Τα καλύτερα άλμπουμ του 1996

to 95 itan akoma kalitero…mia apo tis kaliteres xronies tis dekaetia tou 90
paradise lost- draconian times
gamma ray - land of the free
blind guardian - imaginations from the other site
Anathema - The Silent Enigma
My Dying Bride - The Angel and The Dark River
ktl ktl ktl

Γενικώς στα 90ς βγήκαν δισκοι αριστουργήματα.Ήταν μια δεκαετία συνθετικού οίστρου θα έλεγα.Στα 00ς δεν έχει βγει τo album που θα μείνει στην ιστορία,που θα έχει αυτό το ξεχωριστό που θα το κάνει να ξεχωρίσει(εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις π.χ MASTODON,TOOL,MARS VOLTA κ.α) Σαν να λείπει η φλόγα μου φαίνεται. :?

afto to thema twn diskwn pou tha simadepsun ta 00’s sikwnei pollh sizhthsh kai nomizw pws einai skoura ta pragmata. mexri twra kat’eme, elaxistoi einai aftoi pou exun ksexwrisei, isws oi Wolfmother, oi SOAD, Franz Ferdinand(gi’afto to eidos), Muse kai borei kai kapoioi alloi apton xwro ths metal kiriws pou den mu’rxodai twra.

Δεν συμφωνώ. Οι δίσκοι που ανέφερα το 96 σκίζανε τότε και γινόταν χαμός. Θυμάμαι δεν προλάβαινα τι να πρωτοακούσω. Τεσπα ξέχασα και το θεικό

THERION : Theli
Όχι δεν βγαίνουν εφάμιλοι δίσκοι δυστυχώς[/quote]

Αυτό ισχύει για σένα π.χ. που μπορείς και παρακολουθείς πολύ στενά την σκηνή.Οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. Εγώ π.χ. δύσκολα αγοράζω καινούριο δίσκο γιατί ακόμα ακούω και ψάχνομαι στα παλιά (70ς-80ς).

Δεν συμφωνώ. Οι δίσκοι που ανέφερα το 96 σκίζανε τότε και γινόταν χαμός. Θυμάμαι δεν προλάβαινα τι να πρωτοακούσω. Τεσπα ξέχασα και το θεικό

THERION : Theli
Όχι δεν βγαίνουν εφάμιλοι δίσκοι δυστυχώς[/quote]

Αυτό ισχύει για σένα π.χ. που μπορείς και παρακολουθείς πολύ στενά την σκηνή.Οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. Εγώ π.χ. δύσκολα αγοράζω καινούριο δίσκο γιατί ακόμα ακούω και ψάχνομαι στα παλιά (70ς-80ς).[/quote]

Και πολύ καλά κάνεις. ΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ. Πίστεψέ με είναι πολύ καλύτερα :slight_smile:

για το 2006

gojira - from mars to sirius μια απο τις καλλιτερες δισκαρες των τελευταιων χρονων
mastodon - leviathan αλλη μια ακομα δισκαρα των τελευταιων χρονων
vicious rumors - warball
solitude aeturnus - alone
place of skull - the black is never far
celtic frost - monotheist
amplifier - insider
circle II circle - burden of truth
the answer - rise
wolverine - still
twisted into form - then come affliction…
kayser - frame the world…

μια χαρα παμε…

οσο για τα 00’ς ελεος ρε παιδια
τι πατε να συγκρινετε?

  1. η προσφορα μουσικης που υπαρχει τωρα δεν υπηρχε τοτε
    και 2)το μεταλ εχει εξελιχθει και μεις δεν το χουμε ακολουθησει
    δηλ. ποσοι ασχολουνται - αφηνω τους mastodon και τους tool στην ακρη- με τους dillinger escape plan, sikth
    gojira,isis,lamb of god,meshuggah,riverside,clutch,neurosis,cave in,converge,wolverine και τοσα αλλα γκρουπ που βγαζουν δισκαρες στα 00’ς?πολλοι λιγοι,γιατι δυστυχως εδω στην ελλαδα εχουμε κολλησει στα παλια!

αλλα και απο την αλλη πλευρα των γνωστων ονοματων που υπαρχουν πριν απο τα 00΄ς, δεν ειναι δισκαρα το morning star των entombed,down II των down,odussey των symphony x,the will to kill απο malevolent creation,dead heart in a dead world απο nevermore,marbles απο marillion,in absentia απο porcupine tree,blackwater park απο opeth και τοσα αλλα???δηλαδη προς τι αυτο το αρνητικο feeling για τα 00’ς.Μια χαρα ειναι αρκει να ψαχνεσαι,να χεις ανοιχτο μυαλο και να ακους μουσικη χωρις προκαταληψη!!!

φαντάζεσαι να το έλεγα εγώ??

Γιατι σου αρεσουν οι M.S.G. ???:-k

μπαα…τους μισει :stuck_out_tongue:

Πέστα, πέστα. Αν μένανε όλοι κολλημένοι στο παρελθόν τότε ο θάνατος της μουσικής θα ήταν αναπόφευκτος…

Δεν έχεις άδικο. Στάσου να κάνω τόπικ

Nevermore – The politics of ecstasy
Iced Earth – The Dark Saga

Bush - Razorblade Suitcase
Soundgarden - Down On The Upside
Pearl Jam - No Code
Metallica - Load
Dave Matthews Band - Crash
REM - New Adventures in Hi-Fi
Korn - Life Is Peachy
Marilyn Manson - Antichrist Superstar
Tool - Aenima

tool, angra, nevermore

Ενδιαφέρουσα χρονιά, ειδικά για τον χώρο του μέταλ… Η δική μου λίστα των αγαπημένων έχει ως εξής:

Amorphis - Elegy. Ίσως ο καλύτερος τους δίσκος

Anathema - Eternity. Το λατρεύω αυτό το άλμπουμ

Angra - Holy Land. Απλά σκεφτείτε τι είχε γίνει όταν είχε κυκλοφορήσει αυτό το άλμπουμ…

Iced Earth - Dark Saga. Παραμένει ο αγαπημένος μου δίσκος τους.

Metallica - Load. Δισκάρα ό,τι και να λέμε.

Porcupine Tree - Signify. Απο τα καλύτερα τους.

Type O Negative - October Rust. Τότε που οι Type O είχαν γίνει must στους goth/metal κύκλους…

Manic Street Preachers - Everything Must Go. Ο δίσκος που θεωρείται απο τους ίδιους ως ο καλύτερος τους. Δεν είναι, είναι ωστόσο φοβερό αλμπουμάκι.

Εβαλα και poll. Όσοι πιστοί …

Το 96 ηταν η χρονια που οι Λοστ ηταν αναμεσα σε Draconian k One second :stuck_out_tongue:

απο το πολλ ψηφισα eternity!

metallica

σωστός ο ελλανορ, amorphis 8). το άκουγα σήμερα στο δρόμο, τρελό δισκαρόνι. μαζί με το προηγούμενο κ το επόμενο, τα αγαπημένα μου!