Πέθανε ο Δημήτρης Μητροπάνος

R.I.P.

Ένα μεγάλο αντίο σε μια μέγιστη μορφή. Απ’τους πιο σημαντικούς λαϊκούς τραγουδιστές που πέρασαν απ τη χώρα. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που τον είδα live στη Σαντορίνη πέρισυ με Μπάσση/Κότσιρα (ο τελευταίος η μόνη “παραφωνία” του σχήματος) και στο φεστιβάλ την ΚΝΕ πέρισυ κι αυτό νομίζω (ίσως κ πρόπερσι - δε θυμάμαι). Μέχρι τέλους είχε απίστευτη φωνή. Επίσης ιδιαίτερα σεμνός και προσγειωμένος, ένας πραγματικός κύριος της λαϊκής μας κουλτούρας. R.I.P.

Την ελληνική μουσική σχεδόν την σιχαίνομαι, αλλά ο Μητροπάνος ήταν respect και φωνάρα ομολογουμένως. Ρόζα, Σ’αναζητώ στη Σαλονίκη (ή όπως το λένε τέλοσπάντων, καταλάβατε:P) και κάμποσα ακόμα που τραγούδησε, είναι από τα λίγα παραδείγματα ελληνικών τραγουδιών που όντως μου αρέσουν. Και είχε και πολλές ροκ/μπλουζ ενορχηστρώσεις στους δίσκους του τα τελευταία χρόνια.

RIP

ειλικρινα στην πουτσα μας που ηταν αντρας και γαυρος. θελω να πω δε λεει απολυτως τιποτα. Οπως και να χει, παν’ απ’ ολα ηταν ενας ανθρωπος που δεν εχει πειραξει και πολυ καποιον και μακαρι να ειναι καλα εκει που βρισκεται τωρα. RIP

Πραγματικά κρίμα να φεύγουν τόσο νωρίς άνθρωποι… Μεγάλη φωνή, από τις λίγες στη χώρα… Λίγα πράγματα ακούω σε αυτό το είδος, ο Μητροπάνος ήταν ένας από αυτούς :frowning:

Επιτέλους κάποιος που είπε το αυτονόητο. Τη μέρα του θανάτου του βρήκατε να ευαγγελιστείτε τι ομάδα υποστήριζε;

Αντί να στεκόμαστε στο πραγματικά λαμπρό, ότι σε ένα φόρουμ με ροκομέταλους ένα θρεντ για το χαμό του Μητροπάνου βρίθει από ποστς πραγματικής θλίψης, και να αναλογιστούμε το πόσα έχει προσφέρει στη μουσική γενικά ως έννοια, τόσο που τον σεβόμαστε ή τον γουστάρουμε όλοι, κάνουμε λες και πέθανε ο Μητρόπουλος ή ο Σιδέρης. Ουστ

+++

Respect για εναν απο τους τελευταιους ΜΕΓΑΛΟΥΣ της ελληνικης μουσικης. Ας ειναι ελαφρυ το χωμα…

Μ’αρεσε στα κρυφα.

Ρ.Υ.Π

Μεγάλος λαϊκος ερμηνευτής ! Και ανθρωπος ηπιων τόνων ! Να τον θυμόμαστε για τη προσφορά του στο ελληνικο λαϊκό τραγούδι !

φωναρα ειχε ο ανθρωπος,τραγουδαρες που δεν θα ξεχαστουν ποτε
πολυ κριμα
καλο του ταξιδι!!!

…υπέροχος λαικός άνθρωπος…υπέροχος λαικός τραγουδιστής…είπε τραγουδάρες…εγώ απ’τους λαικούς τραγουδιστές αυτόν μόνο αγαπούσα…ας έχει καλό ταξίδι

3 φορές να έχω χορέψει ζεμπέκικο στη ζωή μου, οι δύο ήταν με Μητροπάνο. Ελαφρύ να είναι το χώμα

Mεγαλο κριμα.Πραγματικα τεραστια φωνη.Καλο ταξιδι…

Από τους αγαπημένους Έλληνες καλλιτέχνες. Κρίμα, πολύ κρίμα…

Πάλι καλά που υπάρχει και το rocking για να γράφουμε τα RIP…

Να 'ναι καλα οπου κι αν ειναι…κριμα…ηταν μεγαλος…ενας ενας φευγουνε…ο Μητροπανος σημερα εκανε για τελευταια φορα “μια σταση εδω”…μαθε ρε Μητσο στο χαρο ζεϊμπεκικο να καταλαβει ποιον πηρε…'nuff said…

φοβερη φωνη που τραγουδησε πολλα μεγαλα τραγουδια…

τον ειχα δει και live…φοβερος…

R.I.P…

Στην πούτσα σου εσένα που έχεις ακούσει δυο τραγούδια του μητροπάνου και νομίζεις ότι πήρες χαμπάρι τι γίνεται.Πρέπει εδώ μέσα μερικοί να μάθουν να σέβονται τα πρόσωπα και τα στοιχεία του χαρακτήρα τους,ειδικά αν έχουν φύγει απ’τη ζωή.

Δηλαδή το οτι ήταν γαύρος είναι στοιχείο του χαρακτήρα του? Το παλικάρι δεν είπε οτι δεν τον σέβεται ίσα ίσα. Εϊπε απλά οτι ήταν ένας ανθρωπος που δεν προκάλεσε ποτέ κανέναν με την συμπεριφορά του.

θα μεινω με την απορια τι ομαδα ηταν ο Quorthon…Γκετεμποργκ,Χελσινμποργκ ή [B]ΑΙΚ?[/B]