ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Ένα τεύχος του Metal hammer του 1995 (δε θυμάμαι ακριβώς ποιου μήνα) είχε ένα αφιερωμα για τα 100 καλύτερα άλμπουμ του heavy metal. Αυτό έχει μείνει ή έχει πουληθεί;;

uuupppp

Λοιπόν, να πούμε μερικά πράγματα προς γνώση όσων μπορεί να ενδιαφέρονται για κάποια τεύχη:

Πήρα ένα σεβαστό αριθμό περιοδικών (17) από τον kostasant7, όλα Heavy Metal / Metal Hammer από 1985 έως 1993. Επειδή μένω στο εξωτερικό, η συναλλαγή έγινε μέσω ενός φίλου. Προηγουμένως ο kostasant7 μου είχε γράψει αναλυτικά για την κατάσταση των τευχών που θα έπαιρνα, γιατί δεν ήταν όλα σε άριστη κατάσταση.

Όταν κατέβηκα στην Ελλάδα (το Πάσχα) και τσέκαρα λεπτομερώς τα περιοδικά, βρήκα ότι 2 από αυτά δεν ήταν όπως τα είχε περιγράψει ο φίλος, δηλαδή έλειπαν σελίδες. Έστειλα mail και πήρα απάντηση μόνο όταν του είπα ότι θα γράψω κάτι για αυτό το θέμα στο forum. Τέλος πάντων, ο kostasant7 μου είπε ότι θέλει να κοιτάξει το θέμα και θα μου απαντούσε σε λίγες μέρες. Από τότε έχουν περάσει σχεδόν 3 βδομάδες, έχω στείλει άλλα 2 emails, τίποτα.

Με λίγα λόγια, προσέξτε αν σκοπεύετε να πάρετε κάτι. Κοιτάξτε τα περιοδικά λεπτομερώς κατά τη συναλλαγή, γιατί μετά θα σας κάνει τον Κινέζο.

Ενδιαφερουσα η αποψη του Αχιλλεα.
Γραφει τα πραγματα οπως θελει ωστε να δειξει την αδικια που πιστευει πως υπεστη.
Ολως περιεργως ομως δεν επικοινωνησε μαζι μου οσο ηταν στην Ελλαδα
για να τσεκαρουμε μαζι τα τευχη που ελεγε πως ειχαν προβλημα.
Αφου εφυγε λοιπον μου εστειλε μαιλ στο οποιο ζητουσε να μου επιστρεψει
δυο απο τα περιοδικα που αγορασε γιατι δεν ηταν οπως του τα περιεγραψα,
δηλαδη ελειπαν σελιδες, οπως ελεγε.
Το ενα τευχος ηταν το νουμερο 41 για το οποιο ισχυριζονταν πως
ελειπαν εικοσι σελιδες στο κεντρο του περιοδικου.
Η αληθεια ειναι πως ελειπαν οι αφισες, που ηξερε πως δεν υπαρχουν
σε κανενα τευχος, και οι οποιες στα τευχη εκεινης της περιοδου επαιρναν
κανονικη αριθμηση σελιδων, κατι που φαινεται και στα περιεχομενα του τευχους.
Το αλλο τευχος ηταν το 50 για το οποιο του ειχα αναφερει οτι σε τρεις σελιδες
λειπουν φωτογραφιες και η δικη του απαντηση ηταν οτι δεν τον πειραζει γιατι
το εχει το τευχος και απο μενα θα το επαιρνε μονο για το εξωφυλλο που του
ελειπε. Οταν ομως το πηρε διαπιστωσε οτι εκτος απο τις φωτογραφιες που
του ειχα πει πως λειπουν ελειπε και το μεσαιο διφυλο του περιοδικου, το οποιο
"εντελως τυχαια" ελειπε και απο το τευχος που ειχε αυτος αλλα δεν το ειχε αναφερει.
Αυτα για την αποκατασταση των πραγματων.

Ναι, ότι νάναι!

Από το τεύχος 41 λείπουν πολλές σελίδες ΜΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΦΙΣΕΣ. Του το εξήγησα του Κώστα αρκετές φορές, αλλά κάνει ότι δεν καταλαβαίνει. Και από το τεύχος 50 όντως δε με ενδιέφεραν οι κομμένες φωτογραφίες, αλλά όταν λέμε “ακριβής περιγραφή” εννοούμε “ακριβής περιγραφή”, οπότε όταν λέιπει το μεσαίο δισέλιδο χωρίς να το αναφέρει ο Κώστας, μάλλον αυτός έχει άδικο.

Τα περιοδικά τα έχει ο κολλητός που έκανε τη συναλλαγή (Plunderer) και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι αυτά που λέω ισχύουν. Εγώ δε μένω στην Ελλάδα και το Πάσχα δεν πρόλαβα να συναντηθώ με τον Κώστα. Αλλά αφού ο Plunderer είναι στην Αθήνα και δεν έχει πρόβλημα να τα τσεκάρετε μαζί, γιατί το αποφεύγεις;

Δεν νομιζω οτι αυτος που δεν καταλαβαινει ειμαι εγω.
Μερικες διευκρινισεις για τα τευχη 41 και 50:
Για το 41: στη σελιδα 34 υπαρχει ενα θεμα για iron maiden
το οποιο εναι δυο σελιδες η 34 και η 53. οπως φαινεται και
απο τα περιεχομενα του τευχους το επομενο θεμα ειναι στη σελιδα
54 και αφορα τους queensryche. Οι σελιδες 35 εως 52 ειναι οι τρεις
αφισες του τευχους (slayer, megadeth, warlock) οι οποιες στα τευχη
εκεινης της περιοδου μετρουνταν σαν σελιδες του περιοδικου.
Για το 50: οταν σου εδωσα το περιοδικο ελειπαν τρεις φωτογραφιες
που ειχα αναφερει. τωρα στην πορεια προεκυψε οτι λειπει και ενα
δισελιδο το οποιο “εντελως τυχαια” λειπει και απο το δικο σου τευχος,
κατι που ομως δεν ειχες αναφερει, καθως ειπες οτι απο το δικο σου
τευχος ελειπε μονο το εξωφυλλο.
Νομιζω οτι οι εξηγησεις αυτες ειναι παραπανω απο αρκετες και
ξεκαθαριζουν τα πραγματα απο τη δικη μου πλευρα.
Επειδη βλεπω ομως οτι εσυ δεν θες να δεχτεις οτι εχεις αδικο
και επιμενεις σ αυτα που λες χωρις να λαμβανεις υποψη τιποτα
απ αυτα που λεω και σου εξηγω να ξερεις οτι εγω οτι ειχα να πω το ειπα.
Δεν προκειται να δωσω αλλη εξηγηση ουτε και να λεω συνεχεια τα ιδια
πραγματα, Απο κει και περα οποιος διαβαζει καταλαβαινει.

Ωραία για να κλείσω κι εγώ:

Πρώτον, εκτίθεσαι! Γίνεται 3 αφίσες να πιάνουν 18 σελίδες;;; 6 σελίδες η αφίσα, θα μας τρελάνεις μεγάλε! Αν από τη μία πλευρά υπάρχει αφίσα κι από την άλλη κείμενο, σημαίνει ότι μου έδωσες ελλιπές κείμενο. Οι αφίσες δε με ενδιαφέρουν καθόλου, αλλά θέλω όλο το κείμενο. Όσο για το 50, είπα ότι μένω στο εξωτερικό και δεν είχα τα περιοδικά μαζί μου. Έχω σημειώσεις μαζί μου και σε αυτές έγραφα ότι από το 50 μου έλειπε το εξώφυλλο. Τελικά έλειπε και το μεσαίο δισέλιδο κι άσε τα πούστικα τα “όλως τυχαίως”. Εσύ έγραψες την αλήθεια στην περιγραφή; Όχι. Άρα το τι έλειπε από εμένα δεν θα έπρεπε να συζητιέται.

Επειδή έχω πάρει κι άλλα περιοδικά και αγοράζω και πολύ συχνά από το ebay δίσκους και CD, υπάρχει κάτι που λέγεται “αξιολόγηση από τον αγοραστή”. Ε, καλοφάγωτα τα λεφτά που πήρες με ψεύτικες περιγραφές, αλλά υποχρέωσή μου να προειδοποιήσω τυχόν ενδιαφερόμενους.

3 αφίσες 18 σελίδες!!! :lol: #-o

Επειδή ανακατεύτηκα στο trade και βλέπω τις αναλύσεις που κάνετε, θα ήθελα να προσθέσω τα παρακάτω:

Κάθε ιδιώτης που αποφασίζει να πουλήσει κάτι που θεωρεί συλλεκτικό και βάζει μεγάλο καπέλο στην τιμή, καλό θα είναι να δίνει σαφείς διευκρινίσεις για τυχόν προβλήματα του προϊόντος που διαθέτει. Κατά την δική μου γνώμη στο τεύχος 41 θα έπρεπε ο kostasant7 να έχει πει ακριβώς τι παίζει, γιατί πολύ απλά πουλάει κάτι που είναι ελαττωματικό. Ο αγοραστής κάνει επιλογή να σε πληρώσει βάση της περιγραφής που του δίνεις, γιατί γνωρίζει ότι δεν θα λάβει ένα περιοδικό που είναι άρτιο. Συνεπώς αν οι εξηγήσεις σου έχουν έστω κι ένα λαθάκι ακόμα και αν είναι ?εκ παραδρομής?, οφείλεις να επιστρέψεις τα χρήματα και να πάρεις πίσω τα περιοδικά. Διότι πολύ απλά δεν έχεις πουλήσει αυτό που έχεις περιγράψει.

για να κλεισουμε αυτη την ωραια συζητηση, η οποια, οπως φαινεται, οταν
ζοριζει και δεν υπαρχουν επιχειρηματα αρχιζουμε τις βρισιες του στυλ
"ασε τα πουστικα".
Οταν μια αφισα διπλωνεται στα 4 μετραει για 8σελιδες.
Αυτο ισχυει για το 41 οπου οι τρεις αφισες μετρανε για 18 σελιδες
γιατι στα παλια τευχη μετρανε οι σελιδες με τις αφισες διπλωμενες
και αυτο το ξερουν οσοι εχουν παλια τευχη.
Οσο για το 50 δεν προκειται να παρω πισω ενα τευχος
απο το οποιο εκοψες το δισελιδο που σου ελειπε.
Οποτε τελειωνε και κοψε τις μαλακιες που λες.

Καλά είσαι τελείως καραγκιόζης. Αν ήμουν τέτοιος τύπος, γιατί να μην “έκοβα” σελίδες κι από άλλα τεύχη που μου έδωσες και να κάνω ότι μου τα έδωσες ελαττωματικά; Σου είπα τίποτα για τα άλλα 15; Αφού ξέρεις καλά ότι εκείνο που μου έδωσες δεν είχε το δισέλιδο.

Γελοίο τυπάκι…

μη συνεχιζεις βρε σ αυτο το στυλ
με τις δηθεν εξυπνες βρισιες.
σε πηραν χαμπαρι.
δεν το καταλαβαινεις οτι εκτιθεσαι?