Καλύτερο Κιθαριστικό Δίδυμο

Aπο το πολλ λεω AC/DC , αλλά απο πιο μοντερνα πραματα λεω τα παλικαρια απο A7X 8)

garry rossington - allen collins

Angus & Malcolm

Chris Degarmo-Michael Wilton

Young Bros.

Mαλλον Thin Lizzy

Να προσθέσω Wishbone ash!

και επισης τρομερο Live διδυμο οι criss oliva με caffery…

Πολύ καλό δίδυμο είναι οι κιθαρίστες των Lamb of God ! Huh ?

Σχετικά με τα κιθαριστικά δίδυμα έχω ένα κόλλημα. Τείνω να θεωρώ πραγματικά εξαιρετικό (και όχι απλώς “λειτουργικό”) ένα δίδυμο στο οποιο και οι δυο κιθαριστες είναι τεχνικά προικισμένοι και μπορούν να εναλλάσσονται στα solo για παράδειγμα, και όχι ένα που έχει έναν lead και έναν rythm κιθαρίστα, όσο καλά δεμένοι κι αν είναι μεταξύ τους. Αυτός είναι ο λόγος που αφήνω απ έξω τα δίδυμα των AC/DC, των Metallica η των Blue Oyster Cult, παρ όλο που η χημεία των συγκεκριμένων είναι όντως αξιοθαύμαστη. Οι επιλογές μου λοιπόν είναι οι εξής:

Glenn Tipton/ΚΚ Downing -Priest (εκτος συναγωνισμού)
Dan Rock/Brian McAlpin -Psychotic Waltz (ντροπή και αίσχος που δεν τους έχει αναφέρει άνθρωπος μέχρι τώρα)
Dave Mustaine/Marty Friedman -Megadeth (από άποψη ικανοτήτων θα έπρεπε να αναφέρεται πρώτα ο Marty, αλλα εχε χάρη κουφάλα που ΕIΣΑΙ οι Megadeth- ειδικά αυτό που γίνεται στο “Hangar 18” δεν περιγράφεται με λόγια)
Chris DeGarmo/Michael Wilton -Queensryche (η δουλειά τους ειδικά στο “Rage for Order” είναι απλησίαστη- πολύ καλύτεροι από το δίδυμο των Maiden)
Scott Gorham/Brian Robertson -Thin Lizzy (χωρίς αυτούς δε θα υπήρχε το αγαπημένο συγκρότημα της πλειοψηφίας εδώ μέσα)
Wolf Hoffman/Jorg Fischer -Accept (ο Hoffman ήταν πιο προικισμένος αλλα και ο Fischer πατούσε χάμω τους περισσοτερους άλλους- για μένα το μοναδικό δίδυμο του κλασσικού metal που πλησιάζει τους Priest)
Jim Matheos/Frank Aresti -Fates Warning (κορυφαίοι απ όλες τις απόψεις- μελωδικότητα, τεχνική, συντονισμός, φαντασία… συμπληρώνουν επάξια την “Αγια Τριάδα” των progressive κιθαριστικών διδυμων)
Ο Chuck Schuldiner με οποιονδήποτε άλλον είχε διπλα του σε κάθε εποχή των Death! Και συντονιζόταν αβίαστα με όλους ανεξαιρέτως- ο Chuck ήταν ΘΕOΣ!

τι πιο ιδανικο απο criss oliva και caffery τοτε???και οι 2 προικισμενοι ως στο κοκαλο και πανω απολα ανθρωπο…οχι mustaine…

Αγόρι μου και γώ γουστάρω Savatage και προσκυνώ Criss, αλλα το thread είναι για κιθαριστικά ΔIΔΥΜΑ. Ο δε Caffery δε λέω καλός χρυσός αλλα όσο να ναι όχι τόσο ώστε να μπορεί το δίδυμο των Savatage να συμπεριλαμβάνεται στα δικά μου αγαπημένα με τα προσωπικά μου κριτήρια (όπως τα καθόρισα παραπάνω). Και επίσης δεν είναι σοβαρό κριτήριο ο προσωπικός χαρακτήρας των μουσικών. Τη μουσική που παίζουν γουστάρουμε, δεν κάνουμε και παρέα μαζί τους.

rudolf schenker κ matthias jabs.απορω πως κ δεν τους γραψατε.:-k

Murray/Smith και Downing/Tipton

K.K. και Glenn ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

angus young malcom young απλα θεοι:bow2::bow:

προσεξτε τη σολαρα στο τελος

Duane Allman/Dickey Betts (?)
Scott Gorham/Gary Moore
Adrian Smith/Dave Murray
Chuck Schuldiner/Shannon Hamm (??)
Jack Black/ Kyle Gas :stuck_out_tongue: (???)

Και επειδη ειναι για ντουο και οχι τριο… δεν βαζουμε τους λιναρντ σκιναρντ

? Δεν ειμαι σιγουρος για τον Betts αν παιζει οντως αυτος στα τραγουδια που βγαινει αυτο το πραγμα!

?? Μου φαινεται πως πολυ μπακινγκ τρακ την ειχε ο χαμ αν και καλος κιθαριστας… Α ρε τσακ…

??? Ε… τι? παιζουμε?

Μπάμπης Παπαδόπουλος / Ασκληπιός Ζαμπέτας
Σε κάθε δίσκο ένα σκαλί πιο ψηλά, απο θέμα ψυχής και τεχνικής.

1)Dave Murray/Adrian Smith ψηφο αλλα και
2)Michael Weikath/Kai Hansen
3)Glenn Tipton/K.K. Downing

η ψηφος κρινεται στο νημα…μακαρι να μπορουσα να τους βαλω και τους 3 πρωτους.

Αν και προτιμώ την περιόδο πριν την έλευση του Ζαμπέτα, έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Τσέκαρε πάντως και τους Γκέτο, που βγάλανε το άλμπουμ τους το 2005. Μεταξύ άλλων μεγαθηριων του χώρου, ήταν και ο Ζαμπέτας στις τάξεις τους. [Δαδάτσης στα φωνητικά (Εκτος ελέγχου) και Τόλιος (Τρύπες)στα ντραμς]