1η κιθαρα..τι να παρω?

εμενα η squier μου ειναι με διπλο μαγνητη στον καβαλαρη.

βασικα εγω θα γουσταρα και πολυ αυτη την κιθαρα.Καλα ξυλα,ειναι τελε και εχει και καλουτσικη τιμη.

νομοιζω θα ιεναι η ιδανικη για practice.

παντως με τις φθηνες τετοιου τυπου κιθαρες μη περιμενεις και τεραστιες διαφορες για διπλο και μονο μαγνητη

right guys?

ΦΙΛΕ ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ 280

παιδες για πειτε λιγο την αποψη σας για το οργανο

εντιτ:δε φανταζομαι να την εχει πολυχρησιμοποιησει γιατι εχει κανα χρονο που την πηρε αλλα μετα αρχισε να το παραταει το αθλημα

δεν μαρεσει το σχημα της κιθαρας προσωπικα…χμμ η squier μου φαινεται καλη.
μαρεσει και αυτη
http://www.thomann.de/gr/jackson_js1r_dinky_sw.htm

καποιος με εμπειρια στις τζακσον?

ρε μαγκες ξεθαψα την squier μου με ολα αυτα και μου φαινεται πως με βολευει πολυ καλυτερα απο την strat μου…

Εγώ είχα προτείνει μία squier strat, πρώτον επειδή την έχω και την ξέρω, οπότε να μη σου λέω μαλακίες, και δεύτερον γιατί σε σχέση με όσες άλλες έχω δοκιμάσει στην τιμή αυτή είναι η καλύτερη.

Κι εμένα με διπλό είναι στη γέφυρα, και σε σχέση με τους μονούς προσωπικά έβλεπα διαφορά, μου ακουγόταν λιγότερο tight ο ήχος. Είναι γεγονός ότι ακόμα και σε τέτοιες κιθάρες, αν θες μέτσαλ, θες διπλό μαγνήτη.

Οσο για τον marshall mg don, έχω παίξει αρκετά και με αυτόν, και τον θεωρώ πολύ “λίγο” ενισχυτή. Θέμα γούστου θα μου πεις, αλλά έχει το ίδιο λεπτό και τσιριχτό distortion με τους line6 spider, και είναι πολύ ενοχλητικό.

Ο frontman είναι νομίζω λίγο καλύτερη λύση για αυτά τα λεφτά.

Τώρα, vaggos ότι και να σου λέμε εδώ, αυτό που θα γίνει είναι ότι θα αγαπήσεις ό,τι κι αν πάρεις. Και με κουπί να παίζεις, άμα το παλέψεις λίγο στην αρχή, θα το αγαπήσεις. Και αφού μιλάμε για αγορά με διάρκεια 1 χρόνου, μη το σκέφτεσαι τόσο.

βασικα φιλε stoupeace με μενα το θεμα ειναι οτι αν δεν μπορω να αποφασισω ποια να παρω ζηταω βοηθεια απο αλλους εχω ανοιξει 4 καρτελες με 4 διαφορετικες κιθαρες και δεν ξερω ποια απο ολες…τελος παντων αν δεν εχω παρει καμια μεχρι τις 17 (τοτε ερχετε η esp που μαρεσει)θα παρω μια epiphone sg style αν οχι παω για squier

Μιας και βλέπω ως αγαπημένο κιθαριστα τον Slash, το μονο που σκέφτομαι είναι Les Paul Style! Απο την άλλή, γουστάρεις και Metallica , οπότε θα σε πρότεινα κατι σε ESP! Αλλα γενικα ρε παιδια, πρώτη κιθάρα ειναι! Όποια και να ειναι η πρώτη κιθάρα ο ήχος θα είναι ΠΑΝΤΑ μέτριος! Εκει που πρέπει να δωσεις βάση ειναι στον λαιμό στην ταστιέρα και στα ξύλα της κιθαρας! Πάνε σε ένα καταστημα και δοκίμασε 4-5 Les Paul, και όποια σου “κατσει” καλυτερα στο χέρι, προτιμησε την! Ετσι,

1ον Ο ήχος θα βελτιωνεται οσο γινεσαι καλύτερος

2ον Μαγνήτες και λοιπα μπορεις να τα αλλαξεις αργοτερα και να βελτιωθει ακόμα πεισσότερο ο ηχος σου, ασε που παίρνεις ένα πεταλι ZOOM G2 και έχεις βρει την ησυχια σου!

3ον. Αν μάθεις να παίζεις με μια κιθάρα κατασκευαστικα απλή χωρις να έχεις ξοδέψει πολλα, μολις γίνεις αρκετα καλος, πας αγοράζεις μια ακριβουτσικη και θα σου κάτσει γάντι μετα!

Εγω πάντως προτεινω αυτες:

EPIPHONE LP-100

EPIPHONE LES PAUL STUDIO DELUXE LTD

EPIPHONE LP-100

EPIPHONE LES PAUL SPECIAL II

η τεταρτη ειναι πιο πιθανη λογω μπατζετ.τωρα για να παω σε μαγαζι δυσκολο μονο και μονο γτ εδω στην ροδο δεν εχει και μεγαλα μαγαζια…κανενα νακα εχει και μικρα μαγαζακια…

ρε παιδια μαρεσει παρα πολυ αυτη
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450bk.htm
και
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450cs.htm
αλλα λογω harley benton ειμαι επιφυλακτικος εσεις τι λετε
με τρελενει το σχεδιο της και στα 2 χρωματα!

εγω λεω οχι.

ειχαμε μια χαρλευ στο ωδειο για αυτους που ειναι αρχαριοι και ητανε σα παιχνιδι.

κ νομιζω φαινεται και οτι οι φωτο ειναι λιγο φωτοσοπιες

τι εννοεις?

[B]ΡΟΔΟ;;;; [/B]αααα σχεδόν “συντοπίτης” :smiley:
[I](8 χρόνια έκατσα στο νησί- υπέροχο μεν- συναυλιακή ξηρασία δε ,εξ ου και δεν έχει μαγαζιά για κιθάρες -όσους ξέρω από κει που αγόρασαν, είτε χρειάστηκε να πεταχτούν Αθήνα είτε να τ΄αγοράσουν ονλαιν)[/I]

[U]Δοκίμασε την Washburn που σου λέω -είναι γαμώ, αλλά θα χρειαστεί να σκάσεις πάνω από 300ρι. Αλλά για 1η κιθάρα και με ΣΩΣΤΟ ενισχυτή, την έφτιαξες!!![/U]

Ωραια ειναι αλλα απο συναυλια μια φορα το χρονο βασιλη.για harley benton τι λεμε?

γνωμες για harley benton?

Πάμε στοίχημα ότι θα φτάσει στις 10 σελίδες το thread και ακόμα δεν θα έχει πάρει κιθάρα???

αχαχαχα μαζευω ακομα μαζευω :stuck_out_tongue:
ασε που απο την φυση μου δεν κανω παρορμητικες αγορες αν δεν το ψαξω.υπομονη

κατεληξα σε


kai

αυτή τη yamaha την έχει ένας φίλος μου . είναι πολύ καλή για πρώτη κιθάρα , με γεμάτο ήχο αν την καρφώσεις στον σωστό ενισχυτή …

Πάλι καλά που σε ‘βοηθήσαμε’ κιόλας δηλαδή! :roll: