Χορός και Μέταλ

Μεταλ για μενα δεν γίνεται να “χορευτεί”.
Προγκ μια χαρα χορεύεις,αλλα και ο χορος θα είναι λίγο προγκ,εκτός αν εχουμε στο μυαλό μας καποια συγκεκριμένα είδη χορού ας πούμε.Και πάλι είναι αναλόγως πως θα στο βγάλει το καθε συγκρότημα,πχ δεν θα χορέψω με το Shine On You Crazy Diamond(αν και στο δευτερο τμημα εκει με την lap steel μια χαρα θα ηταν,χμμμμμ)αλλα γενικα αμα υπάρχει ΓΚΡΟΥΒ ή κατι τέτοιο μια χαρα κουνιέσαι,και ας κανεις σαν σπαστικό.

Από την άλλη και σε πιο “δυνατα” κομματια,που εμπίπτουν στην ευρύτερη κατηγορία όμως,ο Maynard μας εχει δείξει τον δρόμο.

Καλα για πιο ροκακια κτλ δεν το συζητώ,οταν παίζουν πέφτουν επικοί χοροί και ξεφτιλίκια με την παρέα.Επίσης ολα οσα εχουν βγει μεχρι το 1969,ειδικα αυτα που εχουν την ψυχεδέλεια και το χιπικο,ειναι ΤΑΜΑΜ για χορό

θεέ martian δεν είχα δει το hyperlink, το είδα μόλις μπήκα να ποστάρω το κομμάτι!

Γιατί γαμεί.
Μπορείς να χορέψεις salsa με το black bubblegum. αλήθεια.

Επειδή το σκέφτομαι από το πρωί, νομίζω ότι το μόνο το θρας δεν χορεύεται.

Btw, [I]αυτό[/I] το thread έλεγα

Έχετε μείνει πίσω δεσποινίς : [I]Exhibit A[/I] , [I]Exhibit B[/I] και βλέπεις και τη signature μου άμα λάχει.

Τα έχουμε ξαναπεί βέβαια αλλά οι συγκεκριμένες κινήσεις έσπασαν το κατεστημένο στο death metal χορό : [I]http://youtu.be/8IT8KfyacS8#t=27s[/I]

Σοβαρά τώρα, πιστεύω πως όσον αφορά το χορό, you can’t beat the 60’s. Απλά.
Τότε που εμφανίστηκε για πρώτη φορά το ηλεκτρισμένο ροκ και ο κόσμος δεν είχε ιδέα πώς να το χορέψει οπότε ο καθένας έκανε το δικό του, ό,τι του έβγαινε.
Βαριέμαι να ψάχνω βίντεα αλλά καταλαβαίνετε τί εννοώ, κάτι τέτοιο π.χ. :

[I]http://youtu.be/x9TdT7uk2o4?t=1m20s[/I]

[SPOILER][/SPOILER]

1 Like

^ χαχαχα γέλασα, ειδικά με το signature!
ντάξει το hammer smashed face έχει το πιο groov-άτο πιασάρικο ρεφραίν στην ιστορία του death metal (αν εξαιρέσουμε τους six feet under) δεν γίνεται να το ακούς και να μη χορέψεις.

Έχεις δίκιο για το thrash, αναθεωρώ, όχι τόσο για slayer, που το καταλαβαίνω, όσο για κάτι kreator/destruction. Αλλά ψάχτηκα!

Ένα το κρατούμενο.

Όλη η ουσία σε μία πρόταση.

Δύο.

So fuckin’ true. Σε όλο τον κόσμο, ο χορός είναι μέρος του ψηστηριού. Στα μέρη μας ξέρετε τι γίνεται, κάρφωμα, κι έπειτα πάλι κάρφωμα, άντε πάλι κάρφωμα, αν είναι τολμηρός-τολμηρή κανά σφηνάκι κέρασμα, μετά φάσωμα, και μετά αν είναι τυχερός-τυχερή συνέχεια στο άλλο κάρφωμα. Στις υπόλοιπες “ξενέρωτες” χώρες του κόσμου, σχεδόν δε νοείται να ψήσεις το άλλο φύλο χωρίς να χορέψεις μαζί του. Τουλάχιστον για τη βρετανία που έθιξες, είναι κανόνας και το ξέρω γιατί έχω ζήσει εκεί.

Τέσπα, για να μη βγαίνω οφ-τόπικ, ενδιαφέρον θέμα. Η όλη ουσία είναι πως κάποιοι μπερδεύουν το κούνημα με το χορό, ο οποίος προϋποθέτει ένα ελάχιστο επίπεδο/αντίληψη αισθητικής, φιγούρας, κινησιολογίας και γλώσσας του σώματος για αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί με την τέχνη αυτή πιο επισταμένα, παίρνοντας μαθήματα χορού, μαθαίνοντας συγκεκριμένους χορούς κλπ. Υπό το πρίσμα αυτό, απλά δε μπορούν να χορευτούν τα πάντα. Κάποια πράγματα ούτε προσφέρονται τεχνικά για χορό, ούτε βγάζουν αυτό το συναίσθημα, τι να γίνει. Αν λοιπόν όλα χορεύονται, γιατί ο κόσμος δε χορεύει με sludge ή ποστ-ροκ να τον καμαρώνουμε κι εμείς που γουστάρουμε τέτοια?

Το βασικό πρόβλημα, όπως μπορεί να φανταστεί κανείς, έγκειται στο ρόλο και τη χρησιμοποίηση του μπάσου, το οποίο είναι κομβικό όργανο για το χορό. Και πηγάζει από το γενικότερο στήσιμο μιας μπάντας που χρησιμοποιεί αυτό τον ήχο. Όταν τα περισσότερα “μέταλ” σχήματα δε δίνουν χώρο στο μπάσο να αναπνεύσει, πως μπορεί να κάνει τα κόλπα του? Δηλαδή οι πιο μαύρες μουσικές που έχουν κιθάρα καθαρή και πιο μίνιμαλ, κάνουν κάτι λάθος? Δε νομίζω. Yπάρχουν βέβαια και τρανταχτές εξαιρέσεις, όπως σωστά αναφέρθηκε, κοινώς ότι εισήγαγε περισσότερα στοιχεία από funk. Από τις πρώτες ευρέως γνωστές (όχι απαραίτητα η πρώτη) μπάντα που το έκανε αυτό ήταν οι Faith No More (μπορείς πχ να ακούσεις το έπικ και να μη χορέψεις άραγε???), και ακολούθησαν κι άλλες. [B][U]Τρανταχτό παράδειγμα[/U][/B]. Α, ναι, κάτι θυμίζει αυτός με το τετράχορδο. Ουπς ναι, είναι αυτός που πολλοί μεταλάδες αρέσκονται να κοροϊδεύουν ως “πίθηκο”. Ένα καλό τιπ πάντως είναι πως η μπάντα που τα τραγούδια της χορεύονται, είναι συνήθως αυτή που στη συναυλία ο φρόντμαν της χορεύει, δίνοντας το έναυσμα για να τον ακολουθήσει ο κόσμος.

Επίσης πολλά μπορεί να πει κανείς για την η αβάσταχτη σοβαροφάνεια που υπάρχει σε πολλούς από αυτούς που παίζουν και ακούν μέταλ. Μη δουν κανένα να χορεύει, τον αντιμετωπίζουν σα να ναι εξωγήινος. Απλά κάντε μια βόλτα σε μεταλοκλαμπ. Πάνω απόλα η μουσική κι ο χορός, που σε ορισμένες κουλτούρες είναι ένα και το αυτό, δεν είναι τίποτα παραπάνω από μέσα που έχει στη διάθεσή του ο άνθρωπος για να νιώσει καλά με τον εαυτό του και τους γύρω του. Όταν όμως δεν τα χεις καλά με τον εαυτό σου de facto, είναι ποτέ δυνατόν να χορέψεις?

Επειδή το θιξε και ο brein.ded πάντως, νομίζω πως λίγα πράγματα πατάνε κάτω τη ντίσκο σε θέμα χορού. Την προηγούμενη βδομάδα σε πάρτυ, ακούγοντας κατά βάση ντίσκο αλλά και άλλα πράγματα πέρασα 6 ώρες χωρίς να σταματήσω να χορεύω. Το επόμενο πρωί, κοίταξα τα παπούτσια μου, και το ένα είχε διαλυθεί. Ε και τέλωσπάντων, τέτοιο θέμαι κι ακόμα κάποιος να σκάσει το κατάλληλο ημότικον. \:D/ Dance on λοιπόν.

Αντιστρέφοντας το θέμα, τι άποψη έχετε για χεντμπάνγκινγκ και ποπ?

Εγώ πιστεύω συνδυάζονται άψογα, πχ:

Και κυρίως εδώ:

μεγάλη αλήθεια !
έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία-άποψη ,αλλά με φίλους απο Ισπανία .

το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη πίστας .
όσοι προλάβαμε τα πιο παλιά μεταλάδικα (πχ το χωρίς ανάσα στην καβάλας) ,θυμούνται πως “ξεδίναμε”-χορεύαμε στην πίστα.
nο πίστα - no χορός.

συν οτι όσα μαγαζιά έχω γυρίσει στο εξωτερικό, έχουν καποιο διαμορφωμένο χώρο για να χορέψεις.

σε βρίσκω λίγο παροχημένο [-X


στο ρεφρέν γίνεται ο χαμός με το κρας να πέρνει κεφάλια :metal::metal::metal:

Λογική που ψάχνεις στον ερωτευμένο ρε γμτ.

καββαδίας.

ε καλά και κει οι περισσότεροι απλά πίναμε μπύρες και μπαίναμε για λίγο headbanging όταν επιτέλους έσκαγαν τα πρώτα θρας :slight_smile: όντως η Ανάσα είχε άπλα αλλά σε ακόμα μικρότερα μαγαζιά όπως στο Paranoid πχ, το να κοιτάνε 5-10 άνθρωποι τον DJ λες και έπαιζε μπάντα μπροστά τους ήταν στα όρια του γελοίου :smiley:

Πιστεύω πως το metal είναι ο μόνος ουσιαστικός, αληθινός χορός. Δεν υπάρχουν προκαθορισμένα βήματα. Ο καθένας κάνει ό,τι του 'ρθει.

Πηγαίες κινήσεις, αυθόρμητη έκφραση συναισθημάτων.
Η ίδια η τέχνη.

Ιδού

http://www.youtube.com/watch?v=r7oCDbDebDA

Με κάνει να θέλω να χορέψω υπό το φως του φεγγαριού.

+10…Σωστός…Με πρόλαβες!!!

Έχουν πέσει κορμιά απ τον χορό στο παρακάτω μέτσαλ άσμα…Τραβόλτα και μαλακίες.

:dance::dance::dance:

Συμπληρώνω πως για τρελους εθνικ χωρους ειναι οτι πρέπει

Αν το Manic Frustration είναι metal, ΝΑΙ, χορεύεται.Επίσης με Beggars,Pantera.Για rock δεν το συζητάω.

death n roll

Δε ξερω τι ειναι πιο απαραδεκτο σε αυτο το βιντεο :stuck_out_tongue:
Που επαιζαν, σε κανα ιδρυμα…
Καποιος να πυροβολησει επισης αυτον με το μπλουζακι [B]Nargaroth[/B] :stuck_out_tongue:

Prosatanic δεν ξέρεις πως να χτυπιέσαι στο Brutal, επειδή δεν ακούς. Οπότε δεν έπαιζαν σε ίδρυμα αλλά σε live stage. Καλοί οι Epicardiectomy