασκευές σε ελληνικά λαικο-pop κομμάτια και είναι πραγματικά το κάτι άλλο!
Check it out: 7 Sinners - Με την πρώτη ματιά! (Μπίγαλης Metal Cover) - YouTube

1 Like

καλυτερο απο το οριτζιναλ.

Οι Idles διασκευάζουν Sharon Van Etten.

1 Like

Η φωνή όντως θυμίζει Wolf People. Εξαιρετικό psych / doom και ωραία τρολιά:

1 Like

υπεροχη διασκευη απο the savages

αλλη μια πολυ ποιοτικη

πολυ καλη επισης στο γνωστο επος,διασκευασμενο απο τους πολυ καλους monkey3

Λατρεμένοι In the Woods…, αν και θεωρώ ότι η καλύτερη διασκευή τους είναι αυτή που έκαναν στο “If it’s in you” του Syd Barrett (που βρίσκεται στην ίδια -καταπληκτική- συλλογή).

1 Like

Mick Jagger approves:

1 Like

Περήφανος Quorthon για τον πατρινό συνεχιστή…

2 Likes

αν και μονο instrumental, νομιζω αξιζει μια “αυτια”

4 Likes

:lock: :slightly_smiling_face:

3 Likes

Γάμησε.

Το είχα ποστάρει όταν είχε συμβεί αλλά είναι τόσο αστείο που το ξαναποστάρω. Το έβλεπα πάλι χτες. Δεν μου έχει ξανασυμβεί να βλέπω ένα τραγούδι και να ξεκαρδίζομαι στα γέλια :joy:

2 Likes

Το ξέσκισαν :grin:

2 Likes
2 Likes

Λοιπόν, οι Σκωτσέζοι οι Gun ήταν πολύ hot όνομα στο πρώτο μισό των nineties, κάτι που οφειλόταν εν μέρει στην ωραία διασκευή τους στο εμβληματικό funk/R&B κομμάτι “Word Up”, μιας και η εν λόγω διασκευή κυκλοφόρησε σε single και έκανε μεγάλη επιτυχία όπως μεγάλη επιτυχία είχε κάνει και η original version των Cameo μόλις οκτώ χρόνια πριν.

και η αρχική version για όποιον ενδιαφέρεται…

…εννοείται ότι για ένα κομμάτι με τόσο εθιστικό groove, υπήρξαν και άλλοι, εκ διαμέτρου διαφορετικού υπόβαθρου μουσικοί, που επιχείρησαν να το διασκευάσουν! (Korn και δε συμμαζεύεται!)

7 Likes

Υπάρχει και αυτή η πολύ γνωστή διασκευή.

1 Like

Είναι από τα τραγούδια που έχουν γίνει τόσο πετυχημένες διασκευές που σχεδόν έχω ξεχάσει το οριτζιναλ

Το οποίο απ’ ότι ακούω τώρα πιο προσεκτικά, έχει από τις πιο catchy μπασογραμμές , με κάνει να θέλω να αγοράσω μπάσο και να ψάξω δάσκαλο

2 Likes